Jara
24.09.07,13:37
Prešla som tému odstupného a odchodného ale nenašla som odpoveď na svoje otázky tak prosím o radu Poraďakov:
Mám pracovníčku ktorá je na PN od októbra minulého roku a práve sa chystá na posudkovú komisiu s tým, že chce odísť do invalidného dôchodku. Pracovný pomer má uzatvorený na dobu neurčitú a tak sa pýtam, či pri odchode do invalidného dôchodku jej vyplatím odchodné, keď §76 ods.6 ZP hovorí, že ak je pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 70% . Budem čakať na papier na koľko % posúdi SP a kým mi príde rozhodnutie? Čo v prípade, že bude chcieť ukončiť PP?
Nebudem vedieť na koľko % teda jej nevyplatím? Potom keď mi príde rozhodnutie o miere poklesu schopnosti napr. 70% a viac, tak ako jej to vyplatím, keď v stave ju už nebudem mať? Je tu vlastne predpoklad /podľa jej slov, že odíde preč/.
Ak bude chcieť odísť preč a dá vypoveď podľa § 63 od.1 pís.c, t.j. vzhľadom na zdravotný stav /jedná sa o chrbticu/ tak jej bude patriť aj odstupné? Čo ak by som jej napr. ponúkla prácu na kratší pracovný čas a ona by ju neprijala. Aj v tom prípade jej mam zaplatiť odstupné?

No a tiež aký priemer použijem? Pravdepodobný denný vym. základ, keďže mala min. mzdu? Rok už teda príjem nemá keďže berie len nemocenské od SP. Podotýkam, že vlastne poberala prémie ktoré boli vo výške zhruba 50% tak minuloročný príjem alebo denný VZ by bol vyšší, ako teraz keď by som počítala z pravdepodobného DVZ.

Asi je tých otázok veľa, tak ďakujem za odpovede.
Zita4
24.09.07,11:52
Prešla som tému odstupného a odchodného ale nenašla som odpoveď na svoje otázky tak prosím o radu Poraďakov:
Mám pracovníčku ktorá je na PN od októbra minulého roku a práve sa chystá na posudkovú komisiu s tým, že chce odísť do invalidného dôchodku. Pracovný pomer má uzatvorený na dobu neurčitú a tak sa pýtam, či pri odchode do invalidného dôchodku jej vyplatím odchodné, keď §76 ods.6 ZP hovorí, že ak je pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 70% . Budem čakať na papier na koľko % posúdi SP a kým mi príde rozhodnutie? Čo v prípade, že bude chcieť ukončiť PP? Odchodné vyplácaš po prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na invalidný dôchodok nad 70 %, takže v prípade, ak skončí predtým PP, nárok na odchodné jej nevznikne.
Nebudem vedieť na koľko % teda jej nevyplatím? Potom keď mi príde rozhodnutie o miere poklesu schopnosti napr. 70% a viac, tak ako jej to vyplatím, keď v stave ju už nebudem mať? Je tu vlastne predpoklad /podľa jej slov, že odíde preč/.
Ak bude chcieť odísť preč a dá vypoveď podľa § 63 od.1 pís.c, - takto výpoveď ona nemôže dať, len zamestnávateľ. t.j. vzhľadom na zdravotný stav /jedná sa o chrbticu/ tak jej bude patriť aj odstupné? Čo ak by som jej napr. ponúkla prácu na kratší pracovný čas a ona by ju neprijala. Aj v tom prípade jej mam zaplatiť odstupné?
odpovede sú zelenou farbou
Zita4
24.09.07,12:00
Ak zamestnankyňa dostane rozhodnutie zo Sociálnej poisťovne o invalidite nad 70 %, predloží ho zamestnávateľovi a rozhodne sa ukončiť pracovný pomer, vznikne jej nárok na odchodné.
Môže skončiť okamžite pracovný pomer z dôvodu zdravotnej nespôsobilosti podľa § 69 ods. 1) a v tom prípade má nárok na náhradu mzdy vo výške dvojnásobku priemernej mesačnej mzdy (pozor, to nie je odstupné ani odchodné!).
Jara
25.09.07,07:12
Zitka ďakujem za odpovede, ale čo ak ju odhlasím že ukonči pracovný pomer a nebude mať rozhodnutie zo SP o výške %. To je totiž bežný postup SP keď rozhodnutie príde aj o pol roka. Ako jej to potom doplatím keď ju nebudem mať v stave a donesie rozhodnutie... Toto neviem ako riešiť... Či len urobiť ručne a neprejde cez výplatnu listinu čo určite nebude správny postup... No neviem, ale jedno viem, že chce odísť a ja nebudem vedieť ako to doriešiť. Nemám sa s kým poradiť, lebo robím 2 firmy všetko úplne sama takže je to na mojom rozhodnutí. Mám ale aj chránenú dielňu tak viem, že rozhodnutia chodia pozde...
Zita4
25.09.07,10:51
Keď odniesie rozhodnutie a bude mať nárok na odchodné, riadne jej ho vyplatíš cez výplaty. Z odchodného sa neplatia žiadne odvody, len odvedieš daň. Takže nevidím v tom nejaký problém.
Jara
25.09.07,12:03
Ja vidím problém v tom, že ak jej zadam ukončenie, tak napr. k 31.10. a ona mi donesie rozhodnutie napr. v apríli tak ju nebudem už mať medzi zamestnancami ktorí sú v stave a teda program mi bude hlásiť, že má ukončený PP a nemôžem jej zadať výplatu za mesiac apríl keď u mňa nepracuje. Teda cez výplaty alebo podsystém miezd budem mať problém jej vyplatiť. Robim v Money S3. Vieš, ona bude už doma na invalidnom a nie zamestnanec...
Zita4
25.09.07,12:20
Tomu rozumiem, nepoznám tvoj software, ja keď zadám do môjho softu, že jej má byť vyplatená nejaká suma, tak jej ju vyplatí nezávisle od toho, či je v stave alebo nie. Malo by to tak byť aj v ostatných software-och, veď predsa keď človek ukončí PP, neznamená to, že nemôže mať ešte niečo vyplatené - napríklad aj pri ročnom zúčtovaní dane a pod.