gjana
25.09.07,14:26
Zamestnanec sa zúčastnil 3 dni na odbornej príprave veliteľov hasičských zborov, v pozvánke mal uvedené, že sa jedná o prekážku v práci z dôvodov všeobecného záujmu. Viem, že mu patrí pracovné voľno bez náhrady mzdy, ale čo to pre mňa ako mzdára znamená? Treba ho na tieto dni odhlásiť zo Soc. poisťovne? Vo výkazoch do SP a ZP sa uvedenie počet dní poistenia 30 alebo 27(30-3)? Prosím o radu, ešte som sa s niečim takýmto nestretla. Ďakujem.
JankaO
25.09.07,12:39
Zamestnanec sa zúčastnil 3 dni na odbornej príprave veliteľov hasičských zborov, v pozvánke mal uvedené, že sa jedná o prekážku v práci z dôvodov všeobecného záujmu. Viem, že mu patrí pracovné voľno bez náhrady mzdy, ale čo to pre mňa ako mzdára znamená? Treba ho na tieto dni odhlásiť zo Soc. poisťovne? Vo výkazoch do SP a ZP sa uvedenie počet dní poistenia 30 alebo 27(30-3)? Prosím o radu, ešte som sa s niečim takýmto nestretla. Ďakujem.


Podľa § 26 odst. 1, písm. a. Zák. 461/2003 o soc. poistení sa v dobe prekážky v práci z dôvodov všeobecného záujmu prerušuje povinné poistenie, t.j. treba zaslať registračný list FO o začiatku a konci prerušenia.
gjana
26.09.07,09:10
Ďakujem veľmi pekne, takže pošlem RL do SP o prerušení poistenia. A potom na výkaze bude počet dní poistenia iba 27, však? A v ZP netreba nič nahlasovať, tam sa poistenie neprerušuje a vo výkaze sa uvedie počet dní 30, uvažujem správne?
gjana
27.09.07,07:25
Náhradu mzdy za tie 3 dni mu preplatí Hasičský a záchranný zbor. Zamestnanec chce odo mňa potvrdenie o príjme, na základe ktorého by to mali urobiť, ale nevie a teda ani ja, čo mu mám do toho potvrdenia uviesť, z čoho mu budú tú náhradu mzdy počítať. Vyrátala som podľa §134 ZP priemerný hodinový zárobok. Ako z neho vyrátam čistý priemerný hodinový zárobok, teoreticky je to opísané v ods. 9 ale prakticky neviem, ako na to. Má s tým niekto skúsenosti? Vopred ďakujem.