grušina
25.09.07,12:40
Dobrý deň,
potrebujem zistiť ako sa podáva daň z predaja bytu. Piati bratia zdedili byt, s tým že vlastníkom sa stal jeden z nich. Predal ho a zisk si rozdelili. Musia podať všetci DP alebo iba ten jeden?
Ak ho predali toho roku DP podávajú tak ako ostatní, do konca marca 2008? Dalej si nie som istá, či sa tento príjem dáva do § 8 - ostatné príjmy.

Ďakujem za všetky názory a rady.
Zoltán Kovács
25.09.07,10:43
Dobrý deň,
potrebujem zistiť ako sa podáva daň z predaja bytu. Piati bratia zdedili byt, s tým že vlastníkom sa stal jeden z nich. Predal ho a zisk si rozdelili. Musia podať všetci DP alebo iba ten jeden?
Ak ho predali toho roku DP podávajú tak ako ostatní, do konca marca 2008? Dalej si nie som istá, či sa tento príjem dáva do § 8 - ostatné príjmy.

Ďakujem za všetky názory a rady.

Daňové priznanie podáva ten z bratov, ktorý bol na LV uvedený ako vlastník. DP podáva do 31.03.2008, lebo musí uviesť aj ostatné celoročné príjmy. Príjem z predaja bytu je § 8.
grušina
25.09.07,12:04
Dakujeme za usmernenie,

chcem sa len opytať ak je na dôchodku, teda nepodava dan.priznanie, tak tiez staci ked poda do 31.3.2008?
skaspa
25.09.07,12:15
Dakujeme za usmernenie,

chcem sa len opytať ak je na dôchodku, teda nepodava dan.priznanie, tak tiez staci ked poda do 31.3.2008?
áno do 31.3.2008
a len doplním, že ak 5 bratia zdedili nehnuteľnosť príjem z predaja tejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený za podmienky: §9 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov: Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Takže ak 4 bratia predajú svoj podiel na nehnuteľnosti 5-temu bratovi u tých štyroch to bude príjem oslobodený od dane za predpokladu, že poručitelia vlastnili nehnuteľnosť aspoň 5 rokov. Ak nesĺňajú túto podmienku je aj u nich tento príjem podliehajúci dani.
U 5-teho brata, ktorý odkúpil nehnuteľnosť od ostatných 4 bratov, môže byť tá jeho 1/5, ktorú zdedil, oslobodená od dane pri predaji, ak spĺňa podmienku uvedenú vyššie (čiže poručitelia mali nehnuteľnosť min. 5 rokov). Ak bude teda predávať celú nehnuteľnosť mala by byť jeho 1/5 oslobodená od dane, lebo spĺňa podmienku oslobodenie (ak ju ovšem spĺňa) a bude tak pri predaji zdaňovať len 4/5 odkúpených od bratov, lebo na príjem z predaja z tých častí nehnuteľnosti sa oslobodenie nebude vzťahovať. Teda to je môj názor, ale asi som to nejako komplikovane vysvetlil.
grušina
25.09.07,12:58
Ďakujem, ďakujem....
benaja
25.09.07,13:04
Chcem sa spýtať či to platí aj keď sa dohodnú dedičia medzi sebou, že nehnutelnosť získa len jeden z nich bez toho, aby ostatných vyplatil. Keď predá nehnuteľnosť či je oslobodený od dane z príjmu, alebo len tá jeho časť je oslobodená? /T.j. keď boli dvaja súrodenci tak len 1/2? / Poručitelka vlastnila byt viac ako 5 rokov. Dakujem ahojte.
Zoltán Kovács
25.09.07,13:07
Chcem sa spýtať či to platí aj keď sa dohodnú dedičia medzi sebou, že nehnutelnosť získa len jeden z nich bez toho, aby ostatných vyplatil. Keď predá nehnuteľnosť či je oslobodený od dane z príjmu, alebo len tá jeho časť je oslobodená? /T.j. keď boli dvaja súrodenci tak len 1/2? / Poručitelka vlastnila byt viac ako 5 rokov. Dakujem ahojte.

Platí to isté ako v príspevku č. 4
benaja
25.09.07,13:10
Aj keď som podľa dedičského vylučnou vlastníčkou a brat sa zriekol dedičstva? Nepredal mi ho.