ewita78
25.09.07,10:04
Dobry den.Mohol by mi niekto poradit ?
Kupila som si notebook ale nedostala som instalacne cd windows v obchode mi povedali ze ho uz mam nainstalovany urobili to uz skor ale nedostala som ani kopiu. Mozu mi vobec predat notebook ked uz s nim nieco robili ? Myslim ohladom zaruky.Dakujem za odpoved.
Gabi03
25.09.07,08:26
Už nedávajú inštalačné CD, ak si zakúpiš windows. :mad: :rolleyes: :o
Chobot
25.09.07,08:52
Dobry den.Mohol by mi niekto poradit ?
Kupila som si notebook ale nedostala som instalacne cd windows v obchode mi povedali ze ho uz mam nainstalovany urobili to uz skor ale nedostala som ani kopiu. Mozu mi vobec predat notebook ked uz s nim nieco robili ? Myslim ohladom zaruky.Dakujem za odpoved.

TO je Windows OEM verzia, tzn, že sa viaže na konkrétny hardware, preto nie sú k tomu inštalačky. Ty si kúpila NB s predinštalovaným operačným systémom, čo ťa vyšlo lacnejšie, než keby si kúpila ten istý NB bez OS a osobitne Windows.

Zvykne sa stať, že ten Win nie je naištalovaný, je len vytvorená skrytá partícia na disku, z ktorej sa po prvom zapnutí NB Windows začne inštalovať. V prípade potreby tie inštalačné súbory na disku zostávajú, pri bežnej práci ich nevidíš, a je možné z nich OS znovu naištalovať (ale len na ten istý notebook.
tuxik senior
25.09.07,19:13
licencne ujednanie MS, jasne hovori o tom, ze pokial je predinstalovana OEM verzia Windows je podnik, ktory instaloval tuto verziu povinny poskytnut pripadnu podporu, takze, ak sa nieco "pomrvi" vziat pekne krasne notebook a reklamovat. v tom pripade nepotrebuje clovek instalacne cd (imho rofl, odoberanie a pridavanie sucasti vyzaduje cd).

komu sa "nepaci" moze si visty zakupit ako OEM, kde ale musi pocitat stym ze si bude sam sebe podporou (ako keby to niekedy bolo inak), alebo si zakupi krabicovku (xp prof - cca 7000sk, vista ultimate - cca 15000sk).

neochota predajcov nepozna hranic.
Zoltán Kovács
25.09.07,19:17
licencne ujednanie MS, jasne hovori o tom, ze pokial je predinstalovana OEM verzia Windows je podnik, ktory instaloval tuto verziu povinny poskytnut pripadnu podporu, takze, ak sa nieco "pomrvi" vziat pekne krasne notebook a reklamovat. v tom pripade nepotrebuje clovek instalacne cd (imho rofl, odoberanie a pridavanie sucasti vyzaduje cd).

komu sa "nepaci" moze si visty zakupit ako OEM, kde ale musi pocitat stym ze si bude sam sebe podporou (ako keby to niekedy bolo inak), alebo si zakupi krabicovku (xp prof - cca 7000sk, vista ultimate - cca 15000sk).

na druhej strane kto vie nainstalovat windowsy, ten sa vie dostat aj ku nelegalnej kopii, vytiahne si z windowsow hned na zaciatku "licence key" a uz nikdy nemusi nic riesit, nikomu sa prosit atd.

odporucam ist touto cestou, neochota predajcov nepozna hranic.

tuxik pozor na tento bod etikety:

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
tuxik senior
25.09.07,19:29
ok ok. upravene

kto chce vygoogluje si, je to vseobecne zname riesenie.

nie kazdy ma MSDN AA, ani miliony, a povedz ze nemam pravdu

imho - su oblasti v ktorych sa o mnoho castejsie porusuju zakony, nerobi sa z toho take halo, toto, je zdieranie zakaznika.
Zoltán Kovács
25.09.07,19:36
ok ok. upravene

kto chce vygoogluje si, je to vseobecne zname riesenie.

nie kazdy ma MSDN AA, ani miliony, a povedz ze nemam pravdu

imho - su oblasti v ktorych sa o mnoho castejsie porusuju zakony, nerobi sa z toho take halo, toto, je zdieranie zakaznika.

mimotemy Som podobného názoru, ale tu vo virtuálnom prietore porada.sk sú určené pravidla hry, ktoré by sme mali akceptovať. Tie pravidlá sú pod Etiketou.
robovi
26.09.07,06:44
Mimochodom, ja by som naklusal do predajne a vyžiadal si to inštalačné cd aj keď je to OEM. Mám na to právo, keďže som si ten predinštalovaný win zaplatil. V cene bola nie jedna inštalácia toho OS, ale x. Keď sa niečo pomrví (vírusy, softvérový kolaps a kolaps windowsu) a som schopný ten win sám preinštalovať, nemám ako. A ak je na tej skrytej partícií, ako písal user chobot, tak mám právo na to, aby som si tieto inštalačky zálohoval na cd. Inak to riešenie s tými inštalačkami na hardisku sa mi moc nepozdáva. To by som rád vedel, ako to predajca vyrieši, ak nenávratne odíde v notebooku hardisk. Pričom OEM verzie windowsu sú viazané po novom k základnej doske.
Chobot
26.09.07,07:27
Mimochodom, ja by som naklusal do predajne a vyžiadal si to inštalačné cd aj keď je to OEM. Mám na to právo, keďže som si ten predinštalovaný win zaplatil. V cene bola nie jedna inštalácia toho OS, ale x. Keď sa niečo pomrví (vírusy, softvérový kolaps a kolaps windowsu) a som schopný ten win sám preinštalovať, nemám ako. A ak je na tej skrytej partícií, ako písal user chobot, tak mám právo na to, aby som si tieto inštalačky zálohoval na cd. Inak to riešenie s tými inštalačkami na hardisku sa mi moc nepozdáva. To by som rád vedel, ako to predajca vyrieši, ak nenávratne odíde v notebooku hardisk. Pričom OEM verzie windowsu sú viazané po novom k základnej doske.

Bolo to takto: kamarát si kúpil NB s OEM Windowsom XP. Nakoľko je menej zdatný, spolu sme to spustili. NB nabehol a začal z tej skrytej partície inštalovať Win. Po nainštalovaní vyzval vložiť DVD do mechaniny, aby vytvoril zálohu systému. To sme spravili, zmestilo sa to na 1,5 DVD disku.

Po čase sa ale vo WIn niečo pohnojilo, tak bola nutná reinštalácia. Bohužiaľ jeden z tých DVD bol cyhbný a obnova systému zo zálohy nebola možná.

Potom sme spravili jednu fatálnu chybu - preformátovali sme disk z FAT32 na NTFS. Následne sme kontaktovali servisné stredisko, kde nám o tej skrytej partícii a inštalačných súboroch na nej povedali. Ale tým, že sme preformátovali disk, síce tá skrytá partícia zostala, ale cez NTFS sa do nej nebolo možné dostať, takže inštalačku sme navždy stratili (jedine keby sme boli naspäť preformátovali na FAT32, tak možno, možno.)

Ale možným riešením bolo, že by servisné stredisko vytvorilo záložnú kópiu inštalačných diskov. Museli by sme vyplniť formulár, ktorý poslali (zadať licenčné číslo, meno, adresu, priložiť blok o kúpe) a zaplatiť 1000 SKK. Potom by tie disky zaslali a z nich by bolo možné inštalovať.

Zohnali sme však cez jedného známeho jednu multilicenciu Windowsu a tú sme naištalovali.

Takže kto chce, môže dostať záložné inštalačné disky, treba len po tom ísť. Inak to bol NB značky ACER a servisné stredisko majú v Brne.
scorp
26.09.07,07:52
Odpovedam za zaroven reagujem na odpoved Chobota. V mojej praxi som sa stretol s tzv recovery CD. V tomto pripade myslim neplati skryta partcia a vsetko instaluje z CD, samozrejme je to stav, aky bol pri zakupeni pocitaca. V tomto pripade je toto CD brane ako instalacne.
robovi
26.09.07,13:01
Bolo to takto: kamarát si kúpil NB s OEM Windowsom XP.

Potom sme spravili jednu fatálnu chybu - preformátovali sme disk z FAT32 na NTFS.

Zohnali sme však cez jedného známeho jednu multilicenciu Windowsu a tú sme naištalovali.

Ta chyba vobec nebola fatalna a uz vobec to nebola chyba. Ked ma win xp bezat na fat32, to akoby ste dali mercedes na podvozok z trabanta.

Chyba bola jednoznacne na strane predajcu. Kazdy windows sa instaluje z instalacneho cd, na ktorom je napisane aj licencne cislo.win xp konkretne z jedneho cd. OEM verzie treba po instalacii do 30 dni aktivovat cez internet, telefon, alebo postou, inak sa zablokuje. Pocet moznych aktivacii po instalacii cez internet je 5. potom sa da uz len cez telefon, s narocnym vysvetlovanim problemov na infolinke microsoftu.
Recovery cd, ktore spomina scorp je dobre na obnovovanie suborov. Instalacia windows trva okolo 45 minut. Dalsi softver, office, adobe softy atd, dalsich 5 hodin. Moj postup na skratenie potrebneho casu je taky, ze si vsetok potrebny soft nainstalujem raz a potom celu particiu zbalim a vytvorim image pomocu programu Norton Ghost, alebo True Image. Tento image si napalim na dvd a odlozim na bezpecne miesto. Ked sa nieco pomrvi a softverovo sa mi zosype pc, pomocou toho isteho programu rozbalim cistu instalaciu z dvd disku na poskodenu particiu a je to. Cela akcia trva desat minut a nemusim nikam vyvolavat a aktivovat windows.

Niekto sa tu ohanal legalnymi praktikami. :) Esteze su multilicencie a Linux. :D
Chobot
26.09.07,13:31
Ta chyba vobec nebola fatalna a uz vobec to nebola chyba. Ked ma win xp bezat na fat32, to akoby ste dali mercedes na podvozok z trabanta.

Chyba bola jednoznacne na strane predajcu. Kazdy windows sa instaluje z instalacneho cd, na ktorom je napisane aj licencne cislo.win xp konkretne z jedneho cd. OEM verzie treba po instalacii do 30 dni aktivovat cez internet, telefon, alebo postou, inak sa zablokuje. Pocet moznych aktivacii po instalacii cez internet je 5. potom sa da uz len cez telefon, s narocnym vysvetlovanim problemov na infolinke microsoftu.
Recovery cd, ktore spomina scorp je dobre na obnovovanie suborov. Instalacia windows trva okolo 45 minut. Dalsi softver, office, adobe softy atd, dalsich 5 hodin. Moj postup na skratenie potrebneho casu je taky, ze si vsetok potrebny soft nainstalujem raz a potom celu particiu zbalim a vytvorim image pomocu programu Norton Ghost, alebo True Image. Tento image si napalim na dvd a odlozim na bezpecne miesto. Ked sa nieco pomrvi a softverovo sa mi zosype pc, pomocou toho isteho programu rozbalim cistu instalaciu z dvd disku na poskodenu particiu a je to. Cela akcia trva desat minut a nemusim nikam vyvolavat a aktivovat windows.
:D

Ktorú partíciu zbalíš? Celé C: ?

Alebo len niektoré podadresáre? Ja mám naištalovaných dosť aplikácií, u mňa by to bolo asi na viacej DVD diskov, že?



Niekto sa tu ohanal legalnymi praktikami. :) Esteze su multilicencie a Linux. :D

Ja som ticho....:D :D :D
robovi
27.09.07,11:16
Ktorú partíciu zbalíš? Celé C: ?

Alebo len niektoré podadresáre? Ja mám naištalovaných dosť aplikácií, u mňa by to bolo asi na viacej DVD diskov, že?

Zbalim cele C: je tam moznost komprimacie pri baleni. Samozrejme sa tym trochu predlzuje cas balenia a aj rozbalovania. Ale v zasade rozbalovanie ide neporovnatelne rychlejsie, ako balenie. Ked sa ti to nepprace na dvd, tak to zbal na D: Instalacia windowsu aj s ostytnym softom ma tak okolo 4-5 gigabajtov. Data ako su textove subory a dokumenty drzim jednoznacne na inej, ako systemovej particii C: Virusy tazsie prechadzaju medzi particiami samovolne, iba ak ich skopirujem vlastnou chybou. Takze ak mi padne system, neprichadzam zaroven aj o vsetky dokumenty. Taka je moja politika hospodarenia na pc. Mimochodom, kazdemu, komu opravujem pc to takto robim. Rozdelim disk na aspon dve particie a zalohu hodim na disk D: do adresara D:/nedotykat sa. A ked to niekto pomrvi, tak to mam v priebehu par minut hotove. :) Dva programy, ktore som spominal v predchadzajucom prispevku su obsiahnute na bootovacom cd "Hiren´s Boot cd" http://www.hiren.info/pages/bootcd :rolleyes:
IVEB
25.07.11,08:22
Robím preinštaláciu WIN XP , mám cd /OEM verzia/ dostanem sa po odsúhlasenie licenčných podmienok a ďalej ma to nepustí. Darmo stláčam F8 nič. Poradíte ?
newmi
25.07.11,09:36
ked mas nalepku s cislom, tak si teoreticky mozes nainstalovat odhocikial ten windows, musis si len zohnat alebo pozicat presne taky win aky mas v PC. Legalnost zarucuje prave ta nalepka s cislom.
Timer3
25.07.11,12:11
Mas tam ten Windows priamo na hardisku, lenze... Videl som raz jedno HPcko, ktore strasne mrzlo, tak sa typek rozhodol, ze si preinstaluje windows s tejto recovery kopie na hardisku a oups zamrzlo mu to... Restart PC a nic neslo, proste odisiel zavadzac, ono sa to da aj potom nastavit, ale pre bezneho pouzivatela to moze znamenat jedno - do servisu, pokial neni v zaruke, tak si vatsinou kupia novy OS, je to spinavost...
Vlado40
25.07.11,12:20
Ak je nálepka ,tak žiadna kúpa OS nehrozí.Teraz som mal doma Samsung ,ktorý blbol a tiež bol bez CD ,je síce v záruke ale tú recovery som odstánil ,rozdelil HDD nainštaloval Win7 s kľúčom na nálepke a žiadný problém.Aj XP sa dá nainštalovať bez čísla a potom sa aktivuje zadaním kľúča.Problém môže byť ak pri inštalácií windows nenájde HDD.
newmi
25.07.11,12:31
no ved to alebo ak je to nejaky win upraveny pre ten book. Napr HP to obcas mava, potom treba zohnat ten "hp windows".
Timer3
25.07.11,12:43
Este dodam k tomu HP, ze ak to aj totalne zamrzne a prides o moznost preinstalacie, su servisne cdecka priamo od HP, ktore to opravia, ak nesformatujes hardisk samozrejme. No nieco to stoji..
mapper
25.07.11,12:59
ak mas kupeny Windows s notebookom tak je tam pravdepodobne recovery particia kde je obraz Windows. Ak ma notebook dole nalepku s cislom staci Ti kdekolvek zohnat instalacne CD a zadat dany kluc. avsak z XP mam z poslednych 3 instalacii taku skusenost ze ani legalne XP sa uz neda aktivovat :( niekoho skusenejsieho z PC oblasti v okoli nemas?
PotPalo
25.07.11,22:19
V príspevku č.5 citát príspevku č.4:
na druhej strane kto vie nainstalovat windowsy, ten sa vie dostat aj ku nelegalnej kopii, vytiahne si z windowsow hned na zaciatku "licence key" a uz nikdy nemusi nic riesit, nikomu sa prosit atd.Vytiahne si z Windows "licence key"? Ono to nieje na nálepke? Potom aká nelegálna kópia? Akákoľvek kópia je tým pádom u neho "legálna záložná kópia", ak má tú nálepku s číslom.

Tiež doporučujem Norton Ghost, zálohovať celý harddisk po inštalácií (alebo po kúpení notebooku) a aktivovaní Windows.