Dadajka
25.09.07,09:59
Dobry den, potrebujem si vyjasnit stravne v pripade cesty do zahranicia a spät. Konkretne ma metie prisudenie stravneho v pripade ak zamestnanec cestuje napr. zo stredu Slovenska do Prahy. Stava sa, ze pri ceste tam alebo spät stravi viac casu na uzemi SR, ale zaroven to nie je viac ako 5 hodin (stanovena casova hranica na priznanie min. diet v SR= 89,- Sk). Mam brat do uvahy cely cas straveny na prac. ceste v ten den (CR+SR) a dat diety v Sk, alebo dat CZK s ohladom na ukoncenie cesty i ked v SR? .... konkretne: .........
15.9. Praha- statna hranica 0:00- 3:15 (3:15 hod. v CR)
15.9. statna hranica- Banska Bystrica 3:15- 7:45 (4:30 v SR)
Dakujem
Chobot
25.09.07,08:06
Dobry den, potrebujem si vyjasnit stravne v pripade cesty do zahranicia a spät. Konkretne ma metie prisudenie stravneho v pripade ak zamestnanec cestuje napr. zo stredu Slovenska do Prahy. Stava sa, ze pri ceste tam alebo spät stravi viac casu na uzemi SR, ale zaroven to nie je viac ako 5 hodin (stanovena casova hranica na priznanie min. diet v SR= 89,- Sk). Mam brat do uvahy cely cas straveny na prac. ceste v ten den (CR+SR) a dat diety v Sk, alebo dat CZK s ohladom na ukoncenie cesty i ked v SR? .... konkretne: .........
15.9. Praha- statna hranica 0:00- 3:15 (3:15 hod. v CR)
15.9. statna hranica- Banska Bystrica 3:15- 7:45 (4:30 v SR)
Dakujem

Za trvanie cesty v zahraničí mu patria náhrady v ZM podľa pravidiel v zahraničí a za trvanie cesty na SK náhrady v SKK podľa tuzemských pravidiel. Pokiaľ strávil na SK 3 hodiny, nevzniká mu nárok na SKK náhrady. Čas strávený na SK v zahraničí sa nespočítava. Ani sa to nedá, kvôli rozdielnym pravidlám pre tuzemsko a zahraničie. Spočítava sa len čas v zahraničí, ak cesta sa uskutočňuej cez viacero krajín v zahraničí.

V tvojom prípade to bude 150,- CZK + vreckové za čas strávený v CR a pre SR nebudú náhrady.

Existujú síce výnimky, kedy aj pri kratšej tuzemskej ceste patria náhrady, ale tento prípad to nie je.
Dadajka
25.09.07,08:14
Dakujem. V tomto pripade potom neplati pravidlo, ze zamestnancovi patri stravne v mene v ktorej krajine stravi najviac casu. Pravdepodobne som si to poplietla s pripadom zahr.prac. cesty s prechodom cez viacero tranzitnych krajin. .... a ak vznikne narok aj na Sk? Dostane za jeden den dve nahrady?
Chobot
25.09.07,08:30
Dakujem. V tomto pripade potom neplati pravidlo, ze zamestnancovi patri stravne v mene v ktorej krajine stravi najviac casu. Pravdepodobne som si to poplietla s pripadom zahr.prac. cesty s prechodom cez viacero tranzitnych krajin. .... a ak vznikne narok aj na Sk? Dostane za jeden den dve nahrady?

Áno, keby napr. išiel z KE do Prahy (odchod z KE o polnoci), tak ak strávi na ceste na SK trebárs 7 hodín a v CZ 17 hodín. Potom má nárok na 89,- SKK plus 600 CZK+vreckové.
Dadajka
25.09.07,09:12
Super. Konecne jasno. Velka vdaka.
A este jedna otazka v ktorej mam jasno, ale preistotu- zamestnanec ktory nema specialne zaradenie (vodic a pod.) bol odviest na letisko v zahranici clena vedenia. Cesta zacala v neskorsich vecernych hodinach a trvala cez polnoc este v zahranici. Mam mu davat diety v cudzej mene za kalendarny den (t.j. sucet dvoch diet), alebo môzem scitat hodiny v zahranici tejto cesty a priznat mu len jednu dietu?
Vdaka.
Chobot
25.09.07,11:03
Super. Konecne jasno. Velka vdaka.
A este jedna otazka v ktorej mam jasno, ale preistotu- zamestnanec ktory nema specialne zaradenie (vodic a pod.) bol odviest na letisko v zahranici clena vedenia. Cesta zacala v neskorsich vecernych hodinach a trvala cez polnoc este v zahranici. Mam mu davat diety v cudzej mene za kalendarny den (t.j. sucet dvoch diet), alebo môzem scitat hodiny v zahranici tejto cesty a priznat mu len jednu dietu?
Vdaka.

Tu by som najprv odcitoval § 13 ods. 1 zo zákona o cest. náhradách:

"(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v cudzej mene. Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín."

Takže už asi vieš, čo chcem povedať. Keď cesta trvala 2 kalednárne dni, v každom napr. 2 hodiny, má nárok za každú časť cesty na 25% denného nároku.

Teda za cestu od 22-24 hod. dostane náhradu podľa bodu a) a tiež za cestu od 00-02 náhradu podľa bodu a).

Keby si to brala podľa hodín bez ohľadu na dni, tak by mal iba 1x náhradu 25%, ale tak to nie je. Zákon jednoznačne určuje výpočet podľa kalendárnych dní, nemôžu sa spočítavať hodiny.

Uistil som ťa?
Dadajka
25.09.07,11:18
ano, dik za uistenie, citala som tento zakon mnohokrat a inak sa mi to ani nezdalo, ja sa vsak radsej 10x pytam ako zle urobim,
tesim ma ze sa mi konecne podarilo na tejto stranke zorientovat a dostala som dve kvalitne a hlavne velmi rychle odpovede
pekny den
Športový klub polície
26.09.07,10:26
Môžem poskytnut zamestnancovi stravné listky na príkaznú zmluvu.
Jara
Športový klub polície
26.09.07,10:33
nerozumiem prečo prikrátky
Chobot
26.09.07,10:38
nerozumiem prečo prikrátky

A ja vôbec nerozumiem....:confused: :D :D :D
emgeton
26.09.07,10:39
Môžem poskytnut zamestnancovi stravné listky na príkaznú zmluvu.
Jara


Zamestnanec na príkaznú zmluvu ???
Zamestnanecký pomer nevzniká na príkaznú zmluvu.
Johanka
26.09.07,10:44
Zamestnanec na príkaznú zmluvu ???
Zamestnanecký pomer nevzniká na príkaznú zmluvu.
... závislá činnosť :) .
Gabi03
08.10.07,09:07
Zamestnanec šiel na pracovnú cestu do zahraničia - Španielska cez Prahu:
3.9. SR, od 8:00, prekorčenie hraníc 10:30
4.9. ČR - Praha, odlet do ESP 8:00
Patrí mu náhrada za ČR - za 8 hodín a ESP za 16 hodín, alebo len za ESP, keďže tam bola prevažná časť trvania?
Čo ak je to komplikované prestupom v Bruseli na iné lietadlo - štát Belgicko, čakanie cca 2 hodiny?
Vopred vďaka za odpovede.
Gabi03
08.10.07,10:00
... posúvam
emgeton
08.10.07,10:48
Zamestnanec šiel na pracovnú cestu do zahraničia - Španielska cez Prahu:
3.9. SR, od 8:00, prekorčenie hraníc 10:30
4.9. ČR - Praha, odlet do ESP 8:00
Patrí mu náhrada za ČR - za 8 hodín a ESP za 16 hodín, alebo len za ESP, keďže tam bola prevažná časť trvania?
Čo ak je to komplikované prestupom v Bruseli na iné lietadlo - štát Belgicko, čakanie cca 2 hodiny?
Vopred vďaka za odpovede.

4.9. Stravné podľa ESP, plný nárok (100%).
mojko
20.08.08,05:25
Ahojte, môže mi niekto poradiť, na aké stravné má nárok konateľ pri tejto ZPC:
04.08. BA - Viedeň 07:00-08:00 (auto)
04.08 Viedeň - Irak 10:40-14:05 (let.)
05.08 Irak - Viedeň 15:00 - 18:40 (let.)
05.08 Viedeň - BA 19:30 - 20:30 (bus)
ivka70
09.12.08,06:24
Ahojte, môže mi niekto poradiť, na aké stravné má nárok konateľ pri tejto ZPC:
04.08. BA - Viedeň 07:00-08:00 (auto)
04.08 Viedeň - Irak 10:40-14:05 (let.)
05.08 Irak - Viedeň 15:00 - 18:40 (let.)
05.08 Viedeň - BA 19:30 - 20:30 (bus)
Predpokladam, ze 7,00 je uz prechod st.hranice /a 20,30 tiez/

potom je to viac ako 12 hodin oba dni za hranicami, stravne podla Iraku 40 USD + vreckove /pokial nebola zabezpecena strava/ na den
andreaS
10.12.08,17:59
mam taky pripad...

Zamestnanec (vodic) bol v jeden den v troch krajinach:

- 12,15 hodin v Ceskej republike
- 6,35 hodin v Nemecku
- 5,1 hodin vo Francuzsku

Ako vypocitat stravne? Patri mu stravne pomerne za kazdu krajinu?

Takychto ciest absolvuje vela, co rozhoduje pri vypocte stravneho (kde cesta prevladala)?

dakujem
Paula
10.12.08,18:09
Áno, vychádza sa zo sadzieb pre štát, v ktorom počet hodín prac. cesty v konkrétnom dni prevláda.
andreaS
11.12.08,07:55
Takze podla tych hodin ma dostat len stravne v CR v plnej sadzbe? a ostatne dve krajiny v podstate ignorovat?

Co ked tie casy su viac-menej vyrovnane, aj vtedy brat do uvahy len tu krajinu, kde bol dlhsie, aj keby len o 10minut?

Toto robim prvykrat a mam v tom veru este poriadny gulas :o
Chobot
11.12.08,08:08
Takze podla tych hodin ma dostat len stravne v CR v plnej sadzbe? a ostatne dve krajiny v podstate ignorovat?

Co ked tie casy su viac-menej vyrovnane, aj vtedy brat do uvahy len tu krajinu, kde bol dlhsie, aj keby len o 10minut?

Toto robim prvykrat a mam v tom veru este poriadny gulas :o

Áno, vždy sa berie základ krajiny, kde strávil najviac času, ak keby to bolo len o 10 minút viac. Pokiaľ by v 2 krajinách strávil presne rovnaký čas, tak sa berie tá krajina, kde je vyššia sadzba (v prospech zamestnanca).
andreaS
11.12.08,08:33
super dakujem :)

napadol ma este taky extrem...

co ak bol v troch statoch a v kazdom dajme tomu cosi okolo 8 hodin... dostal by stravne len 50% za cely den?
Chobot
11.12.08,09:15
super dakujem :)

napadol ma este taky extrem...

co ak bol v troch statoch a v kazdom dajme tomu cosi okolo 8 hodin... dostal by stravne len 50% za cely den?

Jaj nie, asi si ma zle pochopila...

Napr. zamestnanec cestoval z SK, cez ČR do Nemecka a v Nemecku zostane. Z SK vyrazí o 1:00 po polnoci, hranice SR/ČR prekročí o 7:00 a hranice ČR/DE prekročí o 14:00. Takže V SK cestoval 6 hodín, v ČR bol 7 hodín a v DE bol 10 hodín.

Cesta na SK sa považuje za tuzemskú cestu, takže tam je náhrada 89 Sk(cesta od 5 do 12 hodín).

Zvyšok sa posudzuje ako zahraničná cesta - a v zahraničí strávil viac ako 12 hodín (celkovo 17 hodín). Otázka je, čo bude základom pre výpočet náhrady. Keďže najviac času strávil v DE, tak ako základ sa bude posudzovať nárok pre krajinu DE - čo je v zmysle opatrenia 45 EUR.

Ďalej sa počíta so základom náhrady 45 EUR a počtom celkového času stráveného v zahraničí, nie iba v DE! Takže ak cesta trvala 17 hodín, tak je nárok na 100% stravného - t.j. 45 EUR!

Ty si si myslela, že sa počíta len s časom stráveným v DE - 10 hodín? A že nárok by bol 50% z 45EUR? To nie je správny postup.

Dúfam, že z uvedeného je to pochopiteľné.

Keby niekto strávil napr. 8 hodín v ČR, 8 hodín v AT a 8 hodín v HU, tak náhrady sú podľa opatrenia nasledovné - HU(38 EUR), DE (45 EUR) CZ (600 CZK) - teda pre zamestnanca je najvýhodnejšie DE, teda dostane za 24 hodinovú PC 45 EUR + vreckové.
andreaS
11.12.08,09:23
super, daaaakujeeem!