Dorinda
24.09.07,14:03
Dobry den,
potrebujem surne poradit. Mozem uctovat na ucte 385 aj v priebehu uctovneho obdobia? Potrebujem mat trzbu uz v septembri, ale fakturovat mozem az v oktobri. Trzba vecne suvisi so septembrom.
dakujem moooooooc
Zoltán Kovács
24.09.07,12:06
Dobry den,
potrebujem surne poradit. Mozem uctovat na ucte 385 aj v priebehu uctovneho obdobia? Potrebujem mat trzbu uz v septembri, ale fakturovat mozem az v oktobri. Trzba vecne suvisi so septembrom.
dakujem moooooooc

Prečo nepoužiješ účet na zálohy 314?
Dorinda
24.09.07,12:23
Potrebujeme zvysit trzby za 3Q. Chcela som uctovat 385/602 a potom v oktobri 311/385. Nie je to blbost? Ako to robia firmy, kt. musia robit priebezne uzavierky pre vedenie...?
KEJKA
24.09.07,14:54
môžeš použiť účet 385 v priebehu roka. Ale mýli ma tá zmienka o vecnej súvislosti - naozaj nie je firma povinná fakturovať už za september?
betka
24.09.07,16:39
Podľa postupov účtovania v par. 56/(13) nájdeme, čo sa myslí pod pojmom príjmy budúcich období a kedy o nich účujeme. Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.

V nadväznosti na Zákon o účtovníctve par.3/4- účtovným obdobím je kalendárny rok, ak zákon neustanovuje inak.

Vzhľadom na uvedené par. UJ nemôže účtovať na účte 385, síce pôjde o výnos v bežnom roku, ale tento príjem sa nebude dotýkať budúceho účtovného obdobia, príjem budete mať v tomto roku 2007.

Pri ČR: Ide o oddelené sledovanie príjmov-pohybu PP a vzniku výnosov – vplyvu na HV.
Na tomto účte sú známe príjmy, kt. sa budú inkasovať v budúcom UO v presne stanovenom termíne
KEJKA
25.09.07,08:42
môžeš použiť účet 385 v priebehu roka.
upresním to moje "môžeš"
z.o účtovníctve
§8 (1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne,.....
a §12
(2) Hlavná kniha zahŕňa syntetické účty a analytické účty podľa účtového rozvrhu a obsahuje najmä tieto údaje:
a) stavy účtov ku dňu, ku ktorému sa otvára hlavná kniha,
b) súhrnné obraty strany Má dať a strany Dal jednotlivých účtov, minimálne za kalendárny mesiac,.......
......................
súhlasím s Betkou, ale oponujem, že zákon o účtovníctve aj postupy účtovania upravujú, čo musíme dodržiavať, ale zasa NEZAKAZUJÚ použiť postupy, ktoré nie sú s legislatívou v rozpore......
ak mám v septembri náklad, ale súvisiaci príjem nie, tak si ho môžem doúčtovať, aby som mala aj obdobie=mesiac úplný, správny a preukazný... ale NEMUSÍM tak urobiť, nakoľko v zmysle zákona o ú. je účtovné obdobie rok a nie som povinná tak účtovať.
Dorinda
25.09.07,08:48
Dakujem vam vsetkym za odpovede. Nakoniec som sa poradila s danovym poradcom a ten mi postup odsuhlasil.
Este na vysvetlenie, potrebovali sme urobit uzavierku k 30.09., preto som pouzila casove rozlisenie. A naozaj gro prace prebehlo v 09, ale zmluvne je dohodnute, ze sa bude fakturovat az v 10/07, kde este budu finalizacne prace, je to presne vycislene aj sumou.
Dora
KEJKA
25.09.07,08:52
ono závisí aj od druhu vykonaných prác... ešte namiesto účtu 385 prichádza do úvahy (a mne je to aj bližšia možnosť) - účtovať nedokončenú výrobu. Teda aktivovať skôr zaúčtované náklady zápisom 121/611.
V poslednom príspevku si sa akoby len tak mimochodom zmienila o tom, že práce pokračujú... teda budú aj náklady. Takže presnú sumu pre účely zaúčtovania na 385 nepoznáš - aj ked poznáš finálnú fakturáciu (možno zmluva o dielo?), nemôžeš asi vedieť adekvtnu presnú výšku výnosov.