petacuckova
24.09.07,07:09
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. Máme 15 zamestnancov, ktorým končí zmluva 30.9 na dobu určitú. Dostali sme však veľmi dobrú zákazku a konatelia preto nerátajú s ukončením ich PP. Keďže nový zákonník práce platí od 1.9.2007, mohli by sme im teda predĺžiť zmluvu ešte jedenkrát na dobu určitú a potom už musíme dať na dobu neurčitú, alebo sa to ráta aj spätne a teraz im môžeme dať už len na dobu neurčitú ? Ďakujem za každú odpoveď.
Danila
24.09.07,06:43
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. Máme 15 zamestnancov, ktorým končí zmluva 30.9 na dobu určitú. Dostali sme však veľmi dobrú zákazku a konatelia preto nerátajú s ukončením ich PP. Keďže nový zákonník práce platí od 1.9.2007, mohli by sme im teda predĺžiť zmluvu ešte jedenkrát na dobu určitú a potom už musíme dať na dobu neurčitú, alebo sa to ráta aj spätne a teraz im môžeme dať už len na dobu neurčitú ? Ďakujem za každú odpoveď.Po 1.9.2007 môžeš na dobu určitú predĺžiť PP jeden raz a nemôžeš uplatniť skúšobnú dobu. Ostatné v zmysle §-48. V Tvojom prípade ešte nemusíš uzatvoriť PP na dobu neurčitú.
petacuckova
24.09.07,07:06
A ak pred 1.9.2007 už raz predľženie zmluvy mali ? Aj tak to rátam od platnosti nového ZP ( t.j. od 1.9. ) a môžem im ešte raz dať zmluvu na dobu určitú a potom už len jedine na neurčitú ? Či by som im mala dať už teraz na neurčitú dobu ?
bonacs74
24.09.07,07:08
Pekný chaos. Nie je to niekde v prechodných ustanoveniach napísané náhodou?
petacuckova
24.09.07,08:16
a ešte jedna podotázka. Ak teda nastúpi k nám zamestnanec, dáme mu zmluvu na dobu určitú, tá mu má skončiť 30.9, ale mi ho ešte potrebujeme, môžeme mu ju predĺžiť ešte raz na dobu určitú a potom, v prípade nášho ďalšieho záujmu o neho už len na dobu neurčitú ? Pochopila som to správne ?
A keby že sa ten pracovný pomer na dobu určitú skončí 30.9, a opať by nastúpil k nám od februára ( bol by to opätovne dohodnutý PP ), mohli by sme mu ešte raz dať na dobu určitú, alebo už len na neurčitú dobu ?
ĎAKUJEM.
Zita4
24.09.07,09:11
§ 48 ods. 6 ZP:
Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Ak teda nespĺňa zamestnávateľ ani jednu z týchto podmienok, nemôžete opakovane uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú s týmito zamestnancami skôr ako o 6 mesiacov.
petacuckova
24.09.07,09:27
Ďakujem, už to chápem.Čiže až po šiestich mesiacoch môžem uzatvoriť s tým istým zamestnancom na určitú dobu, inak len na neurčitú. A ako to je s ostatnými zamestnancami ?Lebo v ZP sa píše, že predĺžiť PP na dobu určitú môžeme najviac jedenkrát. Čiže ak by sme mu dali zmluvu na určitú dobu, raz by sme ju mohli predĺžiť a potom už len neurčitá doba ?
Chobot
24.09.07,09:32
Pekný chaos. Nie je to niekde v prechodných ustanoveniach napísané náhodou?

Nie, nie je to. Pri tvorbe zákona asi nerátali s takýmot problémom.

Inak o tom som písal aj tu:

http://www.porada.sk/t61145-predlzenie-pracovneho-pomeru.html
gasdiv
24.09.07,10:57
Neplatí na dotaz "petacuckova" § 48, ods.6 , písm.g, že zamestnávateľ s počtom zamestnancov do 20 osôb môže opakovane uzatvárať PP na dobu určitú? Pokiaľ je to nesprávny výklad napíšte prosím ako sa tento odsek správne dá vysvetliť. Ďakujem.
Chobot
24.09.07,11:28
Neplatí na dotaz "petacuckova" § 48, ods.6 , písm.g, že zamestnávateľ s počtom zamestnancov do 20 osôb môže opakovane uzatvárať PP na dobu určitú? Pokiaľ je to nesprávny výklad napíšte prosím ako sa tento odsek správne dá vysvetliť. Ďakujem.

Áno, máš pravdu. Asi sme si nevšimli, že majú len 15 zamestnancov, takže môžu bez problémov predĺžiť PP aj viackrát a celkovo aj dlhšie ako na 3 roky.
petacuckova
24.09.07,11:47
Nie, my máme okolo sto zamestnancov, ale 15 končí zmluva, opravujem sa. A vie mi niekto odpovedať na tú poslednú otázku v príspevku 7 ? Prosím. Vopred ďakujem.
Chobot
24.09.07,12:22
Nie, my máme okolo sto zamestnancov, ale 15 končí zmluva, opravujem sa. A vie mi niekto odpovedať na tú poslednú otázku v príspevku 7 ? Prosím. Vopred ďakujem.

Čiže ak by sme mu dali zmluvu na určitú dobu, raz by sme ju mohli predĺžiť a potom už len neurčitá doba ?


Áno, nezávisle od toho, čo sa dialo so zmluvou pred 1.9.2007, tak od 1.9.2007 môžete jedenkrát predĺžiť zmluvu. Ale myslím si, že celkový čas doby určitej (spolu s tou pred 1.9.) nesmie presiahnuť 3 roky. Potom už len zmluvu na neurčitý čas.
petacuckova
01.10.07,05:49
Zamestnanec mal zmluvu na dobu určitú do 30.9.2007. Konatelia mu sľúbili, že od februára ho opäť zoberú do práce. Pôjde teda o opatovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú. V ZP sa píše, že takýto pomer sa môže opätovne dohodnúť najviac jedenkrát. Čiže vo februári mu môžem dať zmluvu ešte raz na dobu určitú, alebo už len na dobu neurčitú ? ĎAkujem.
Zita4
01.10.07,05:52
Zamestnanec mal zmluvu na dobu určitú do 30.9.2007. Konatelia mu sľúbili, že od februára ho opäť zoberú do práce. Pôjde teda o opatovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú. V ZP sa píše, že takýto pomer sa môže opätovne dohodnúť najviac jedenkrát. Čiže vo februári mu môžem dať zmluvu ešte raz na dobu určitú, alebo už len na dobu neurčitú ? ĎAkujem.
Ak mal zmluvu uzatvorenú prvýkrát na dobu určitú, môžete s ním podpísať zmluvu ešte raz od februára na dobu určitú bez skúšobnej doby. Ďalšia zmluva už môže byť len na dobu neurčitú.
Ak už predtým mal s firmou zmluvu na dobu určitú, teraz sa môže uzatvoriť len na dobu neurčitú.
petacuckova
01.10.07,06:04
Mal aj predtým, ale zákonník práce platí od 1.9.2007, tak by som to nemala brať od tohto dátumu ? Vlastne on mal zmluvy s našou spoločnosťou :
1.3.2006 - 30.11.2006
1.2.2007 - 30.9.2007.
Čiže v tom februári by ešte mohol mať na dobu určitú ?
Jana Motyčková
01.10.07,07:54
Áno, mohol .