nina66
21.09.07,09:47
Dobry den, potrebovala by som poradit s nasledovnym problemom: Odberatel nam zaslal "opravny danovy doklad" k nasej vydanej fakture s plusovymi hodnotami. Moze mi niekto poradit v ktorom riadku DPH a s akymi znamienkami by sa mal takyto doklad objavit? Uctujeme v MPR PU. Dakujeem:-)
Vladimír Ozimý
21.09.07,07:56
opravný doklad môže znamenať dve situácie:

a) a to zvýšenie daňového základu a tým pádom nárok na odpočet dph - kedysi ťarchopis ten zúčtujete do riadku 25 (par. 53) - mínusovým znamienkom
b) alebo zníženie daňového základu a tým pádom odvod dane - t.j. dobropis ten zaúčtujete na riadku 25 kladným znamienkom
nina66
21.09.07,08:05
Podla mna pojde o tarchopis pretoze povodne nam tento doklad bol zaslany pod nazvom "tarchopis" no neskor sme dostali vyjadrenie ze mame brat do uvahy len opatovne zaslany "opravny danovy doklad". A ked vezmem v uvahu povodnu vydanu fakturu tymto opravnym danovym dokladom sa vlastne znizuje jej hodnota.
Vladimír Ozimý
21.09.07,08:09
Podla mna pojde o tarchopis pretoze povodne nam tento doklad bol zaslany pod nazvom "tarchopis" no neskor sme dostali vyjadrenie ze mame brat do uvahy len opatovne zaslany "opravny danovy doklad". A ked vezmem v uvahu povodnu vydanu fakturu tymto opravnym danovym dokladom sa vlastne znizuje jej hodnota.


ak sa znižuje nemôže ísť o ťarchopis to znamená že ste si uplatnili väčšiu dph a teraz vám bola z objektívnych dôvodov vykonaná oprava a vy to musíte vrátiť do štátneho rozpočtu ...pôjde o dobropis...ťarchopis by vám navyšoval hodnotu plnenia...
Paula
21.09.07,08:16
Ak by ste vy vystavili dobropis na základe reaklamácie, potom by to patrilo mínusom do r. 23 a 24.....ak sa iniciatívy ujme odberateľ, s tým žiaľ skúsenosť nemám.
nina66
21.09.07,08:41
Ved prave. Ide o jeden z obchodnych retazcov a s nimi sa tazko dohodnut. Velmi ma pletie ze odberatel nam zaslal opravny doklad k nasej VF. Este som to aj zle napisala. Ten opravny doklad vystavili v nasom mene (tzn: my sme ako dodavatel, oni ako odberatel) s plusovymi hodnotami. Ved to je vlastne akoby som im ja vystavila tarchopis,ci nie?:mee:
Paula
21.09.07,08:43
No, poniektorí vystavujú dobropisy s plusovými hodnotami , čo už.
Zaúčtovať ich treba s mínusom.
Zita5
21.09.07,09:01
Ved prave. Ide o jeden z obchodnych retazcov a s nimi sa tazko dohodnut. Velmi ma pletie ze odberatel nam zaslal opravny doklad k nasej VF. Este som to aj zle napisala. Ten opravny doklad vystavili v nasom mene (tzn: my sme ako dodavatel, oni ako odberatel) s plusovymi hodnotami. Ved to je vlastne akoby som im ja vystavila tarchopis,ci nie?:mee:

Treba sa zamerať na to , či sa tým Vaša fakturovaná cena navyšuje alebo znižuje ......... ak to vystavili vo Vašom mene .
Zita5
21.09.07,09:04
Podla mna pojde o tarchopis pretoze povodne nam tento doklad bol zaslany pod nazvom "tarchopis" no neskor sme dostali vyjadrenie ze mame brat do uvahy len opatovne zaslany "opravny danovy doklad". A ked vezmem v uvahu povodnu vydanu fakturu tymto opravnym danovym dokladom sa vlastne znizuje jej hodnota.

Ak sa znižuje hodnota Vašej faktúry , tak je to tzv. Dobropis , ktorý vystavili obchodný reťazec vo Vašom mene ....to znamená , že Vy ak vystavíte Opravný daňový doklad a tým znížite cenu , znížite tým aj odvod DPH voči štátu .


Nechcem mýliť , lebo už aj ja som pomýlená .....tak som písala tak ako som rozmýšlala .;)
nina66
21.09.07,09:20
Ano mate pravdu. Zle som to napisala:-( Vystaveny bol opravny doklad v nasom mene s plusovymi hodnotami..znamena ze sa tymto dokladom zvysuje hodnota povodnej VF. So znamienkami zatial problem nemali, ked chceli zaslat "dobropis" bolo tam -. Takze takto ked je tam + bude to ten tarchopis..?
Zita5
21.09.07,09:22
Ano mate pravdu. Zle som to napisala:-( Vystaveny bol opravny doklad v nasom mene s plusovymi hodnotami..znamena ze sa tymto dokladom zvysuje hodnota povodnej VF. So znamienkami zatial problem nemali, ked chceli zaslat "dobropis" bolo tam -. Takze takto ked je tam + bude to ten tarchopis..?

Takže bude to ťarchopis a odvod DPH sa týmto u Vás navyšuje , nakoľko zvyšujete cenu .Ale už Vy musíte vedieť či ju skutočne navyšujete , lebo potom zasa sa z toho nevymotáme .
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:23
Ano mate pravdu. Zle som to napisala:-( Vystaveny bol opravny doklad v nasom mene s plusovymi hodnotami..znamena ze sa tymto dokladom zvysuje hodnota povodnej VF. So znamienkami zatial problem nemali, ked chceli zaslat "dobropis" bolo tam -. Takze takto ked je tam + bude to ten tarchopis..?


no zakladné pravidlo...vzniká vám povinnosť doplatiť? ak ano tak je to + a ťarchopis ak vám vzniklo právo na vrátenie časti zdaniteľného plnenia je to - a dobropis na faktúrach v daňovom priznaní je to naopak riadok 25 + dobropis - ťarchopis...
nina66
21.09.07,09:39
tak napr: Faktura bola vystavena na hodnotu:82.008,50 bez DPH. Oni eviduju vo svojom systeme objednavku splnenu len na 80.248,50. Vzniknuty rozdiel predstavuje artikel ktory im sice bol dodany ale pod inym cislom objednavky nez bolo uvedene na fakture. Preto im system vyhadzuje ze ich kalkulacia na danu fakturu je 80.248,50. A tymto opravnym dokladom v nasom mene im ju akoze znovu dofakturujeme.
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:45
??????? tak to som trochu domotaný...proste súčtom dvoch objednávok dostanú vašu sumu na FA ak správne to chápem...a oni na vaše meno vystavujú dobropis pričom vy im to opäť vyfaktúrujete naspäť tomuto reťazcu..?
nina66
21.09.07,09:50
My musime z prijmu tovaru ziskat oficialne vyjadrenie s novym cislom objednavky k "chybajucemu artiklu" a to im poslat. Oni si to potom v systeme poparuju a zistia objednavka bola vlastne splnena na 100%.Doteraz tieto rozdiely riesili rozdielovymi spravami ktore nevstupovali do ucta:-(
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:53
My musime z prijmu tovaru ziskat oficialne vyjadrenie s novym cislom objednavky k "chybajucemu artiklu" a to im poslat. Oni si to potom v systeme poparuju a zistia objednavka bola vlastne splnena na 100%.Doteraz tieto rozdiely riesili rozdielovymi spravami ktore nevstupovali do ucta:-(


no ale asi by som zatiaľ neuvažoval v takomto prípade o dobropise...pretože podľa mňa ide len o správne priradenie si obj. k faktúre nie je dôvod na opravu základu dane z pohľadu dph...
nina66
21.09.07,10:01
Oficialne to volaju: rozdiel medzi fakturovanym a dodanym tovarom. No zo skusenosti je problem zvacsa len v tych cislach objednavok. A zacali to riesit cez danove opravne doklady.
Zita5
21.09.07,10:02
no ale asi by som zatiaľ neuvažoval v takomto prípade o dobropise...pretože podľa mňa ide len o správne priradenie si obj. k faktúre nie je dôvod na opravu základu dane z pohľadu dph...


Zatiaľ súhlasím , pokiaľ sa zasa neobjaví nová skutočnosť od zadávateľky .;)/lebo už som stiahla aj to s čím som súhlasila a potom nesúhlasila /:)
Môžeme to chápať tak , že tovar bol dodaný , ale zatiaľ nebol vyfakturovaný ?
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:11
Zatiaľ súhlasím , pokiaľ sa zasa neobjaví nová skutočnosť od zadávateľky .;)/lebo už som stiahla aj to s čím som súhlasila a potom nesúhlasila /:)
Môžeme to chápať tak , že tovar bol dodaný , ale zatiaľ nebol vyfakturovaný ?

ja sa vyjadrujem k textu ale vidím že tuto to má v každom druhom príspevku iný spád :)...kto vie kam sa dostaneme :D
nina66
21.09.07,10:18
Podla nich bol tovar vyfakturovany ale nie dodany- tak im to signalizuje ich system. Preto nam poslali v nasom mene vystaveny opravny danovy doklad s plusovymi hodnotami.
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:23
Podla nich bol tovar vyfakturovany ale nie dodany- tak im to signalizuje ich system. Preto nam poslali v nasom mene vystaveny opravny danovy doklad s plusovymi hodnotami.

ale podľa toho čo píšete bol dodaný a faktúra od vás bola vystavená v správnej výške...to jest nastala podľa mňa jediná chyba a to priradenie objednávky a dodávky k správnej faktúre ale to si musia oni interne...tam nie je dôvod na opravu základu dane...
JulkaT
21.09.07,10:23
No skôr to vyzerá na ten dobropis. A prečo vystavujú opravný daňový doklad oni? Veď to by už mohol hocikto vystaviť hocičo za hocikoho.
nina66
21.09.07,10:29
Ano chyba je zvacsa v tych cislach objednavok. No z ich fakturacneho nam radsej poslu opravny danovy doklad, pockaju si kym sa ich prijem tovaru vyjadri k vzniknutemu rozdielu a potom ked bola chyba u nich tak nam doplatia fakturu.
Zita5
21.09.07,10:32
ja sa vyjadrujem k textu ale vidím že tuto to má v každom druhom príspevku iný spád :)...kto vie kam sa dostaneme :D

Súhlasím s Tebou . Ale ja neviem pochopiť , ako môže obchodný reťazec vystaviť ťarchopis , veď sa nejedná o navýšenie ceny , ale jedná o dodaný tovar zatiaľ nevyfakturovaný . To znamená, že jedna objednávka je splnená aj vyfakturovaná a teraz vyvstáva problém dofaktúrovať dodanie tovaru , ktorý ešte nie je vyfakturovaný a to by mal doriešiť dodávateľ .
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:42
Ano chyba je zvacsa v tych cislach objednavok. No z ich fakturacneho nam radsej poslu opravny danovy doklad, pockaju si kym sa ich prijem tovaru vyjadri k vzniknutemu rozdielu a potom ked bola chyba u nich tak nam doplatia fakturu.

a to sa v tom aj vyznajú? :D ...ale prečo veci robiť jednoducho...ale z pohľadu dph je to celé zle to jest nemá dôjsť k žiadnej takejto operácie keďže dodanie a fakturácie z vašej strany sedia len oni si nevedia priradiť...pri daňovej kontrole by im to isto vyrazili...
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:44
Súhlasím s Tebou . Ale ja neviem pochopiť , ako môže obchodný reťazec vystaviť ťarchopis , veď sa nejedná o navýšenie ceny , ale jedná o dodaný tovar zatiaľ nevyfakturovaný . To znamená, že jedna objednávka je splnená aj vyfakturovaná a teraz vyvstáva problém dofaktúrovať dodanie tovaru , ktorý ešte nie je vyfakturovaný a to by mal doriešiť dodávateľ .

Zitka ale zo strany dodávateľa to sedí...len skrátka v reťazci si nevedia priradiť nejakú dodávku k tejto faktúre a preto im vychádza že vystavili Fa na väčšiu sumu ako dodali...to je celý problém...namiesto toho aby to riešili telefonicky z dodávateľom nech zdokladujú faktúru tak oni vystavia na ich meno opravný doklad ktorý nemá opodstatnenie a v ďalšom prípade pri daňovej kontrole by im to vyrazili odtiaľ podľa mňa...
Zita5
21.09.07,10:49
Re: Ktorý riadok vo výkaze DPH?
Podla mna pojde o tarchopis pretoze povodne nam tento doklad bol zaslany pod nazvom "tarchopis" no neskor sme dostali vyjadrenie ze mame brat do uvahy len opatovne zaslany "opravny danovy doklad". A ked vezmem v uvahu povodnu vydanu fakturu tymto opravnym danovym dokladom sa vlastne znizuje jej hodnota.


citovala som od zadávateľky prípsevok č. 3 len sa mi to inak podarilo ako som chcela
---------------------------------------------------------------------
§ 25
Oprava základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví


a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.


No ja by som im to vrátila , lebo skutočne to nemali čo vystavovať a ešte k tomu v mene dodávateľa .