amdd
20.09.07,21:32
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať, ak žena po pôrode (cisársky rez) nie je pár dní schopná sa plnohodnotne starať o novorodenca, napriek tomu, že je s ním doma, môže manžel nastúpiť na OČR?

Vopred ďakujem za odpoveď.
ajobs
20.09.07,19:55
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať, ak žena po pôrode (cisársky rez) nie je pár dní schopná sa plnohodnotne starať o novorodenca, napriek tomu, že je s ním doma, môže manžel nastúpiť na OČR?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Je možné poberať ošetrovné, ak to je podľa vyjadrenia lekára nevyhnutne nutné.
JanoL
21.09.07,04:04
Nemôže, pretože matke novorodenca je vyplácané materské, a súbeh materského a ošetrovného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. nie je možný ( § 43, písm. c) ).

Nevidím to až tak jednoznačne, ak sa manželka, teda rodička nemôže o dieťa starať, domievam sa, že otec môže dostať ošetrovné. Záleží to asi od ošetrujúceho lekára manželky.

---------------------------------------------------------------
§ 39 zákona č. 461/2003
Podmienky nároku na ošetrovné
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak
a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
---------------------------------------------------------------------
Jano
amdd
22.09.07,14:31
Ďakujem za reakcie,
ak som to správne pochopila, ak pôrodník napíše doporučenie, môže ho manžel predložiť svojmu lekárovi na vypísanie OČR, pričom ošetrovaným členom rodiny bude manželka?
Danila
22.09.07,15:55
Ďakujem za reakcie,
ak som to správne pochopila, ak pôrodník napíše doporučenie, môže ho manžel predložiť svojmu lekárovi na vypísanie OČR, pričom ošetrovaným členom rodiny bude manželka?Ošetrovaným členom rodiny budeš ty, ak bude choré aj dieťa, tak obidve. Toto nie je súbeh ošetrovného a materského.
ajobs
22.09.07,17:00
Presvedčili ste ma - opravujem svoj príspevok.