zaek
21.09.07,16:02
Moja spoločníčka požaduje odo mňa ako konateľky, predloženie dokladov k nahliadnutiu, a to 3x do mesiaca vo večerných hodinách. Zároveň chce poverit inú osobu na prezretie dokladov, a to na dobu 3 hodín. Som si vedomá toho, že som povinná jej doklady predložit, ale mám tieto otázky:
1. ako často je povinnost konateľa predkladať tieto doklady
2. má právo konateľ určiť čas, kedy sa doklady majú predkladať
3. môže spoločníčka poveriť inú osobu na nahliadnutie do dokladov firmy
Zoltán Kovács
21.09.07,15:47
Moja spoločníčka požaduje odo mňa ako konateľky, predloženie dokladov k nahliadnutiu, a to 3x do mesiaca vo večerných hodinách. Zároveň chce poverit inú osobu na prezretie dokladov, a to na dobu 3 hodín. Som si vedomá toho, že som povinná jej doklady predložit, ale mám tieto otázky:
1. ako často je povinnost konateľa predkladať tieto doklady - koľko krát sa jej zachce
2. má právo konateľ určiť čas, kedy sa doklady majú predkladať - právo nie, ale lepšie by bolo, keby ste sa vedeli dohodnúť na "normálnom" čase
3. môže spoločníčka poveriť inú osobu na nahliadnutie do dokladov firmy - áno môže poveriť, treba k tomu splnomocnenie overené, aby si ti mala istotu, že doklady neukazuješ človeku, ktorý to nemá čo vidieť

.................................................. .
Danila
21.09.07,17:41
Moja spoločníčka požaduje odo mňa ako konateľky, predloženie dokladov k nahliadnutiu, a to 3x do mesiaca vo večerných hodinách. Zároveň chce poverit inú osobu na prezretie dokladov, a to na dobu 3 hodín. Som si vedomá toho, že som povinná jej doklady predložit, ale mám tieto otázky:
1. ako často je povinnost konateľa predkladať tieto doklady
2. má právo konateľ určiť čas, kedy sa doklady majú predkladať
3. môže spoločníčka poveriť inú osobu na nahliadnutie do dokladov firmyKonateľ je štatutárnym orgánom spoločnosti. Spoločník sa na riadení spoločnosti zúčastňuje prostredníctvom valného zhromaždenia. Prípadne inou formou zmluvného-pracovného vzťahu. Konateľ nie je v pozícii "tajtrlíka" pre spoločníka, a ak nebránia tomu vážne /zdravotné a iné zreteľa hodné prekážky/ poskytuje spoločníkovi informácie v intenciách SZ, prípadne stanov v sídle spoločnosti a v pracovnom čase. Spoločník si môže prizvať aj iného odborníka - znalca k posúdeniu predkladaných informácií. Z príspevku cítiť isté napätie medzi zainteresovanými, čo je na hrane spolupráce konateľa a spoločníka.
zaek
22.09.07,07:11
nakoľko sme malá SRO dvojosobová /konateľ a zároveň spoločník+spoločník, s jedinným dodávateľom, s množstvom dokladov cca 10 ks mesačne k bodu 1 by som bola v pozícii tajtrlíka, nakoľko sa doklady nachádzajú u účtovníčky mimo sídla spoločnosti vzdialenej natoľko, aby vytvárali zbytočné náklady na prepravu. Ja chcem len vedieť, akú mám ja právnu ochranu, aby som nebola v rukách spoločníka rukojemníkom, nakoľko jednanie spoločníka je obštrukčné nielen v tejto sfére
Danila
22.09.07,07:17
nakoľko sme malá SRO dvojosobová /konateľ a zároveň spoločník+spoločník, s jedinným dodávateľom, s množstvom dokladov cca 10 ks mesačne k bodu 1 by som bola v pozícii tajtrlíka, nakoľko sa doklady nachádzajú u účtovníčky mimo sídla spoločnosti vzdialenej natoľko, aby vytvárali zbytočné náklady na prepravu. Ja chcem len vedieť, akú mám ja právnu ochranu, aby som nebola v rukách spoločníka rukojemníkom, nakoľko jednanie spoločníka je obštrukčné nielen v tejto sféreA ty si ten konateľ + spoločník?
zaek
22.09.07,08:23
áno
Danila
22.09.07,09:43
ánoAk ste dvaja spoločníci, podľa výšky obchodného podielu sa podieľate na riadení. Ak máte rovnaké podiely, tak máte 50/50. A ten druhý sa zbytočne nadraďuje. Máte vôbec valné zhromaždenia, ako ukladá zákon? Zákon pozná aj sankcie za nekorektné konanie spoločníka. Skús študovať OZ: