Gabhus
23.09.07,05:41
Ahoj Poraďáci, poradí mi niekto: V PÚ som úplný začiatočník, ako má vyzerať účtovný rozvrh novej s. r. o.? Myslím tým formálnu stránku skrátka čo tam má byť uvedené - či je nejaký predpis, ktorý to určuje. Prípadne ak by mal niekto vzor ..... Nejde mi o obsah, to viem, ale o formu. Vopred ďakujem.
Danila
23.09.07,08:03
Ak poznáš rámcovú účtovú osnovu, nebudeš mať problém s účtovým rozvrhom, v ktorom si na začiatku účtovného obdobia zadefinuješ všetky syntetické účty vybrané z tejto rámcovej účtovej osnovy. A samozrejme všetky analytické a podsúvahové účty, na ktorých budeš účtovať. Dôležity je obsah, nie forma. Takže, akú zvolíš, taká bude.:)
liba2
23.09.07,08:12
Každý účtovný program obsahuje účtový rozvrh. Teda ak účtuješ v programe a potrebuješ mať účtový rozvrh v písomnej podobe, tak si ho jednoducho z programu vytlačíš.
Gabhus
23.09.07,13:27
Vďaka.
KEJKA
30.09.07,11:47
ahoj poraďáci, čo si myslíte o vytváraní analytických účtov s rôznou dĺžkou? teda dvojmiestna analytika, v rámci toho troj- štvor i 5-miestna.
Neodporúčam, ale nepoznám predpis, ktorý by určoval, že účty musia mať rovnakú dĺžku (teda 3+4Au, alebo 3+6au). kde č. 3 - to je syntetika
a za pluskom je počet miest pre analytický účet, pričom sa každý účet doplní nulami na zvolenú dlžku.
Je to praktické, veľa softvérov to takto má aj nastavené, žiaľ, viaceré nové programy nie.
KEJKA
30.09.07,21:17
ahoj poraďáci, čo si myslíte o vytváraní analytických účtov s rôznou dĺžkou? teda dvojmiestna analytika, v rámci toho troj- štvor i 5-miestna.
Neodporúčam, ale nepoznám predpis, ktorý by určoval, že účty musia mať rovnakú dĺžku (teda 3+4Au, alebo 3+6au). kde č. 3 - to je syntetika
a za pluskom je počet miest pre analytický účet, pričom sa každý účet doplní nulami na zvolenú dlžku.
Je to praktické, veľa softvérov to takto má aj nastavené, žiaľ, viaceré nové programy nie.
posúvam.... .
veronikasad
01.10.07,05:45
Každý účtovný program obsahuje účtový rozvrh. Teda ak účtuješ v programe a potrebuješ mať účtový rozvrh v písomnej podobe, tak si ho jednoducho z programu vytlačíš.

Zvyčajne tam sú len syntetické účty, treba si doplniť analytiku podľa vlastných podmienok firmy.

------
Veronika
ondrejvla
01.10.07,06:02
ahoj poraďáci, čo si myslíte o vytváraní analytických účtov s rôznou dĺžkou? teda dvojmiestna analytika, v rámci toho troj- štvor i 5-miestna.
Neodporúčam, ale nepoznám predpis, ktorý by určoval, že účty musia mať rovnakú dĺžku (teda 3+4Au, alebo 3+6au). kde č. 3 - to je syntetika
a za pluskom je počet miest pre analytický účet, pričom sa každý účet doplní nulami na zvolenú dlžku.
Je to praktické, veľa softvérov to takto má aj nastavené, žiaľ, viaceré nové programy nie.

No tú viac ako 2 až 3 - miestnu analytiku považujem za potrebnú v prípade, že máš tisíce až 10-tisíce rozčlenení, teda, že si firma s účasťou na celom svete a v každom štáte máš desiatky rôznych analytických rozlíšení.
KEJKA
01.10.07,08:16
dakujem za názor
súhlasím, ale každý AU by mal mať rovnakú dlžku - je to praktické.
Teda ak obsadím len 1,2 miesto v analytike, tak zvyšok doplním nulami.
Ja vlastne namietam, ked to urobené nie je... aj ked nemám oporu v zákone.
Chcela som vedieť, či aj niekto iný takto účtuje a čo v tom vidí za výhodu.
raya1
07.11.07,08:02
Mali sme napr. na účte 518 vytvor. anylitiku /1,2,....9.
keďže sme ho potrebovali rozčleniť viac, opravili sme to spätne na 518/01, 02.........
Týkalo sa to 518 a 501.
Ovplyvní to niečo ?
Ďakujem !
raya1
08.11.07,06:03
Mali sme napr. na účte 518 vytvor. anylitiku /1,2,....9.
keďže sme ho potrebovali rozčleniť viac, opravili sme to spätne na 518/01, 02.........
Týkalo sa to 518 a 501.
Ovplyvní to niečo ?
Ďakujem !

posuniem ďalej
Stefan2005
08.11.07,07:27
ahoj poraďáci, čo si myslíte o vytváraní analytických účtov s rôznou dĺžkou? teda dvojmiestna analytika, v rámci toho troj- štvor i 5-miestna.
Neodporúčam, ale nepoznám predpis, ktorý by určoval, že účty musia mať rovnakú dĺžku (teda 3+4Au, alebo 3+6au). kde č. 3 - to je syntetika
a za pluskom je počet miest pre analytický účet, pričom sa každý účet doplní nulami na zvolenú dlžku.
Je to praktické, veľa softvérov to takto má aj nastavené, žiaľ, viaceré nové programy nie.
Súhlasím s názorom o potrebne jednotnej dĺžky znakov analytických účtov. Tedá tých, na ktorých sa účtuje.
Ale v prvom rade treba vziať do úvahy i možnosti programu. Existujú také, ktoré dovoľujú zadať rôznu dĺžku AÚ, niektoré vyžadujú pevnú dĺžku.
Napr. mám program, umožňujúcu 4-miestnu analytiku. Môžem mať vytvorené AÚ napr. 501/1, 501/11, 501/111 i 501/1111. Totiž program využíva pri tvorbe prehľadov sumarizáciu. Uvediem príklad zadania prehľadu účtov: 501/1 mi zobrazi všetky (t.j. sumarizáciu) účty, ktoré začínajú /1 - 501/1112, 501/1401, 501/1999,... pri zadaní napr. prehľadu účtu 501/22 zobrazí sumár 501/2201 až 2299, a keď zadám 501/444 tak sa zobrazí 501/4441 až 501/4449. Keď pri takomto vytváraní AÚ sa dodrží logická štruktúra, program poskytuje bohaté možnosti vytváranie prehľadov a sumarizácii.
Ale zásadne účtujeme iba na účtoch, ktoré majú 4-miestnu analytiku (inak aj tie prehľady boli nepresné).
Podotýkam, že takéto účtovanie je však náročnejšie na presnosť. Či analytické účty budú 1, 2 alebo viacmiestné, vždy treba posúdiť podľa veľkosti firmy, potreby hĺbky sledovania jednotlivých účtov. No a samozrejme to všetko treba zadefinovať najlepšie predom, lebo počas účtovného obdobia, keď mám zaúčtovaných pár tisíc položiek, sa už ťažšie dotvára logická štruktúra AÚ...
Stefan2005
08.11.07,15:45
posuniem ďalej
Neviem, konkrétne čo si mala na mysli tým ovplyvnením.
Pokiaľ si rozšírila účtovnú osnovu o ďalšie analytické účty, to je v poriadku.
Pokiaľ si nahradila pôvodné analytické účty novými, spätne "preťukala" všetky účtovné záznamy na pôvodných AÚ na nové a zároveň opravila na všetkých účtovných dokladoch účtovanie (predkontácie), aj to je v poriadku (pozor na prípadne už vytlačené zostavy!).
Opravila si účtovanie na nákladových analytických účtoch, z tohoto titulu sa nemení ani výsledok hospodárenia. Malo by to byť v poriadku.
KEJKA
08.11.07,18:10
áno, ide mi o účtovanie - aby na priame účtovanie boli určené AU "najdlhšie", každá vyššia úroveň by mala byť len agregácia nižších úrovní.
emik
29.01.08,11:24
rozumiem dobre, ze ta jednotna dlzka ma byt dodrzana pre vsetky analyticke ucty rovnako? cize ak si zvolim 4-miestnu, tak pre vsetky syn. ucty ku ktorym mam analyticke pouzijem 4-miestnu a nie napr. 3 miestnu?

vdaka
liba2
29.01.08,15:06
áno .
RichardM
13.02.08,14:29
Dobrý deň,

my vo firme máme vytvorenú analytiku na štyri miesta napr . 501 1083 atd... k syntetickým účtom a nám to vyhovuje.