EkoMax
25.09.07,13:08
Potrebujem poradiť,
prednedávnom som riešila problém, podnikateľ má v nájme kancelárske priestory. Na DÚ mi povedali, že nemusí mať faktúry, stačí nájomná zmluva v ktorej je uvedená výška nájmu a deň splatnosti.
Teraz má dotyčný daňovú kontrolu a žiadajú od neho faktúry za nájomné. Nájomná zmluva a príjmové doklady od prenajímateľa im nestačia.
1.Musí prenajímateľ vystavovať faktúry ? Prenajímateľ vedie príjmy z nájmu ako ostatné pohľadávky a na základe príjmových dokladov ich zúčtováva do pokladne ako zdaniteľný príjem.
2. Je na to nejaký paragraf, o ktorý sa oprieť ?
ďakujem.
Johanka
25.09.07,11:16
Odpoveď DÚ bola pomerne skromná ;) , pretože povedali iba za a/ a za b/ zostalo nevypovedané.

Zákon o DPH §71
(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

Ak dohoda o platbách nájomného neobsahuje údaje podľa §71 ods.2 Zákona o DPH , nie je možné považovať ju za faktúru, na základe ktorej si platiteľ dane môže uplatniť právo na odpočítanie dane.
EkoMax
25.09.07,11:48
Podnikateľ nie je platcom DPH? Platí to aj v tomto prípade ?
Zita5
25.09.07,11:54
Pre SZČO neplatcu DPH stačí zmluva o nájme a podpísaný VPD , alebo bankový výpis , že nájom je uhradený , aby mal preukázateľný výdavok , týkajúci sa jeho podnikateľskej činnosti .

Kto prenajíma priestor ? Prenajímateľ - ak nie je plátca DPH nie je povinný FA vystaviť .K preukázaniu príjmov tiež mu potom stačí nájomná zmluva a PPD.


Pozrite aj tu ...príspevok Betka a od príspevku č. 11

http://www.porada.sk/t53750-povinnost-vystavnia-faktury.html?highlight=Povinnost+vystavnia+faktury
Johanka
25.09.07,11:57
Podnikateľ nie je platcom DPH? Platí to aj v tomto prípade ?
Prenajímateľ alebo nájomca? Akú daň kontrolujú ?
EkoMax
25.09.07,15:00
Ani prenajímateľ ani nájomca nie sú platcami DPH. Kontrolujú daň z príjmov. Mám žiadať daňováka aby mi objasnil. podľa akého zákona vyžaduje túto povinnosť ? Mám dojem, že nič iné nenašli, tak skúšajú toto. /"Aj oni musia mať výsledky"/.
Johanka
25.09.07,15:07
V tomto prípade nie je potrebné vystavovať faktúru. Kontrolujú daň z príjmov,teda zisťujú správnosť výšky základu dane, ktorý vychádza z účtovníctva. Museli by nájsť nejaký § v Zákone o účtovníctve, ktorý by prikazoval faktúru vystavovať. V žiadnom prípade sa nemôžu oháňať Zákonom o DPH .
Danila
25.09.07,15:11
Ani prenajímateľ ani nájomca nie sú platcami DPH. Kontrolujú daň z príjmov. Mám žiadať daňováka aby mi objasnil. podľa akého zákona vyžaduje túto povinnosť ? Mám dojem, že nič iné nenašli, tak skúšajú toto. /"Aj oni musia mať výsledky"/.Informácie, ktoré si tu obdržala jasne argumentujú, že v tomto prípade nie je povinnosť vystaviť faktúru. Podkladom pre kontrolu DÚ je PPD na základe zmluvy. Všetky tieto argumenty im vyrecituj a neverím, že by ich neprijali. Držím ti palce a nevidím dôkazovú tieseň na Tvojej strane.
EkoMax
25.09.07,15:52
Veľmi pekne ďakujem. Dúfam že pochodím.:)