Natka
21.09.07,12:35
Dňa 20.09.2007 bola uzatvorená kúpna zmluva medzi dvoma spoločnosťami na odkúpenie kanc.zariadenia na celkovú sumu 100 000,- Sk + DPH s dátumami splatnosti 1.10.07 na sumu 50 000 + DPH a 3.03.2008 na sumu 50 000,- Sk. My sme predávajúci a sme platcami DPH, účtujeme v podvojnom účtovníctve. Poraďte mi prosím vás postup účtovania, či už 20.9.07 (dátum uzavretia zmluvy) mám vystavovať faktúru na celkovú sumu, alebo až 1.10.07 na 50 000?
emgeton
21.09.07,10:38
Dňa 20.09.2007 bola uzatvorená kúpna zmluva medzi dvoma spoločnosťami na odkúpenie kanc.zariadenia na celkovú sumu 100 000,- Sk + DPH s dátumami splatnosti 1.10.07 na sumu 50 000 + DPH a 3.03.2008 na sumu 50 000,- Sk. My sme predávajúci a sme platcami DPH, účtujeme v podvojnom účtovníctve. Poraďte mi prosím vás postup účtovania, či už 20.9.07 (dátum uzavretia zmluvy) mám vystavovať faktúru na celkovú sumu, alebo až 1.10.07 na 50 000?

Kancelársky nábytok bol dodaný kedy?
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:39
píšete kedy dochádza k splatnosti a kedy dochádza k dodaniu? To je dôležitý údaj pokiaľ. Pokiaľ nebol tovar dodaný počkáte na dodanie tovary pričom vystavíte FA s dátumom dodania tovaru. V prípade že bude vykonaná najskôr úhrada a v rámci daného mesiaca nedôjde dodaniu ste prinútení vystaviť daňový doklad na prijatú zálohu...
Natka
21.09.07,10:43
Kupujúci nadobudne vlastnícke právo k prevádzaným hnuteľným veciam okamihom podpísania zmluvy, ktorá sa zároveň považuje za preberací protokol. To znamená, že 20.9.07 je dodanie celého kancelárskeho nábytku. No a neviem, či vystaviť rovno na celú sumu faktúru, ale ako potom s tými splatnosťami?
Zoltán Kovács
21.09.07,10:46
Kupujúci nadobudne vlastnícke právo k prevádzaným hnuteľným veciam okamihom podpísania zmluvy, ktorá sa zároveň považuje za preberací protokol. To znamená, že 20.9.07 je dodanie celého kancelárskeho nábytku. No a neviem, či vystaviť rovno na celú sumu faktúru, ale ako potom s tými splatnosťami?

Ak dodanie je rovnakého dátumu ako podpis zmluvy, tak faktúra sa vystaví na celkovú sumu. To, že splatnosť je na 2x nemá vplyv na povinnosť odviesť daň v období kedy nastáva povinnosť, t.j. v septembri.
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:46
ano vystavíte Fa na celú sumu aj s plnou výškou dph pričom dodanie bude 20.9. to jest pôjde to do 3 kvartálu alebo 9. mesiaca v daňovom priznaní pričom ak vám to software umožní môžte rozdeliť splátky na FA ale myslím že kúpna zmluva je dostatočným prvotným dokladom.
emgeton
21.09.07,10:49
Kupujúci nadobudne vlastnícke právo k prevádzaným hnuteľným veciam okamihom podpísania zmluvy, ktorá sa zároveň považuje za preberací protokol. To znamená, že 20.9.07 je dodanie celého kancelárskeho nábytku. No a neviem, či vystaviť rovno na celú sumu faktúru, ale ako potom s tými splatnosťami?


Ak kúpna zmluva obsahuje všetky náležitosti uvedené v §71 ( náležitosti fa), nemusíte k tomu vystavovať žiaden ďalší doklad.
Natka
21.09.07,10:53
Ak kúpna zmluva obsahuje všetky náležitosti uvedené v §71 ( náležitosti fa), nemusíte k tomu vystavovať žiaden ďalší doklad.A ako odvediem DPH v septembri?
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:54
A ako odvediem DPH v septembri?

anooooo
Zoltán Kovács
21.09.07,10:56
A ako odvediem DPH v septembri?

Ak nevystavíš faktúru, lebo kúpna zmluva má náležitosti podľa § 71 zákona o dph, tak tú kúpnu zmluvu zaeviduješ do ostatných pohľadávok, a na základe toho si odvedieš DPH v septembri. A v peňažnom účtovnom denníku budeš účtovať nasledovne:

315/604 cena bez dph
315/343 dph na výstupe.
Natka
21.09.07,10:57
anoooooSte chutný za to anooooo, ale otázočka znela ako a nie či áno. Keby som vystavila fa, tak DPH viem odviesť,ale keď pôjdem iba na základe zmluvy bez fa, tak rovno ísť do pohľadávok a tam to nejak nahodiť?
emgeton
21.09.07,10:58
Ste chutný za to anooooo, ale otázočka znela ako a nie či áno. Keby som vystavila fa, tak DPH viem odviesť,ale keď pôjdem iba na základe zmluvy bez fa, tak rovno ísť do pohľadávok a tam to nejak nahodiť?

Tak ako píše smith.
Vladimír Ozimý
21.09.07,10:58
Ak nevystavíš faktúru, lebo kúpna zmluva má náležitosti podľa § 71 zákona o dph, tak tú kúpnu zmluvu zaeviduješ do ostatných pohľadávok, a na základe toho si odvedieš DPH v septembri. A v peňažnom denníku budeš účtovať nasledovne:

315/604 cena bez dph
315/343 dph na výstupe.

mala úprava nie v peňažnom ale účtovnom denníku :)...
Natka
21.09.07,11:02
Ďakujem vám za všetky príspevky, mám v tom jasnejšie, ale dúfam, že nič tým nepokazím, keď vystavím faktúru.
Vladimír Ozimý
21.09.07,11:05
Ďakujem vám za všetky príspevky, mám v tom jasnejšie, ale dúfam, že nič tým nepokazím, keď vystavím faktúru.

nepokazíš ak vzniklo dodanie ak nevzniklo tak pokazíš :) to je celé...
Vladimír Ozimý
21.09.07,11:07
Ste chutný za to anooooo, ale otázočka znela ako a nie či áno. Keby som vystavila fa, tak DPH viem odviesť,ale keď pôjdem iba na základe zmluvy bez fa, tak rovno ísť do pohľadávok a tam to nejak nahodiť?

priznávam niekedy človek napíše stručnú odpoveď že je jasné čo tým myslí...no takže je to september...:)
Zoltán Kovács
21.09.07,11:09
Ďakujem vám za všetky príspevky, mám v tom jasnejšie, ale dúfam, že nič tým nepokazím, keď vystavím faktúru.

Nič tým nepokazíš, len aby si nezaevidovala aj faktúru aj zmluvu. Potom by došlo k duplicitnej evidencii dph.
Natka
21.09.07,11:11
nepokazíš ak vzniklo dodanie ak nevzniklo tak pokazíš :) to je celé...Včera sme im dodali všetko do poslednej stoličky, takže môžme začať v nových priestoroch, tak to vyzerá, že faktúrou nič nepokazím ;)
Vladimír Ozimý
21.09.07,11:15
Včera sme im dodali všetko do poslednej stoličky, takže môžme začať v nových priestoroch, tak to vyzerá, že faktúrou nič nepokazím ;)

to už bola poznámka na oddych myslím že sme došli k záveru...zhrnutie učiva:

1) ak kúpna zmluva obsahuje náležitosti faktúry podľa par. 71 nie je potrebné vystavovať FA pričom účtuje sa to cez ostatné pohľadávky POZOR v prípade vystavenia FA aby nedošlo k duplicitnému zúčtovaniu
2) v prípade ak neobsahuje vystavíte faktúru podľa par 71

dodanie nastalo v septembri daňová povinnosť vzniká v tomto mesiaci :rolleyes: