fialakatka
22.09.07,14:22
Môj manžel ako SZČO vycestoval na základe E101 do zahraničia. Tu podniká v oblasti stavebníctva. Na základe zmluvy o dielo s objednávateľom stavebných služieb sa dohodli, že objednávateľ týchto služieb bude platiť týždenne určitú čiastku (ktorá je dohodnutá v zmluve) na účet,ktorý je zriadený v zahraničnej mene (GBP). Chcem sa spýtať akým spôsobom mám potom tento príjem účtovať? nie je mi jasné, či mám tieto platby brať ako zálohové platby, alebo sú to už účtovné prípady a mám ich účtovať ako zaplatenie čiastkovej faktúry. My mu ako doklad o vyplatení dávame anglickú formu PPD. Mám si vždy zapísať kurz národnej banky, ku ktorému tá splátka bola vyplatená a potom to v slovenských korunách zaúčtovať ako príjem, alebo mám počkať,kým sa práca skončí a vydať mu jednu faktúru na celkovú sumu a prepočítať to kurzom,ktorý bude prislúchať tomuto dňu? Mám v tom veľký zmätok a nechcem urobiť nejakú chybu. Inak, mám ďalšiu otázku. Manžel taktiež došiel za prácou do Anglicka autom, ktoré používa na firemné účely. Môže si dať do nákladov všetku spotrebu PHM v zahraničnej mene. Taktiež sa chcem spýtať, čo vlastne všetko si môže dať do nákladov, keď teraz tu aj žijeme (kvôli jeho práci), platíme si nájom, on si tu kupuje náradie, ktoré je potrebné pre ukončenie práce. Náklady sú tu samozrejme vyššie ako na Slovensku, ale samozrejme, že aj jeho príjem je vyšší ako na Slovensku. Mám ešte jednu otázku, ak by manžela ochorel, ako je to potom s jeho preplatením nemocenského, nakoľko platí si nemocenskú a všetky ostatné poistenia na Slovensku.
Má niekto s tým skúsenosti? Poraďte nám, prosím. :confused:
katarina.j
22.09.07,18:48
každu zalohovu platbu musis prepocitavat kurzom NBS /musi byt vystavena zalohova faktura/ a po ukonceni staveb.prac vystavis konecnu fakturu /samozrejme aby sedela suma so zalohovymi platbami/.ak si auto uplatnil aj na slovensku ako SZCO - naklady tak môzes aj tieto PHM v zahranici uplatnit ale tiez prepocitat kurzom NBS v dany den kedy tankujes.
Zoltán Kovács
22.09.07,18:54
To auto má zaradené do obchodného majetku, alebo nie? Podstatná informácia na posúdenie spôsobu uplatnenia nákladov. Ak tie čiastkové platby od odberateľa chodia na účet, prečo potom ešte vydávaš aj PPD? Zdvojuješ svoj príjem, buď úhrada na bankový účat, alebo príjem v hotovosti. Nákup náradia môže si uplatniť v nákladoch. To spomenuté nájomné, s tým by som bol opatrný, nakoľko sú to výdavky iba z časti spojené s jeho robotou (nájomné platíte zrejme ako celá rodina), preto by som to celé nezúčtovával ako nutné vedlajšie výdavky, ak sú to vôbec výdavky uznateľné - preto lebo momentálne tam žijete. To by som porovnával s tým, že živnostník na Slovensku by uplatňoval nájomné bytu v ktorom býva celou rodinou. Čo je absurdita. Keby tam býval sám, a iba za seba by platil nájomné tak je to obhájiteľné.
renča1
23.09.07,09:40
Môj manžel ako SZČO vycestoval na základe E101 do zahraničia. Tu podniká v oblasti stavebníctva. Na základe zmluvy o dielo s objednávateľom stavebných služieb sa dohodli, že objednávateľ týchto služieb bude platiť týždenne určitú čiastku (ktorá je dohodnutá v zmluve) na účet,ktorý je zriadený v zahraničnej mene (GBP). Chcem sa spýtať akým spôsobom mám potom tento príjem účtovať? nie je mi jasné, či mám tieto platby brať ako zálohové platby, alebo sú to už účtovné prípady a mám ich účtovať ako zaplatenie čiastkovej faktúry. My mu ako doklad o vyplatení dávame anglickú formu PPD. Mám si vždy zapísať kurz národnej banky, ku ktorému tá splátka bola vyplatená a potom to v slovenských korunách zaúčtovať ako príjem, alebo mám počkať,kým sa práca skončí a vydať mu jednu faktúru na celkovú sumu a prepočítať to kurzom,ktorý bude prislúchať tomuto dňu? Mám v tom veľký zmätok a nechcem urobiť nejakú chybu.


V zmluve o dielo by mal byť dohodnutý spôsob, ako a na základe čoho sa bude fakturovať, uhrádzať jednotlivé splátky za dielo.... A na základe toho postupovať v zdaňovaní a účtovaní príjmu. Každopádne príjem sa prepočíta kurzom nbs.



[/quote=fialakatka;534867]
Inak, mám ďalšiu otázku. Manžel taktiež došiel za prácou do Anglicka autom, ktoré používa na firemné účely. Môže si dať do nákladov všetku spotrebu PHM v zahraničnej mene. Taktiež sa chcem spýtať, čo vlastne všetko si môže dať do nákladov, keď teraz tu aj žijeme (kvôli jeho práci), platíme si nájom, on si tu kupuje náradie, ktoré je potrebné pre ukončenie práce. Náklady sú tu samozrejme vyššie ako na Slovensku, ale samozrejme, že aj jeho príjem je vyšší ako na Slovensku.[/quote]

Platený nájom? Je spísaná nejaká zmluva na manžela, ako szčo???? Do nákladov si uplatní náradie. Uplatnenie do daňovo uznaných výdavkov záleží od toho či je automobil zaradený v majetku szčo, tak ako to napísal smith. Ak je zaradený v majetku szčo, tak si môže uplatniť výdavky na spotrebu PHM...§ 19 ods.2 písm.l) o.i. aj odpisy § 19 ods.3 písm.a). Pokiaľ nieje zaradené v majetku szčo a je jeho osobným vlastníctvom, tak si môže uplatniť výdavky podľa § 19 ods.2 písm.e) zákona o dani z príjmov.
fialakatka
23.09.07,11:26
Ďakujeme za všetky vaše odpovede, ktoré veľmi pomohli.