jales
21.09.07,10:53
Prosím Vás neviete mi poradiť aké má povinnosti denný študent doktorant. Má ešte nárok na prídavky a DB ak má 23 rokov?
jales
21.09.07,09:41
Asi som to trochu zle vysvetlila. Náš zamestnanec má dcéru, ktorá ukončila VŠ - inžinierske štúdium a robí si ďalej doktorát - denné štúdium. Chce na ňu naďalej poberať prídavky a DB a tvrdí, že v škole im vysvetlili, že majú na všetko nárok ako ostatní denný študenti. Študuje však v ČR a nie na Slovensku. Ja si však myslím, že už nepatrí medzi nezaopatrené deti a nemá na to nárok. Uvažujem správne?
Jozef Mihál
21.09.07,16:56
jales - na doktoranda - tj študenta III. stupňa VŠ, si rodičia nemôžu uplatniť nároky na prídavok a na DB.
drobeceva
28.11.07,10:03
Podľa novely zákona o sociálnom poistení sa doktorandi dennej formy štúdia nebudú považovať za zamestnancov školy, tým pádom z-ľ za nich nebude odvádzať odvody. Buď si budú platiť sami, alebo nebudú poistení. Ak by si platili sami, išlo by asi o 3000.- Sk z ich platu.
Poraďte, prosím, ktoré poistenia by si mali nevyhnutne platiť?
pracovisko
29.11.07,08:57
Aj ja prosím o radu. Ide o absolventa magisterského štúdia na Slovensku, následne stále dobrovoľne nezamestnaného s tým , že si platí stále odvody do zdravotnej poisťovne na Slovensku. Od októbra 2007 je v dennom doktorandskom štúdiu v Čechách a dostáva štipendium. Toto doktorandské štúdium má trvať tri roky. Zatiaľ nemá žiadne iné zamestnanie. Potrebuje sa prihlásiť v Sociálnej poisťovni a či vybaviť si ešte nejaké odvody a kde , na Slovensku alebo v Čechách ? Ak sa niekde prípadne zamestná, tak, čo potom?
Sari
12.09.08,12:06
Platí to, prosím Vás, stále aj v r. 2008, že na doktoranta si rodičia nemožu uplatnot prídavky a daňový bonus?
milanr
15.07.09,11:33
Neviete, aká je situácia s dotorantmi (denné štúdium) teraz. Z hľadisla ZP a SP sa nepovažujú za zamestnancov ? Musia si odvody platiť sami ? Ďakujem.
Andyke
15.07.09,18:54
Doktorandi v dennej forme štúdia sa nepovažujú za zamestnancov od 1.1.2008. Zdrav. poistenie za nich platí štát.

§ 11 zák. o zdrav.poistení
(8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za

u) študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov.


Sociálne poistenie - neplatí za túto skupinu nikto.
Ak ale chce byť doktorand poistený, tak môže sa prihlásiť v Soc. poisťovni dobrovoľne a platiť odvody sám.
ninkajavca
17.08.09,11:22
Ahojte,kedze doktorand nie je povazovany za zamestnanca, ale dostava stipendium, plati si odvody do socialneho, tak ako je to s danou z prijmu v pripade ak vykonava dohodu o pracovnej cinnosti - ktorej zarobok za rok nepresiahne tradicnu vysku nezdanitelneho minima na osobu... ma vlastne narok na nezdanitelne minimum, ak uz pobera aj stipendium? teda ak napriklad za rok 2010 zarobi mimo stipendia 90000tisic Sk teda 3000 Eur - dan sa mu mesacne bude strhavat - ale na konci roku - ma narok - aby sa mu tato dan vratila spat?

dakujem
Andyke
18.08.09,16:27
Za rok 2009 nezdanit. časť na daňovníka je 4025, 70 eura.
Takže ak budeš mať príjem do tejto výšky tak máš nulovú daň.
Pokiaľ Ti ti strhávajú mesačne tak sa Ti vráti zrazená daň v plnej výške.