enter
22.02.05,11:27
Spoločník s.r.o. AA uzatvára dohodu o pracovnej činnosti na 300 h. popritom je zamestnaný v inej s.r.o. BB, treba do ZP platiť odvody z dohody?
Účtovníčka tvrdí, že áno a má sa pracovník sám prihlásiť do ZP.

Tento konkrétny človek už je prihlásený v ZP ako zamestanec v s.r.o.BB, ako SZČO lebo je konateľom v s.r.o. BB.

Prosím o radu.
Jozef Mihál
22.02.05,11:02
Ak tomu správne rozumiem, dotyčný je spoločník vo firme AA a v tejto firme má uzatvorenú aj dohodu.

Ak je to tak, tak potom je ako spoločník so zdaniteľným príjmom považovaný za zamestnanca firmy AA (viď § 11 ods.3 písm.g), firma AA ho musí prihlásiť do ZP ako akéhokoľvek iného zamestnanca a preddavky z príjmu za dohodu sa platia rovnako, ako preddavky akéhokoľvek iného zamestnanca.
ricij
22.02.05,11:22
Hm, nie ja to chápem inak. Enter nikde nepíše, že spoločník má príjem, zdá sa, že len dohodu. Pre spoločnosť AA z toho pre ZP nevyplývajú žiadne povinnosti.

Prihlasovať sa do ZP musí od nového roku zamestnanec sám.
Jozef Mihál
22.02.05,11:33
Áno, môj omyl - prihlásiť sa samozrejme v zmysle zákona musí ako zamestnanec sám.
Ale dohoda = príjem zo závislej činnosti, a spoločník sa vo firme AA považuje na účely zákona o ZP za zamestnanca.
Alexandra Molnárová
22.02.05,11:36
Platí sa odvod z dohody aj keď je ten spoločník z ČR a dostáva na základe dohody menej ako min. mzdu?
ricij
22.02.05,11:40
Ale dohoda = príjem zo závislej činnosti, a spoločník sa vo firme AA považuje na účely zákona o ZP za zamestnanca.Hm, fakt. Ako si mi to ani nenapadlo. Je to príjem zo závislej činnosti, pracuje ako spoločník, teda je zamestnancom. Takže spoločník ak pracuje na dohodu, platí sa z toho poistné, ak niekto iný, tak nie. Hm, normálne si mi otvoril oči, Jožko.
Jozef Mihál
22.02.05,12:01
Saša: Ak ten spoločník nie je v ČR zamestnancom, tak sa to týka aj jeho.
Jozef Mihál
22.02.05,12:02
Riči, to som rád. Ale ešte radšej by som bol, keby sa konečne otvorili oči istej T.
Jozef Mihál
22.02.05,12:04
BTW, čítate moju "Poradňu" na:

http://mihal.blog.sme.sk/ ?
Alexandra Molnárová
22.02.05,12:25
Ďakujem Jozef, už som si začala chytať za hlavu, že som zase niečo zle urobila! :D
lenkak
22.02.05,13:03
BTW, čítate moju "Poradňu" na:

http://mihal.blog.sme.sk/ ?Ja pravidelne navštevujem aj túto stránku a za každý článok, ktorý si prečítam Vám pošlem aj hlas, aby ste tam zostali čo najdlhšie. sú ľudia, ktorí ešte nepoznajú Poradu, tak sa aspoň tam dozvedia nejaké info, ale som veľmi rada, že je tam aj odkaz na Poradu.
enter
22.02.05,13:07
pán Mihál ďakujem pekne za odpoveď, na Vás sa dá naozaj spoľahnúť.
Jozef Mihál
22.02.05,13:09
lenkak - ďakujem za kliky na "karmu", si to teda v tom SME vymýšľajú...
Karma-nekarma, i bez toho sa pochválim, že ma už "vybrali" medzi tzv. V.I.P. bloggerov a dokonca mi za tie článočky aj chcú posielať nejaké vreckové...
lenkak
22.02.05,13:11
GRATULUJEM!!!! Ale ani sa im nečudujem. Keď si chcú zvýšiť reputáciu a ešte s akým FANTASTICKÝM ČLOVEKOM.
Jozef Mihál
22.02.05,13:12
Óóóó, ďakujem za poklonu.
Jozef Mihál
22.02.05,13:49
Že sa dnes tak nudím, pred chvíľou som zverejnil na

http://mihal.blog.sme.sk/

článoček k tu pertraktovanej problematike.
lenkak
22.02.05,13:51
A máte ďaľší bodík. A budem Vám ich naďalej posielať.
Jozef Mihál
22.02.05,13:51
lenkak, Vy ste môj motor.
lenkak
22.02.05,13:57
Našla som si ešte jeden príspevok, ďaľší bod, takýmto činom si ich ale nazbierate...
henriettka
22.02.05,15:46
Spoločník s.r.o. AA uzatvára dohodu o pracovnej činnosti na 300 h. popritom je zamestnaný v inej s.r.o. BB, treba do ZP platiť odvody z dohody?
Účtovníčka tvrdí, že áno a má sa pracovník sám prihlásiť do ZP.

Tento konkrétny človek už je prihlásený v ZP ako zamestanec v s.r.o.BB, ako SZČO lebo je konateľom v s.r.o. BB.

Prosím o radu.
Pokiaľ sa nemýlim, dohoda o pracovnej činnosti ako forma dohôd o prácach vykonávaných mimo PP už neexistuje.
Ak ste mali na mysli DoVP, tak spoločník platiť ZP nemuí z titulu DoVP / lebo z dohody sa neplatí/, ale z toho titulu, že je spoločník musí, lebo podlieha §11 ods.3 a na účely ZP je zamestnancom.
ivetas
06.04.05,07:19
Nasla som jeden prispevok od p. Mihala:

Príjem na základe dohody o vykonaní práce sa podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. samozrejme považuje za príjem zo závislej činnosti a preto z príjmu na základe dohody platíte zdravotné poistenie ako zamestnanec. Čiže z dosiahnutej odmeny zaplatíte Vy preddavky na poistné vo výške 4% a spoločnosť ako "zamestnávateľ" zaplatí z odmeny preddavky na poistné vo výške 10%. Ak ste osoba so zdravotným postihnutím, sadzby sú polovičné.

Teda ak tomu spravne rozumiem, ak mame dohodara, ktoreho mzda je vyššia ako 6.500,- Sk, tak on si plati 4% a zamestnavatel 10% ????
Musim tohoto dohodara aj zaevidovat v ZP ako zamestnanca-dohodara, za ktoreho odvadzam poistenie??? (obdobne ako pri zamestnancovi)
Ja som bola v tom, ze dohodar si celych 14% musi sam uhradzat vo svojej poistovni, a je na zamestnavatelovi ci mu ich posle on alebo nie???
zjavne mam v tom gulas, tak skuste ma hodit na spravnu cestu :confused:
Jozef Mihál
07.04.05,07:08
ivetas - pardon, ak som toto ja napísal, prosím uviesť link na miesto, kde to je - aby som to OPRAVIL. Nie je to totiž pravda.

Dohodár sa nepovažuje za zamestnanca.
Bionda
07.04.05,08:56
Treba dať pozor, že tento príjem na dohodu ak bude vyšší ako min. mzda, nájdete ako nedoplatok v ročnom zúčtovaní zp za r.2005 a nechcela by som to doplácať, mali by si to uvedomiť všetci dohodári, ja sa ich snažím na to upozorniť.Doporučujem ak je to aj zamestnanec a pre toho istého zamestnávateľ urobí aj čosi na dohodu a odmena je vyššia ako min. mzda nech 14% odvedie dobrovoľne.
Jozef Mihál
07.04.05,09:02
Mám iný názor, ako Bionda.
Kedže ročné zúčtovanie za prvý polrok 2005 sa s vysokou pravdepodobnosťou robiť nebude, platiť akési dobrovoľné preddavky v prípade dohodárov je nezmysel - šlo by o doslovne vyhodené peniaze.

Šikovní dohodári si z vety "ročné zúčtovanie za prvý polrok 2005 sa s vysokou pravdepodobnosťou robiť nebude" zoberú možno niečo iné...Porozmýšľajte, čo asi.