ladislavsimon
23.09.07,11:56
Dobrý deň. Poprosím Vás o radu. Sused na južnej strane si chce pristaviť prístavu. Jeho architekt prepočítaval soláciu k prvému marcu, s odôvodnením , že podľa noriem sa v tento deň prepočitáva solácia. Vedel by mi niekto poradiť, ako je to so soláciou, ako sa prepočitáva, v akom ročnom období, či sa berie do úvahy aj tienenie ostatných budov v okolí. Poprosím chcel by som o solacíí vedieť čo najviac, napr. kde by som si to mohol naštudovať aj na internete.
paganiny
28.09.07,17:55
Presvetlenim sa zaobera odvetvie Osvetlenie budov. Nepoznam projektanta , ktory by to vedel preratat, alebo sa mozno mylim-len neviem ž eto vie :D . Skuste si na zaciatok pozriet STN 73 4301 - Budovy na byvanie. Je aj rozna odborna literatura Akustika a denne osvetlenie od prof. Halahiju no ale to je cista teoria a laikovy to sprepacením prd povie...;)
puketos
20.11.07,10:06
No co sa tyka tej "solacia" tak co si matne spominam zo skoly tak skutocne sa to berie na 1.marec a pocita sa myslim oslnenie miestnosti kde sa zohladnuje tienenie okolitych budov.
Ak architekt robi v 3D tak tie uz dokazu nasimulovat oslnenie pre akykolvek den a cas v roku len to treba dobre spravit teda zadat spravne vstupne hodnoty a orientaciu budov.
zukana
15.07.08,20:18
Dobrý deň. Neviete mi prosím poradiť kde mám nájsť tú STN 73 4301.
Marthyn
07.04.10,18:54
Podľa STN 73 4301 byty musia byť preslnene. Byt je preslneny vtedy, ak sučet
preslnenych podlahovych ploch jeho obytnych miestnosti sa rovna najmenej jednej
tretine sučtu podlahovych ploch všetkych obytnych miestnosti. Do sučtu ploch z jednej
strany preslnenych miestnosti, ani do sučtu ploch všetkych obytnych ploch bytu sa pre
tento učel nezapočitavaju časti ploch obytnych miestnosti ležiace za hranicou hĺbky
miestnosti, ktora sa rovna 2,3 nasobku jej svetlej vyšky.
Obytna miestnosť je preslnena, ak sa sučasne splni niekoľko podmienok. Podorysny
uhol slnečnych lučov s rovinou vnutorneho zasklenia zvisleho osvetľovacieho otvoru
musi byť najmenej 25°, resp. uhol dopadu slnečnych lučov vzhľadom na kolmicu na
nie zvisle zasklenie ma byť menši ako 70°.
Priame slnečne žiarenie musi vnikať do miestnosti osvetľovacim otvorom alebo
otvormi, ktorych celkova plocha vypočitana zo skladobnych rozmerov je najmenej

desatina podlahovej plochy miestnosti, pričom najmenši skladobny rozmer každeho
osvetľovacieho otvoru ma byť aspoň 900 mm. Dostupnosť priameho slnečneho
žiarenia sa sleduje v bode v rovine vnutorneho zasklenia vo vyške 300 mm nad
stredom spodnej hrany osvetľovacieho otvoru, ale najmenej 1200 mm nad urovňou

podlahy miestnosti. Za tychto podmienok musi byť čas preslnenia (pri zanedbani
oblačnosti) od 1. marca do 13. oktobra najmenej 1,50 hodiny denne pri vyške Slnka
nad horizontom vačšej ako 5°. Ak je pred alebo nad obytnou miestnosťou čiastočne
alebo uplne otvoreny tieniaci priestor (napr. balkon, lodžia), stači dodržať požadovany
čas pre kontrolny deň 1. marca. Čas preslnenia sa určuje v pravom slnečnom čase.
Požadovane hodnoty preslnenia bytov je v zmysle požiadaviek STN 73 4301 potrebne
rešpektovať aj pri zmenach existujucej zastavby, pričom v historickej zastavbe miest
je možne znižiť preslnenie existujucich bytov na 1 hodinu. Podľa čl. 3.1.6 „Pri
umiestňovani budov na byvanie do uzemia je potrebne splniť požiadavky na
preslnenie už existujucich okolitych bytov podľa tejto normy okrem pripadov, keď
navrhovane nove objekty neprevyšuju v smere slnečnych azimutov v kontrolnych
bodoch okolitych existujucich bytov vertikalny uhol 18o od horizontaly.“

Inak niekto tu spravne poznamenal, ze pri 3D modelovani budov napriklad v AutoCADe je mozne nasimulovat preslnenie. A este pripominam castu chybu, lebo je rozdiel medzi preslnenim, tz priamym prienikom slnecnych lucov do interieru (s vplyvom na celkovu vnutornu klimu) a presvetlenim, ktore si nevyzaduje priame slnecne luce (moze sa diat aj difuznym svetlom prostredia, alebo umelym osvetlenim).

A este mala jesitna poznamka, ja nie som stavar, ale architekt ;)
Marthyn
07.04.10,18:57
Pre tych, co hladaju normy na webe - je to zbytocne, lebo sa za to plati a nie je to volne pristupne. Daju sa dostat kupit napriklad v predajni Ustavu pre normalizaciu pri elektrickovom depe na konci Karlovej Vsi