Gira
17.06.04,08:18
Dobrý deň všetkým poradcom. Obraciam sa na vás s prosbou o pomoc ohľadne registračnej povinnosti DPH. Od júna 2004 som prebrala účtovníctvo jednej firmy (nie je doteraz platcom DPH), pri ktorej som ale zistila, že už v 1. štvrťroku roku 2003 a aj od začiatku roku 2004 splnili zákonom stanovenú podmienku pre povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH. Doteraz tak však neurobili. Moja otázka je, ako postupovať v takomto prípade. Je lepšie priznať sa daňovému úradu za nesplnenie povinnosti a zaplatiť značnú výšku pokuty, alebo podať žiadosť o registráciu do 20.júla s tým, že by sa firma tvárila, že až za jún vznikla povinnosť registrácie a spoliehala by sa na to, že daňová kontrola by nekontrolovala staré obdobia. Alebo ako by sa proste dal vyriešiť tento problém. Za všetky názory vopred ďakujem.
Gira
18.06.04,13:24
Naozaj nikomu z Vás nenapadá, čo by sa dalo robiť v prípade nesplnenia povinnosti registrácie k DPH????
Apoň nejaké nápady, keby boli....:-)
ekin
18.06.04,15:15
v prvom rade sa treba porozpravat s majitelom firmy a povedat mu, co sa zanedbalo. Zaroven by som mala pripravene navrhy na riesenie:
- priznat, doplatit dane...uff..uff...asi by to bol dost vysoka financna strata, nehovoriac o dokladoch, výkazoch, práci, ktorú tažko zaplatí niekto+pokutu

- alebo so suhlasom majitela sa prihlasit iba teraz ( a trosku skorigovat čísla v history, ak sa to da....)

Raz uz som to s mojim klientom musela urobit...a on bol z toho nestastny, ked sme pouzili prvy spôsob.
Nedavno sme v inej firme ....pouzili druhy, pretoze podmienky boli splnene iba v jednom kvartali, tak som to proste ... preuctovala a upozornila ich na nutnost sledovania obratu.
Zaroven som poziadala soft firmu, ktorej ucto mam ako multiverziu, aby to pridali do programu - moznost sledovania prijmu pre dph po mesiacoch - a zacinam častejsie spolupracovat s klientmi, nielen koncom roka. Dala som si zavazok, ze budem uctovat .... aspon polročne :-))

Takze rozhodnutie nechaj na majitelovi firmy, pretoze on ponesie zodpovednost. Ale nezavidim ti to...