benaja
25.09.07,14:27
Ahojte. Poradte mi prosím vás. Vlastním rodinný dom 4 roky a mám v ňom trvalý pobyt 4 roky. Chcem ho predať, ale právnička mi povedala, že nebudem oslobodená od dane z príjmu, pretože rodinný dom nie je byt, ale nehnuteľnosť a tak sa na mňa nevzťahuje oslobodenie podľa & 9 zákona č. 595/2003 Z.z. Mne sa ale zdá, že obytný dom je vlastne rodinný dom a tak by sa oslobodenie od dane malo vzťahovať aj na mňa. Poradte prosím!!!
Chobot
25.09.07,13:00
Ahojte. Poradte mi prosím vás. Vlastním rodinný dom 4 roky a mám v ňom trvalý pobyt 4 roky. Chcem ho predať, ale právnička mi povedala, že nebudem oslobodená od dane z príjmu, pretože rodinný dom nie je byt, ale nehnuteľnosť a tak sa na mňa nevzťahuje oslobodenie podľa & 9 zákona č. 595/2003 Z.z. Mne sa ale zdá, že obytný dom je vlastne rodinný dom a tak by sa oslobodenie od dane malo vzťahovať aj na mňa. Poradte prosím!!!

Nech si právnička prečíta zákon o dani z príjmov č. 595/2003 § 9 ods. 1:

"(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem"

Rodiný dom je predsa obytný dom s jedným bytom. Jedine, že by si tam mala viac ako dve bytové jednotky.:rolleyes:
Pepa
25.09.07,13:05
Aký je to dom?
Oslobodené sú príjmy z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi /tj. aj rodinný dom/ vrátane súvisiacich pozemkov/:
par. 9 ods. l písm. a/ ak mal v ňom predávajúci trvalý pobyt min. dva roky
bezprostredne pred predajom
par. 9 ods. 1 písm. b/ po uplynutí piatoch rokov odo dňa nadobudnutia, alebo
vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľ-
nosť zahrnutá v obch. majetku.
comodo
25.09.07,13:06
Logicky vzate , ak je v zakone spominany bytovy dom s najviac dvoma bytmi , potom asi existuje i bytovy dom s jednym bytom , co vlastne moze byt rodinny dom. Potom by sa malo oslobodenie od dane tykat i Vas. Snad tu este niekto vysvetli rozdiel medzi rodinnym domom a bytovym domom s jednym bytom , cim sa rodinny dom bude povazovat za v zakone spominanu nehnutelnost aby Vam tu radost pokazil :-)
Johanka
25.09.07,13:09
Komentár k Zákonu o dani z príjmov :
... oslobodené sú od dane príjmy z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma bytmi ( t.j. ide aj o rodinné domy s jedným bytom) vrátane súvisiacich pozemkov .....
benaja
26.09.07,03:54
Je to menší rodinný dom s jednou bytovou jednotkou. Do 60m2. Dakujem! Ja si tiež myslím, že som oslobodená od dane.