Taduchepa
21.09.07,08:46
Potrebujam poradit v zalezitosti,ktora suvisi s vlastnikom pozemku a obcou.Sme vlastnikmi domu,pred ktorym obec asi tak pred siestimi rokmi zaviedla plyn,kanalizaciu a pod.Pri prezerani stranok na novom katasralnom portali sme zrazu zistili,ze kus pozemku v sirke priblizne 2.5m a dlzke 22m,kde uz je okrem ineho aj chodnik cez,ktory vedu obecne inzinierske siete,je vlastne nasim pozemkom.Rada,by som poprosila niekoho o radu ci sa da v takomto pripade nieco robit a ci existuje nejaka institucia,ktora by mohla pomoct.Nechyba mi ani tak ten pozemok,ako mi vadi to,ze mam chodnik priamo pod oknom.Budem velmi vdacna,ak sa mi ozve niekto,kto by mi dokazal pomoct.DAKUJEM
wagner
21.09.07,19:11
Neviem síce ako sa dostali siete na Váš pozemok. To nebolo stavebné konanie? Ak bolo, mali ste byť účastníkmi konania. Treba si v archíve pýtať kopiu stavebného povolenia, či siete idú skutočne po nehnuteľnosti, ktorá je vo Vašom vlastníctve. Ak áno, treba si to dať zamerať a na Obecnon úrade požiadať o drobnú stavbu - oplotenie nehnuteľnosti. To že sú tam siete, nie je dôvod na to, že to nemôže byť oplotené. Problém môže nastať pri poruche sietí, vtedy je potrebné umožniť poruchu opraviť. Keď to budete mať oplotené so súhlasom obce, vyzvite správcov sietí, aby si ich preložili na nehnuteľnosť patriacu obci, lebo je to súkromný pozemok. Alebo ich môžete vyzvať aj teraz, ale musíte im preukázať vlastníctvo - snímku z mapy, list vlastníctva a ak bude treba aj GP s vyznačenými sieťami.Je to inak všetko na dlhé lakte. Inštitúcia na to neexistuje, iba treba dobrého právnika.
Taduchepa
22.09.07,07:37
Stavebne konanie nebolo.Nebolo nic...a to preto,lebo ako hovorim o tom,ze sme vlastnikmi tohto pozemku,ktory je z druhej strany nasho domu,sme sa dozvedeli z toho noveho katastralneho portalu.Zdalo sa nam to divne uz na zaciatku,ze cesta,ktora tam bola predtym je ovela sirsia ako bola.A ani sa mi nepaci,ze mam 50cm od okien chodnik.Nieje mi luto pozemku,ale je dost neprijemne ak mi niekto stale chodi pod oknami.Proste obec si to vymerala ako chcela.Co s tym.....?Ake je riesenie?Ak vobec nejake je..?
wagner
22.09.07,17:14
Samozrejme že riešenie je. Jednoducho si dajte vytýčiť hranice pozemku - na vytyčovanie musíte pozvať aj zástupcu obce. Po vytýčení hraníc požiadajte o súhlas s oplotením. Je to drobná stavba, na OcÚ majú k tomu tlačivo a tiež zoznam dokladov, ktoré k tomu treba doložiť. Do 30 dní musia dať stanovisko k žiadosti o drobnú stavbu. Teda mali by dať súhlas. Až potom si to môžete oplotiť.
Taduchepa
22.09.07,18:23
Ved to je najvacsi problem,ze sa to ani neda oplotit,pretoze ako hovorim je to 50cm od domu po celej jeho dlzke a hned je chodnik a cesta.Skoda,ze sme zistili az teraz,ze kus pozemku pred domom este patri nam.Prave preto si niesom celkom ista ci v takomto pripade nieco zmozem,ked si uz aj tak obec urobila co chcela.Som ti vdacna za tvoje odpovede a tvoj zaujem.Je to od teba mile ;D