jalenka
22.09.07,12:30
Prosím o radu.
Zaplatili sme tovar dovoz z EÚ zálohovo 13.7. tovar došiel 16.7. a faktúra k tomu prišla až 30.8. s dátumom vystavenia 16.7.2007. Ktorým kurzom to mám dať na sklad? Ď.
Mýli ma účet 132/321 ale keď tovar prišiel skôr, ale bez papierov.
cloe
22.09.07,10:52
Prosím o radu.
Zaplatili sme tovar dovoz z EÚ zálohovo 13.7. tovar došiel 16.7. a faktúra k tomu prišla až 30.8. s dátumom vystavenia 16.7.2007. Ktorým kurzom to mám dať na sklad? Ď.
Dátum uskutočnenia účtovného prípadu je, podľa mňa 16.7., takže kurzom k tomuto dátumu.
Mýli ma účet 132/321 ale keď tovar prišiel skôr, ale bez papierov.
Tovar prišiel pravdepodobne aspň s DL.
Prečo účtuješ 132/321? Obstaranie tovaru pri spôsobe A sa účtuje 131/321. /Príjemka na sklad 132/131 /.
betka
22.09.07,12:37
Tovar prišiel pravdepodobne aspň s DL.
Prečo účtuješ 132/321? Obstaranie tovaru pri spôsobe A sa účtuje 131/321. /Príjemka na sklad 132/131 /.

;) /čtovanie na 131 nie je povinné, je iba kalkulačným účtom. Obstaranie sa môže priamo účtovať na 132.
betka
22.09.07,12:47
Zákon o účtovníctve:
§ 24

(1) Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to

a) ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu spôsobmi podľa § 25,

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

(3) Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané.


Postupy účtovania v PU:
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Tovar Vám došiel 16.7., tento deň je dňom uskutočnenie účtovného prípadu..
cloe
22.09.07,16:42
;) /čtovanie na 131 nie je povinné, je iba kalkulačným účtom. Obstaranie sa môže priamo účtovať na 132.

Aj keď nie je povinné účtovať cez 131, myslím, že je to lepšie v tom prípade, že sa osobitne nahráva účtovníctvo a osobitne sklad. Vidím na tomto účte, či sú všetky príjemky nahraté, prípadne, či mi nechýba faktúra. Takže asi zostanem pri tomto účtovaní;)