zltalienka
25.09.07,13:02
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu. Môže spoločnosť (s.r.o.) - platca DPH - faktúrovať v roku 2007 dodávku tovaru z roku 2003 a 2004?
- čo všetko tým porušuje? (účtovné zákony, ZDP, zákon o DPH) - najmä, či je z pohľadu účtovníctva s niečím problém)
Zoltán Kovács
25.09.07,11:04
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu. Môže spoločnosť (s.r.o.) - platca DPH - faktúrovať v roku 2007 dodávku tovaru z roku 2003 a 2004?
- čo všetko tým porušuje? (účtovné zákony, ZDP, zákon o DPH) - najmä, či je z pohľadu účtovníctva s niečím problém)



Porušuje: zákon o dani z príjmov, zákon o DPH, postupy účtovania v PÚ.

Čudujem sa, že odberateľ nereklamoval doklad o nákupe.
zltalienka
25.09.07,12:23
Vdaka Smith za odpoved, potrebovala by som konkretnejsiu odpoved, aj s § zo zakonov. Zatial som nasla v zakone o uctovnictve toto:
§ 3 ods.1)
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Cize s.r.o. mala fakturovat v roku 2003 (2004) a nie az teraz.
Neviete mi poradit konkretne § v zakone o dani z prijmov a v zakone o DPH?
JankaO
25.09.07,12:40
Vdaka Smith za odpoved, potrebovala by som konkretnejsiu odpoved, aj s § zo zakonov. Zatial som nasla v zakone o uctovnictve toto:
§ 3 ods.1)
(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.
Cize s.r.o. mala fakturovat v roku 2003 (2004) a nie az teraz.
Neviete mi poradit konkretne § v zakone o dani z prijmov a v zakone o DPH?

DPH § 19 zák. 222/2004, DzP § 2 odst.b zák. 595/2003
Johanka
25.09.07,12:47
Hmm, koho zastupuje zadávateľ otázky?
Odberateľa alebo dodávateľa?
Bolo účtované o výnosoch/nákladoch v účtovných obdobiach 2003,2004 ?
Neboli v týchto rokoch zaplatené nejaké preddavky na dodávku tovaru ?
Bolo dodanie tovaru ukončené?
...
zltalienka
25.09.07,13:09
Vdaka za § zo zakonov, JankaO, uz som si ich pozrela.

Johanka, zistujem to pre dodavatela, ale snazim sa ho presvedcit, ze si tou fakturaciou narobi viac problemov, ako bude mat uzitku.
Predpokladam, ze tovar bol dodany "na dobre slovo" a v ucte o tom nie je ziadna zmienka. Lenze odberatel mu nezaplatil a tak si mysli, ze ked mu posle fakturu, tak mu odberatel zaplati.
cloe
25.09.07,13:15
Vdaka za § zo zakonov, JankaO, uz som si ich pozrela.

Johanka, zistujem to pre dodavatela, ale snazim sa ho presvedcit, ze si tou fakturaciou narobi viac problemov, ako bude mat uzitku.
Predpokladam, ze tovar bol dodany "na dobre slovo" a v ucte o tom nie je ziadna zmienka. Lenze odberatel mu nezaplatil a tak si mysli, ze ked mu posle fakturu, tak mu odberatel zaplati.

Určite to nie je náhoda, že mu tovar dodal "bez papiera". Určite porušil zákon /ponížil si tržby/ za minulé obdobia, môže mať ešte veľké problémy.
Zita5
25.09.07,13:19
Vdaka za § zo zakonov, JankaO, uz som si ich pozrela.

Johanka, zistujem to pre dodavatela, ale snazim sa ho presvedcit, ze si tou fakturaciou narobi viac problemov, ako bude mat uzitku.
Predpokladam, ze tovar bol dodany "na dobre slovo" a v ucte o tom nie je ziadna zmienka. Lenze odberatel mu nezaplatil a tak si mysli, ze ked mu posle fakturu, tak mu odberatel zaplati.

Na dobré slovo zaplatiť vôbec nemusí , má tovar , má tržbu a čo by mu ešte chýbalo . Ja sa veľmi čudujem , ako to dneska tí naši podnikatelia podnikajú .Táto obchodná transkcia isto nie je košér.A to vie aj dodávateľ aj odberateľ .
zltalienka
25.09.07,13:32
Moze vobec dodavatel fakturovat za dodanie tovaru spred 3-4 rokov? Co vsetko tym porusuje?
Napadlo ma zatial len porusenie 15-dnovej lehoty na dodanie faktury, ale urcite je toho viac. Poradte, prosim.
Zita5
25.09.07,13:33
Moze vobec dodavatel fakturovat za dodanie tovaru spred 3-4 rokov? Co vsetko tym porusuje?
Napadlo ma zatial len porusenie 15-dnovej lehoty na dodanie faktury, ale urcite je toho viac. Poradte, prosim.

Viď vyššie .
Johanka
25.09.07,13:39
Moze vobec dodavatel fakturovat za dodanie tovaru spred 3-4 rokov? Co vsetko tym porusuje?
Napadlo ma zatial len porusenie 15-dnovej lehoty na dodanie faktury, ale urcite je toho viac. Poradte, prosim.
To je stále o tom istom - ja v samotnej faktúre (ak odhliadnem od DPH po 1.5.2004 ) nevidím žiadny problém.
Otázka je zadaná v PÚ - takže nasleduje otázka - zdanil výnos ???
Asi nie, keď pôvodný zámer bol predať "pod ruku". Ak mu odberateľ nezaplatil doteraz na základe zmluvy a la per huba, tak nezaplatí ani na základe vystavenej faktúry, pretože mu jednoducho zaplatiť nechce.
JankaO
25.09.07,13:43
Moze vobec dodavatel fakturovat za dodanie tovaru spred 3-4 rokov? Co vsetko tym porusuje?
Napadlo ma zatial len porusenie 15-dnovej lehoty na dodanie faktury, ale urcite je toho viac. Poradte, prosim.

Už sme poradili.
zltalienka
25.09.07,13:56
Vdaka Vam vsetkym, ze ste mali so mnou trpezlivost.

Takze ked som dobre pochopila, moze tu fakturu kludne poslat aj o tri roky neskor a neporusuje tym zakon. A to, ci mu zaplati alebo nie, je uz ina otazka.

Prajem pekny zvysok dna.
Mária hrušková
25.09.07,13:57
Podľa mna, sa vtedy dohodli,že to bude dodané "bez dokladu" odberateľ nezaplatil a dodávateľ si chce takým to spôsobom zlegalizovať faktúru,aby mohol poprípade pokračovať platobným výmerom...Poučenie,:nikdy viac načierno predávať
JankaO
25.09.07,14:01
Vdaka Vam vsetkym, ze ste mali so mnou trpezlivost.

Takze ked som dobre pochopila, moze tu fakturu kludne poslat aj o tri roky neskor a neporusuje tym zakon. A to, ci mu zaplati alebo nie, je uz ina otazka.

Prajem pekny zvysok dna.

Jasné že porušuje, ale to sme vlastne už prebrali... Ak nebola faktúra vystavená ( napr. v čase dodania tovaru)
Zoltán Kovács
25.09.07,14:02
Vdaka Vam vsetkym, ze ste mali so mnou trpezlivost.

Takze ked som dobre pochopila, moze tu fakturu kludne poslat aj o tri roky neskor a neporusuje tym zakon. A to, ci mu zaplati alebo nie, je uz ina otazka.

Prajem pekny zvysok dna.

Akože neporušil zákon?:eek: Neodviedol dph v lehote, umyselne krátil daň z príjmov, lebo nepriznal výnosy.
JankaO
25.09.07,14:05
Akože neporušil zákon?:eek: Neodviedol dph v lehote, umyselne krátil daň z príjmov, lebo nepriznal výnosy.
A nielen dodávateľ.
Zita5
25.09.07,14:42
Vdaka Vam vsetkym, ze ste mali so mnou trpezlivost.

Takze ked som dobre pochopila, moze tu fakturu kludne poslat aj o tri roky neskor a neporusuje tym zakon. A to, ci mu zaplati alebo nie, je uz ina otazka.

Prajem pekny zvysok dna.


Zlatí poraďáci :) , toľko informácií Vám napísali a Vy nie a nie pochopiť .;) :rolleyes: Prepáčte, ale ja sa potom nečudujem , že ten komu chcete poradiť , to nie a nie pochopiť , že zákon už porušil .Podľa môjho názoru ste to ešte ani Vy stále nepochopili ,o čom svedčí aj Váš posledný príspevok .:)