Marcela16
24.09.07,11:44
Potrebujem súrne radu - pri refakturácii komunálneho odpadu mám fakturovať s DPH, alebo nie? Môže mi niekto poradiť kto má s tým skúsenosti???
účtovník 007
24.09.07,12:09
Fakturácia poplatku za vývoz komunálneho odpadu nepatrí medzi plnenia oslobodené od dane. Nemôžeš svoju fakturáciu porovnávať s vyrubeným miestnym poplatkom za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, na základe ktorého chceš Ty fakturovať.
§22 zákona o DPH hovorí, čo je základom dane pri dodaní tovaru a služby. Na základe uvedeného § "refakturovať" vývoz komunálneho odpadu s DPH.
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby
(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
(2) Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia požadované dodávateľom od kupujúceho alebo zákazníka.
halmir
24.09.07,18:06
Prosím poradte niekto,poľnohospodársky podnik povolil vstup na pozemky inej organizácií za účelom výkopových prác, zároveň sa dohodli na náhrade spôsobenej škody na plodinách.Pri fakturácií mám uplatniť DPH ,alebo nie? Ďakujem.
ondrejvla
24.09.07,18:14
Prosím poradte niekto,poľnohospodársky podnik povolil vstup na pozemky inej organizácií za účelom výkopových prác, zároveň sa dohodli na náhrade spôsobenej škody na plodinách.Pri fakturácií mám uplatniť DPH ,alebo nie? Ďakujem.

Tu by som použila :
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti


(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

A pri náhrade spôsobenej škody na plodinách by som samozrejme použila DPH.
halmir
24.09.07,18:34
Ďakujem za radu,ale chcel by som mať v tom jasnejšie.Myslím si , že v tom to prípade nejde o prenájom pozemkov nakoľko nebola uzavretá zmluva o prenajme pozemkov,ktorá by sa mala riadiť z.č.504/2003 Z.z.,ale skôr o refundáciu nákladov na uvedenie do pôvodného stavu. Čo v tomto prípade je správne ?
ondrejvla
24.09.07,18:43
Ďakujem za radu,ale chcel by som mať v tom jasnejšie.Myslím si , že v tom to prípade nejde o prenájom pozemkov nakoľko nebola uzavretá zmluva o prenajme pozemkov,ktorá by sa mala riadiť z.č.504/2003 Z.z.,ale skôr o refundáciu nákladov na uvedenie do pôvodného stavu. Čo v tomto prípade je správne ?

Ak nie je zmluva o prenájme, určite existuje nejaký dokument o náhrade vzniknutej škody. V tom prípade by som to zaúčtovala ako iný príjem, no a keďže budeš mať náklady, predpokladám, že budú s DPH, taktiež by som použila DPH na výstupe.

§ 9
Dodanie služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)
(1) Dodaním služby je každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru podľa § 8, vrátane

a) prevodu práva k nehmotnému majetku vrátane poskytnutia práva k priemyselnému vlastníctvu alebo inému duševnému vlastníctvu,
b) poskytnutia práva užívať hmotný majetok,
c) prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav,
d) služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona.

Ak považujeme za rozhodnutie vydané štátnym orgánom alebo na základe zákona - rozhodnutie poľnohospodárskeho podniku.
halmir
24.09.07,19:15
Ďakujem,ale ešte si to nechám trocha uležať v hlave. No práve ma napadol iný problém, ako postupovať pri náhrade škody na plodinách spôsobenej exhalátmi.Škoda je stanovená na základe neraní a znaleckého posudku.
ondrejvla
25.09.07,05:31
Ďakujem,ale ešte si to nechám trocha uležať v hlave. No práve ma napadol iný problém, ako postupovať pri náhrade škody na plodinách spôsobenej exhalátmi.Škoda je stanovená na základe neraní a znaleckého posudku.

Predpokladám, že máte uzatvorenú poistnú zmluvu, takže v tomto prípade poistné plnenie.
halmir
25.09.07,17:12
V tomto prípade sa nejedná o poistnú udalosť a plnenie nieje od poisťovni,ale od elektrárni za škodu na plodinách v dôsledku spadu popolčeka.
emgeton
25.09.07,19:35
Vpadnem Vám tu do toho.

Náhrada škody nie je predmetom dane v zmysle §2 zák. 222/2004 Zz.

A preto náhradu škody faktúrujeme bez DPH.
emgeton
25.09.07,19:42
Pozor však na :


Prosím poradte niekto,poľnohospodársky podnik povolil vstup na pozemky inej organizácií za účelom výkopových prác, zároveň sa dohodli na náhrade spôsobenej škody na plodinách.Pri fakturácií mám uplatniť DPH ,alebo nie? Ďakujem.

náhrada škody - nie je predmetom dane, ale

povolenie vstupu - je dodaním služby (§9/1c;) !!!

Je toto povolenie vstupu predmetom dane ? Je dodaním služby za protihodnotu v tuzemsku?

Na tieto otázky treba hľadať odpovede v dohode ( zmluve ) na základe kt. chcete faktúrovať.
halmir
25.09.07,19:42
Ďakujem emgeton,v podstate som nikomu nič nepredal ani nikomu som neposkytol žiadnu službu.Čo sa týka vstupu na pozemky nebol dojednaný za úplatu ale vyjadruje skôr ochotu toho kto povoli vstup strpieť na užívaných pozemkoch inú ako poľnohosp. činnosť v dohodnutom rozsahu a časovom úseku.