LILIEZ
25.09.07,20:15
Ahojte poraďáci,mam na vas jednu otazku a prosbu o vysvetlenie.
Živnostník, ktorý nie je platitelom DPH, sa chcel dobrovolne zaregistrovat za platcu DPH. Ale pri registrácii zistil, že jeho obrat presiahol 1,5 mil. korún za predchádzajúcich 12 mesiacov vlastne uz v máji. Túto skutočnosť však zistil až v septembri, ked chcel podať dobrovoľnú registráciu za platcu DPH.
Chcem sa spytat aký postih (myslím pokuta v akej výške) ho bude čakať. Na stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky som našla toto: Za nesplnenie povinnosti podať žiadosť o registráciu alebo za oneskorené podanie tejto žiadosti uloží daňový úrad pokutu najviac do výšky dane na výstupe, ktorú by bola osoba podliehajúca dani povinná uplatniť za svoje uskutočnené zdaniteľné plnenia ako platiteľ, a to v období od prvého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď bola povinná podať žiadosť o registráciu, do dňa zistenia porušenia povinnosti.
Pochopila som správne, že živnostník zaplatí pokutu za daň na výstupe za mesiace jún, júl, august a september? Príklad: ak mal živnostník za tieto mesiace obrat 1.mil. Sk tak jeho daň na výstupe bude 190 000 Sk a táto suma bude aj pokutou???
Vopred za odpovede dakujem..moc by ste mi pomohli...
Zoltán Kovács
25.09.07,18:18
ÁNo dobre si pochopil. Je to tvrdé, ale je to tak.
LILIEZ
25.09.07,18:22
dakujem...a potom tam uz nijaký iný postih nehrozi, okrem tejto pokuty? alebo sú tam mozné este aj iné postihy??
Zoltán Kovács
25.09.07,18:23
dakujem...a potom tam uz nijaký iný postih nehrozi, okrem tejto pokuty? alebo sú tam mozné este aj iné postihy??

Prípadne za oneskorené odvedenie DPH za jednotlivé obdobia, ale v tomto nie som si celkom istý.
Zita5
25.09.07,18:24
Netreba to nejako časovo naťahovať a čím skôr sa treba registrovať , lebo to môže byť kruté .
emgeton
25.09.07,18:24
dakujem...a potom tam uz nijaký iný postih nehrozi, okrem tejto pokuty? alebo sú tam mozné este aj iné postihy??

Nie, aspoň nie také, ktorým sa nedá vyhnúť.
LILIEZ
25.09.07,18:27
a to su aké napríklad? ktorým sa nedá vyhnúť?
emgeton
25.09.07,18:31
a to su aké napríklad? ktorým sa nedá vyhnúť?

Zle položená otázka, vzhľadom na predchádzajúci príspevok.

Ktorým sa dá vyhnúť?

Napr. Dá sa vyhnúť sankčnému úroku pri oneskorenom platení. Jednoducho zaplatiť daň, príp. sankciu v lehote splatnosti.
LILIEZ
25.09.07,18:33
ano vlastne som si to uvedomila po opätovnom prečitani....takze sa ospravedlnujem...teraz uz len rychlo na daňový úrad sa ist zaregistrovat... a zaplatit pokutu a bude to vsetko OK?
moc dakujem moc ste mi pomohli..
emgeton
25.09.07,18:49
ano vlastne som si to uvedomila po opätovnom prečitani....takze sa ospravedlnujem...teraz uz len rychlo na daňový úrad sa ist zaregistrovat... a zaplatit pokutu a bude to vsetko OK?
moc dakujem moc ste mi pomohli..

Všetko, ale tú pokutu treba zaplatiť až keď ju vyrúbia. Je tam potom 15 dňová lehota na zaplatenie, príp. odvolanie voči vyrúbeniu pokuty. V týchto prípadoch sa väčšinou niet ako odvolať ( presnejšie niet na základe čoho sa odvolať), až na malé výnimky, keď pochybí správca dane pri odvôvodňovaní pokuty.
Zita5
25.09.07,18:56
LILIEZ
25.09.07,19:01
este by som sa chcela spytat ako reagovat, ked pridem uz s registráciou na daňový úrad a tam zistia, že sa to prekročilo už v tom máji... a registrácia je v septembri..
Zita5
25.09.07,19:07
este by som sa chcela spytat ako reagovat, ked pridem uz s registráciou na daňový úrad a tam zistia, že sa to prekročilo už v tom máji... a registrácia je v septembri..

Hmm to je dobrá otázka :rolleyes: , no ak by sa to týkalo mňa , tak určite by som im povedala ako sa veci majú a zistila som to až teraz , tak dnešným dňom sa registrujem .Ostatné by som už nechala na Daňový úrad .Ale to len uvažujem , lebo som nebola v takej situácii .......rozhodne by som sa neregistrovala ako dobrovoľný pláca ......ale ako povinný plátca DPH pri prekročení zákonom stanoveného obratu .

No ,ale ako som písala , ešte som sa neocitla v danej situácii a ani neriešila ....
LILIEZ
25.09.07,19:11
existuju dve rôzne tlaciva, myslim tým jedno na registráciu v prípade, že sa idem dobrovolne zaregistrovat a druhé ked sa idem zaregistrovat ako povinný platca dph?? alebo sú to identické tlačivá
Zoltán Kovács
25.09.07,19:21
existuju dve rôzne tlaciva, myslim tým jedno na registráciu v prípade, že sa idem dobrovolne zaregistrovat a druhé ked sa idem zaregistrovat ako povinný platca dph?? alebo sú to identické tlačivá

Sú to identické tlačivá. Myslím, že treba krížikovať, že či ide o dobrovoľnú alebo povinnú registráciu.
LILIEZ
25.09.07,19:25
takze ľahšie alebo lepšie by bolo zakrížikovať v tomto prípade, že ide o povinného platcu pri prekročení obratu a vysvetliť, že hoci registrácia mala byť už v máji, povinnosť registrácie sme zistili až v septembri? bude to tak dostačujúce?
dúfam, že snáď áno.
Zoltán Kovács
25.09.07,19:28
LILIEZ
25.09.07,19:33
dakujem moc pekne...som rada, že som sa na vas obrátila....pomohli ste mi..
DAKUJEM!!
cloe
25.09.07,19:40
Teraz nemôžem nájsť link, v ktorom sa rozoberá, či do obratu na DPH sa započítavajú príjmy z prevádzky výherných automatov. Neviete mi pomôcť?;)
Zoltán Kovács
26.09.07,05:04
Teraz nemôžem nájsť link, v ktorom sa rozoberá, či do obratu na DPH sa započítavajú príjmy z prevádzky výherných automatov. Neviete mi pomôcť?;)

Nemala si na mysli toto:

http://www.porada.sk/t25205-prijem-za-hracie-automaty-a-dph.html

Cez vyhladávanie som zadal: vyhern* autom* a našiel veľa linkov.
bepo
26.09.07,06:23
takze ľahšie alebo lepšie by bolo zakrížikovať v tomto prípade, že ide o povinného platcu pri prekročení obratu a vysvetliť, že hoci registrácia mala byť už v máji, povinnosť registrácie sme zistili až v septembri? bude to tak dostačujúce?
dúfam, že snáď áno.
Tlačivo sa odovzdá v podatelni a nikomu sa nič nevysvetľuje.
sybila3
17.04.12,11:37
prosím Vás zrátavam teraz tržby na registráciu dph, obrat dosiahol v decembri čiže presiahol suma je 61000 eur, pokutu platí z tejto sumy, alebo ako má postupovať ak zdaniteľ. obd. bude štvrťrok alebo podať normálne dph za I.Q? dík
KEJKA
17.04.12,12:44
prosím Vás zrátavam teraz tržby na registráciu dph, obrat dosiahol v decembri čiže presiahol suma je 61000 eur, pokutu platí z tejto sumy, alebo ako má postupovať ak zdaniteľ. obd. bude štvrťrok alebo podať normálne dph za I.Q? dík
si v správnej téme, čo keby si si ju prečítala od začiatku?
sybila3
18.04.12,08:09
no myslím že som, lebo prekročil v decembri nakoľko doklady mi doniesol až v marci. takže idem poslať tlačivo na štvrťročného platcu, ale od janára mal vystavovať faktúry s dph a neviem, čo s tým nemala som ešte takýto prípad, tak zisťujem. dík
Zita5
18.04.12,08:15
no myslím že som, lebo prekročil v decembri nakoľko doklady mi doniesol až v marci. takže idem poslať tlačivo na štvrťročného patcu, ale od janára mal vytavovať faktúry s dph a neviem, čo s tým nemala som ešte takýto prípad, tak zisťujem. dík

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)
(13) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, je za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, povinná platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku, ktoré dodala v tomto období, s výnimkou, ak osobou povinnou platiť daň je podľa odsekov 2 až 4 príjemca.

§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2012-a.html#hore)

(9) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene, je povinná podať jedno daňové priznanie za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, do 60 dní odo dňa zistenia daňovým úradom, že osoba nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň, alebo do 60 dní od podania oneskorenej žiadosti o registráciu pre daň, ak toto oneskorenie je viac ako 30 dní. V daňovom priznaní osoba prizná daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, a v lehote na podanie daňového priznania je povinná túto daň zaplatiť po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3; ak odpočítanie dane podľa § 55 ods. 3 prevyšuje daň, ktorú je povinná platiť podľa § 69 ods. 13, daňový úrad vykoná kontrolu a daň vráti v lehote desiatich dní od skončenia kontroly.
sybila3
18.04.12,08:28
no to som si prečítala, ale potrebujem vedieť ako to je v praxi, takže ak dnes odošlem žiadosť o registráciu, neviem, či s k žiadosti ešte niečo prikladá? a mám dnes vystaviť fa tak ju vystavím bez dph a s dph budem vystavovať až keď mi pridelia SK alebo už treba s dph? A môžem už dnes si začať rátať tých 60 dní a ako zrátať tú dph, vypíšem si na papier vystavené faktúry, tržby vyrátam dph zo sum, ktoré sú na faktúrach a bločkoch a čo s výdavkovými dokladmi? prosím o trpezlivosť nemala som takýto prípad ešte mám platcov čo boli registrovaní od začiatku.
Zita5
18.04.12,08:53
sybila prečítaj si ešte tento Pokyn .....je tam riešená oneskorená registrácia za platiteľa DPH

z ktorého vyberám príklad :
Príklad
Zdaniteľná osoba dosiahla za kalendárne mesiace október – december 2008 obrat 400 000 Sk, čo po prepočte konverzným kurzom predstavuje 13 277,57 eur. Za kalendárne mesiace január – september 2009 dosiahla obrat 38 000 eur, t.j. za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat 51 277,57 eur. Zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň správcovi dane do 20.októbra 2009. Zdaniteľná osoba podala žiadosť o registráciu pre daň 22.marca 2010. Správca dane zaregistroval zdaniteľnú osobu za platiteľa DPH od 1.apríla 2010. Oneskorenie pri podaní žiadosti o registráciu pre daň predstavuje 152 dní. Obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom začína plynúť 31.dňom po dni, keď zdaniteľná osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň, t.j. 20.novembra 2009.
Obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom začína plynúť 20.novembrom 2009 a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie, t.j. 31.marcom 2010.

Za obdobie od 20.novembra 2009 do 31.marca 2010 je zdaniteľná osoba povinná platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku, ktoré dodala v tomto období po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3 zákona o DPH.
Zita5
18.04.12,09:05
a ešte prikladám ....

Obdobím, na ktoré sa vzťahuje povinnosť platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku je obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom dane. Toto obdobie začína 31.dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie.
Deň registrácie je deň uvedený na osvedčení o registrácii pre daň z pridanej hodnoty. Odo dňa registrácie sa osoba stáva platiteľom dane. 31.deň po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň predstavuje začiatok obdobia aj vtedy, ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja. Rovnako ak koniec obdobia pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom obdobia, v ktorom osoba mala byť platiteľom dane je deň, ktorý predchádza dňu registrácie aj v prípade, ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja.

Uvedené obdobie sa vzťahuje tak na prípad registrácie z úradnej moci správcom dane, ako aj oneskorenej registrácie zdaniteľnej alebo zahraničnej osoby. V prípade, ak zdaniteľná osoba, ktorá si nesplnila registračnú povinnosť prestala byť zdaniteľnou osobou, napr. z dôvodu, že zrušila živnostenské oprávnenie a zamestnala sa, obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom, končí dňom, ktorým zdaniteľná osoba stratila postavenie zdaniteľnej osoby, napr. deň zrušenia živnostenského oprávnenia v prípade, ak osoba nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť.

Napriek skutočnosti, že zdaniteľná osoba stratila postavenie zdaniteľnej osoby, je povinná za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane postupovať podľa § 69 ods. 13, § 78 ods. 9 a § 55 ods. 3 zákona o DPH.

P.S. Ja by som Ti odporučila postup taký , že treba vyplniť prihlášku za platiteľa DPH , ísť na daňový úrad a okrem oddelenia registrácie sa skontaktovať aj so správcom dane a osobným kontaktom prísť spoločne k správnemu výpočtu dní resp.daj si odsúhlasiť Tvoj výpočet , za ktoré je daňovník povinný odviesť DPH .Následne potom vyhotov DP DPH a odveďte daňovú povinnosť . Iné Ti už nezostáva.
sybila3
18.04.12,09:18
no ísť tam asi nepôjdem nakoľko je dotyčný DU 4 hodiny cesty, no ale už som fakt z toho zúfalá, čítam pokyny a zákony ale potrebujem vedieť ako to mám urobiť lopatisticky, ak dnes odošlem registráciu tak môžem dp dph podať aj pred pridelením SK alebo musím počkať? ešte keby mi niekto poradil, či som dobre zrátala tržby na registráciu, takže sumy vystavených faktúru+pásky z erp mínus platba na bu cez terminál+platba cez termínál BU, je to dobre?
Zita5
18.04.12,09:37
no ísť tam asi nepôjdem nakoľko je dotyčný DU 4 hodiny cesty, no ale už som fakt z toho zúfalá, čítam pokyny a zákony ale potrebujem vedieť ako to mám urobiť lopatisticky, ak dnes odošlem registráciu tak môžem dp dph podať aj pred pridelením SK alebo musím počkať? ešte keby mi niekto poradil, či som dobre zrátala tržby na registráciu, takže sumy vystavených faktúru+pásky z erp mínus platba na bu cez terminál+platba cez termínál BU, je to dobre?

Vidím, že nečítaš ani priložené znenia . DP DPH ste povinní podať do 60 dní §78 http://www.porada.sk/t61534-p3-oneskorena-registracia.html#post2042780

O koho sa jedná o SZČO, alebo s.r.o. ?



(http://www.porada.sk/t61534-p3-oneskorena-registracia.html#post2042780)
sybila3
18.04.12,10:18
čítam, veď do 60 od zistenia Du alebo podania, je to s.r.o. takže z toho mi vyplýva, že nemusím mať pridelené SK, ak by som to stihla čo najskôr. dnes mám vystaviť fa vystavujem bez dph? a podávam od januára až do dňa registrácie jedno? prosím trpezlivosť fakt sa z toho potrebujem vymotať. a ešte čo ak uvediem sumu na registráciu a potom zistím, že som sa pomýlila? snažím sa to presne vyrátať, ale tlačí ma čas? dík
KEJKA
18.04.12,15:36
počkaj na registráciu - na ičDPH, potom rieš.
počítaš nielen DPH na výstupe - ten tvoj "vzorec" nechápem, ale ved si pozri čo je obrat.
a počítaš aj DPH na vstupe, ktorá ti celkovú DPH zniži.

no ísť tam asi nepôjdem nakoľko je dotyčný DU 4 hodiny cesty, no ale už som fakt z toho zúfalá, čítam pokyny a zákony ale potrebujem vedieť ako to mám urobiť lopatisticky, ak dnes odošlem registráciu tak môžem dp dph podať aj pred pridelením SK alebo musím počkať? ešte keby mi niekto poradil, či som dobre zrátala tržby na registráciu, takže sumy vystavených faktúru+pásky z erp mínus platba na bu cez terminál+platba cez termínál BU, je to dobre?
yvica
17.05.12,07:30
my sme podávali oneskorenú registráciu, sro mala byť platca od januára 2012 registrácia sa podávala v apríli a teraz prišlo z DU že ičdph bolo pridelené 23.4. ako mám postupovať? urobiť dph za I.Q a to tak, že prejdem všetky doklady a v programe nahodím v každom doklade dph alebo si vypíšem doklady, vyrátam dph mimo programu a podám dodatočné dph? a od 1.4 mám všetko účtovať s dph, lenže tržby v pokladni nie sú ešte s dph nakoľko až budúci týždeň im prestavia pokladne, poradí niekto ako treba postupovať? ďakujem
KEJKA
17.05.12,08:05
my sme podávali oneskorenú registráciu, sro mala byť platca od januára 2012 registrácia sa podávala v apríli a teraz prišlo z DU že ičdph bolo pridelené 23.4. ako mám postupovať? urobiť dph za I.Q a to tak, že prejdem všetky doklady a v programe nahodím v každom doklade dph alebo si vypíšem doklady, vyrátam dph mimo programu a podám dodatočné dph? a od 1.4 mám všetko účtovať s dph, lenže tržby v pokladni nie sú ešte s dph nakoľko až budúci týždeň im prestavia pokladne, poradí niekto ako treba postupovať? ďakujem
odpovede
http://www.porada.sk/t178308-registracia-na-platenie-dph.html
http://www.porada.sk/t150648-oneskorena-registracia-dph.html
staršie
http://www.porada.sk/t110749-dph-registracia.html
yvica
19.06.12,07:57
prosím o súrnu odpoved: rátam oneskorenú registráciu a mám prijaté faktúry, ktoré boli vystavené 20.3.12 ale daň. povinnosť je na prvej 31.3, tá je ok, na druhej 30.6, 30.9 a poslednej 31.12, mám uvádzať aj túto dph alebo sa bude odpočítavať až postupne 30.6.,30.9, a 31.12? ďakujem
srska
19.06.12,08:01
prosím o súrnu odpoved: rátam oneskorenú registráciu a mám prijaté faktúry, ktoré boli vystavené 20.3.12 ale daň. povinnosť je na prvej 31.3, tá je ok, na druhej 30.6, 30.9 a poslednej 31.12, mám uvádzať aj túto dph alebo sa bude odpočítavať až postupne 30.6.,30.9, a 31.12? ďakujemopakované dodanie tovaru alebo služby? ak áno §19/3 222/2004
yvica
19.06.12,08:15
takže vlastne zaúčtované nechám 20.3.12 ale daň. povinnosť bude ako som písala a odpočítať môžem až 30.6.,30.9. a 31.12 aj keď účtované ich mám 20.3? dobre to chápem? dík
yvica
20.06.12,10:12
môže to tak byť? ďakujem
yvica
25.06.12,11:41
prosím Vás odpovie mi niekto na príspevok 37 a ešte by ma zaujímalo ako zaúčtujem daňovú povinnosť pri oneskorenej registrácii, podávala som za I.Q.2012, ďakujem.
yvica
06.09.12,10:53
zaúčtovala som daň.povin. dph pri oneskorenej registrácii na 548-nedaň.výd./343? je to správne alebo poraďte, ďakujem
margaretka71
27.05.13,08:21
Prosím o radu. Už som prečítala toľko článkov o oneskorenej registrácii, ale stále nemám istotu čo môžem odpočítať. Od 23.3.2013 do 31.5.2013 musím urobiť prvé DPH kôli oneskorenej registrácii. Pýtam sa či môžem odpočítať DPH z nákupov hotovostných alebo z faktúr došlých celú DPH od toho 23.3.2013 až do 31.5.2013 alebo len zo zásob a majetku? A z vystavených faktúr vypočítam ZD a DPH to mi je jasné. Veľmi mi pomôže keď niekto poradí.
KEJKA
27.05.13,08:57
1. kedže máme novú Poradu, mohla si radšej zadať novú otázku, lebo sa to tu stratí - podľa mňa.
2. od 23.3. do 31.5.2013 /platiteľ si zrejme od 1.6.2013 tak?/
podáš DP DPH tak ako keby si bola platiteľom, t.j. výstup -- vypočítaš DPH ako si napísala a odpočítaš zo všetkých relevantných dokladov -faktúry, bločky atp.
3. za jún podáš riadne DP, akurát mám dilemu ako tam uvedieš odpočet po registráciu -lebo z majetku a zásob síce môžeš, ale ak si si tú DPH zahrnula do DP podľa môjho bodu 2, tak by to bola duplicita. Takže asi by bolo dobre ten odpočet riešiť k 23.3.2013 /inventúra zásob/.
nezávidím...............
margaretka71
27.05.13,09:12
Veľmi pekne ďakujem za jasnú odpoveď. Zásoby našťastie menám žiadne ani DHM. Takže neodpočítavam nič.