m.majo
22.09.07,21:38
Som studentom VS a casto sa mi stava ze sa na mna niekto obrati s prosbou a financnym ohodnotenim :rolleyes: ak mu poradim s vyberom elektroniky, software-u... alebo rovno vsetko vybavim, kupim, naprogramujem... Tak som sa rozhodol, ze je skoda to neskusit v tomto smere podnikat (formou sro). Problem nastal ked som si precital co k tomu potrebujem:
- zakladne imanie 200 000. Kde jedine riesenie co ma napadlo je vlozit miesto $ moju dusevnu pracu, teda software ktory som do dnesneho dna vyprodukoval. Problem je ze neviem kde sa to da ohodnotit alebo overit a ani ci je to vobec mozne.
- Sidlo firmy, kedze momentalne byvam na (v) internatoch a k praci potrebujem iba PC, internet a telefon. A nevdim zmysel v tom aby som si siel prenajimat cokolvek len preto aby som to mohol napisat na papier.
Dakujem
Eulalia
22.09.07,19:50
Som studentom VS a casto sa mi stava ze sa na mna niekto obrati s prosbou a financnym ohodnotenim :rolleyes: ak mu poradim s vyberom elektroniky, software-u... alebo rovno vsetko vybavim, kupim, naprogramujem... Tak som sa rozhodol, ze je skoda to neskusit v tomto smere podnikat (formou sro). Problem nastal ked som si precital co k tomu potrebujem:
- zakladne imanie 200 000. Kde jedine riesenie co ma napadlo je vlozit miesto $ moju dusevnu pracu, teda software ktory som do dnesneho dna vyprodukoval. Problem je ze neviem kde sa to da ohodnotit alebo overit a ani ci je to vobec mozne.
- Sidlo firmy, kedze momentalne byvam na (v) internatoch a k praci potrebujem iba PC, internet a telefon. A nevdim zmysel v tom aby som si siel prenajimat cokolvek len preto aby som to mohol napisat na papier.
Dakujem

Koľko Ti ešte ostáva do skončenia školy? Ak si nechceš hneď zakladať s.r.o., môžeš to skúsiť buď na živnosť - tú si vybavíš podľa miesta bydliska, alebo na dohody podľa ZP. Kým skončíš školu, si takto pomaličky vybuduješ klientelu a potom môžeš pokračovať buď ako s.r.o. alebo naďalej na živnosť.
m.majo
23.09.07,11:06
Necely rok. Prave tento cas som chcel vyuzit na ziskanie praxe vo fungovani sro. Zaroven chcem sro z niekolkych dovodov.
- Ak si chcem budovat klientelu, je vhodne neminit potom meno...
- Mnoho firiem vyzaduje na spolupracu aby firma existovala a posobila v obore isty cas.
- Ide o obmedzene rucenie, co zivnostnik nema. Teda dufam ze to ani nikdy nebudem potrebovat
- Ako SRO mozem jednoduchsie (aspon z mojho pohladu) delegovat niektoru pracu na inych ludi, pre zaciatok zrejme brigadnikov...
- Pokial som student nema zmysel aby som si platil odvody, kedze za mna plati odvody stat. Ja ako majitel len zoberiem zdaneny zisk, resp pouzijem zisk na rozbehnutie firmy...
Zoltán Kovács
23.09.07,11:17
Necely rok. Prave tento cas som chcel vyuzit na ziskanie praxe vo fungovani sro. Zaroven chcem sro z niekolkych dovodov.
- Ak si chcem budovat klientelu, je vhodne neminit potom meno...
- Mnoho firiem vyzaduje na spolupracu aby firma existovala a posobila v obore isty cas.
- Ide o obmedzene rucenie, co zivnostnik nema. Teda dufam ze to ani nikdy nebudem potrebovat
- Ako SRO mozem jednoduchsie (aspon z mojho pohladu) delegovat niektoru pracu na inych ludi, pre zaciatok zrejme brigadnikov...
- Pokial som student nema zmysel aby som si platil odvody, kedze za mna plati odvody stat. Ja ako majitel len zoberiem zdaneny zisk, resp pouzijem zisk na rozbehnutie firmy...

Oceňujem tvoje argumenty na založenie sro. Na ďalšie študovanie som ti pripojil pár linkov:

http://www.porada.sk/t60715-zaciatok-podnikania-zivnost-alebo-s-r-o.html

http://www.porada.sk/t56557-zakladne-imanie-s-r-o.html

http://www.porada.sk/t44999-co-zo-zakladnym-imanim.html

http://www.porada.sk/t44040-nepenazny-vklad.html
Dáša_
23.09.07,17:14
Obávam sa, že získať sídlo na internáte nebude také jednoduché. Ale zrejme nie nemožné. VYskúšaj.
Ale inak máš skvelý nápad.
Zoltán Kovács
23.09.07,17:16
Veď sídlo môže mať aj na trvalom bydlisku, čo je zrejme u rodičov. Netreba k tomu žiadna veda, len dobrá nájomná zmluva, aby rodičia nemuseli platiť dane z kvázy "fiktívného" príjmu.
Dáša_
23.09.07,17:29
Súhlasím, u rodičov je to asi najjednoduchšie.
Len ako sa dá napísať nájomná zmluva, aby rodičia nemuseli nič platiť? Zvlášť teraz, keď každý, kto prenajíma, sa musí prihlásiť na DU?
Zoltán Kovács
23.09.07,17:31
Súhlasím, u rodičov je to asi najjednoduchšie.
Len ako sa dá napísať nájomná zmluva, aby rodičia nemuseli nič platiť? Zvlášť teraz, keď každý, kto prenajíma, sa musí prihlásiť na DU?

No predsa nájomné treba stanoviť do max. výšky 5 násobku živ.minima, čo je oslobodené od daní. :D
Dáša_
23.09.07,17:33
Aha, vidíš ja blbec, to ma nenapadlo
Zoltán Kovács
23.09.07,17:33
A keĎ sa rozhodnú, že príjmy budú deliť na 50:50 (ak ide o BSM) tak tá výška je 2 x 5násobok živ.minima, lebo obaja si môžu uplatniť.

Doplním: Obaja rodičia v tomto prípade musia sa registrovať na DÚ.
d3 !Ur3
24.09.07,12:06
Nájomná zmluva netreba, stačí ak budeš mať súhlas od rodičov so zapísaním adresy, na ktorej sa napr. byt nachádza, ako sídla spoločnosti.


M I E R
Zoltán Kovács
24.09.07,12:07
Nájomná zmluva netreba, stačí ak budeš mať súhlas od rodičov so zapísaním adresy, na ktorej sa napr. byt nachádza, ako sídla spoločnosti.


M I E R

Súhlasím, ale niekedy tie náklady na nájom sa zídu na konci roka, ak vychádza priveľa platiť dane.
d3 !Ur3
24.09.07,12:08
Pochopiteľne v písomnej forme.


M I E R
d3 !Ur3
24.09.07,12:09
Súhlas sa jednoducho odoprie a urobí sa nájomná zmluva, ak je to potrebné na zníženie daňového základu.

M I E R
d3 !Ur3
24.09.07,12:09
Mení sa iba právny titul užívania bytu spoločnosťou.

M I E R
Leila2006
24.09.07,12:31
A čo v takomto prípade, treba keď má teda na byte sídlo s.r.o., treba tie priestory vyňať z bytového fondu a platiť daň zo stavieb ako podnikateľ?
m.majo
24.09.07,13:31
Ja som uvazoval o tom ze si to dam u rodicov, ale nechcel som ich zatazovat a vsetka komunikacia mi bude chodit domov. Aj ked toto sa vlastne da riesit napr cez P.O.BOX. Takze sidlo sa da zvladnut.
Stale mi vsak chyba to ocenovanie, ja viem ze nepenazny vklad nesmie byt sluzba a ze sa musi dat ocenit, ale netusim kto mi ho oceni. A kto vlastne oceni napr auto, vyrobnu linku alebo celu dielnu? Ci mam prist za notarom a dufat ze mi to odsuhlasi on? :D
Zoltán Kovács
24.09.07,13:39
O nepeňažnom vklade do základného imania máš napríklad aj tu písané:

http://www.porada.sk/t20303-nepenazny-vklad-do-s-r-o.html

P.S. Cez vyhladávanie si zadaj nepeňažný vklad a môžeš študovať.
Johanka
24.09.07,13:39
Na ocenenie nepeňažných vkladov je potrebný znalecký posudok.
Johanka
24.09.07,13:41
ORLEN
24.09.07,14:08
Myslim si ze podnikat ako spolocnik a konateľ v s.r.o bude vyhodnejsie. Ak by si si zalozil zivnost a prekrocil prijem v hrubom o 97200 mas povinnost platit si odvody do Socialnej poistovne. Stalo by ta to od 1.7.2008 dobrych 4000 sk mesacne.
Pri s.r.o. ma konatel povinnost platit len zdravotne poistenie. Ty si poistencom statu, tak asi nemusis platit ziadne odvody. S tou zdravotkou u konatela by som si to radsej overila na ZP.

Pekny den
d3 !Ur3
24.09.07,17:18
Urob to jednoducho peňažným vkladom. 200 000,- Sk nemusíš mať, stačí ak vyhlásiš ako správca vkladu, že si ich splatil v plnom rozsahu pri založení spoločnosti. Ide len o účtovnú položku.

M I E R