Difi
21.09.07,10:02
Ahojte poraďáci!

Mám problém s postúpením lízingu. Dňa 31.08.2007 sme prevzali lízing nákladného auta od jednej spoločnosti, ktorej sme vyplatili odstupné 200.000,- Sk, na čo máme iba príjmový pokl. doklad. Lízingová spoločnosť nám vyfakturovala časť zvýšenej prvej splátky vo výške 510.000,- Sk, túto čiastku však netreba uhradiť. Ak netreba túto čiastku uhradiť, môžeme tento doklad zaúčtovať? Z ktorej sumy sa dá odpočítať DPH?
Vladimír Ozimý
21.09.07,08:33
dph sa dá odpočítať z faktúry...ale docela nechápem ako to máte...ale ak máte nejaký splátkový kalendár a fa na prvú zvýšenú splátku tak si uplatníte dph z Fa na úhradu sa neprihliada...
Zoltán Kovács
21.09.07,08:40
Difi
21.09.07,08:44
Ani mi nechápeme, že lízingová spoločnosť prečo nám vyfakturovala časť prvej zvýšenej splátky. Už sme mali postúpenie lízingu, ale s takýmto prípadom sme sa ešte nestretli. Ak odpočítame DPH z fa vystavenej lízing. spoločnosťou, čo máme spraviť s odstupným, ktorú sme zaplatili spoločnosti, od ktorej sme prevzali lízing?
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:11
máte to zadefinované v par. 26 ods 8 595/2003 -

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1). Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovejsumydohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
Difi
21.09.07,09:24
Toto vieme, lenže ako zaúčtujem fa od lízingovej spoločnosti na časť prvej zvýšenej splátky (z čoho mám odpočítať DPH), lebo táto suma nám nepatrí do celkovej sumy dohodnutých platieb?
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:26
Toto vieme, lenže ako zaúčtujem fa od lízingovej spoločnosti na časť prvej zvýšenej splátky (z čoho mám odpočítať DPH), lebo táto suma nám nepatrí do celkovej sumy dohodnutých platieb?


no chcelo by to vidieť asi doklady a podklady takto ťažko vyjadriť sa ale keďže vy pokračujete v splácaní splátok...nevidím dôvod aby vám vystavovali Fa nazvýšenú splátku...možno info u nich
Difi
21.09.07,09:42
Preto nevieme ani mi ako to celé zaúčtovať, lebo nevidíme tiež dôvod na túto fa. Lízingovka vystavila nám túto faktúru, druhej spoločnosti, od ktorej sme prevzali lízing, zase vystavila faktúru tiež na časť prvej zvýšenej splátky v takej istej sume len s mínusom. Mi nemáme túto faktúru uhradiť, druhá spoločnosť zase nedostane peniaze od lízingovej spoločnosti. Keď sme zavolali do lízingovky, oni nám povedali, že im to je jedna ako vyriešime to medzi sebou, oni toto musia mať takto spravené do účtovníctva. A teraz kvôli tomu nevieme, že vlastne z čoho máme vychádzať. Z odstupného, čo sme zaplatili, alebo z tejto faktúry?
Vladimír Ozimý
21.09.07,09:57
Preto nevieme ani mi ako to celé zaúčtovať, lebo nevidíme tiež dôvod na túto fa. Lízingovka vystavila nám túto faktúru, druhej spoločnosti, od ktorej sme prevzali lízing, zase vystavila faktúru tiež na časť prvej zvýšenej splátky v takej istej sume len s mínusom. Mi nemáme túto faktúru uhradiť, druhá spoločnosť zase nedostane peniaze od lízingovej spoločnosti. Keď sme zavolali do lízingovky, oni nám povedali, že im to je jedna ako vyriešime to medzi sebou, oni toto musia mať takto spravené do účtovníctva. A teraz kvôli tomu nevieme, že vlastne z čoho máme vychádzať. Z odstupného, čo sme zaplatili, alebo z tejto faktúry?

ahaaa tak potom to zahrniete do ceny leasingu tú prvú splátku ono to je o tom že vlasstne vy si to nahodíte do systému aby ste to mohli odpisovať...podľa mňa...no a vy ste sa predsa vysporiadali tým že ste zaplatili odstupnéééé
Difi
21.09.07,10:16
Je v tom dosť veľký chaos. Nechápem čo máme spoločné s prvou zvýšenou splátkou? Prečo sa započíta do vstupnej ceny a prečo to musím odpísať?
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:21
Je v tom dosť veľký chaos. Nechápem čo máme spoločné s prvou zvýšenou splátkou? Prečo sa započíta do vstupnej ceny a prečo to musím odpísať?

a v akej výške ste ocenili daný majetok k odpisovaniu?
Difi
21.09.07,10:25
odstupné a zostávajúce splátky
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:40
odstupné a zostávajúce splátky

no podme logicky na to (fikcia)

ako to zúčtujeme dajme tomu zostavajúce splátky 100000 Sk 042/472
odstupné je 200000 Sk 042/472

zaradenie do majetku 022/042 v hodnote 300 tis. odpíšete počas trvania leasingovej splátky plus uroky na 562...a odpis na 551...

potom nevidím dôvod existencie dokladu...leasingovka si to mala podľa mňa interne preúčtovať...ale pre vás je tento doklad irelevantný...vy ho do účtovníctva nemáte dôvod dávať keďže oni majú toto vysporiadané s prvým nájomcom...
Difi
21.09.07,10:45
Ďakujeme veľmi pekne! Aj mi sme si takto mysleli, len sme si neboli isté.
Lydka R
15.04.08,05:52
Možno blbá otázka, ale chcem mať istotu. Pri postúpení lízingu nám lízingovka ako novému nájomcovi fakturuje poplatok za prevod lízingovej zmluvy. Jedná sa o osobné MV. Môžem uplatniť odpočet DPH z tohoto poplatku? A tento poplatok mi vstupuje do OC?
Vladimír Ozimý
15.04.08,05:56
Možno blbá otázka, ale chcem mať istotu. Pri postúpení lízingu nám lízingovka ako novému nájomcovi fakturuje poplatok za prevod lízingovej zmluvy. Jedná sa o osobné MV. Môžem uplatniť odpočet DPH z tohoto poplatku? A tento poplatok mi vstupuje do OC?


1. vstupuje do OC
2. Ak ide o kategoriu M1 nárok na uplatnenie nie je inak samozrejme je...