foaswc
21.09.07,17:36
V peňažnom denníku mám zaúčtované bločky do polovice septembra. Našla som ešte bločky zo začiatku augusta. Môžem ich zaúčtovať do poradia?
otázka
21.09.07,15:43
Samozrejme, pokiaľ Ste platcami DPH, tak opraviť evidenciu DPH. Pokiaľ by bolo po 25-om a Ste mesačnými platcami, trebalo by opravné DP k DPH.
foaswc
21.09.07,15:59
A ak nie som platcom DPH?
otázka
21.09.07,16:06
Tak v pohode môžte. Veď koľkí nesú účtovníčke účtovníctvo na spracovanie až po Novom roku:--- ...
ekopo
21.09.07,16:09
Ak sa účtovníctvo spracováva pomocou sw, nie je žiadný problém so zaúčtovaním takýchto prípadov.
Zákon o účtovníctve o.i v § 3 hovorí
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Marianna01
23.09.07,10:33
ja sa pokúsim o praktickú radu: v týchto prípadoch dávam dátumy: dátum platby - ako na doklade z ERP, faktúry a pod.; dátum účtovného prípadu a dátum vystavenia dokladu - aktuálny dátum. Teda ak 15.10 zistím, že som nezaradila doklad z 01.08., tak na mnou vystavenom doklade bude dátum úhrady 1.8., ale dátum zaúčtovania 15.10. - s dovysvetlením v poznámke, prečo sa tak stalo...
dopravca
24.09.07,07:13
Dobrý deň. Mám takýto problém. Dal som zamestnancovi na sl. cestu hotovosť. On natankoval PH do služ. auta na svoju súkromnú kartu. Môžem mu takýto výdaj uznať ? a ako to zaúčtovať? Ďakujem
Tweety
24.09.07,07:16
Zaúčtovať to klasicky, ako výdaj z pokladne.
dopravca
24.09.07,07:31
Zaúčtovať to klasicky, ako výdaj z pokladne.


čiže danovákom nebude vadit, že je to zaplatené zo súkromného účtu zamestnanca?
Tweety
24.09.07,07:35
NIe, je to rovnaké, ako keď zaplatí zo svojich hotovostných peňazí a potom sa mu preplatí cez pokladňu.
INGA 11
08.10.07,08:29
Dobrý deň.Prosím Vás poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní bločkov z reg.pokladne ak účtujem spotrebu PHM ale na bločku mám aj iné položky ako napr. nápoje, žuvačky. Mám dať všetok nákup na bločku do výdavku neovplyvň. ZD a interným dokladom účtovať len PHM. Lenže je toho veľa a ak mám všetko rozúčtovávať je to zdĺhavé. Ako mám teda postupovať aby to bolo správne a v súlade so zákonom?
Ďakujem za poradenie.
ekopo
08.10.07,08:42
Môžeš všetko naúčtovať ako VNZD a potom na základe prepočtu spotreby PHM zúčtovať túto čiastku ako VOZD. Aj tak musíš spotrebu PHM prepočítať.
atka4
08.10.07,08:47
Dobrý deň.Prosím Vás poradí mi niekto ako mám postupovať pri účtovaní bločkov z reg.pokladne ak účtujem spotrebu PHM ale na bločku mám aj iné položky ako napr. nápoje, žuvačky. Mám dať všetok nákup na bločku do výdavku neovplyvň. ZD a interným dokladom účtovať len PHM. Lenže je toho veľa a ak mám všetko rozúčtovávať je to zdĺhavé. Ako mám teda postupovať aby to bolo správne a v súlade so zákonom?
Ďakujem za poradenie.

Ja to rozúčtovávam priamo pri účtovaní toho ktorého dokladu-aj z Reg.pokl., teda PHM osobitne a ostatné -žuvačky, nápoje tiež osobitne ako VNZD.