Julča
25.09.07,09:16
Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.:confused:
ekopo
25.09.07,07:23
Ak sa zaplatí záloha za tovar, dodávateľ je povinný vystaviť doklad slúžiaci na odpočet DPH s uvedením dátumu prijatia platby.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti
Simonab
25.09.07,07:44
Mirka, no kým som ja hľadala ten § už Ti odpovedali.
Presne tak ak im ty zaplatíš zálohovú faktúru ešte v septembri a platba bude aj prijatá v septembri oni sú povinný Ti vystaviť riadnu faktúru s dátumom zdaniteľného plnenia september. Na nejaké potvrdenie by som sa asik nespoliehala.
cloe
25.09.07,08:13
Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.:confused:

Treba si ujasniť, či dodávateľ tým "potvrdením" nemyslí práve Doklad pre odpočet DPH z prijatej platby.
ALBO
25.09.07,08:14
Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.:confused:

Riadnu Fa vám musí vystaviť s takým dátumom ako dodá tovar. §19/1. T.j. keď prevezmete tovar.Ak prevezmete v septembri musí dať septembrový dátum. Zálohovou Fa dodanie v septembri neporiešite.
Môžete teraz v septembri zaplatiť celú zálohu , oni vystavia daňový doklad k zálohe na celú sumu aj s DPH ale ak ešte dôjde v septemri k dodávke mali by vystaviť aj vyúčtovací doklad.
Julča
25.09.07,09:19
Riadnu Fa vám musí vystaviť s takým dátumom ako dodá tovar. §19/1. T.j. keď prevezmete tovar.Ak prevezmete v septembri musí dať septembrový dátum. Zálohovou Fa dodanie v septembri neporiešite.
Môžete teraz v septembri zaplatiť celú zálohu , oni vystavia daňový doklad k zálohe na celú sumu aj s DPH ale ak ešte dôjde v septemri k dodávke mali by vystaviť aj vyúčtovací doklad.

Albo,
celkom som Ti nerozumela. Podľa mňa je daňový doklad k zálohe faktúra. Alebo sa mýlim? Čo si potom myslel tým vyúčtovacím dokladom?
Julča
25.09.07,09:23
Ďakujem všetkým za odpoveď. Ja im zaplatím celú zálohu a oni my vystavia riadnu faktúru ešte v septembri a bude to O.K.

Problém bol v tom, že s referentom s ktorým som sa bavila neovláda zákon o DPH a nechcel si zo začiatku vysvetliť o čo mi ide. On mal v interných predpisoch , že riadnu faktúru musí vystaviť len vtedy ak oni majú tovar riadnou faktúrou kúpený a problém bol v tom, že oni riadnu faktúru od dodávateľa asi do konca septembra nebudú mať.
Zoltán Kovács
25.09.07,09:26
Albo,
celkom som Ti nerozumela. Podľa mňa je daňový doklad k zálohe faktúra. Alebo sa mýlim? Čo si potom myslel tým vyúčtovacím dokladom?

Príklad:

20.09. úhrada 100.000,- ako záloha za tovar. Dodávateľ vystaví doklad na uplatnenie dph s dátumom 20.09. s rozpisom 84.033,60 (základ dane) + 15.966,40 (DPH).
Alternatíva A
28.09. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
120.000,- základ dane
22.800,- DPH
-84.033,60 odpočet zálohy
-15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

K úhrade 42.800,- Sk. - celú dph si uplatníš v 3.Q

Alternatíva B
05.10. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
120.000,- základ dane
22.800,- DPH
-84.033,60 odpočet zálohy
-15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

K úhrade 42.800,- Sk. - rozdiel v DPH vo výške 6.833,60 uplatníš v 4.Q
Johanka
25.09.07,09:29
Riadna faktúra, vyúčtovací doklad, daňový doklad ...:rolleyes:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednualebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


... tzv. vyúčtovacia faktúra nie je potrebná.
cloe
25.09.07,10:15
Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.:confused:

Myslím, že prvá veta zadávateľky nie je celkom dobre napísaná. Nevieme, čo znamená - "Mali by sme kúpiť". Ak bude v septembri len úhrada bez dodania - tak vystavia daňový doklad z prijatej platby na odpočet DPH.
Ak bude v septembri aj dodávka aj platba, tak treba riadnu žiadať riadnu faktúru.
cloe
25.09.07,10:16
Mali by sme kúpiť tovar za väčší obnos ešte v septembri. Ide o to že tovar je v Rakúsku. Rakúska firma ho dodá materskej slovenskej firme a tá ho predá nám. Ide o veľkú firmu a tá nám tvrdí, že riadnu faktúru nám nevie vystaviť so septembrovým dátumom. Ide nám o to aby sme si DPH mohli odpočítať v 3Q. Dodávateľ nám ponúkol, že vystaví zálohovú faktúru na tovar a na konci mesiace nejaké potvrdenie, že si môžeme odrátať DPH. Ja som sa s tým nestretla a vôbec sa mi to nepáči. Aký máte na to názor? Za rady ďakujem.:confused:

Myslím, že prvá veta zadávateľky nie je celkom dobre napísaná. Nevieme, čo znamená - "Mali by sme kúpiť". Ak bude v septembri len úhrada bez dodania - tak vystavia daňový doklad z prijatej platby na odpočet DPH.
Ak bude v septembri aj dodávka aj platba, tak treba žiadať riadnu faktúru.
KEJKA
25.09.07,10:21
faktúra môže byť vystavená s októbrovým dátumom. Dátum dodania = 30.9. (najneskorší dátum). Ak ide o nákup v septembri a firma nevie toto dodržať, je v omeškaní s daňovou povinnosťou.... to je ale jej problém. Teda asi sa chce tváriť, že dodala až v októbri.
Má však pravdu, ak jej uhradíte zálohu v septembri, je povinná vystaviť faktúru k prijatej platbe s rozpisom základ dane a daň na budúce plnenie.
Nie NEJAKÉ potvrdenie ale faktúru s náležitosťmi podľa Z-DPH. S tým problém nemá? (trochu sa čudujem).
ekopo
25.09.07,10:44
Ešte malá poznámka nielen k tejto téme. Výraz "daňový doklad" už neexistuje. Jedná sa vždy o "faktúru" z pohľadu DPH.
cloe
25.09.07,10:54
Ešte malá poznámka nielen k tejto téme. Výraz "daňový doklad" už neexistuje. Jedná sa vždy o "faktúru" z pohľadu DPH.

Samozrejme to viem, len mi to vždy nejak "utečie". Ale je správne, že na to upozorňuješ, mali by sme sa snažiť dodržiavať daňové a účtovné pojmy.
Julča
25.09.07,11:35
Príklad:

20.09. úhrada 100.000,- ako záloha za tovar. Dodávateľ vystaví doklad na uplatnenie dph s dátumom 20.09. s rozpisom 84.033,60 (základ dane) + 15.966,40 (DPH).
Alternatíva A
28.09. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
120.000,- základ dane
22.800,- DPH
-84.033,60 odpočet zálohy
-15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

K úhrade 42.800,- Sk. - celú dph si uplatníš v 3.Q

Alternatíva B
05.10. dôjde k dodaniu tovaru za 120.000,- + DPH. Dodávateľ vystaví vyúčtovaciu faktúru nasledovne
120.000,- základ dane
22.800,- DPH
-84.033,60 odpočet zálohy
-15.966,40 odpočet vyúčtovanej DPH zo zálohy

K úhrade 42.800,- Sk. - rozdiel v DPH vo výške 6.833,60 uplatníš v 4.Q

Smith,

ďakujem za vysvetlenie. Záloha bude zaplatená v presnej výške ako bude dodaný tovar /jedná sa o stroj/ k rozdielu určite nedôjde. Takže som celkom nepochopila o aké vyúčtovanie ide.

Už sme sa s dodávateľom dohodli. Zaplatím presnú čiastku na základe zálohovej fa zajtra a do konca septembra mi urobia riadnu faktúru.
Ďakujem za všetky názory.