migelovci
25.09.07,19:44
Od 1-14.10. budem nezamestnaná. Od 15.10 už mám prácu. Mám 2 otázky. Ak sa prihlásim na úrad práce ako dobrovoľne nezamestnaná, kolko a čo budem platiť /zdravotné,sociálne/.?? A ak by som sa neprihlásila vôbec, rovno si zaplatila zdravotné /neviem či aj sociálne,počula som že netreba/, ako zdokladujem na daňovom priznaní tých 14 dní?;) Ďakujem za radu a odpoveď
Zoltán Kovács
25.09.07,18:02
Od 1-14.10. budem nezamestnaná. Od 15.10 už mám prácu. Mám 2 otázky. Ak sa prihlásim na úrad práce ako dobrovoľne nezamestnaná, kolko a čo budem platiť /zdravotné,sociálne/.?? A ak by som sa neprihlásila vôbec, rovno si zaplatila zdravotné /neviem či aj sociálne,počula som že netreba/, ako zdokladujem na daňovom priznaní tých 14 dní?;) Ďakujem za radu a odpoveď

Prihlás sa na úrad práce. ÚP bude za teba platiť zdravotné poistenie. Do SP ti platiť nebude, ale tých 14 dni sa ti započítava do odpracovaných rokov pri posúdení dlžky dovolenky. A ak od 15.10. budeš mať zamestnanie, samozrejme, keď už budeš mať v ruke podpísanú prac.zmluvu sa odhlás z ÚP, do 3 dni odo dňa platnosti prac.zmluvy.
migelovci
25.09.07,18:15
A ked sa pojdem prihlásiť prvého na ten úrad, čo všetko budem musieť vybaviť? pretože pravdepodobne sa mi od 1 zamestnavatela nepodarí zohnať papier. Preto som to chcela riešiť ako dobrovolne nezamestnaná
Zoltán Kovács
25.09.07,18:22
A ked sa pojdem prihlásiť prvého na ten úrad, čo všetko budem musieť vybaviť? pretože pravdepodobne sa mi od 1 zamestnavatela nepodarí zohnať papier. Preto som to chcela riešiť ako dobrovolne nezamestnaná

Musíš mať zápočtový list, na ktorom je uvedné obdobie zamestnania od - do.
Vydanie tohto potvrdenia je povinnosťou zamestnávateľa. Ak nechce vydať tak mu pohroz inšpektorátom práce.
migelovci
25.09.07,18:25
ale je potrebné mať to od všetkých zamestnávateľov? Mala som ich 3
Zoltán Kovács
25.09.07,18:29
ale je potrebné mať to od všetkých zamestnávateľov? Mala som ich 3

Nie, potrebuješ to od posledného zamestnávateľa. Ak si tie predchádzajúce dve si odovzdala poslednému zamestnávateľovi, tak mal by ti vydať potvrdenie na ktorom sú zrátané odpracované roky na zadnej strane.

P.S. Ak si ich ani nemala, tak odporúčam vyžiadať od sociálnej poisťovne výpis o dôchodkovom poistení. Bude to doklad na posúdenie dlžky dovolenky. Ak nevieš vydokladovať odpracovaných 15 rokov (sice neviem, či už máš na to vek) tak ti nový zamestnávateľ nemôže priznať výmer dovolenky v dlžke 25 dni, ale len 20.
migelovci
25.09.07,18:30
zápočtové listy mám, od toho posledného dostanem v priebehu budúceho týždňa. Myslíš že to stačí? Nebudú potrebovať potvrdenie o príjme, alebo niečo podobné?
migelovci
25.09.07,18:31
no ja mám odpracované len 3 roky, takže ja viem že mám nárok iba na 20 dní, v tom nemám problém.
Zoltán Kovács
25.09.07,18:47
zápočtové listy mám, od toho posledného dostanem v priebehu budúceho týždňa. Myslíš že to stačí? Nebudú potrebovať potvrdenie o príjme, alebo niečo podobné?

Ak sa prihlásiš na ÚP tak ti dajú "taký" dvojhárok, ktorý ti ešte bude musieť vyplniť zamestnávateľ.
Na tomto tlačive sa uvádzajú údaje z ktorého posudzujú či máš nárok na podporu v nezamestnanosti (tá podmienka je, že za posledné 4 roky musíš mať odpracované tri roky - musíš byť minimálne tri roky poistená v SP).
migelovci
25.09.07,18:56
no a práve v tomto mám problém. Ak mi dajú taký ten dvojhárok, tak tam musí vyplniť posledný zamestnávateľ, alebo aj tí ostatní. U posledného zamestnávateľa som bola totiž iba 2 mesiace. A ten predchádzajúci mi to potvrdenie nedá..a ak dá tak veľmi mu to bude dlho trvať. Ja mám odpracované presne 3 roky a 3 mesiace..aj zdokladované s zápočtovými listami. Fakt neviem že čo mám urobiť ..
Zoltán Kovács
25.09.07,19:03
no a práve v tomto mám problém. Ak mi dajú taký ten dvojhárok, tak tam musí vyplniť posledný zamestnávateľ, alebo aj tí ostatní. U posledného zamestnávateľa som bola totiž iba 2 mesiace. A ten predchádzajúci mi to potvrdenie nedá..a ak dá tak veľmi mu to bude dlho trvať. Ja mám odpracované presne 3 roky a 3 mesiace..aj zdokladované s zápočtovými listami. Fakt neviem že čo mám urobiť ..

Ide iba vlastne o dva týždne. Ak ti nejde o podporu, ale o to aby si bola zdravotne poistená, a tie dv týždne sa ti zarátavali do odpracovaných rokov, potom prihlás sa. Keď nevieš docieliť aby to tlačivo bolo vyplnené, tak iba nedostaneš podporu na tie dva týždne.
migelovci
25.09.07,19:12
No tak mne ide hlavne o to aby sa mi to zarátalo do odpracovaných rokov a aby som mala v poriadku zdravotné poistenie. O tú podporu mi nejde. Môžem im teda na to úrade povedať / idem tam inak už z podpísanou zmluvou od nového zamestnávateľa/ ze sa chcem prihlásiť ako nezamestnaná s tým že už mám od 15teho prácu.? Mám si zobrať rovno aj tie zápočtové listy?
Zoltán Kovács
25.09.07,19:15
No tak mne ide hlavne o to aby sa mi to zarátalo do odpracovaných rokov a aby som mala v poriadku zdravotné poistenie. O tú podporu mi nejde. Môžem im teda na to úrade povedať / idem tam inak už z podpísanou zmluvou od nového zamestnávateľa/ ze sa chcem prihlásiť ako nezamestnaná s tým že už mám od 15teho prácu.? Mám si zobrať rovno aj tie zápočtové listy?

Zápočtový list potrebuješ iba od posledného zamestnávateľa. A treba im vysvetliť, že ten dvojhárok nevieš si dať vyplniť. A samozrejme, že im môžeš ukázať aj tú novú prac. zmluvu.
migelovci
25.09.07,19:17
A posledná otázka.. :) .. od 1.10 som nezamestnaná... do koľko dní treba ísť na úrad práce? Pretože neviem či ten zápočtový list budem mať už v pondelok.
Zoltán Kovács
25.09.07,19:18
A posledná otázka.. :) .. od 1.10 som nezamestnaná... do koľko dní treba ísť na úrad práce? Pretože neviem či ten zápočtový list budem mať už v pondelok.

Do 3 myslím, ale nie som si istý. Ale môžeš tam isť aj bez toho, dohodneš sa, že dodáš neskôr, akonáhle to budeš mať. Zrejme máš doklad na základe ktorého sa ukončil prac.pomer, tak ten si zober ak nebudeš mať záp.list.
migelovci
25.09.07,19:20
Super, ďakujem Ti veľmi pekne za rady. Dúfam, že všetko v pondelok dobre vybavím. Už tomu chápem a nemám v tom taký zmätok. Takže ešte raz ďakujem a dobrú noc.
ajobs
25.09.07,19:35
A existuje aj možnosť neprihlásiť sa na ÚP, treba potom zaplatiť ZP 313 Sk.
Zoltán Kovács
25.09.07,19:37
A existuje aj možnosť neprihlásiť sa na ÚP, treba potom zaplatiť ZP 313 Sk.

Súhlasím. Hladali sme "najlacnejšie" riešenie, a aby aj tie dva týždne boli započítané. :D
brčko
25.09.07,19:45
Môžem sa spýtat? Pre mna je nová info, že obdobie, počas ktorého je človek evidovaný na úrade práce sa zarátava do odpracovaných rokov pre účely nároku na dovolenku. Len sa chcem uistiť, do odpracovaných rokov pre účely nároku na dôchodok sa však neráta?
A ešte doplním, že na úrad práce ak sa zaeviduješ do 7kal.dní od ukončenia PP, zaevidujú ťa spätne odo dňa nasledujúceho po ukončení PP (§34 ods.2 písm.a-zákona389/06). Potom do troch dní treba nahlasovať zmeny. (Ale radšej do troch dní, ako neskoro.)
ajobs
25.09.07,19:47
Môžem sa spýtat? Pre mna je nová info, že obdobie, počas ktorého je človek evidovaný na úrade práce sa zarátava do odpracovaných rokov pre účely nároku na dovolenku. Len sa chcem uistiť, do odpracovaných rokov pre účely nároku na dôchodok sa však neráta?
A ešte doplním, že na úrad práce ak sa zaeviduješ do 7kal.dní od ukončenia PP, zaevidujú ťa spätne odo dňa nasledujúceho po ukončení PP (§34 ods.2 písm.a-zákona389/06). Potom do troch dní treba nahlasovať zmeny. (Ale radšej do troch dní, ako neskoro.)

Nie, neráta sa.