matalenka
25.09.07,07:14
Dobrý deň, môžem Vás poprosit o radu, resp. o potvrdenie mojich informácií?

Manželia predali byt, ktorý nadobudli počas manželstva. Nesplnili však podmienku na oslobodenie príjmov (majú to prechodné bydlisko a nesplnili podmienku bývania 5 rokov), preto musia platiť daň z príjmov. Na školení som sa dozvedela, že príjmy si môžu rozdeliť a tie zdaniť pre toho, komu to viac vyhovuje. Príklad:

cena bytu 700.000,- Sk
rozdelenie príjmov na zdanenie:
manžel 350.000,- Sk a manželka 350.000,- Sk
môžu si však príjmy rozdeliť aj takto?
manžel 200.000,- Sk a manželka 500.000,- Sk

a na tieto príjmy si podľa zákona môžem uplatniť 40% výdavky, vsak?

Prosím o uistenie mojich informácii...

Ďakujem vopred
Zita5
25.09.07,05:20
matalenka
25.09.07,05:24
Ďakujem Zita5, ale problém je ten, že oni nemajú kúpnu zmluvu od predchádzajúceho majiteľa, preto sa pýtam, ci si môžu uplatniť aspoň 40% výdavky.
Zita5
25.09.07,05:27
Ďakujem Zita5, ale problém je ten, že oni nemajú kúpnu zmluvu od predchádzajúceho majiteľa, preto sa pýtam, ci si môžu uplatniť aspoň 40% výdavky.


Zaujímavé že nemajú KPZ ..........preukazujú skutočné výdavky .
matalenka
25.09.07,05:29
Takze len skutočné výdavky... no super.... :(
Zita5
25.09.07,05:31
Takze len skutočné výdavky... no super.... :(

Aby si si to overila , pozri tento link . Ja neviem prečo sa tváriš ;) však ak niekto kúpil a riadne zaplatil byt , tak predsa musí mať doklad o kúpe , nie ?


http://www.porada.sk/t19559-predaj-bytu-a-danove-priznanie.html
matalenka
25.09.07,05:37
Ok, uz som si to overila a to rozdelenie prijmov môže byť tak, ako som uviedla v príklade??
Zita5
25.09.07,05:51
Ok, uz som si to overila a to rozdelenie prijmov môže byť tak, ako som uviedla v príklade??

Zákon o Dani z príjmu

§4


(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Zita5
25.09.07,06:05
Ja by som ešte doporučila , ak sa manželia dohodnú na výške zdaňovania , tak dohodu napísať písomne .Človek nikdy nevie kedy to príde vhod mať taký dokument .:)
tommy241
02.10.07,17:55
zdravim vsetkych,
potreboval by som poradit. predavam byt v ktorom nemam trvaly pobyt viac ako 2 roky. kupil som ho za 1870000 a predavam za 1900000. Naklady ktore som vynalozil na opravy atd. mam zdokladovane vo vyske cca 100tis.
Musim podat danove priznanie aj kvoli tym 30 tis.? Dolozim tam doklady o vydavkoch a tym padom nebudem musiet platit nic?
Da sa to danove priznanie podat aj hned po predaji alebo mam cakat na koniec roka a podat ho az v januari?
Staci ked poda danove priznanie iba jeden z manzelov?
Dakujem velmi pekne za pomoc.
renča1
03.10.07,06:27
zdravim vsetkych,
potreboval by som poradit. predavam byt v ktorom nemam trvaly pobyt viac ako 2 roky. kupil som ho za 1870000 a predavam za 1900000. Naklady ktore som vynalozil na opravy atd. mam zdokladovane vo vyske cca 100tis.
Musim podat danove priznanie aj kvoli tym 30 tis.? Dolozim tam doklady o vydavkoch a tym padom nebudem musiet platit nic?
Da sa to danove priznanie podat aj hned po predaji alebo mam cakat na koniec roka a podat ho az v januari?
Staci ked poda danove priznanie iba jeden z manzelov?
Dakujem velmi pekne za pomoc.

Všeobecná odpoveď:

Ak sa nesplňa ani jedna z podmienok oslobodenia podľa § 9 ods.1 ZoDP, musí sa príjem z predaja nehnuteľnosti zdaniť. Nezaplatí sa ale daň z celej sumy, ktorá sa za predaj dosiahne. Základ, z ktorého sa vypočíta 19% daň, sa stanoví ako rozdiel medzi predajnou cenou a cenou, za ktorú sa nehnuteľnosť nadobudla v minulosti. Môže sa odpočítať aj ďalšie výdavky, ako napríklad výdavky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom tejto nehnuteľnosti (napríklad odmenu znalca, odmenu realitnej kancelárii, kolky, inzeráty).


Odpoveď pre teba:

Ak sú však výdavky spojené s príjmom vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada, môžeš si ich teda uplatniť maximálne do výšky príjmu, za ktorú si nehnuteľnosť predal. Z takéhoto príjmu nie je možné vykázať daňovú stratu viď § 8 ods.2 ZoDP. Daňové priznanie si povinný podať za zdaňovacie obdobie r.2007 do 31.3.2008, pretože tvoj zdaniteľný príjem (1 900 000,-) dosiahol, respektívne presiahol 50% sumy podľa § 11 ods.2 písm.a) ZoDP. Doklady o výdavkoch nebudeš fyzicky prikladať k daňovému priznaniu, ponecháš si ich u seba v prípade daňovej kontroly.
Zdaňovanie takéhoto príjmu je u manželov riešené v § 4 ods.8 ZoDP, kde sa môžu medzi sebou dohodnúť v akom pomere zdania príjem, rovnako budú postupovať aj pri zahrňovaní výdavkov do základu dane, vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie príjmov. Posledná veta platí za predpokladu, že nehnuteľnosť patrí do BSM.!