H.B.
22.02.05,13:49
Začala som dostávať od zamestnancov oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Neviete náhodou čo s tým treba urobiť? Mám si to len založiť a nechať tak?
Jozef Mihál
22.02.05,12:51
No, ak máte tých zamestnancov viac, pekne môžete prispieť niekomu na zber papiera.
tibor
22.02.05,12:57
No neviem Jozef - ale myslím že v tomto roku bude novelizácia zákona, že aj na výplatnej páske bude výška odvodu do dôchodkového sporenia podľa týchto zmlúv.
netvrdím to isto - takže s tým zberom by som minutočku počkal.
lenkak
22.02.05,12:58
Ja si priložím tento kúsook papiera k Pracovnej zmluve dotyčného. A nech sa deje čo chce.
Kimáková
22.02.05,13:39
Začala som dostávať od zamestnancov oznámenie pre zamestnávateľa o uzavretí zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení. Neviete náhodou čo s tým treba urobiť? Mám si to len založiť a nechať tak?
Podľa Stanoviska MINISTERSTVO PRÁCE, SOCIÁLNYCH VECÍ A RODINY
Povinnosť sporiteľa podľa § 65 ods. 1 zákona nijako nesúvisí s účelom a vykonávaním starobného dôchodkového sporenia, ale je ustanovená iba z dôvodu, aby zamestnávateľ v písomnom doklade obsahujúcom údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o vykonaných zrážkach a o celkovej cene práce – „v doklade o výplate mzdy“ (§ 130 ods. 5 zákona č. 311/2001 Z. z . Zákonník práce v znení zákona č. .../2004 Z. z. rozčlenil poistné na starobné poistenie (I. pilier) a príspevky na starobné dôchodkové sporenie (II. pilier). Uvedená skutočnosť je jediným dôvodom, prečo má zamestnanec oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľom v systéme starobného dôchodkového sporenia. Na účely platenia poistného na sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie zo strany zamestnávateľa je uvedená povinnosť sporiteľa pre zamestnávateľa irelevantná vzhľadom k tomu, že zamestnávateľ naďalej platí poistné na sociálne poistenie a príspevky na starobné dôchodkové sporenie do Sociálnej poisťovne.

Jozef Mihál
22.02.05,13:55
§ 130 ods.5 Zákonníka práce po novele ..../2004, druhá veta znie:

"Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."

Rečnícka otázka: Myslíte, že z toho vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa uvádzať na výplatnej páske osobitne výšku príspevku na starobné dôchodkové sporenie? Založíme na to anketu?
tibor
22.02.05,14:01
Jozef - nejde o anketu - ale myslím, že od Apríla by to malo byť už v platnosti, že by to malo byť uvádzané na výplatnej páske. vraveli mi o tom ľudia, čo nám robia mzdový SW...mne je to jedno či to tam bude či nie - výplatnú pásku tak či tak skartujem asi po 15 sekundách...
Kimáková
22.02.05,14:03
§ 130 ods.5 Zákonníka práce po novele ..../2004, druhá veta znie:

"Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."

Rečnícka otázka: Myslíte, že z toho vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa uvádzať na výplatnej páske osobitne výšku príspevku na starobné dôchodkové sporenie? Založíme na to anketu?
Celé je to na hlavu. V médiách to zdôvodňovali tým, že zamestnec by mal vidieť na výplatnej páske odvod do II.piliera len kvôli tomu, aby zistil, či mu zamestnávateľ odvod uhradil. Povedzte mi ako z pásky zistím, či skutočne zamestnávateľ uhradil 14% (5+9) do SP? Ja by som povedala, že ná páske by mal figurovať iba údaj Starobné poistenie (5%+9%), aby bolo jasné, že starobné poistenie bolo rozčlenené do dvoch pilierov. Načo mám na páske vykazovať sumu 14% za zamestnávateľa? Zdá sa mi to z pohľadu zamestnanca, ktorý si pásku kontroluje zbytočne mätúce.
Jozef Mihál
22.02.05,14:08
Tibor, mne ide o to, že nikde v zákonoch nie je takáto povinnosť uvedená, ani takáto nebude, a to aj po posledných novelách. To, že Kaník niečo vyhlásil a média ho citovali, pre mňa neznamená, že budem na VP uvádzať tento údaj. V zákone táto povinnosť jednoducho nie je.
Jara
22.02.05,14:36
Už som si myslela, že musím žiadať o nejaké zmluvy od pracovníkov o ktorých som len "počula" že majú uzatvorené zmluvy s dôchod. poisťovňami i keď v SP mi bolo povedané, že to nemá byť problém zamestnavateľa. Pre zamestnávateľa sa nič nemení, správc. spoločnosť komunikuje so soc. poisťovňou a tá im bude prostriedky II. pil. prevádzať na základe ich vyžiadania.

Mne nikto neoznamuje či a kde podpísal zmluvu. :D Hm... asi ma nemajú radi tí moji zamestnanci. Hm... musím sa zamyslieť cestou domov z práce...:D
Lucy
22.02.05,16:06
Aj mne už zamestnanec doniesom takéto oznámenie. Zatial to založím do osobnej zložky zamestnanca a keď to budem potrebovať, tak to len vytiahnem http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
H.B.
23.02.05,06:46
Veď ja to tiež len založím do zložky zamestnanca. A tiež neviem,či mi takéto oznámenia dali všetci zamestnanci čo majú uzatvorené dôch. sporenie. Ale aj tak ďakujem, aspoň nemusím už ďalej hľadať čo s tým mám robiť.
Lucy
23.02.05,07:04
Jozef Mihál
23.02.05,07:11
Prikladám vyššie uvádzaný zákon o nelegálnej práci, v znení schválenom v NR SR, zdroj www.nrsr.sk (http://www.nrsr.sk). Ak máte chuť, skúste pohľadať, či tam nájdete niečo ohľadom povinnosti uvádzať na výplatnej páske príspevok zamestnávateľa na SDS.
Lucy
23.02.05,07:19
Žeby toto?





Čl. IV





Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení zákona č. 165/2002 Z. z., zákona č. 408/2002 Z .z., zákona č. 413/2002 Z. z., zákona č. 210/2003 Z. z., zákona č. 461/2003 Z. z., zákona č. 5/2004 Z. z. a zákona č. 365/2004 Z. z. sa dopĺňa takto:


1. V § 130 ods. 5 druhá veta znie: „Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.“.

Jozef Mihál
23.02.05,07:28
Lucy, to bude asi trefa do čierneho.
No a to je to, o čom tu už dva dni príspevkujem. Zmenil sa údaj o cene práce, to je všetko.

Pre p.m.Kaníka si dovolím po lopate napísať, čo je to cena práce, ktorá má byť uvedená na výplatnej páske.

Cena práce = SÚČET mzda + poistné na ZP zamestnávateľa + poistné na SP zamestnávateľa + príspevok na SDS zamestnávateľa.

Napríklad zamestnanec-sporiteľ, má mzdu 10000 Sk, poistné a príspevky zamestnávateľa sú 35,2%, čiče cca 3520 Sk.

Na výplatnej páske má zamestnanec vidieť toto:

CENA PRÁCE = 13520 Sk.