gasdiv
23.09.07,10:41
Ahojte, prosím Vás o zaslanie Vaších znalostí , čo môžem očakávať a musím platiť, keď som zavinil dopravnú nehodu. Našťastie sa nikomu nič nestalo, moje motorové vozidlo je málo poškodené, ale vozidlo, ktoré narazilo do môjho je na "totáku" , čiže na odpis. Poškodený dal MV opraviť, vyčíslená škoda je 160.000,-Sk, ale poisťovňa mu uhradí len zostatkovu hodnotu napr. 100.000,- Sk z mojej zákonnej poistky. Čo s rozdielom 60.000,-Sk. Poškodený ich požaduje odo mňa. Čo mám robiť? Je to moja prvá údalosť p dlhých rokoch šoferovania. Som z toho zúfalý. Prosím poraďte, ďakujem. Gasdiv
Danila
23.09.07,10:06
Ahojte, prosím Vás o zaslanie Vaších znalostí , čo môžem očakávať a musím platiť, keď som zavinil dopravnú nehodu. Našťastie sa nikomu nič nestalo, moje motorové vozidlo je málo poškodené, ale vozidlo, ktoré narazilo do môjho je na "totáku" , čiže na odpis. Poškodený dal MV opraviť, vyčíslená škoda je 160.000,-Sk, ale poisťovňa mu uhradí len zostatkovu hodnotu napr. 100.000,- Sk z mojej zákonnej poistky. Čo s rozdielom 60.000,-Sk. Poškodený ich požaduje odo mňa. Čo mám robiť? Je to moja prvá údalosť p dlhých rokoch šoferovania. Som z toho zúfalý. Prosím poraďte, ďakujem. GasdivPoškodený ich od teba požaduje oprávnene. Nechápem ale, prečo si zúfalý. Všetci žijete, nie ste dochrámaní na totálku, takže možno môžeš byť nanajvýš n.....ý sám na seba. Pozri sa koľko nevinných obetí je na naších cestách. V poslednom čase najmä z autobusov. Vieš, čo by za to dali pozostalí, keby chcel po nich niekto 60.000.- a vrátil im nebožtíka? Včera sme s manželom v aute dostali takmer infarkt, keď autobus idúci pred nami plne obsadený nezastavil na červenú. Chumaj.Má šťastie, že som nestihla opísať jeho ŠPZ. Zajazdil by si akurát tak na trojkolke.
gasdiv
24.09.07,06:02
Danila, vďaka za odpoveď, len mi nie je jasné načo platíme zákonné poistenie. gasdiv
vieroslava
24.09.07,07:26
Preto si platíš poistenie zodpovednosti za škody z prevádzky MV, aby poisťovňa plnila škodu, ktorú spôsobíš. Tiež som mala podobnú haváriu, kde poškodené auto išlo na totálku a poškodený sa musel uspokojiť s úhradou zostatkovej hodnoty auta v čase havárie. Bola som poučená právnikom, že partnerom pre poškodeného je moja poisťovňa. V prípade akejkoľvek nespokojnosti poškodeného s plnením som mu doporučila, na radu právnika, aby to riešil s mojou poisťovňou. Poisťovňa mu zrejme poistné plnenie krátila, pretože na auto mu opravovňa namontovala nové náhradné diely, ale jeho auto v čase udalosti zrejme už nebolo nové. Nové náhradné diely zvyšujú hodnotu jeho auta, nezabudni. Nenechaj sa zahnať do úzkych. Je pochopiteľné, že poškodený utrpel škodu, ale aby nemal s plnením problémy, mal si uzavrieť havarijnú poistku.
Bola som už na obidvoch stranách bariéry, aj ako poškodená - to častejšie a raz aj ako vinník nehody. Nie je príjemné byť ani na jednej ani na druhej strane. Ale taký je život. Ako poškodená som utrpela tiež straty, aj keď som mala uzavreté havarijné poistenie. A opačne, ako vinník som si musela vypočuť vyhrážky poškodeného, jeho hrubé slovné napadnutie, kde sa snažil jednať z pozície sily.
Buď slušný, ale nenechaj sa zastrašiť.
Každému sa to môže stať. Ide o chvíľku nepozornosti, hlavne, že to nemalo fatálne následky.
Nechaj si odborníkom pozrieť záznam z poisťovne, čo všetko bolo potrebné opraviť a faktúru, čo bolo opravované. Porovnaj to a skús sa dohodnúť na kompromise. Ak budú požiadavky poškodeného neprimerane vysoké, radšej sa obráť na právnika o radu. Možno ťa to vyjde lacnejšie.
Chobot
24.09.07,08:44
Danila, vďaka za odpoveď, len mi nie je jasné načo platíme zákonné poistenie. gasdiv

Pozri túto tému, popísal som tam zákonné poistenie práve aspekt amortizácie:

http://www.porada.sk/t10055-poistna-udalost-v-allianz.html
gasdiv
24.09.07,08:55
Veľmi ste mi pomohli všetci. Spadol mi kameň zo srdca. Vrela vďaka. gasdiv
evina
24.09.07,09:18
Veľmi ste mi pomohli všetci. Spadol mi kameň zo srdca. Vrela vďaka. gasdiv

Len potvrdím, aby si sa naozaj ukľudnil slová Vieroslavi...

Práve kvôli tomuto sú aj havarijné poistky, a na Tebe z právneho hľadiska dotyčný nemá právo vymáhať nič... Keby mal uzatvorené havarijnú poistku /a možno aj má/ vzniknutý rozdiel dostane uhradený zo svojej poisťovne z havarijnej poistky..... Tiež som zažila podobné vydieranie, aj ke´d išlo len o 10 000...
tonkat
03.12.07,15:45
Ja som v podobnej situácii, ale na opačnej strane barikády. Šofér neprispôsobil rýchlosť, dostal šmyk a s nákladným autom mi zdemoloval kovaný plot. Škoda možno za cca 20 tis. V poisťovni mi povedali, že hradiť sa to bude z jeho poistky, ale musím počítať s amortizáciou. Ja mám tiež uzatvorenú poistku na plot, ale povedali, že to je jedno, ani z mojej by sa mi to neuhradilo v plnej výške. Teda dostanem náhradu - amortizáciu. Mám zbytočnú robotu, vybavovačky a ešte aj škodujem na tom. Pýtam sa preto, prečo musia poškodení znášať tieto cenové rozdiely. Veď ja som nepotrebovala meniť plot. Ten môj mal 4 roky, teda bol nový a vydržal by ešte určite aspoň 20 rokov. Ja som neurobila chybu a predsa musím znášať následky, zdá sa vám to spravodlivé? Logické a spravodlivé by bolo, keď niekto spôsobí škodu, aby ju aj nahradil , prípadne dal veci do pôvodného stavu.
mladymuz
03.12.07,16:06
do mna nacuval nedavno rakusky kamion. Skoda tak cca v neorigo servise 10 tis. Bohuzial bolo to pred firmou na parkovisku a vratnici nevolali policajtov, len odpisali spz kamiona a meno s cislom pasu. kancelaria poistovatelov nasla aj poistovnu, v ktorej bol poisteny, oznamili mi ktora poistovna na SVK ju zastupuje, a kde si mam uplatnit skodu.
Tak som nahlasil poistnu udalost, pofotili a spisali. ...
...ale, kym nenahlasi ten kamionista, resp. jeho zamestnavatel poistnu udalost v rakusku, poistovna mi pravdepodobne neuhradi ani korunu. Zevraj urobia vsetko pre to, ale pravidla su jasne.
Ale aspon mam nove svetla. :)
gyongyo
04.12.07,07:56
Dobry den,

prestudovala som si obe stranky ohladom zavinenia havarii a amortizacie, kedze aj my mame takyto problem, ze manzel zavinil havariu a poskodenemu bola vyplatena z jeho zakonnej poistky suma cca 52 000,- a vraj oprava stala 78 000,- (starsie vozidlo). Jeho mama nam vcera vecer zavolala, citovala kadejake paragrafy, ze vraj mu mame rozdiel skody zaplatit z nasej havarijnej poistky... Je to mozne, ved podla mna sa havarijna poistka tyka len naseho auta... A este z tychto prispevkov, co som tu citala nie je uplne jasne ci si od nas moze sudnou cestou vymahat zbytok sumy alebo nie
Moj nazor je taky, ze doslo k zhodnoteniu jeho vozidla, takze by s tym nemal uspiet, ale jeho mama sa vyhrazala sudom a kadecim, tvrdila, ze jej syn si zobral na opravu pozicku a my mame splatit uroky.... Poradte, prosim....
vieroslava
04.12.07,08:14
Nezabránite tomu, aby sa pokúsil súdnou cestou vymáhať vzniknutú škodu. Otázne však je, či bude úspešný. Zrejme sa pokúšajú aspoň niečo od vás dostať. Je na vás, ako sa k tomuto problému postavíte. Ja osobne by som nepovolila. Je to o tom, kto má silnejšie nervy.
Tvoj názor je správny. Z vasej havarijnej poistky sa to vyplatiť nedá. Čo sa týka pôžičky poškodeného, tiež by som nepovolila.
dad111
04.12.07,08:47
Uz to tu sice bolo napisane viackrat. Dalo by sa to zhrnut asi tak, ze pri likvidacii zo zakonnej poistky (PZP) je skutocne likvidovana skoda s prihliadnutim na amortizaciu. Je to pre poskodeneho, a tym mozem byt aj ja, neprijemne, ale je to tak. Ak niekto moze od povodcu skody pozadovat nejaku refundaciu je to poistovna, pri nepoistenom vozidle kancelaria poistovatelov, v pripade ak bola pricinou nehody hrube alebo umyselne porusenie povinnosti (alkohol...). Skodu ale nahradi poskodenemu podla vypoctu. Ak s Vami komunikuje niekto iny, ako poskodeny ( jeho mama ) a nie je splnomocneny, nemusite s nim debatovat. S nim predsa nemate nic spolocne. A k tej pozicke a urokom. Tak tu je sanca na uspech a preplatenie poskodenemu skutocne velmi mala. V zased si myslim, ze Vasa poistovna pre PZP by Vam mohla na poziadanie poskytnut aj male pravne rady, v pripade ak Vas kontaktuje poskodeny. V zivote mozu sice nastat aj ine riesenia ( navsteva vytrenovanych "priatelov" poskodeneho ), co sa aj stava, ale to je ina piesen.
gyongyo
04.12.07,09:56
Dakujem pekne za rady, chcela som si to potvrdit predtym, kym sa zacneme natahovat.
mladymuz
04.12.07,14:25
..aj ked je to neprijemne, ale treba s nimi bojovat a nech to daju aj na sud. Podstata PZP spociva prave v nahradach za to, ze poisteny niekomu inemu sposobi skodu. Ak poskodeny nesuhlasi s poistnym plnenim, ma pravo ako kazdy iny sa domahat na sude. V tomto pripade bude vsak neuspesny.
Z havarijnej by si mohli prefinancovať rozdiel, keby oni mali poistene auto havarijne a verim tomu, že by im poistovna doplatila ten zvyšok.