nikitaf
23.09.07,16:19
prepacte ze znovu otvaram temu ktora tu je uz viac krat spominana, ale aj tak nemam jasno v par veciach.
1. je cestná daň to iste ako daň z motorových vozidiel?
2. kedy treba tuto dan zaplatit ak zacina zivnostnik podnikat v oktobri 2007?
3. živnostník ktorý začína podnikat v oktobri 2007 použije svoje vozidlo, ktore nadobudol uz pred zacatim podnikania. co sa mu oplati viac? Zaradit ho do majetku, alebo ho pouzivat ako sukromne na firemne ucely. Ak ho ma zaradit do majektu v akej cene?
Monika Kováčová
23.09.07,14:23
prepacte ze znovu otvaram temu ktora tu je uz viac krat spominana, ale aj tak nemam jasno v par veciach.
1. je cestná daň to iste ako daň z motorových vozidiel?
2. kedy treba tuto dan zaplatit ak zacina zivnostnik podnikat v oktobri 2007?
3. živnostník ktorý začína podnikat v oktobri 2007 použije svoje vozidlo, ktore nadobudol uz pred zacatim podnikania. co sa mu oplati viac? Zaradit ho do majetku, alebo ho pouzivat ako sukromne na firemne ucely. Ak ho ma zaradit do majektu v akej cene?

1. áno resp. nie, pretože cestná daň bola zrušená a nahradená Daňou z MV
2. do 15 dní od začatia využívania na podnikateľské účely
3. nedá sa odpovedať, málo informácii... ;)
Zita5
23.09.07,14:23
nikitaf
23.09.07,14:36
1. áno resp. nie, pretože cestná daň bola zrušená a nahradená Daňou z MV
2. do 15 dní od začatia využívania na podnikateľské účely
3. nedá sa odpovedať, málo informácii... ;)
živnostník bude svoje auto vyuzivat dost nakolko bude obchodovat s kancelarskym tovarom a rozvoz bude realizovat tymto autom... podla mna by bolo lepsie ho zaradit do majetku ale chcela by som pocut aj radu ostatnych. Dakujem
Zita5
23.09.07,14:38
živnostník bude svoje auto vyuzivat dost nakolko bude obchodovat s kancelarskym tovarom a rozvoz bude realizovat tymto autom... podla mna by bolo lepsie ho zaradit do majetku ale chcela by som pocut aj radu ostatnych. Dakujem


Treba si prečítať názor na zaradenie MV aj v tomto liniku príspevok číslo 12


http://www.porada.sk/t32327-obchodny-majetok.html?highlight=Zaradenie+majetku
nikitaf
23.09.07,14:44
este ma napada jedna otazka... živnostnik ma v ŽL tr. pobyt Vranov nad Topľou a podnika v Ba, kde zaplatit dan? Treba sa aj najskor nejako registrovat, alebo len jednoducho uhradit prislusnu sumu?
Monika Kováčová
23.09.07,14:45
Daň sa platí na DÚ príslušný miestu, kde sídli dopravný inšpektorát, ktorý pridelil EČV. Najskôr podáš priznanie k dani z motorových vozidiel na Daňovom úrade.
ekopo
23.09.07,14:57
živnostník bude svoje auto vyuzivat dost nakolko bude obchodovat s kancelarskym tovarom a rozvoz bude realizovat tymto autom... podla mna by bolo lepsie ho zaradit do majetku ale chcela by som pocut aj radu ostatnych. Dakujem
Na predbežný prepočet výhodnosti poslúži tento orientačný vzorec: odpis auta za rok + náklady / počet km za rok * (cena za 1km + paušálna náhrada) = xxx

-ak je xxx väčie ako 1 , je výhodnejšie mať auto počas odpisovania v majetku
-ak je xxx menšie ako 1, je výhodnejšie mať auto vedené ako súkromné

náklady= dań z MV, opravy údržba...
cena za 1 km= cena PHM/100*spotreba v TP
Monika Kováčová
23.09.07,15:02
Oceňujem príspevok od ekopo, dovolím si doplniť nasledovné, myslím, že nezanedbateľné skutočnosti týkajúce sa stavu vozidla:
- ak ide o ojazdené (staršie vozidlo) - beriem do úvahy väčšie opravy (ktoré môžu byť v nákladoch) väčšinou sa oplatí zaradiť do OM
- ak majiteľ predpokladá, že vozidlo v budúcnosti predá a kúpi si nové, treba prihliadnuť na daň z príjmu z predaja tohto vozidla v prípade zaradenia do OM (t.j. doporučujem súkromne + paušál)
Zita5
23.09.07,15:10
Môj názor týkajúci sa konkrétne tejto témy ......používala by som MV ako súkromne MV na podnikateľský účel .Zbavila by som okrem iného aj preukazovania sa odjazdených súkr.km a s tým súvisiace krátenie výdavkov na uvedené MV.
nikitaf
11.10.07,11:54
ahojte poradaci, prave mi volal sef, ze zaplatil dan z mot. vozidiel a zadal zle cislo uctu a platba mu neodisla. Co sa stane ked ju posle obratom dnes? Musi nejako ohlasit omeskanie? Ako mu mam zauctovat naklady suvisiace z automobilom? Danovo mu mozem uznat vydaje az po uhradeni dane, alebo ich mozem kludne danovo uznat aj v pripade neskorsej platby? dakujem za pomoc
Anja111
11.10.07,12:00
ahojte poradaci, prave mi volal sef, ze zaplatil dan z mot. vozidiel a zadal zle cislo uctu a platba mu neodisla. Co sa stane ked ju posle obratom dnes? Musi nejako ohlasit omeskanie? Ako mu mam zauctovat naklady suvisiace z automobilom? Danovo mu mozem uznat vydaje az po uhradeni dane, alebo ich mozem kludne danovo uznat aj v pripade neskorsej platby? dakujem za pomoc
Úhrada dane z MV nemá vplyv na uznateľnosť nákladov, súvisiacich s MV... Môžeš ich uznať.
nikitaf
11.10.07,12:06
dakujem velmi pekne za rychlu odpoved