rada
24.09.07,15:04
Prosím akým spôsobom riešite nasledovné:

Správca za vlastníkov bytov ... je v postavení objednávateľa zmluvy o dielo. V zmysle obchodného zákonníka do času odovzdania diela je jeho vlastníkom zhotoviteľ, avšak po prevzatí sa vlastníkom diela stáva objednávateľ, čo je v našom prípade správca. Jedná sa o dielo - vyregulovacia sústava, ktorej vlastníkom by sa mal stať po odovzdaní od zhotoviteľa správca. To sa mi nezdá, pretože ak ja zmením v budúcnosti správcu čo s uvedeným dielom, budem musieť uzavrieť zmluvu o nájme ?
Prosím keby ste sa podelili o skúsenosti akým spôsobom to riešite. Ešte na okraj, v zmluve so správcom nie je uvedené, že vlastníkov bytov zastupuje voči tretím osobám.
Ďakujem.
rada
24.09.07,16:59
Vážne tu nikto neuzavieral v postavení správcu za vlastníkov bytov zmluvu o vyregulovaní vykurovacej sústavy ? :mee: Alebo sa nikto nechce podeliť so skúsenosťou ako to urobiť ?:cool:
Elena Navrátilová
24.09.07,17:30
Uzatvárala som samozrejme ale za SVB. Teda my sme boli aj objednávatelia. Podľa mňa správca uzatvára za toho, kto ho splnomocnil aj na tento úkon v rámci mandátnej zmluvy. Podľa mňa je predsa vykurovacia sústava spoločnou časťou domu a teda nevidím dôvod na nejaké zmluvy o nájme. Jednoznačne správca robí výberové konanie a to má predložiť vlastníkom spoločnej časti domu /vykurovacej sústavy/. Oni si majú vybrať zhotoviteľa diela. Čiže žiadna zmluva o nájme spoločnej časti domu, nakoľko je spoločným majetkom vlastníkov, ktorí si zaplatia za zhotovenie diela podľa zmluvy. Treba si dať hlavne záležať na zmluve o dielo, aby bola koncipovaná jasne hlavne čo sa týka poskytovanej záruky, reklamácií... Ale neviem, či som Ti odpovedala dostatočne.
Mária27
24.09.07,17:46
1. podľa obchodného zákonníka nie je vždy vlastníkom diela do odovzdania zhotoviteľ
2. správca vykonáva správu v mene a na účet vlastníkov bytov a nebytových prietorov v dome, vykonáva práva k majetku vlastníkov, zastupje vlastníkov aj pri vymáhaní škody vzniknutej činnosťou tretích osôb ... majetok vlastníkov nie je majetkom správcu... to všetko platí zo zákona, aj keď to nie je uvedené v zmluve so správcom
rada
24.09.07,17:46
Uzatvárala som samozrejme ale za SVB. Teda my sme boli aj objednávatelia. Podľa mňa správca uzatvára za toho, kto ho splnomocnil aj na tento úkon v rámci mandátnej zmluvy. Podľa mňa je predsa vykurovacia sústava spoločnou časťou domu a teda nevidím dôvod na nejaké zmluvy o nájme. Jednoznačne správca robí výberové konanie a to má predložiť vlastníkom spoločnej časti domu /vykurovacej sústavy/. Oni si majú vybrať zhotoviteľa diela. Čiže žiadna zmluva o nájme spoločnej časti domu, nakoľko je spoločným majetkom vlastníkov, ktorí si zaplatia za zhotovenie diela podľa zmluvy. Treba si dať hlavne záležať na zmluve o dielo, aby bola koncipovaná jasne hlavne čo sa týka poskytovanej záruky, reklamácií... Ale neviem, či som Ti odpovedala dostatočne.
Súhlasím, správca uzaviera zmluvu o dielo za vlastníkov (podľa zmluvy o výkone správy). V zmluve sa nazýva objednávateľ. Podľa ObchZ pri odovzdaní diela prechádza vlastníctvo k dielu (v tomto prípade merače, ventily...) zo zhotoviteľa na objednávateľa ( v tomto prípade na správcu), keďže je to uvedené aj v návrhu predmetnej zmluvy o dielo. Takže po vyhotovení a odovzdaní diela by sa v zmysle zákona ako aj zmluvy stal správca vlastníkom. Preto ten dotaz, ak dotyční vlastníci by zmenili správcu čo potom s vlastníctvom - ventily, merače... preto ten otáznik s nájmom. Zhotoviteľ je už tiež správcom vybratý. Jediný nezodpovedaný otáznik ako vyriešiť prechod vlastníctva na vlastníkov a nie na správcu v postavení objednávateľa v zmluve o dielo.
rada
24.09.07,17:49
1. podľa obchodného zákonníka nie je vždy vlastníkom diela do odovzdania zhotoviteľ
2. správca vykonáva správu v mene a na účet vlastníkov bytov a nebytových prietorov v dome, vykonáva práva k majetku vlastníkov, zastupje vlastníkov aj pri vymáhaní škody vzniknutej činnosťou tretích osôb ... majetok vlastníkov nie je majetkom správcu... to všetko platí zp zákona, aj keď to nie je uvedené v zmluve so správcom
Veľmi by som ocenila paragrafové ustanovenie obchodného zákonníka, ktoré hovorí o tom, že nie vždy je objednávateľ ten na koho vlastníctvo k zhotovenému dielu prechádza. Pretože z mojich predchádzajúcich dotazov je toto problém, nie však problém zhotoviteľ - vlastník.
Mária27
24.09.07,17:57
Objednávateľom je dom, v mene ktorého koná správca alebo predseda spoločenstva.
Elena Navrátilová
24.09.07,18:02
Súhlasím, správca uzaviera zmluvu o dielo za vlastníkov (podľa zmluvy o výkone správy). V zmluve sa nazýva objednávateľ. Podľa ObchZ pri odovzdaní diela prechádza vlastníctvo k dielu (v tomto prípade merače, ventily...) zo zhotoviteľa na objednávateľa ( v tomto prípade na správcu), keďže je to uvedené aj v návrhu predmetnej zmluvy o dielo. Takže po vyhotovení a odovzdaní diela by sa v zmysle zákona ako aj zmluvy stal správca vlastníkom. Preto ten dotaz, ak dotyční vlastníci by zmenili správcu čo potom s vlastníctvom - ventily, merače... preto ten otáznik s nájmom. Zhotoviteľ je už tiež správcom vybratý. Jediný nezodpovedaný otáznik ako vyriešiť prechod vlastníctva na vlastníkov a nie na správcu v postavení objednávateľa v zmluve o dielo. Správca je len "sprostredkovateľ" pri vyregulovaní vykurovacej sústavy. Vždy je vykurovacia sústava spoločnou časťou domu. Ventily, merače sú majetkom vlastníka bytu. Sú umiestnené na majetku vlastníka, ktorý si predmetnú montáž, výmenu platí. Správca nevykonáva vyregulovanie vykurovacej sústavy na svojom majetku, ale na majetku, ktorý len spravuje.
rada
24.09.07,18:17
Zhrniem všetky príspevky :

objednávateľ diela za vlastníkov bytu je správca, ktorý je takto uvedený na zmluve
v zmluve uvedená veta napr. " vlastníctvo k zhotovenej veci po odovzdaní zhotoviteľom prechádza na objednávateľa" - správcu
tak vlastníkom v pravom slova zmysle nie je "správca", ale vlastníci bytov a spoločných priestorov, nakoľko správca uzaviera zmluvu v mene vlastníkov ( myslím, že toto bola jedna zo zmien zákona o vlastníctve bytov.....od 1.7.2007)
Elena Navrátilová
24.09.07,18:26
Zhrniem všetky príspevky :
objednávateľ diela za vlastníkov bytu je správca, ktorý je takto uvedený na zmluve
v zmluve uvedená veta napr. " vlastníctvo k zhotovenej veci po odovzdaní zhotoviteľom prechádza na objednávateľa" - správcu
tak vlastníkom v pravom slova zmysle nie je "správca", ale vlastníci bytov a spoločných priestorov, nakoľko správca uzaviera zmluvu v mene vlastníkov ( myslím, že toto bola jedna zo zmien zákona o vlastníctve bytov.....od 1.7.2007)
Správca objednáva na základe mandátnej zmluvy. Malo by to znieť " po odovzdaní zhotoviteľom prechádza na investora". Investorom sú vlastníci vykurovacej sústavy, nie správca. Správca je v pozícii sprostredkovateľa. Nie, toto bolo aj pred novelizáciou. Spoločné časti domu patrili vždy vlastníkom domu. Ale vlastníkom mohol byť aj správca, napr. BD, ktoré bolo vlastníkom domu a dom obývali nájomcovia, členovia družstva.
Mária27
24.09.07,18:26
Áno, správca koná v mene vlastníkov. Ešte si uvedom, čo stále hovorí Elenka: zhotoviteľ nie je vlastníkom ani dočasne.
rada
24.09.07,18:35
Správca objednáva na základe mandátnej zmluvy. Malo by to znieť " po odovzdaní zhotoviteľom prechádza na investora". Investorom sú vlastníci vykurovacej sústavy, nie správca. Správca je v pozícii sprostredkovateľa. Nie, toto bolo aj pred novelizáciou. Spoločné časti domu patrili vždy vlastníkom domu. Ale vlastníkom mohol byť aj správca, napr. BD, ktoré bolo vlastníkom domu a dom obývali nájomcovia, členovia družstva.
Zrejme som to mala oddeliť, nemala som na mysli novelizáciu "vo veci vlastníctva", ale zvýraznené slová v mene vlastníkov (oproti úprave do 30.6.07 keď správca vykonával správu vo svojom mene-dúfam, že sa nemýlim).

Ďakujem prispievateľkám za pomoc a spoluprácu. Dobrú noc všetkým.
buonapacta
24.09.07,20:21
Súhlasím, správca uzaviera zmluvu o dielo za vlastníkov (podľa zmluvy o výkone správy). V zmluve sa nazýva objednávateľ. Podľa ObchZ pri odovzdaní diela prechádza vlastníctvo k dielu (v tomto prípade merače, ventily...) zo zhotoviteľa na objednávateľa ( v tomto prípade na správcu), keďže je to uvedené aj v návrhu predmetnej zmluvy o dielo. Takže po vyhotovení a odovzdaní diela by sa v zmysle zákona ako aj zmluvy stal správca vlastníkom. Preto ten dotaz, ak dotyční vlastníci by zmenili správcu čo potom s vlastníctvom - ventily, merače... preto ten otáznik s nájmom. Zhotoviteľ je už tiež správcom vybratý. Jediný nezodpovedaný otáznik ako vyriešiť prechod vlastníctva na vlastníkov a nie na správcu v postavení objednávateľa v zmluve o dielo.
len taký malý detail:

zmluvné strany sú definované nasledovne:
Objednávateľ: Vlastníci bytov a nebytových priestorov bytového domu Macherská 2, 097 01 Vyšný Tlučkov, zastúpení správcom Správca s.r.o., IČO: 236 548 74, konajúci na základe výpisu z OR prostredníctvom Ing.Rastislava Domčeka, konateľa spoločnosti.
buonapacta
24.09.07,20:25
Objednávateľom je dom, v mene ktorého koná správca alebo predseda spoločenstva.
Mária nie dom, ale vlastníci.
buonapacta
24.09.07,20:29
Správca objednáva na základe mandátnej zmluvy. Malo by to znieť " po odovzdaní zhotoviteľom prechádza na investora". Investorom sú vlastníci vykurovacej sústavy, nie správca. Správca je v pozícii sprostredkovateľa. Nie, toto bolo aj pred novelizáciou. Spoločné časti domu patrili vždy vlastníkom domu. Ale vlastníkom mohol byť aj správca, napr. BD, ktoré bolo vlastníkom domu a dom obývali nájomcovia, členovia družstva.
Toto nie je pravda, správca neobjednáva na základe mandátnej zmluvy, ale na základe Zmluvy o výkone správy! Správca koná vo svojom!! mene podľa zákona, ale na účet vlastníkov bytov.
Elena Navrátilová
25.09.07,04:06
Veď to celý čas vysvetľujem, že koná na účet vlastníkov /investora/. A čo sa týka tej zmluvy, hneď v prvom som písala, že SVB... a teda kľudne môže byť aj zmluva o výkone správy. V tomto prípade určite, keďže nemajú založené SVB.
Myslím ale, že nie to bol zadávateľkin problém, ale znenie zmluvy o dielo a riešenie problému, ktorý opisovala v príspevku. Ak to má niekoho pomýliť na základe akej zmluvy medzi vlastníkmi a správcom sa v tomto prípade má vykonávať správa, ospravedlňujem sa. Nemala som v úmysle niekoho zavádzať, alebo inak mýliť. Prajem zadávateľke, aby celé dielo dopadlo podľa potrieb vlastníkov.
rada
25.09.07,04:48
len taký malý detail:

zmluvné strany sú definované nasledovne:
Objednávateľ: Vlastníci bytov a nebytových priestorov bytového domu Macherská 2, 097 01 Vyšný Tlučkov, zastúpení správcom Správca s.r.o., IČO: 236 548 74, konajúci na základe výpisu z OR prostredníctvom Ing.Rastislava Domčeka, konateľa spoločnosti.
Myslím, že toto je to, čo som presne chcela počuť. Keďže objednávateľ je definovaný vo vyššie uvedenom znení vlastníci zastúpení správcom, prechod vlastníctva diela je tým vyriešený - teda vlastníkom sa stanú tí, ktorí ním majú byť - vlastníci bytov a nie správca tak ako som to popisovala z návrhu zmluvy o dielo, ktorý bol predložený k nahliadnutiu.
Ešte raz ďakujem.
rada
25.09.07,04:59
Ešte dodávam nasledovnú citáciu podľa posledného znenia zákona :
§ 8a

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.
§ 8b

(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne v mene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom.
empaty
25.09.07,14:55
Toto nie je pravda, správca neobjednáva na základe mandátnej zmluvy, ale na základe Zmluvy o výkone správy! Správca koná vo svojom!! mene podľa zákona, ale na účet vlastníkov bytov.
Ahoj buanopacta,
S tou prvou vetou súhlasím. V zmysle, že na základe zmluvy o výkone správy je správca zmocnený v mene vlastníkov vystaviť objednávku.
S druhou nie, pretože správca už po novele zákona 182/93 Z.z. nekoná vo svojom mene, ale v mene vlastníkov! Táto stať zákona bola novelizovaná takto:
§ 8b
„(1) Správca je povinný vykonávať správu domu samostatne vmene vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a na ich účet a je oprávnený konať pri správe domu za vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pred súdom."

Toto nenápadné ustanovenie má obrovský význam pri konaniach pred súdom, kde sa doteraz uplatňoval Občiansky súdny poriadok. Na zastupovanie vlastníkov bolo treba písomné splnomocnenie od všetkých vlastníkov, čo bolo takmer nemožné dodržať.
buonapacta
26.09.07,19:52
Máš pravdu, ale v mene vlastníkov koná samostatne.