Slávka33
21.09.07,09:21
Pomôžte mi, zakúpila som si nový softwér pre podvojné účtovníctvo a som úplne bezradná, absolvovala som aj školenie, ale pri účtovaní s cítim ako úplný hlupák. Konkrétne sa mi vôbec nedarí zaúčtovať FA v EUR prijatú, naviem aký typ DPH a vôbec mi to nezobrazuje v tlačive DPH. Ak je niekto ochotný mi to popísať alebo aspoň ma odkázať na nejakú stránku. Ďakujem.
mysimis
21.09.07,07:27
Slávka33 pozri sem: http://www.porada.sk/t24751-mrp-win-suhrn-otazok-z-ju-pu.html)
Tu nájdeš odpovede na všetky otázky týkajúce sa programu MRP.
mysimis
21.09.07,07:28
Ak potrebuješ niečo ohľadom miezd, tak to nájdeš zase tu: http://www.porada.sk/t24753-mrp-mzdy-suhrn-otazok.html
vd dolina
21.09.07,07:36
na stránke mrp.sk, nájdeš "Otázky a odpovede" tam je väčšina problémov pekne rozpracovaná, ak sa jedná o faktúru z europskej unie, typ dph je 49 a potom sa v záložke zahraničná mena dá vložiť kurz, potrebuješ kurz NBS -dátum zaradenia faktúry a kurz NBS ku dňu vzniku daňovej povinnosti. Myslím, že MRP umožňuje aj automatické stiahnutie kurzov z NBS, ale s tým skúsenosti nemám
vd dolina
21.09.07,07:38
ešte som zabudla, aby sa ti to zobrazilo v tlačive DPH, prípadne súhrnnom výkaze musíš mať v Adresári pri konkrétnom dodávateľovi správne napísané daňové indentifikačné číslo pre DPH
Slávka33
21.09.07,08:02
A keď fa zo zahraničia už účtujem v denníku, tak aký typ DPH dám aby sa mi to zobrazilo vo výkaze DPH na r. 16 a 04
Zoltán Kovács
21.09.07,08:05
A keď fa zo zahraničia už účtujem v denníku, tak aký typ DPH dám aby sa mi to zobrazilo vo výkaze DPH na r. 16 a 04

To či ti to zobrazí v DPH priznaní alebo nie, je podmienené aby si zadala správny kód DPH pri nahadzovaní do knihy došlých faktúr, a nie na účtovaní do denníka.
Slávka33
21.09.07,08:11
No zadala som kód 49 a síce sa mi to zobrazilo na r. 04 ale nie na r. 16 a riadok 04 mi nespočítalo s r. 03. Tak ja už neviem a som ozaj hotová.
Zoltán Kovács
21.09.07,08:13
No zadala som kód 49 a síce sa mi to zobrazilo na r. 04 ale nie na r. 16 a riadok 04 mi nespočítalo s r. 03. Tak ja už neviem a som ozaj hotová.

Kód správne, ale aj sadzbu si nahodila 19%?
Slávka33
21.09.07,08:19
Nie a ani nemám zadanné IČ DPH dodávateľa, tak to ešte skúsim a uvidím. Ale ozaj moc ďakujem určite sa ešte ozvem, lebo sa to ešte len učím a začiatky sú otras.Už som sa učila dva programy takže viem svoje. Ďakujem.
Zoltán Kovács
21.09.07,08:28
Nie a ani nemám zadanné IČ DPH dodávateľa, tak to ešte skúsim a uvidím. Ale ozaj moc ďakujem určite sa ešte ozvem, lebo sa to ešte len učím a začiatky sú otras.Už som sa učila dva programy takže viem svoje. Ďakujem.

Postup pri zadávaní zahraničnej faktúry (samozdanenie):

Typ DPH: 49

Zahraničná mena:
Kurz zaradenia: tu dáš kurz zo dňa, kedy zaraďuješ fa do účtovníctva
Kurz daňovej povinnosti: tu dáš kurz zo dňa daňovej povinnosti (nie vždy sa zhodujú)
V položkách faktúry:
Cena MJ sa uvádza v cudzej mene
% - tu dáš 19% sadzbu DPH
Typ: T - tovar, S - služba

Je to veľmi zjednodušene a narýchlo.
lenkak
21.09.07,18:07