tatiana999
25.09.07,14:17
prenajímam byt, od 1.9.2007 je oznamovacia povinnosť na DU. V daňnovom priznaní si môžem odrátať 24900.-Sk.na byt som brala úver
1.čo istina ktorú splácam môžem si ju odrátať
2.kupila som zariadenie bytu /prenajímam ako zariadený/ môžem si to
odrátať ako súkromná osoba zo základu dane?
alebo platí u nás že musíme len platiť dane??
Johanka
25.09.07,12:19
tatiana999
25.09.07,12:24
Pýtala si sa aj tu
http://www.porada.sk/t61288-prenajom-nehnutelnosti.html
sa ospravedlnujem za zlé zaradenie mojej otázky ale píšem 1x

prenajímam byt, od 1.9.2007 je oznamovacia povinnosť na DU. V daňnovom priznaní si môžem odrátať 24900.-Sk.na byt som brala úver
1.čo istina ktorú splácam môžem si ju odrátať
2.kupila som zariadenie bytu /prenajímam ako zariadený/ môžem si to
odrátať ako súkromná osoba zo základu dane?
alebo platí u nás že musíme len platiť dane??
Johanka
25.09.07,12:39
sa ospravedlnujem za zlé zaradenie mojej otázky ale píšem 1x

prenajímam byt, od 1.9.2007 je oznamovacia povinnosť na DU. V daňnovom priznaní si môžem odrátať 24900.-Sk.na byt som brala úver
1.čo istina ktorú splácam môžem si ju odrátať nie, môžeš si však byt zaradiť do obchodného majetku a uplatňovať odpisy. Tu však musím upozorniť na to, že ak by si sa rozhodla byt predať do 5-tich rokov po vyradení z OM, príjem z predaja (z prevodu vlastníctva) by nebol od dane oslobodený.
2.kupila som zariadenie bytu /prenajímam ako zariadený/ môžem si to
odrátať ako súkromná osoba zo základu dane? Ak prenajímaš nehnuteľnosť, nie si z pohľadu Zákona o dani z príjmov súkromná osoba, ale daňovník s príjmami podľa § 6 ods.3. To znamená, že Zákon o dani z príjmov platí pre Teba v celom rozsahu - môžeš si uplatňovať buď skutočné , preukázateľné výdavky spojené s dosiahnutým príjmom alebo využiť možnosť uplatniť si tzv. paušálne výdavky vo výške 40 %.
alebo platí u nás že musíme len platiť dane?? Nuž dane platiť musíme, ale na druhej strane môžeme byť radi , že s takýchto príjmov nemusí platiť sociálne ani zdravotné poistenie :) .

Odpovede červeným.
Robina
25.09.07,12:47
Ja by som sa len chcela uistiť, či som správne pochopila - čo sa týka prenájmu bytu: keď v daňovom priznaní za minulý rok mal podnikateľ v kolonke prenájom uvedenú sumu z prenájmu bytu, tak od 1.9.2007 musí oznámiť DÚ, že bude pokračovať v prenájme aj naďalej? Ja som to pochopila tak, že nemusí, ale človek sa môže mýliť. Alebo bude lepšie aj tak oznámiť? Ďakujem veľmi pekne.
macula
25.09.07,13:15
Ja by som sa len chcela uistiť, či som správne pochopila - čo sa týka prenájmu bytu: keď v daňovom priznaní za minulý rok mal podnikateľ v kolonke prenájom uvedenú sumu z prenájmu bytu, tak od 1.9.2007 musí oznámiť DÚ, že bude pokračovať v prenájme aj naďalej? Ja som to pochopila tak, že nemusí, ale človek sa môže mýliť. Alebo bude lepšie aj tak oznámiť? Ďakujem veľmi pekne.
Ak ten byt prenajímal v rámci podnikania tak sa nemusí registrovať.Ak ten byt prenajímal ako súkromná osoba a nebol zaregistrovaný, tak sa musí zaregistrovať do 31.12.2007.
norman79
26.09.07,08:02
"...
1.čo istina ktorú splácam môžem si ju odrátať nie, môžeš si však byt zaradiť do obchodného majetku a uplatňovať odpisy. Tu však musím upozorniť na to, že ak by si sa rozhodla byt predať do 5-tich rokov po vyradení z OM, príjem z predaja (z prevodu vlastníctva) by nebol od dane oslobodený."

Ako je to s úrokom z hypotekárneho úveru? Podľa par. 19 ods. 3 písm. s) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov je možné do nákladov zahrnúť úroky z úverov na obstaranie majetku. Vzťahuje sa toto ustanovenie aj na úroky z hypotekárneho úveru, ktorý som si ako fyzická osoba nepodnikateľ na kúpu bytu zobral?
Johanka
26.09.07,10:12
"...
1.čo istina ktorú splácam môžem si ju odrátať nie, môžeš si však byt zaradiť do obchodného majetku a uplatňovať odpisy. Tu však musím upozorniť na to, že ak by si sa rozhodla byt predať do 5-tich rokov po vyradení z OM, príjem z predaja (z prevodu vlastníctva) by nebol od dane oslobodený."

Ako je to s úrokom z hypotekárneho úveru? Podľa par. 19 ods. 3 písm. s) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov je možné do nákladov zahrnúť úroky z úverov na obstaranie majetku. Vzťahuje sa toto ustanovenie aj na úroky z hypotekárneho úveru, ktorý som si ako fyzická osoba nepodnikateľ na kúpu bytu zobral?

Nemôžeme si z ustanovení zákonov vyberať iba nám vyhovujúce časti ;) .
§19 ods.3 písm.s/ znie takto:
s) úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu1) sa tieto úroky účtujú v nákladoch.


Zákon o dani z príjmov umožňuje v § 6 ods.13 daňovníkovi s príjmami podľa § 6 ods.3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností) viesť účtovníctvo ... ;)
sluzby
26.09.07,16:40
dobry den, ja by som sa chcela tiez v tejto spojitosti opytat a poprosit o vysvetlenie co to presne znamena registracia - pridelenie danov. ICO, tzn, ked som podnikatel a som zaregistrovany a byt prenajimam ako sukromna osoba. co mam teraz vlastne urobit, poznamenavam ze byt prenajimam od augusta t.r. dakujem za pomoc.
sluzby
26.09.07,16:55
este by som sa chcela opytat na § 6, ods. 10, kde je uvedene ze ak danovnik neni platca DPH neuplatni preukazatelne danove vydavky ssuvisiace s prenajmom, ale moze len vo vyske 40 %. To este a stale plati. dakujem
betka
26.09.07,17:07
Dennodenne rozoberaná otázka:

http://www.porada.sk/t55769-pozor-registracia.html?highlight=pozor+registr%E1cia

Sú stanovené podmienky pre registráciu FO, kt. začne vykonávať zárobkovú činnosť alebo prenajímať nehnuteľnosť.

Ak nemáte žinosť a začnete prenjímať, ste povinný sa registrovať podľa par.31 Správa daní a poplatkov, do 30 dní ak začnete prenajímať od 1.sept.
ak začnete prenajímať pred touto lehotou, stačí do 31.12.

2.otázka: ano, stále plaatí.
betka
26.09.07,17:10
Dovolím si vložiť informáciu od drsr.

Informácia
k registrácii pri prenájme bytov alebo nebytových priestorov, alebo nehnuteľností okrem pozemkov


Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o správe daní“) bol v poslednej dobe novelizovaný dvomi novelami.

 Zákon č. 215/2007 Z.z. s účinnosťou od 1. septembra 2007 (okrem § 14c, ktorý nadobúda účinnosť 1. 10. 2007) v zákone o správe daní okrem iného novelizoval § 31 Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov novým znením ods. 1 a 2 nasledovne:

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať.

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom prenajala nehnuteľnosť, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo ktorá prenajala nehnuteľnosť, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

 Zákon č. 358/2007 Z.z. s účinnosťou od 1. októbra 2007 v zákone o správe daní okrem iného doplnil a zmenil zákonom č. 215/2007 Z.z. novelizovaný zákon o správe daní v § 31 Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov ods. 1 a 2 nasledovne:

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť (podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

Podľa § 110g ods. 4 novely zákona o správe daní, fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť podľa zákona účinného k 31. augustu 2007, je povinná požiadať správcu dane o registráciu podľa § 31 ods. 2 písm. a) podľa zákona účinného od 1. septembra 2007 najneskôr do 31. decembra 2007.

V zmysle vyššie uvedených noviel zákona o správe daní vyplýva registračná alebo oznamovacia povinnosť pre fyzické osoby nasledovne:

 Fyzická osoba, ktorá je už zaregistrovaná podľa § 31 ods. 1 zákona o správe daní a pred účinnosťou novely zákona o správe daní t.j. už pred 1. septembrom 2007 prenajímala a naďalej prenajíma na území Slovenskej republiky byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.
Táto fyzická osoba nemá povinnosť túto skutočnosť oznámiť miestne príslušnému správcovi dane.

 Fyzická osoba, ktorá je už zaregistrovaná podľa § 31 ods. 1 zákona o správe daní a začne po účinnosti novely zákona o správe daní t.j. po 1.septembri 2007 na území Slovenskej republiky prenajímať byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 31 ods. 2 písm. b) novelizovaného zákona o správe daní túto skutočnosť oznámiť miestne príslušnému správcovi dane, a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.

 Fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosť podľa zákona o správe daní účinného k 31. augustu 2007 a ktorá na území Slovenskej republiky už pred 1. septembrom 2007 prenajímala a naďalej prenajíma byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 110g ods. 4 novelizovaného zákona o správe daní požiadať správcu dane o registráciu najneskôr do 31.12.2007.

 Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná podľa § 31 ods. 1 zákona o správe daní a začne po účinnosti novely zákona o správe daní t.j. po 1.septembri 2007 na území Slovenskej republiky prenajímať byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 31 ods. 2 písm. a) novelizovaného zákona o správe daní požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu, a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku.

Miestna príslušnosť pri prenajímaní bytu alebo nebytového priestoru, alebo nehnuteľnosti okrem pozemku (ďalej len „nehnuteľnosť“) sa riadi u fyzickej osoby, ktorá nehnuteľnosť prenajíma, jej trvalým pobytom bez ohľadu na skutočnosť, kde na území Slovenskej republiky sa prenajatá nehnuteľnosť nachádza.

Registračné tlačivo Prihláška k registrácii – fyzická osoba je k dispozícii na každom daňovom úrade, alebo ho možno získať aj na internetovej stránke Daňového riaditeľstva SR (www.drsr.sk), v ponuke Daňové tlačivá/ Daňové priznania, hlásenia a ostatné tlačivá – Vzor prihlášky k registrácii – fyzická osoba.



Odpovede na otázky k problematike registračnej a oznamovacej povinnosti pri prenájme bytov alebo nebytových priestorov, alebo nehnuteľností okrem pozemkov nájdete TU




Vydalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť, august 2007
norman79
27.09.07,12:04
Nemôžeme si z ustanovení zákonov vyberať iba nám vyhovujúce časti ;) .
§19 ods.3 písm.s/ znie takto:
s) úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu1) sa tieto úroky účtujú v nákladoch.


Zákon o dani z príjmov umožňuje v § 6 ods.13 daňovníkovi s príjmami podľa § 6 ods.3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností) viesť účtovníctvo ... ;)

Takže ak zaradím byt do obchodného majetku a budem o ňom účtovať, je možné do nákladov uviesť aj úroky z úveru, respektíve je ho možné aj odpisovať... Chápem to správne?