emgeton
26.09.07,08:11
Už je to tu.
Koncesionárske poplatky. Čoskoro pôjdu na schválenie do parlamentu. Teda v prípade, že konečne niekto v súčasnej vláde nezačne myslieť v prospech občanov tohoto štátu.

http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/0/60F456D13FC70E4FC125735C0046F05E?OpenDocument

Skúste si to pozrieť a zamyslieť sa nad dôsledkami takéhoto zákona.
účtovník 007
26.09.07,06:15
Hlavne táto časť je úžasná:

3) Platiteľ podľa § 3 písm. b) platí úhradu za služby verejnosti za každý aj začatý kalendárny mesiac vo výške
[COLOR=black] a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14000 Sk, ak zamestnáva viac ako 1000 zamestnancov.:eek: :eek: :eek:

Takí zamestnanci pri pásovej výrobe si budú púšťať na celú halu nahlas rádio aj TV. Veď zamestnávateľ platí konces. poplatky. O koncových zásuvkách FO ani nehovorím. Nuž čo, bude luxus mať dom, chatu.... Všade sa bude platiť(nie všade, viď príspevok nižšie), veď to vysielanie je super, nie?
ilom
26.09.07,07:39
§ 6

Sadzba úhrady za služby verejnosti



(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) platí úhradu za služby verejnosti vo výške 140 Sk za každý aj začatý kalendárny mesiac. Platiteľ podľa § 3 písm. a), ktorý je koncovým odberateľom elektriny vo viacerých odberných miestach, platí úhradu za služby verejnosti len za jedno odberné miesto.
Kuzelnicka
26.09.07,07:50
...a potom sa cuduju ze preco zamestnavatelia tlacia zamestnancov aby sa stali zivnostnikmi...
Braňo
26.09.07,08:00
je to grc :eek: , ľudia budú platiť podľa toho, či odoberajú elektrinu, nie podľa toho, či vlastnia alebo nevlastnia resp. počúvajú rádio?
Zoltán Kovács
26.09.07,08:04
je to grc :eek: , ľudia budú platiť podľa toho, či odoberajú elektrinu, nie podľa toho, či vlastnia alebo nevlastnia resp. počúvajú rádio?

O tomto riešení už dosť dlho sa hovorilo. Aj mňa to poburuje, to, že mám elektriku zavedenú do domu ešte nemusí automaticky znamenať, že počúvam aj rádio, či vôbec mám. Je to nespravodlivé.
Napr. brat stavia dom, má nedokončený, nebýva, nemá rádio, ale platiť bude musieť za to čo nevyužíva.
dafy
26.11.07,14:38
Romovia to už vyriešili v predstihu. Treba prejsť na autobatérie. :eek: :D
JAJA11
26.11.07,15:20
je to grc :eek: , ľudia budú platiť podľa toho, či odoberajú elektrinu, nie podľa toho, či vlastnia alebo nevlastnia resp. počúvajú rádio?

Myslím, že v dnešnej dobe už neexistujú ľudia, ktorí nepočúvajú rádio. Existujú ešte nejaký, čo nevlastnia televízor a na tých v zákone mali myslieť. Mohli mať možnosť dať čestné prehlásenie a tak sa vyhnúť plateniu. Pričom by mohli počítať aj s kontrolou. A za takýto hlúpy zákon sa môžeme poďakovať predovšetkým neplatičom, ktorých je stále veľa. :mad:
912
26.11.07,15:48
mimotemy Rádio počúvam maximálne tak FUN ... prečo nemôžem platiť im? :confused:

Zuzana
luluhaha
30.01.08,10:29
http://www.referendum2008.sk/ tu sa dočítate ako sa môžete aktívne zapojiť proti poplatkom..
JAJA11
30.01.08,10:53
mimotemy Rádio počúvam maximálne tak FUN ... prečo nemôžem platiť im? :confused:

Zuzana

Asi treba podporiť to referendum, prípadne dať návrhy na zmeny v zákone. :rolleyes:
JAJA11
30.01.08,10:58
http://www.referendum2008.sk/ tu sa dočítate ako sa môžete aktívne zapojiť proti poplatkom..

Veru tak, ďalší nepodarok z dielne našich poslancov, ďalší výpalnícky zákon, pre našu firmu to znamená takmer 30.000,- na poplatkoch. Proti tým 3.000,- čo sme platili doteraz dobrý skok. A pritom televíziu ani nemáme, sme výrobná firma a naši zamestnanci ozaj nemajú čas na pozeranie :mad:.
charonme
16.02.08,19:50
Myslím, že v dnešnej dobe už neexistujú ľudia, ktorí nepočúvajú rádio.

Ja radio pocuvam vylucne vtedy, ked hra niekomu inemu - v kaviarni, v aute niekoho ineho atd. Slovensky rozhlas nepocuvam vobec.

Ale zaujimalo by ma, ako neplatit. Ako zistia, ze akurat ja neplatim a ze by som podla nich platit mal?
Mária27
16.02.08,21:07
Myslím, že v dnešnej dobe už neexistujú ľudia, ktorí nepočúvajú rádio. Existujú ešte nejaký, čo nevlastnia televízor a na tých v zákone mali myslieť. Mohli mať možnosť dať čestné prehlásenie a tak sa vyhnúť plateniu. Pričom by mohli počítať aj s kontrolou. A za takýto hlúpy zákon sa môžeme poďakovať predovšetkým neplatičom, ktorých je stále veľa. :mad:


Mýliš sa. S tým počúvaním rádia.
olga88
17.02.08,08:51
Je v novele aj polovicna suma pre dochodcov?
VladoaKatka
17.02.08,12:00
http://www.porada.sk/t73148-kde-najdem-zastrckovy-zakon.html

v tejto téme je aj schválený návrh zákona.
Zatial nepodpísal prezident , teda ešte nevyšiel v zbierke zákonov.
misomiso
17.02.08,12:15
Ale zaujimalo by ma, ako neplatit. Ako zistia, ze akurat ja neplatim a ze by som podla nich platit mal?

To zistia jednoducho, ak odoberas elektrinu. :) Mas moznost jedien zrusit zmluvu na odber el. energie a zakupit benzinovy generator.:)
misomiso
17.02.08,12:17
http://www.porada.sk/t73148-kde-najdem-zastrckovy-zakon.html


Zatial nepodpísal prezident ,

Ako by sa stalo. Bohuzial Slovensko ma "automatickeho prezidenta", to uz rovno mohli stvorit nejaky soft, ktory by simuloval spravanie prezidenta, bolo by to lacnejsie.
wagner
17.02.08,18:48
Tiež neviem prečo sa hovorí, že ešte prezident nepodpísal. Veď čo podpíše predseda vlády, to je už akoby podpísané aj prezidentom. Na Slovensku je to tak. Až mi začína byť z toho nejako čudne v žalúdku.
JAJA11
18.02.08,06:27
To zistia jednoducho, ak odoberas elektrinu. :) Mas moznost jedien zrusit zmluvu na odber el. energie a zakupit benzinovy generator.:)

Dnes mi napadlo. Naša firma má 3 odberné miesta. Staré objekty (tie sú v prenájme), byt ( ten prenajímame zamestnancom) a prevádzku. Máme 60 zamestnancov. Podľa zákona pri 60 zamestnancoch sa bude platiť cca 30.000,- Sk. Keď máme 3 odberné miesta takto bude 3 x 30.000,. ? Dúfam že nie, že to je v zákone ošetrené. :o (Doteraz sme platili ročne 6.400,- Skk, čo sa mi zdalo primerané)
JAJA11
18.02.08,06:31
Ja radio pocuvam vylucne vtedy, ked hra niekomu inemu - v kaviarni, v aute niekoho ineho atd. Slovensky rozhlas nepocuvam vobec.

Ale zaujimalo by ma, ako neplatit. Ako zistia, ze akurat ja neplatim a ze by som podla nich platit mal?

Ja rádio počúvam, ale určite nie SlRozhlas. A platiť musím tiež. Je to nespravodlivé a určite nie sociálne. Nápad, s ktorým prišli teraz o platení z daní je naozaj najsociálnejší. Ľudia s nízkymi príjmami v podstate nebudú platiť, rovnako dôchodci, ktorí nemajú zdaniteľný príjem. Toto by si mali uvedomiť naši politici, ktorí sa hlásia k sociálnej politike. :rolleyes:
Bastian
18.02.08,08:45
Myslím, že v dnešnej dobe už neexistujú ľudia, ktorí nepočúvajú rádio. Existujú ešte nejaký, čo nevlastnia televízor a na tých v zákone mali myslieť. Mohli mať možnosť dať čestné prehlásenie a tak sa vyhnúť plateniu. Pričom by mohli počítať aj s kontrolou. A za takýto hlúpy zákon sa môžeme poďakovať predovšetkým neplatičom, ktorých je stále veľa. :mad:
Za takýto hlúpy zákon sa môžeme poďakovať našim spoluobčanom, ktorí nám zvolili takýchto zákonodarcov. Ale toto sa od nich dalo čakať... veď ak nenastavia správne fungovanie štátu, tak potrebujú nejaké iné zdroje financií... Veď počkajte čo ešte vymyslia... len aby sme neskončili ako naši susedia Maďari.
účtovník 007
18.02.08,10:19
Najhoršie je to, že Tí čo takéto zoskupenie volili, nepostrehnú žiaden dopad na seba. A o to tu ide. Veď zoberme tým hnusným zamestnávateľom vydieračom kapitalistom!

Odporúčam prečítať dôvodovú správu k uvedenému zákonu. Str. 12 -13 o ušetrení finančných prostriedkov podnikateľov oproti starému spôsobu platenia. Netreba žiaden komentár.
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/NRCPT.ASP?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=CPT&WCU=CPT=439|VO=4
JAJA11
18.02.08,10:39
Najhoršie je to, že Tí čo takéto zoskupenie volili, nepostrehnú žiaden dopad na seba. A o to tu ide. Veď zoberme tým hnusným zamestnávateľom vydieračom kapitalistom!

Odporúčam prečítať dôvodovú správu k uvedenému zákonu. Str. 12 -13 o ušetrení finančných prostriedkov podnikateľov oproti starému spôsobu platenia. Netreba žiaden komentár.
http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/NRCPT.ASP?WCI=NRCPT_Workitem&WCE=CPT&WCU=CPT=439|VO=4

Už som ho čítala a bola som takáto: :mad:. No čo už :rolleyes:, každý národ má vládu akú si zaslúži. Zas bude kopec otázok. Napr. ak som firma, ktorá nemá pripojenie na elektriku, ale požičiavam zamestnancov na práce, nemusím platiť koncesionárske poplatky? (môžem ich mať aj 2.000 ) A stále mi nejde do hlavy, prečo sa majú platiť koncesionárske poplatky televízii za zamestnancov, ktorí pracujú vo výrobe a nemajú šancu pozerať TV v práci. A prečo majú platiť koncesionárske poplatky najskôr ľudia ako FO a potom musí firma za nich platiť ešte raz ako zamestnancov, keď nevyužívajú rozhlas a televíziu na dosiahnutie príjmov. Obyčajné výpalníctvo od vlády. :mad:
Braňo
18.02.08,10:51
[ každý národ má vládu akú si zaslúži.

nemyslím, že sme si zaslúžili takúto vládu. napriek tomu, že Slovensko dosahuje vysoký rast HDP, žiaľ vláda svojimi nekompetetnými zásahmi ťahá peniaze kde sa dá (Pracovná zdrav. služba, koncesionárske poplatky firiem a pod.). Nechcem politizovať, ale nekompetetné zásahy (zníženie DPH na lieky a knihy) nemali vplyv na ceny, skôr naopak-dokonca stúpli. Potvrdzuje sa jeden prešľap za druhým.
pivko
18.02.08,10:52
Treba sa zapojiť do tohto:
http://www.referendum2008.sk/
symona
18.02.08,11:07
Poďme konať tak, ako prezentovala p. riaditeľka Slovenského rozhlasu. Pošlime všetkým zainteresovaným faktúry na naše služby. Čo na tom, že ich nevyužívajú, ale majú ich k dispozícii. Tak nech platia!
JAJA11
18.02.08,11:10
[ každý národ má vládu akú si zaslúži.

nemyslím, že sme si zaslúžili takúto vládu. napriek tomu, že Slovensko dosahuje vysoký rast HDP, žiaľ vláda svojimi nekompetetnými zásahmi ťahá peniaze kde sa dá (Pracovná zdrav. služba, koncesionárske poplatky firiem a pod.). Nechcem politizovať, ale nekompetetné zásahy (zníženie DPH na lieky a knihy) nemali vplyv na ceny, skôr naopak-dokonca stúpli. Potvrdzuje sa jeden prešľap za druhým.

Ale sme si ju zvolili, teda poniektorí. A keďže je tu viac takých, ktorí veria tejto vláde, tak je tu. Je potrebné aby niektorí precitli a potom sa zmení situácia. Zatiaľ sa neplatia 20 a 50 korunáčky a to je najdôležitejšie. :rolleyes:
charonme
18.02.08,11:12
"každý národ má vládu akú si zaslúži."
nemyslím, že sme si zaslúžili takúto vládu...

sice mimotemy ale aj tak odpoviem. v prispevku bolo napisane, ze "aku si narod zasluzi". "my" a "narod" neznamena nutne to iste. narod ako celok moze byt za nieco vinny, aj ked my ako malicka skupinka obcanov sme jednotlivo nevinni.

snahy o referendum sice teoreticky mozu pomoct (ak vsetko bude uspesne), ale mna zaujimaju viac realne riesenia, teda ako neplatit teraz. napr: prepisat odber elektriny na niekoho kto uz elektrinu odobera aj niekde inde (napr. rodicov)? a este by ma zaujimalo ako stv alebo ministerstvo zisti, ze som prihlaseny na odber elektriny u nejakej sukromnej distributorskej spolocnosti? maju povinnost niekam zalovat osobne udaje svojich klientov?
JAJA11
18.02.08,11:26
sice mimotemy ale aj tak odpoviem. v prispevku bolo napisane, ze "aku si narod zasluzi". "my" a "narod" neznamena nutne to iste. narod ako celok moze byt za nieco vinny, aj ked my ako malicka skupinka obcanov sme jednotlivo nevinni.

snahy o referendum sice teoreticky mozu pomoct (ak vsetko bude uspesne), ale mna zaujimaju viac realne riesenia, teda ako neplatit teraz. napr: prepisat odber elektriny na niekoho kto uz elektrinu odobera aj niekde inde (napr. rodicov)? a este by ma zaujimalo ako stv alebo ministerstvo zisti, ze som prihlaseny na odber elektriny u nejakej sukromnej distributorskej spolocnosti? maju povinnost niekam zalovat osobne udaje svojich klientov?


Zo zákona:
(2) Na účely vedenia evidencie platiteľov podľa odseku 1 je prevádzkovateľ distribučnej sústavy,[1] (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=648938#_ftn1)) povinný na základe písomnej žiadosti vyberateľa úhrady do 30 dní od doručenia žiadosti poskytnúť vyberateľovi úhrady za úhradu nevyhnutných nákladov údaje o mene, priezvisku, adrese trvalého pobytu, adrese odberného miesta a čísle odberného miesta platiteľa podľa § 3 písm. a).


[1] (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=648938#_ftnref1)) § 2 písm. b) bod 10 zákona č. 656/2004 Z. z.

alebo celý zákon: http://www.nrsr.sk/exeIT.NRSR.Web.Webclass/Tmp/n%E1vrh%20z%E1kona0439.rtf :o
Danina
18.02.08,11:27
Ak sa môžem zapojiť, po predbežnom preštudovaní návrhu zákona, ak sro zamestnáva 2 zamestnancov a vlastní rádio, nebude platiť?
misomiso
18.02.08,11:40
Ak sa môžem zapojiť, po predbežnom preštudovaní návrhu zákona, ak sro zamestnáva 2 zamestnancov a vlastní rádio, nebude platiť?

Ak s.r.o. zamestnava 2 zamestnancov, moze mat aj 50 radii a 100 televizorov, nebude platit.

Ak ma ale 3 zamestatcov, plati aj ked nema ziadne radio a TV.
misomiso
18.02.08,11:46
sice mimotemy ale aj tak odpoviem. v prispevku bolo napisane, ze "aku si narod zasluzi". "my" a "narod" neznamena nutne to iste. narod ako celok moze byt za nieco vinny, aj ked my ako malicka skupinka obcanov sme jednotlivo nevinni.

snahy o referendum sice teoreticky mozu pomoct (ak vsetko bude uspesne), ale mna zaujimaju viac realne riesenia, teda ako neplatit teraz. napr: prepisat odber elektriny na niekoho kto uz elektrinu odobera aj niekde inde (napr. rodicov)? a este by ma zaujimalo ako stv alebo ministerstvo zisti, ze som prihlaseny na odber elektriny u nejakej sukromnej distributorskej spolocnosti? maju povinnost niekam zalovat osobne udaje svojich klientov?

Ano, ide to lahsie ako som predpokladal. Dnes som volal va ZSE a prehlasil som odber z druheho odberneho miesta z manzelky na mna, aby som platil obe ja. Islo to hladko telefonicky, ja som sa bal, ze odo mna budu chciet LV.

V podstate mozete prehlasit odber na kohololvek. Ak sa siroka rodina dohodne, moze platit za 10 bytov jeden clovek. Podmienkou ale je (je to smiesne) aby pri telefone boli obaja - ten co odhlasuje aj ten co prihlasuje. Teda ja sommusel dat telefon do ruky na chvilu manzelke, ona sa odhlasila, a potom som to zobral ja a odber som prihlasil. To, ze ta pani, ktoru som om dal k telefonu moze byt aj stara Blaskova ich nezaujimalo, potrebovali pocut zensky hlas. :)

U firiem ale taketo spekulacie neprichadzaju do uvahy. Firma je v zakone definovana bez vztahu k odbernym miestam, teda firma nad 2 zamestnancov plati aj v pripade, ak vobec neodobera el. energiu.
katkaj
18.02.08,12:00
Ano, ide to lahsie ako som predpokladal. Dnes som volal va ZSE a prehlasil som odber z druheho odberneho miesta z manzelky na mna, aby som platil obe ja. Islo to hladko telefonicky, ja som sa bal, ze odo mna budu chciet LV.

V podstate mozete prehlasit odber na kohololvek. Ak sa siroka rodina dohodne, moze platit za 10 bytov jeden clovek. Podmienkou ale je (je to smiesne) aby pri telefone boli obaja - ten co odhlasuje aj ten co prihlasuje. Teda ja sommusel dat telefon do ruky na chvilu manzelke, ona sa odhlasila, a potom som to zobral ja a odber som prihlasil. To, ze ta pani, ktoru som om dal k telefonu moze byt aj stara Blaskova ich nezaujimalo, potrebovali pocut zensky hlas. :)

U firiem ale taketo spekulacie neprichadzaju do uvahy. Firma je v zakone definovana bez vztahu k odbernym miestam, teda firma nad 2 zamestnancov plati aj v pripade, ak vobec neodobera el. energiu.

tak teraz neviem či sa mám začať smiať alebo plakať. Celé je to jedna veľká fraška pokiaľ stačí jeden telefonát na ZSE a platiteľom za elektriku je zrazu niekto iný. Obávam sa že týmto zákonom docielia len to že ešte menej ľudí ako teraz bude platiť :rolleyes:
JAJA11
18.02.08,12:03
Ak s.r.o. zamestnava 2 zamestnancov, moze mat aj 50 radii a 100 televizorov, nebude platit.

Ak ma ale 3 zamestatcov, plati aj ked nema ziadne radio a TV.

Ale keď nepoužívam el.spotrebiče, nemám prípojku, tak nemusím ani keď mám 2000 zamestnancov. (prípojka bude patriť firme, ktorá zamestnancov nemá, alebo max. 2 :D )
misomiso
18.02.08,12:35
Ale keď nepoužívam el.spotrebiče, nemám prípojku, tak nemusím ani keď mám 2000 zamestnancov. (prípojka bude patriť firme, ktorá zamestnancov nemá, alebo max. 2 :D )

Bohuzial mylis sa. Firmy su v zakone definovane bez vztahu k odveru el. energie. Su tam 2 kategorie platitelov:

1. fyzicke osoby, ktore odoberaju el. energiu.
2. firmy nad 2 zamestnancov.

Teda firma musi platit uz z toho titulu, ze je firma.
alexis
18.02.08,12:40
Ahoj lidicky,

ked uz sa bavime o tych koncesionarskych poplatkoch, stale tomu nerozumiem preco mi ludia mame platit a dotovat štatnu televíziu. Ved program STV 1 a 2 skoro vobec nepozeram a v konecnom dôsledku ved za prenos programu si platim zas v satre... tak ja uz neviem a televizor mi stat nekupil, kupila som ho za svoje. Neviem preco by som mala vobec nieco davat STV-čke. Nejako tomu stale nerozumiem.
JAJA11
18.02.08,12:51
Bohuzial mylis sa. Firmy su v zakone definovane bez vztahu k odveru el. energie. Su tam 2 kategorie platitelov:

1. fyzicke osoby, ktore odoberaju el. energiu.
2. firmy nad 2 zamestnancov.

Teda firma musi platit uz z toho titulu, ze je firma.

No máš pravdu. :) Bohužiaľ, takže ešte treba vymýšľať niečo lepšie. :D Kebyže zamestnávam 3 zamestnancov, tak toho jedného prehodím na živnosť. :D Myslím, že sumy sa mali počítať iným spôsobom. Trebárs suma x počet zamestnancov. Nám to zrovna výchádza strašne moc. Máme tak do 60 zamestnacov a tým pádom budeme platiť cca 28 tisíc. Doteraz stačilo 6.500 ročne. (platili sme za autorádiá) Takže som jednoznačne za REFERENDUM 2008, lebo tento zákon je diskriminačný. :mad: :mee: :eek:
misomiso
18.02.08,13:57
No máš pravdu. :) Bohužiaľ, takže ešte treba vymýšľať niečo lepšie. :D Kebyže zamestnávam 3 zamestnancov, tak toho jedného prehodím na živnosť. :D Myslím, že sumy sa mali počítať iným spôsobom. Trebárs suma x počet zamestnancov. Nám to zrovna výchádza strašne moc. Máme tak do 60 zamestnacov a tým pádom budeme platiť cca 28 tisíc. Doteraz stačilo 6.500 ročne. (platili sme za autorádiá) Takže som jednoznačne za REFERENDUM 2008, lebo tento zákon je diskriminačný. :mad: :mee: :eek:

Ano - ustanovenie, ze musia platit zamestnavatelia je v podstate trest od statu, za to, ze davas ludom pracu a peniaze. V konecnom dosledku to aj tak odnesu zamestnanci, ti budu vlastne platiti dva razy. Firma tie peniaze na poplatok musi niekde zobrat, moze ich zobrat jedine v podstate z platov zamestnancov, pripadne s prostriedkov na technicky rozvoj a marketing, co by bola z drhodobeho hladiska pre zamestnancov este horsia alternativa.

Referendum je fajn, treba sa ho zucastnit. Ale nie je pre parlament zavazne a uz vidim Fica, ako kvoli tomu nespi. Co je ale horsie - ak aj za 7 alebo 11 rokov preberie vladu na Slovensku pravica, s najvacsou pravdepodobnostou tento nezmyselny zakon nezrusi. Kazdy politik sa totiz velmi stara o blaho obcanov, dokilal je v opozicii a ked sa dostane do vlady, zabudne, ohluchne. Stane sa presne to iste, ako ked Fico vykrikoval, ze treba znizit dan z motorovych paliv a teraz je o tom "ticho po pěšině".
misomiso
18.02.08,13:59
tak teraz neviem či sa mám začať smiať alebo plakať. Celé je to jedna veľká fraška pokiaľ stačí jeden telefonát na ZSE a platiteľom za elektriku je zrazu niekto iný. Obávam sa že týmto zákonom docielia len to že ešte menej ľudí ako teraz bude platiť :rolleyes:

Ano, v pripade nasej rodiny to tak bude. Budeme platit 140 namiesto 280. Este uvazujem prepisat energie na mamu, dochodcovia platie polovicu. Teda platili by sme vsetci dokopy (aj s mamou) 70.
Bastian
18.02.08,14:52
tak teraz neviem či sa mám začať smiať alebo plakať. Celé je to jedna veľká fraška pokiaľ stačí jeden telefonát na ZSE a platiteľom za elektriku je zrazu niekto iný. Obávam sa že týmto zákonom docielia len to že ešte menej ľudí ako teraz bude platiť :rolleyes:
Nech zdvihnú nenažraným podnikateľom aj dane - kľudne aj na 50%... potom uvidia aký sú tí podnikatelia naozaj šikovní... potom môžu skúšať ďaľšie a ďaľšie nápady. A jedného dňa bude v štátnej pokladni 0.

Potom môže Mečiar radiť Fickovi kde si požičať peniaze...
VladoaKatka
18.02.08,15:53
To zistia jednoducho, ak odoberas elektrinu. :) Mas moznost jedien zrusit zmluvu na odber el. energie a zakupit benzinovy generator.:)

Pri tomto príspevku som si uvedomila, že nenašla som v zákone "autorádia", alebo som to prehliadla? Doteraz bolo treba platiť aj za tie, ako je to vlastne?
VladoaKatka
18.02.08,15:57
Veru tak, ďalší nepodarok z dielne našich poslancov, ďalší výpalnícky zákon, pre našu firmu to znamená takmer 30.000,- na poplatkoch. Proti tým 3.000,- čo sme platili doteraz dobrý skok. A pritom televíziu ani nemáme, sme výrobná firma a naši zamestnanci ozaj nemajú čas na pozeranie :mad:.

A prečo má platiť firma za to, čo nemôže dávať do VOZD - televízor, ak to nesúvisí s jeho podnikateľskou činnosťou a neslúži na udržanie a zabezpečenie zdaniteľného príjmu?
Koncesionársky poplatok potom by mal byť tiež VNZD - a to už kde videli?
Bionda
18.02.08,16:36
A čo sa vlastne čo čudovať, veď potrebujú peniaze , na čo by mali oni začať šetriť a štátne peniaze dávať , keď ich môžu minúť oni- kúpia autá a pod. a od pracujúcich a firiem - vytiahnu aj "špik z kostí" .
Hlavne , aby bolo budúci rok už u nás prijaté eur.
JAJA11
19.02.08,08:40
A čo sa vlastne čo čudovať, veď potrebujú peniaze , na čo by mali oni začať šetriť a štátne peniaze dávať , keď ich môžu minúť oni- kúpia autá a pod. a od pracujúcich a firiem - vytiahnu aj "špik z kostí" .
Hlavne , aby bolo budúci rok už u nás prijaté eur.

A hlavne, aby sa tak skoro nezistilo, že to čo sľúbili, nie je možné splniť, tak ako si predsavzali. Kým sa to prevalí, tak už tam nebudú a budú musieť prísť pravičiari, aby to začalo aspoň trochu fungovať. Je zaujímavé, že my ideme vždy naopak ako Česi. Keď mali pravicu - Klausa u nás bol Mečiar, keď sme konečne zvolili pravicu v Čechách nastúpil Zeman a jeho ČSSD. Konečne sa po 8 rokoch spamätali a majú pravicu (ľavica už nemala z čoho byť sociálna), ale za to my sme už sa dostali do dobrých koľají, tak nám to teraz nejaký čas bude ľavica vyjedať. ;) :rolleyes:
Bastian
19.02.08,08:48
A hlavne, aby sa tak skoro nezistilo, že to čo sľúbili, nie je možné splniť, tak ako si predsavzali. Kým sa to prevalí, tak už tam nebudú a budú musieť prísť pravičiari, aby to začalo aspoň trochu fungovať. Je zaujímavé, že my ideme vždy naopak ako Česi. Keď mali pravicu - Klausa u nás bol Mečiar, keď sme konečne zvolili pravicu v Čechách nastúpil Zeman a jeho ČSSD. Konečne sa po 8 rokoch spamätali a majú pravicu (ľavica už nemala z čoho byť sociálna), ale za to my sme už sa dostali do dobrých koľají, tak nám to teraz nejaký čas bude ľavica vyjedať. ;) :rolleyes:
...vyzbierajú plody, ktoré sa urodili z práce bývalej vlády. Žiaľ väčšina našich spoluobčanov verí, že za to môžeme ďakovať Ficovi.
Tanče
19.02.08,08:49
...vyzbierajú plody, ktoré sa urodili z práce bývalej vlády. Žiaľ väčšina našich spoluobčanov verí, že za to môžeme ďakovať Ficovi.
dúfam že mu nebudú ďakovať aj ďalšie volebné obdobie:confused:
charonme
19.02.08,09:17
Dnes som volal va ZSE a prehlasil som odber z druheho odberneho miesta z manzelky na mna, aby som platil obe ja . . .
V podstate mozete prehlasit odber na kohololvek. Ak sa siroka rodina dohodne, moze platit za 10 bytov jeden clovek . . .

To vyzera slubne, ale nebude to podozrive ak elektrinu bude platit nejaky ZTP clovek (s trvalym pobytom uplne niekde inde), s ktorym sa dohodneme, ale byvat a mat trvaly pobyt tam bude uplne niekto iny?
katkaj
19.02.08,09:19
To vyzera slubne, ale nebude to podozrive ak elektrinu bude platit nejaky ZTP clovek (s trvalym pobytom uplne niekde inde), s ktorym sa dohodneme, ale byvat a mat trvaly pobyt tam bude uplne niekto iny?

Myslím že pre elektrárne je dôležité že im vôbec niekto platí. :rolleyes: Pokiaľ to systém umožňuje tak je to v poriadku ;)
JAJA11
19.02.08,09:29
To vyzera slubne, ale nebude to podozrive ak elektrinu bude platit nejaky ZTP clovek (s trvalym pobytom uplne niekde inde), s ktorym sa dohodneme, ale byvat a mat trvaly pobyt tam bude uplne niekto iny?

to je to čo si tvorcovia zákonov nikdy neuvedomujú - že človek, ktorý nechce platiť vždy vymyslí niečo, aby platiť nemusel. A novými zákonmi vždy zaťažia len poctivcov. :o
Bastian
19.02.08,09:58
To vyzera slubne, ale nebude to podozrive ak elektrinu bude platit nejaky ZTP clovek (s trvalym pobytom uplne niekde inde), s ktorym sa dohodneme, ale byvat a mat trvaly pobyt tam bude uplne niekto iny?
Len tak mimochodom, tie telefonáty sú nahrávané. Na špekulantov si určite posvietia.
Ale ich fakt nechápem... Čo je lepšie - nastaviť systém tak aby ľudia platili, alebo tak aby začali špekulovať a nakoniec platili ešte menej?
pivko
19.02.08,10:51
§ 6

Sadzba úhrady za služby verejnosti



(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) platí úhradu za služby verejnosti vo výške 140 Sk za každý aj začatý kalendárny mesiac. Platiteľ podľa § 3 písm. a), ktorý je koncovým odberateľom elektriny vo viacerých odberných miestach, platí úhradu za služby verejnosti len za jedno odberné miesto.
Čo v prípade ak som odberateľom elektriny od Západoslovenskej energetiky a aj od Vychodoslovenskej energetiky???pripočítajú mi 140 Sk obidve spoločnosti?:mad:
Tanče
19.02.08,10:51
Len tak mimochodom, tie telefonáty sú nahrávané. Na špekulantov si určite posvietia.
Ale ich fakt nechápem... Čo je lepšie - nastaviť systém tak aby ľudia platili, alebo tak aby začali špekulovať a nakoniec platili ešte menej?

najlepšie sa naučia na vlastných chybách :confused:
Martina CF
19.02.08,11:21
Povinnosť platiť sa vzťahuje na všetkých zamestnávateľov, ktorý zamestnávajú 3 a viacerých zamestnancov? Aj v prípade, že spoločnosť nesídli vo vlastných priestoroch, ale prenajatých?
anklar
19.02.08,13:06
A hlavne, aby sa tak skoro nezistilo, že to čo sľúbili, nie je možné splniť, tak ako si predsavzali. Kým sa to prevalí, tak už tam nebudú a budú musieť prísť pravičiari, aby to začalo aspoň trochu fungovať. Je zaujímavé, že my ideme vždy naopak ako Česi. Keď mali pravicu - Klausa u nás bol Mečiar, keď sme konečne zvolili pravicu v Čechách nastúpil Zeman a jeho ČSSD. Konečne sa po 8 rokoch spamätali a majú pravicu (ľavica už nemala z čoho byť sociálna), ale za to my sme už sa dostali do dobrých koľají, tak nám to teraz nejaký čas bude ľavica vyjedať. ;) :rolleyes:

Joj, aká krásna definícia! Oceňujem.
misomiso
19.02.08,13:18
dúfam že mu nebudú ďakovať aj ďalšie volebné obdobie:confused:

Budu. Sanca na nejaku zmenu je najskor za 7 rokov, ak vobec. Ale mozno je to dobre, pretoze medzitym aj v SDKU snad pochopia, ze Dzurinda nie je jediny politik na Slovensku.
misomiso
19.02.08,13:27
Len tak mimochodom, tie telefonáty sú nahrávané. Na špekulantov si určite posvietia.
Ale ich fakt nechápem... Čo je lepšie - nastaviť systém tak aby ľudia platili, alebo tak aby začali špekulovať a nakoniec platili ešte menej?

To je diskutabilne, ci su to spekulanti. Ak to zakon umoznuje (co si v tento moment nie som isty) tak je to uplne v poriadku a nemali by sme to kritizovat ani tu na Porade. Ak to zakon neumoznuje, tak predpokladam, ze by takuto zmenu elektrarne nevykonali, pretoze takleto velke podniky maju cele pravne oddelenia nato, aby dbali na dodrziavanie zakona.

Mne z toho vychadza zatial to, ze prehlasenie odberu na kohokolvek je legalne, pretoze ZSE to urobilo v mojom pripade telefonicky a nic nepytali. V podstate neviem, preco by to malo byt nelegalne, napr. aj v kazdej poistnej zmluve je zvlast kolonka pre poisteneho a pre platitela poistenia, takze sa priamo rat as tym, ze za mna moze plait poistenie ina osoba. Co sa tykainych energii - na cerpacej stanici tiez nekontroluju, ci tankujem iba do svojho auta a myslim, ze ni je protipravne zaplatit za niekoho benzin ci naftu.

Co sa tyka svedomia a moralky, to uz je trocha ina vec. Ale v tomto konkretnom pripade - ak stat ide trestat zamestnavatelov iba z toho titulu, ze su zamestnavatelia (podnikatelia), tak ja tvrdim, ze sa nam tu vracia ten najhorsi socializmus aj s jeho triednym bojom a triednou nenavistou a ja nemam ziaden eticky problem prehlasit vsetky odberne miesta hoci aj na staru Blaskovu, aby som dodrzal literu zakona.
misomiso
19.02.08,13:29
Povinnosť platiť sa vzťahuje na všetkých zamestnávateľov, ktorý zamestnávajú 3 a viacerých zamestnancov? Aj v prípade, že spoločnosť nesídli vo vlastných priestoroch, ale prenajatých?

Ste tu ako male deti... Povinnost platit sa vztahuje na vsetkych zamestnavatelov, ktori maju viac ako 2 ludi a bodka. Zakon neriesi, ci maju radio, ci odoberaju prud ani to, kde sidlia.

Poviem to este inak. Si zamestnavatel, zamestnavas 3 ludi, to znamena, ze si burzuj a zbohatlik, ktoremu nemoze byt problem platit vsetko to, na som sa nasa lavicova vlada uznesie. Vobec nezalezi na tom, ze tvoji zamestnanci mozno STV nepozeraju ani doma a ze uz raz kocesionarsky poplatok zaplatili ako FO priamo. Nezalezi ani na tom ze im to v podstate budes musiet stiahnut z platu. Hlavne, ze sa plni statna kasa a ze bude na rozdavanie pre volbami.
misomiso
19.02.08,14:23
Este nieco k tomu napisem. Ked som zacinal podnikat, priniesol som si zo sebou eticke zasady, ktore som bol zvyknuty dodrziavat v svojom obcianskom zivote. Teda - medzi inym cestnost, ferovost, doveru ale aj to, ze nekradnem a pod.

Hned na zaciatku mojej podnikatelskej kariery ma stat zacal vyvadzat z omylu. Napr. ZU nam dal pokutu za to, ze sme nemali vyvesene "otvaracie hodiny" na vyrobnej prevadzke, do ktorej sme sa iba stahovali (pre moju prilisnu cestnost som ju hned zahlasil na ZU). Potom prisli este aj ine drobne pokuty, Urad Prace ma vyhodil hned od dveri, ked som ziadal o dotacie na vytvorenie novych prac. miest (v regione s najvyssou nezamestnanostou) - pretoze som nikomu nic nestrcil. Nedavno sme dostali ako aj mnoho inych subjektov pokutu od DU (este sa to riesi) zato, ze sme podali jeden zdrap paiera za rok 2004 o jeden pracovny den neskor (ak vobec, my sme presvedceni, ze sme ho podali vcas). Teraz do toho ten vypalnicky zastrckovy zakon.

Menim svoj pristup k statu. Uz sa nebudem spravat v sulade s moralkou, ale odteraz sa zacinam spravat "podla zakona". Prvym krokom bude, ze prehlasim vsetky odberne miesta za elektrinu na mamu.
Martina CF
19.02.08,15:17
Bude potrebné sa nejakým spôsobom zaevidovať na platenie koncesionárskych poplatkov alebo ako to bude celé prebiehať?
JAJA11
19.02.08,15:23
Bude potrebné sa nejakým spôsobom zaevidovať na platenie koncesionárskych poplatkov alebo ako to bude celé prebiehať?

Toto je to čo ma najmenej trápi, to by malo trápiť tvorcov zákona, ale predpokladám, že tá nová firma preberie starú agendu a budeme platiť tak ako doteraz. :)
charonme
20.02.08,11:09
...človek, ktorý nechce platiť vždy vymyslí niečo, aby platiť nemusel. A novými zákonmi vždy zaťažia len poctivcov...

Ja platit nechcem preto, lebo doma nebudem pozerat stv ani pocuvat slovensky rozhlas (a dokonca nebudem mat ani televizny ani rozhlasovy prijimac, ani si neobjednam ziadnu kablovu televiziu, satelit a asi ani obycajna TV antena tam nebude (ak vobec stv este vysiela aj takto))
JAJA11
20.02.08,11:56
Ja platit nechcem preto, lebo doma nebudem pozerat stv ani pocuvat slovensky rozhlas (a dokonca nebudem mat ani televizny ani rozhlasovy prijimac, ani si neobjednam ziadnu kablovu televiziu, satelit a asi ani obycajna TV antena tam nebude (ak vobec stv este vysiela aj takto))

Lenže v súčasnosti STV nepozerá a SRozhlas nepočúva tak 80 % ľudí. Takže platiť by ich malo naozaj málo. Preto aj zákon hovorí o poplatkoch za služby poskytované STV a SRo. Nikto nehovorí, že je to za to, že sa to pozerá alebo počúva. A preto by mal byť prijatý postup, ktorí navrhujú záastanci REFERENDA 2008. Tak by si to hradil štát (síce z našich daní), ale nemusela by byť založená ďalšia spoločnosť, ktorá scucne nemalé peniaze za spravovanie takto vybraných peňazí. :rolleyes:
Tanče
20.02.08,16:02
Ja platit nechcem preto, lebo doma nebudem pozerat stv ani pocuvat slovensky rozhlas (a dokonca nebudem mat ani televizny ani rozhlasovy prijimac, ani si neobjednam ziadnu kablovu televiziu, satelit a asi ani obycajna TV antena tam nebude (ak vobec stv este vysiela aj takto))

ked nechces tak aj zástrčky odstráň.

Včera Markovič do sedemsro doniesol zástrčku aj zásuvku a dal návod ako sa vyhnút zástrčkovému zákonu: odstrániť zástrčky zo všetkých šnúr (asi napojiť priamo do zásuvky) a je po zákone!:D:D:D
est
21.02.08,10:34
Rataju sa do počtu zamestnancov aj dohodári?
majuľa
22.02.08,18:50
to by ma tiež zaujímalo
JAJA11
23.02.08,11:18
Budu. Sanca na nejaku zmenu je najskor za 7 rokov, ak vobec. Ale mozno je to dobre, pretoze medzitym aj v SDKU snad pochopia, ze Dzurinda nie je jediny politik na Slovensku.

Ja by som odporučila zaviesť do stanov politickej strany, že predsedom sa môže byť maximálne 2 volebné obdobia. Zmena predsedu nikdy nie je na škodu, donesie nový vietor. Nie som proti pánovi Dzurindovi, vážim si ho, ale pod jeho vedením sa strana už stáva skostnatelou a treba nový vietor. A nielen v SDKÚ, mali by si to uvedomiť aj ostatné strany, lebo je to vždy ich úpadok. (Viď HZDS, KDH) :rolleyes:
Zoltán Kovács
23.02.08,11:30
Včera Markovič do sedemsro doniesol zástrčku aj zásuvku a dal návod ako sa vyhnút zástrčkovému zákonu: odstrániť zástrčky zo všetkých šnúr (asi napojiť priamo do zásuvky) a je po zákone!:D:D:D

Ale elektromer ti ostane a podľa toho sa bude platiť. :mee:
VladoaKatka
23.02.08,12:41
Takáto spolupráca by mala fungovať od 1.4.2008 - no to bude nejasností a sťažností:Dhttp://www.zse.sk/index.php?www=news_detail&id_news=129
VladoaKatka
23.02.08,12:45
misomiso
23.02.08,12:55
Takáto spolupráca by mala fungovať od 1.4.2008 - no to bude nejasností a sťažností:Dhttp://www.zse.sk/index.php?www=news_detail&id_news=129

Preco by mali byt nejasnosti? Ved kazdy vie, ci plati elektrinu elebo nie. Napr. manzelka sa uz odhlasila, platim za nu ja na vsetkych odbernych miestach.
VladoaKatka
23.02.08,13:11
Preco by mali byt nejasnosti? Ved kazdy vie, ci plati elektrinu elebo nie. Napr. manzelka sa uz odhlasila, platim za nu ja na vsetkych odbernych miestach.

Ja myslím na špekulantov, už včera to odznelo v správach, že si ľudia prehlasujú odber na dôchodcov, invalidov atď.

Samozrejme, že každá rodina /no sú aj výnimky- rómovia majú autobatérie/ má elektromer, má odber elektriny, podľa ktorého platí elektrinu.
To, keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi, ten má väčšiu hlavu, v 21-om storočí tárať takýto nezmysel.:D
Paula
23.02.08,13:19
To, keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi, ten má väčšiu hlavu, v 21-om storočí tárať takýto nezmysel.:D



By si sa Katka čudovala:), ale ten kôň mi teraz chýba :rolleyes:
VladoaKatka
23.02.08,13:26
By si sa Katka čudovala:), ale ten kôň mi teraz chýba :rolleyes:

To akože je to pravda, že existujú rodiny bez rádia a TV?:eek:
Stefan2005
23.02.08,13:40
Ja myslím na špekulantov, už včera to odznelo v správach, že si ľudia prehlasujú odber na dôchodcov, invalidov atď.

Neviem, keď takto uvažujem, či budem špekulant...
Misomiso si zracionalizoval svoje odberné miesta presmerovaním na jedného odberateľa, správa sa logicky v medziach, ktoré mu poskytuje zákon. Keď ja uvažujem o zmene na môjho dospelého syna, ktorý je ZŤP-S, aj ja sa môžem správať racionálne, lebo zákon takúto možnosť dáva....
VladoaKatka
23.02.08,16:13
Keď tak nad tým uvažujem, aj ja som "špekulant". Odber elektriky za synov sme mali napísané jedno odberné miesto manžel a druhé ja, ale el.energiu aj platili aj míňali naše deti. Vlani sme to dali do poriadku a prihlásili sa synovia, každý za seba.
Predbehli sme zákon a ešte sme ani nevedeli, že niečo takéto na nás chystajú:). Lenže tu budú platiť obaja rovnako, keby sme to boli nechali tak, ušetrili by, zákon to povoluje...

mimotemyEšte mám plyn a vodu na moje meno, nechystajú aj tu niečo:D
endrju
23.02.08,17:18
To akože je to pravda, že existujú rodiny bez rádia a TV?:eek:
Predstav si, že také rodiny existujú. Ide najmä o rodiny bývajúce na miestach nepokrytých signálom televízie a /alebo rozhlasu, ktoré budú platiť poplatky len preto, že majú zavedenú elektrinu. Doteraz platiť nemuseli - nevlastnili rozhlasový alebo televízny prijímač. O tom, že nevlastnia takýto prijímač, museli odovzdať úradníkom čestné vyhlásenie s overeným podpisom. :mad:
Nový "zástrčkový" zákon takýmto odberateľom elektriny nedáva šancu na neplatenie (ak tieto rodiny "nezracionalizujú" svoje odberné miesta vyššie popísaným spôsobom) za nanútenú službu, ktorú nemôžu využívať. :confused:
endrju
23.02.08,17:36
...To, keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi, ten má väčšiu hlavu, v 21-om storočí tárať takýto nezmysel.:D
Nepovažujem vyslovenie niečoho takého za nezmysel. A nehovorím to ani koňovi s akokoľvek veľkou hlavou. :D
Opakovane vyhlasujem, že v 21. storočí televízor nemám a ani nechcem mať. :cool:

Takýto prístroj mi ku šťastiu nechýba a ani chýbať nebude. Namiesto sledovania televíznych programov si radšej prečítam peknú knihu a porozprávam sa o nej s priateľmi. :D

P.S.
Rádio mám a aj ho pravidelne počúvam. Novým "zástrčkovým" zákonom mi dámy a páni vysedávajúci v jednej nemenovanej budove na Hradnom vrchu v Bratislave priamo zvýšili poplatok za počúvanie rádia o 250%.
O ďalších nekonečne veľa % mi nepriamo zvýšili poplatok za rovnakú "službu" platený z prostriedkov môjho zamestnávateľa (tieto peniaze musia vyprodukovať zamestnanci; určite ich nebude platiť nejaký "sponzor"), ktorý doteraz koncesionársky poplatok za mňa platiť nemusel, keďže k výkonu mojej práce žiaden prijímač potrebný nebol. Takýto prijímač nebude potrebný k výkonu mojej práce ani po nadobudbutí účinnosti zákona, ale poplatok bude musieť zamestnávateľ platiť (pracujem vo firme s viac ako tromi zamestnancami). :mad:
Pre "novinky" zavedené "zástrčkovým" zákonom nenachádzam slušné pomenovanie. :confused:
misomiso
23.02.08,17:36
Keď tak nad tým uvažujem, aj ja som "špekulant". Odber elektriky za synov sme mali napísané jedno odberné miesto manžel a druhé ja, ale el.energiu aj platili aj míňali naše deti. Vlani sme to dali do poriadku a prihlásili sa synovia, každý za seba.
Predbehli sme zákon a ešte sme ani nevedeli, že niečo takéto na nás chystajú:). Lenže tu budú platiť obaja rovnako, keby sme to boli nechali tak, ušetrili by, zákon to povoluje...

mimotemyEšte mám plyn a vodu na moje meno, nechystajú aj tu niečo:D

Mozete to prehlasit naspat, nie je to ziaden problem.
misomiso
23.02.08,17:39
Ja myslím na špekulantov, už včera to odznelo v správach, že si ľudia prehlasujú odber na dôchodcov, invalidov atď.

Samozrejme, že každá rodina /no sú aj výnimky- rómovia majú autobatérie/ má elektromer, má odber elektriny, podľa ktorého platí elektrinu.
To, keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi, ten má väčšiu hlavu, v 21-om storočí tárať takýto nezmysel.:D

Spekulant je v tomto pripade jednoznacne iba stat.

Ja sam poznam ludi, ktori nemaju TV. Dokonca operny reziser pan Bednarik sa uz pred par rokmi vyjadril, ze sa zbavil TV a zije uplne iny zivot, ze by si nikdy nenasiel cas na to, aby si napr. vypocul vsetky Beethovenove symfonie...
svojar
24.02.08,07:53
Chcem sa spýtať. Doteraz platilo, že stačilo ak bol rodinný príslušník platitela inkasa ŤZP a teda sa za TV a R neplatilo. Ako to bude teraz? Musí byť elektrina napísaná priamo na ŤZP?
VladoaKatka
24.02.08,12:30
Andrju a misomiso obuli ste sa tu do mňa, ako keby som bola ja ten zákon vymyslela.
1. Jednoznačne takéto platenie poplatkov /aj predchádzajúci/ odmietam, lebo nikto sa nemôže sám rozhodnúť, či chce prispievať na fungovanie štátnej inštitúcie alebo nie. Jednoducho všetci, či sa nám páči alebo nie. Platíme dane, dostávajú aj z toho a ešte máme im platiť duplovane.

2. Myslela som, že ľudia na lazoch a tých odľahlých končinách asi nemajú TV, ale nebola som o tom presvedčená. To, že niekto zlikviduje TV, alebo vôbec nemá, to je každého vlastné rozhodnutie. Keď nepozerá tak by nemal platiť. To je to isté -ak sa chcem najesť, kúpim si rohlík, ak sa chcem pozerať, tak zaplatím poplatky.
Tiež nepozerám TV pravidelne, keď tak správy, alebo cez sviatky, ale inak robím radšej niečo užitočnejšie.

Asi som to zle napísala, ale ja som s tými nezrovnalosťami mala na mysli to, že keď vyberateľ poplatku bude žiadať zoznam odberných miest od elektrární, než sa to znormalizuje niekto bude platiť dvojmo, niekto nič. Budú starých ľudí a invalidov preháňať po všetkých možných úradoch.

U firiem - ak im má dať SP podklady od počtu zamestnancov :eek:, tak to bude asi vyzerať takto. Však v niektorých firmách evidujú zamestnancov, ktorí už tam dávno nerobia.

Nezmyseľ, nezmyseľ a tretíkrát nezmyseľ je to, že ak niekto platí konc. poplatok od odberného miesta podľa bydliska, prečo má za neho platiť aj zamestnávateľ, a pri tom Tv nepozerá ani doma ani v robote?
Rozalka
24.02.08,13:38
Je to v každom prípade pritiahnuté za vlasy, mám klienta, ktorý teraz platí podľa počtu TVP (3000 Sk, ide o hotel), po novom bude platiť podľa počtu zamestnancov 1400. Aj v iných firmách budú platiť túto istú sumu podľa počtu zamestnancov, pritom tí nebudú mať čas v pracovnej dobe pozerať tv, večer si ho budú pozerať doma - už za vlastný poplatok. Je to totálnonezmyselný poplatok. Katka má pravdu, že platíme dvakrát - raz vo forme daní, druhýkrát v koncesionárskom poplatku a niekto nepozerá ani raz!!
Ibaka
24.02.08,14:24
Kedysi za socializmu sa pamätám, keď sme ako študentíci išli na pivo do reštaurácie, často sa stalo že nám hlavný povedal že pivo dávajú iba k jedlu, teda keď som si chcel dať pivo, musel som si dať hlavé jedlo. Aj sa v novinách písalo, že by to tak nemalo byť , lebo je to viazanie tovaru a služby na iný tovar, či ako sa to volalo. Toto je to isté. Ak chceš kúriť, svietiť elektrinou, musíš si platiť aj TV ktoré vlastne ani nepotrebuješ. (resp platiť dvakrát- raz v daniach raz priamo). Dnes neplatí zákaz viazania tovaru a služby? , čo na to ústavní právnici?
Mám taký dojem že štát už neplní tú funkciu na akú bol kedysi v prapôvodných dobách inštitút štátu zriadený (netýka sa iba tohto ale všeobecne), ale sa zúžil na ošklbávanie svojich občanov v každej možnej oblasti.
charonme
25.02.08,10:07
Ja myslím na špekulantov ... keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi ... tárať takýto nezmysel.:D


To akože je to pravda, že existujú rodiny bez rádia a TV?:eek:

Vsetkych pochybovacov pozyvam k sebe domov aby sa pokusili s cimkolvek v mojom byte chytit STV alebo SR (samozrejme bez toho, aby mi cokolvek poskodili - takych spekulantov co by mi rozobrali pocitac a z nejakych suciastok pospajkovali radioprijimac by bolo)
Ale s podmienkou, ze komu sa to nepodari, bude mi musiet hradit vsetky "koncesionarske" a ine nezmyselne poplatky dozivotne.
Barbara
25.02.08,13:48
:mad::mad: a ďalší dobrý dôvod pre zamesnávateľov, aby prepúšťali zamestnancov, keď budú platiť od počtu zamestnancov:mad::mad::mad:
no teda Vám poviem, to čo sa tu deje na Slovensku:rolleyes::rolleyes: no...... nooooo comment;)
Alenkacs
25.02.08,14:00
Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom platenie koncesionarskych poplatokov za autoradia na sluzobnych vozidlach? budu sa platit nadalej alebo je to v tom novom zakone zrusene? Citala som zakon ale nic take som tam nenasla. Podla noveho mi to vychadza tak ze budeme platit podla ludi 560,-Sk a aj podla vozidiel. Je to naozaj tak? Dakujem
JAJA11
25.02.08,14:24
Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom platenie koncesionarskych poplatokov za autoradia na sluzobnych vozidlach? budu sa platit nadalej alebo je to v tom novom zakone zrusene? Citala som zakon ale nic take som tam nenasla. Podla noveho mi to vychadza tak ze budeme platit podla ludi 560,-Sk a aj podla vozidiel. Je to naozaj tak? Dakujem

Ja som v zákone nikde nenašla, že by to malo byť podľa vozidiel. Jednoducho ak zamestnávaš viac ako 2 osoby musíš platiť. Takže ak mám 3 - 4 zamestnacov, založím si firmu po 2 zamestnancoch, alebo niektorých prehodím na živnosť, to len bude rozkvitať počet živnostníkov. :rolleyes:
anklar
25.02.08,14:58
Ja myslím na špekulantov, už včera to odznelo v správach, že si ľudia prehlasujú odber na dôchodcov, invalidov atď.

Samozrejme, že každá rodina /no sú aj výnimky- rómovia majú autobatérie/ má elektromer, má odber elektriny, podľa ktorého platí elektrinu.
To, keď niekto píše, že nemá TV alebo ani rádio - to nech hovorí koňovi, ten má väčšiu hlavu, v 21-om storočí tárať takýto nezmysel.:D

Ahoj!
Nie som špekulant. Nemal ma to kto naučiť. Nielen píšem, ale čestne vyhlasujem, verejne, že už niekoľko rokov (možno 10 a viac) nemám rádio, ani tranzistorový prijímač (ak ešte niečo také jestvuje). Dokonca, ... no teda, nebudem pokračovať, aby som nemusela siahodlho vysvetľovať. Rádio počúvam ako veľmi mnohí - keď ho musím počúvať, lebo cestujem a vodič ho má zapnuté.

Zmierlivo :) a s priateľstvom sa pýtam, Vladoakatka, ktorému koňovi to mám na(tárať)hlásiť? :)
Otázka trošku mimotemy
Je veľkou hanbou nemať v 21. storočí tieto prijímače? Celkom vážne sa pýtam. Jasné, ak to budem chcieť, kúpim si. Ale, akosi nechcem. Ani to nemám kam dať.
anklar
25.02.08,15:07
Ja som v zákone nikde nenašla, že by to malo byť podľa vozidiel. Jednoducho ak zamestnávaš viac ako 2 osoby musíš platiť. Takže ak mám 3 - 4 zamestnacov, založím si firmu po 2 zamestnancoch, alebo niektorých prehodím na živnosť, to len bude rozkvitať počet živnostníkov. :rolleyes:
Dobré riešenie :).
Barbara
25.02.08,16:14
Je to v každom prípade pritiahnuté za vlasy, mám klienta, ktorý teraz platí podľa počtu TVP (3000 Sk, ide o hotel), po novom bude platiť podľa počtu zamestnancov 1400. Aj v iných firmách budú platiť túto istú sumu podľa počtu zamestnancov, vpritom tí nebudú mať čas pracovnej dobe pozerať tv, večer si ho budú pozerať doma - už za vlastný poplatok. Je to totálnonezmyselný poplatok. Katka má pravdu, že platíme dvakrát - raz vo forme daní, druhýkrát v koncesionárskom poplatku a niekto nepozerá ani raz!!

no ja by som povedala, že to by sme dopadli.,keby sme v robote kukali telku, porád by to bolo porušenie prac. disciplíny a leteli by sme:o:confused: mimochodom ani nemáme telku v robote. ale ani radio:cool:
ináč aj ja to tvrdím, že to sa bude platiť 2x. 1x platím ja a 2x zamestnávateľ. ale ništo, to môžu byť v parlamente spokojní, lebo to je ďaľší tok penazí do kasy.:confused:
Ibaka
25.02.08,16:39
Ta veru tak, naši socialistickí zákonodarcovia si asi myslia, že v robote je to ako za socializmu, že sa človek proste preloudá 8 hodín, popočúva rádijko, pokuká televízor, umyť a fajront. Tie doby skončili. A o živnostníkoch ani nehovorím, ak sa chcem aspoň trochu udržať nad hladinou, určite nepozerám TV, ja určite nie, keď lietam po klientoch a večer sadám k PC a robím si prípravu na ďalší deň. Možno počúvam rádio v aute, to beriem, ale väčšinou komerčné rádiá.
Hanka
27.02.08,13:10
Vela sa tu popisalo, ale toto by zaujimalo aj mna
Dobry den, chcela by som sa opytat ohladom platenie koncesionarskych poplatokov za autoradia na sluzobnych vozidlach? budu sa platit nadalej alebo je to v tom novom zakone zrusene? Citala som zakon ale nic take som tam nenasla. Podla noveho mi to vychadza tak ze budeme platit podla ludi 560,-Sk a aj podla vozidiel. Je to naozaj tak? Dakujem
Doteraz sme platili poplatky Slov. rozhalsu a teraz co? Automaticky SR zmeni vysku fa alebo nieco mam niekde nahlasit.
Barbara
27.02.08,13:34
Vela sa tu popisalo, ale toto by zaujimalo aj mna
Doteraz sme platili poplatky Slov. rozhalsu a teraz co? Automaticky SR zmeni vysku fa alebo nieco mam niekde nahlasit.

výcuc z dnešnej Pravdy::mad:

Peniaze bude vyberať obchodná spoločnosť založená SRo a STV. Rozhlas bude z vybraných poplatkov dostávať 30 percent, zvyšok pripadne televízii. Návrh zákona rieši aj postihy za neplatenie poplatkov. Fyzickým osobám hrozí pokuta 500 korún, firmy môžu prísť až o 5000 korún. Zákon však stanovuje povinnosť informovať ľudí o nedoplatku maximálne do 60 dní od zistenia dlhu. Pokuta hrozí iba v prípade, že dlžník nezaplatí do mesiaca od doručenia upomienky


STV je presvedčená, že vláda urobila správny krok
Za prvý krok správnym smerom považuje vedenie Slovenskej televízie schválenie návrhu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo. Ako ďalej uviedla hovorkyňa Slovenskej televízie Želmíra Habánová, zákon však nerieši celkovú finančnú situáciu médií verejnej služby.
"Zefektívni výber poplatkov za STV a SRo a pomôže STV získať chýbajúce zdroje, ktoré chce použiť predovšetkým na pôvodnú dramatickú tvorbu a investície do technológií," uviedla.
"Slovenská televízia predpokladá, že ak zákon v súčasnej podobe odobrí aj Národná rada SR a úhrady sa začnú vyberať 1. apríla 2008, tak na budúci rok získa približne o 100 miliónov korún viac a v ďalších rokoch okolo 300 miliónov korún viac," dodala Habánová.
JanaJB
27.02.08,13:47
Prosím Vás, treba sa niekde nahlásiť ak je občan ZŤP? Odber elektriky je na jeho meno a v súčastnosti konces.poplatky neplatí. Ako bude uvedená spoločnosť vedieť kto je ZŤP?
VladoaKatka
29.02.08,06:03
Barbara
29.02.08,06:42
paragraf 5

2. od povinnosti platiť úhradu sú oslobodení
vyberateľ úhrady. Telekomunikačný úrad, rada pre vysielanie, STV a Slovenská televízia atď......

kto mi vysvetlí:rolleyes: prečo oni nemusia prispieť????:mad::(:o hádam oni nepozarajú TV a nepočúvajú slovenský rozhlas??? hmmm asi kukajú UPC a počúvajú napr. FUN?????:confused:
prečo zase len my poddaní musíme im pchať do gágora tú """úhradu za služby?:mad: ""
všimli ste si ??? už sa to nevolá koncesionársky poplatok , ale " úhrada za služby..""":D
to sa už zas podaktorí nabalia:mad:
Zuzy
29.02.08,08:39
Prosím vás poradí mi niekto? Ked platiteľ je aj fyzická osoba, čiže platí za TV a R v dome kde býva a zároveň je aj zamestnávateľom, ktorý zamestnáva 1 zamestnanca,/na prevádzke má TV a R/ to znamená že platí len raz?
JAJA11
29.02.08,09:34
Prosím vás poradí mi niekto? Ked platiteľ je aj fyzická osoba, čiže platí za TV a R v dome kde býva a zároveň je aj zamestnávateľom, ktorý zamestnáva 1 zamestnanca,/na prevádzke má TV a R/ to znamená že platí len raz?

Zamestnávateľ platí konc.poplatky, len ak zamestnáva viac ako 2 zamestnancov. :rolleyes:
JanaJB
29.02.08,18:47
Prosím Vás, treba sa niekde nahlásiť ak je občan ZŤP? Odber elektriky je na jeho meno a v súčastnosti konces.poplatky neplatí. Ako bude uvedená spoločnosť vedieť kto je ZŤP?
Už som si to prečítala v zákone. Nie je treba sa nikde nahlasovať, pretože kto neplatil konc.popl. z dôvodu oslobodenia automaticky neplatí ani od 1.4.2008
Ďakujem za priložený zákon.
Petra29
01.03.08,11:37
Tak už to vyšlo aj v zbierke zákonov.
http://www.zakon.sk:80/Main/lwDefault.aspx?Template=~/Main/lwTArticles.ascx&phContent=%7E/ZzSR/lwLastBatchesRules.ascx&LngID=0&BatchNumber=026&Year=2008
Prešla som si nový zákon,
pri FO, ak platili doteraz, nemusia sa nahlasovať §13 ods.2,
pri PO mi to vychádza tak, že sú povinní písomne nahlásiť ...§7 b)
ak sme aj doteraz platili / za rádiá v autách/, oznámim im, koľko je vo firme zamestnancov a budem čakať na výmer? Alebo rovno platím? Vyberateľ úhrady sa zmenil, bude to s.r.o., ale aká, kde?
na stránke STV som sa dopátrala k tomuto:
1/ Informácia o novej legislatíve pre PO a SZČO.
Z dôvodu pripravovaného zrušenia zákona NR SR č. 212/1995 Z.z. o koncesionárskych poplatkoch Vám oznamujeme, že od 1.4.2008 nastane účinnosť nového zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vyberateľom úhrady bude spoločnosť s ručením obmedzeným založená STV a SRo. Podľa nového zákona úhrada za poskytované služby nebude viazaná na evidenciu prijímača v účtovníctve, ale bude viazaná na počet zamestnancov.
Zamestnávateľ bude platiť úhradu za každý aj začatý kalendárny mesiac
a) 140 Sk, ak zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov,
b) 560 Sk, ak zamestnáva od 10 do 49 zamestnancov,
c) 2400 Sk, ak zamestnáva od 50 do 249 zamestnancov,
d) 6000 Sk, ak zamestnáva od 250 do 999 zamestnancov,
e) 14000 Sk, ak zamestnáva 1000 a viac zamestnancov.

2/ Prihlášky PO a SZČO.
Z dôvodu zmeny zákona Vám oznamujeme, že pokial ste chcel vykonať prihlásenie v mesiaci 03/2008, je to bezpredmetné, pretože prihlásením prijímača od marca by Vám vznikla povinnosť platiť až od 04/2008. Keďže od 04/2008 bude v platnosti nový zákon, podľa ktorého sa už neplatia poplatky za prijímač evidovaný v účtovníctve, bolo by prihlásenie zbytočné.

3/ Odhlášky PO a SZČO.
Z dôvodu zmeny zákona Vám oznamujeme, že že pokial ste chcel vykonať odhlásenie v mesiaci 03/2008, je to bezpredmetné, pretože z dôvodu zrušenia zákona NR SR č. 212/1995 Z.z. o koncesionárskych poplatkoch, bude odhlásený k 31.3.2008 každý koncesionár (SZČO, právnická osoba) z evidencie platiteľov STV.

4/ Informácia o preddavkoch pre PO a SZČO.
V prípade, že SZČO alebo právnická osoba má uhradené poplatky za televízny/e príjímač/e preddavkovo vopred za dlhšie obdobie ako je obdobie do 31.3.2008, má nárok na vrátenie preddavkov. Preddavky takto uhradené bude STV vracať na základe žiadosi SZČO alebo právnickej osoby. Z dôvodu zmeny zákona nie je možné, aby tieto preddavky STV preposielala novému vyberateľovi.

5/ Informácia pre dlžníkov PO a SZČO
V prípade, že SZČO alebo právnická osoba nemá uhradené poplatky za televízny/e príjímač/e do 31.3.2008, bude vyzvaná Slovenskou televíziou na splnenie si povinnosti.
flower
02.03.08,14:48
Ja mám iný problém, ako budem platiť koncesionársky poplatok ked trvalý pobyt mám u rodičov v Bratislave / u nich nebývam, bývam v podnájme v Bratislave/ a mám kúpený byt v Trnave a tam nemám ani trvalý pobyt ani prechodný /ale odberné miesto na elektriku tam samozrejme mám/ čo s tým?
flower
04.03.08,17:22
ahojte poraďáci,
to mi prosím nikto nevie poradiť?
vieroslava
04.03.08,18:28
ahojte poraďáci,
to mi prosím nikto nevie poradiť?
Aj som ti odpovedala, aj som svoj príspevok vymazala. Takže znova:
Zákon je nový, ešte nie je ani v platnosti. Skús sa sama ním prelúskať, lebo možno naozaj nikto nevie poradiť. Urob si z toho nejaký záver a napíš odpoveď. Možno tým pomôžeš práve ty niekomu inému.

mimotemy Nielenže byt máš v Trnave, bývaš v Bratislave, ale nie u rodičov, kde máš trvalý pobyt, ale v profile máš uvedené sídlo Senica. ?????
endrju
04.03.08,20:30
ahojte poraďáci,
to mi prosím nikto nevie poradiť?
Poslanci Národnej rady SR, ktorí tento legislatívny paškvil schválili, asi na tomto fóre nemajú vo zvyku radiť.

Odporúčam všetky otázky položiť najprv cteným dámam a pánom poslancom Národnej rady SR alebo autorom návrhu zákona, ktorí ho predkladali na schválenie do Národnej rady SR.

Určite Ti kvalifikovane odpovedia aj slovenskej televízii alebo v slovenskom rozhlase, manažment ktorých schválenie zákona uvítal.

Na všetky Tvoje otázky dokážu určite odpovedať u "mačkopsa", ktorý prevzal na seba podobu spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá podľa zákona za nič neručí.
Tento "mačkopes" napriek tomu od prevažnej väčšiny smrteľníkov (okrem vyvolených "nesmrteľných"), ktorí mali to nešťastie a sú obyvateľmi Slovenska, bude ročne vyberať niekoľko miliárd korún za takzvané "služby" (o ktoré väčšina z obyvateľov vôbec nestojí).

Okrem toho by asi neškodilo Tvojimi otázkami chvíľu "otravovať" Úrad vlády alebo priamo pána premiéra, ktorý vehementne obhajoval tento zákon.

Možno poradí aj prezidentská kancelária. Pán prezident zákon podpísal bez mihnutia oka - asi mu rozumie do poslednej bodky.

P.S.
Pripomínam, že pán premiér a aj pán prezident majú právnické vzdelanie a obaja majú aj prax vo výuke právnikov. "Polopatistické" vysvetlenie akýchkoľvek otázok súvisiacich s aplikáciou zákona 68/2008 (to číslo vyvoláva u mňa dosť nepríjemné asociácie :rolleyes: ) by im preto nemalo spôsobiť žiadne problémy. ;)
endrju
04.03.08,20:52
...
mimotemy Nielenže byt máš v Trnave, bývaš v Bratislave, ale nie u rodičov, kde máš trvalý pobyt, ale v profile máš uvedené sídlo Senica. ?????

To odhadujem minimálne na štvornásobný poplatok za "služby" ;)
Petra29
04.03.08,21:03
Ja mám iný problém, ako budem platiť koncesionársky poplatok ked trvalý pobyt mám u rodičov v Bratislave / u nich nebývam, bývam v podnájme v Bratislave/ a mám kúpený byt v Trnave a tam nemám ani trvalý pobyt ani prechodný /ale odberné miesto na elektriku tam samozrejme mám/ čo s tým?
Ako koncový odberateľ elektriny si v 1 byte /trnava/, budeš platiť len za 1 odberné miesto.
Petra29
04.03.08,21:03
To odhadujem minimálne na štvornásobný poplatok za "služby" ;)
:D:D:D
Petra29
04.03.08,21:05
Ja mám iný problém, ako budem platiť koncesionársky poplatok ked trvalý pobyt mám u rodičov v Bratislave / u nich nebývam, bývam v podnájme v Bratislave/ a mám kúpený byt v Trnave a tam nemám ani trvalý pobyt ani prechodný /ale odberné miesto na elektriku tam samozrejme mám/ čo s tým?
A ešte doplním, že v predmetnom zákone je to v § 6 ods. 1, veľmi jasne napísané, stačilo len kliknúť na link od VladoaKatka:)
anklar
05.03.08,12:10
Ta veru tak, naši socialistickí zákonodarcovia si asi myslia, že v robote je to ako za socializmu, že sa človek proste preloudá 8 hodín, popočúva rádijko, pokuká televízor, umyť a fajront. Tie doby skončili. Hm, lenže, mnohí veľmi intenzívne vnímame ich snahu aspoň do istej miery vrátiť veci späť. A, keďže moc je v ich rukách, celkom dobre sa im v tom darí. Čo všetko asi stihnú pokašľať do (dúfam) budúcich volieb? A o živnostníkoch ani nehovorím, ak sa chcem aspoň trochu udržať nad hladinou, určite nepozerám TV, ja určite nie, keď lietam po klientoch a večer sadám k PC a robím si prípravu na ďalší deň. Možno počúvam rádio v aute, to beriem, ale väčšinou komerčné rádiá.
xxxxxxxxx
flower
05.03.08,19:31
sídlo Senica je v poriadku totiž ja túto otázku riešim za priateľa a písala som to na seba:))
flower
05.03.08,19:55
Ano, zákon je nový a je fakt, že môže byť odberné miesto el. energie a dotyčná osoba tam nemusí mať trvalý pobyt. Potom by si mali overovať i miesta trvalého pobytu, keď sa bude platiť len za jedno odberné miesto. To by museli všetkých ľudí preverovať ohľadom trvalého pobytu. Pretože v zákone sa udáva odberné miesto, meno, trvalý pobyt. :D
Petra29
05.03.08,20:05
Ano, zákon je nový a je fakt, že môže byť odberné miesto el. energie a dotyčná osoba tam nemusí mať trvalý pobyt. Potom by si mali overovať i miesta trvalého pobytu, keď sa bude platiť len za jedno odberné miesto. To by museli všetkých ľudí preverovať ohľadom trvalého pobytu. Pretože v zákone sa udáva odberné miesto, meno, trvalý pobyt. :D
Ja tomu rozumiem tak, že vyberateľ poplatku bude v súčinnosti s dodávateľom energie/ten je povinný mu dať zoznamy odberateľov/ viesť evidenciu a podľa nej kontrolovať, teda nie podľa trvalých pobytov /aj keď budú uvedené v evidencii/, len podľa odberných miest
endrju
05.03.08,21:19
Ja tomu rozumiem tak, že vyberateľ poplatku bude v súčinnosti s dodávateľom energie/ten je povinný mu dať zoznamy odberateľov/ viesť evidenciu a podľa nej kontrolovať, teda nie podľa trvalých pobytov /aj keď budú uvedené v evidencii/, len podľa odberných miest
A ja tomu celému nerozumiem vôbec. :confused:

Jediné, čo som zatiaľ pochopil, je nasledovné:
- za to, za čo sa do 31.3.2008 platí 40,- Sk mesačne (vlastním iba rádio; v práci "firemný" televízor a ani rádio k mojej dispozícii nie sú), bude treba od 1.4.2008 (s prihliadnutím na dvojnásobné zdieranie za to isté a na "veľkosť" môjho zamestnávateľa) platiť približne 160,- Sk mesačne.

A z tohoto dôvodu neviem ani to, prečo sa v tomto štáte občanom už niekoľko rokov "sadia do hláv kaleráby" o inflácii na úrovni 3% ročne. Mne výpočet "inflácie" v tomto prípade vychádza na 300% :rolleyes:

Asi som absolvoval nesprávnu základnú školu, kde sa percentuálny počet vyučoval úplne inak, ako je to "IN" v dnešných dňoch :mad:

Nevie niekto poradiť, ako sa v tomto prípade dopočítať k tým povestným 3% inflačného zvýšenia? :D
premiko
05.03.08,22:05
- no ... vcelku zaujmave citanie....
- ako s tym vybabrat
- kydanie na tuto vladu (volicov), ako by len ona za vsetko mohla ...
- doplacali sme na neplaticov, teraz mozno prave tymto sa im zatrhne vyhybanie sa povinnosti, ktoru sme mali mi vsetci ostatni ...
- ze je zakon nedokonaly, nic nove na slovenske pomery ...bohuzial

- zaujmalo by ma, ci tu boli vsetci poctivymi platicmi ....
endrju
05.03.08,22:27
- no ... vcelku zaujmave citanie....
- ako s tym vybabrat
- kydanie na tuto vladu (volicov), ako by len ona za vsetko mohla ...
- doplacali sme na neplaticov, teraz mozno prave tymto sa im zatrhne vyhybanie sa povinnosti, ktoru sme mali mi vsetci ostatni ...
- ze je zakon nedokonaly, nic nove na slovenske pomery ...bohuzial

- zaujmalo by ma, ci tu boli vsetci poctivymi platicmi ....
Návod na "vybabranie" je jednoduchý.
Zrušiť príčinu hľadania spôsobov na "vybabranie", t.j. zrušiť dve bezodné priepasti na peniaze (tzv. "verejnoprávnu" televíziu a rozhlas) prinášajúce (podľa môjho názoru) mizerný spoločenský úžitok. V takzvanom verejnoprávnom vysielaní sledujeme už viac ako 10 rokov "v priamom prenose" neustály úpadok akejkoľvek kultúry namiesto jej rozvoja.

Z daní treba financovať nevyhnutné vysielanie prostredníctvom súkromných médií tých informácií, o ktorých si orgány moci myslia, že by sa mali dostať k príjemcom aj cestou televízie alebo rozhlasu.
Nebude po takom "vybabraní" treba naháňať potom každý mesiac poplatky po šestákoch od každej domácnosti a každého zamestnávateľa.
Raz ročne sa vyplatí zo štátneho rozpočtu príslušná suma a "finito".
Náklady na také financovanie "verejnoprávneho" vysielania budú zlomkové oproti tým, ktoré sú dnes.
Na súčasnom "kolobehu" peňazí sa na úrovni najmenej 4% z vybranej sumy ako parazity priživujú ešte inštitúcie typu bánk, "združeného" a čo ja viem ešte akého "inkasa". Takéto "nafukovanie" zamestnanosti nezmyslami považujem za dosť vážnu zbytočnosť otravujúcu život ...


P.S.
Za seba ČESTNE VYHLASUJEM (neznášam to slovné spojenie, ale aj v súvislosti s týmto zákonom som musel predložiť nejakým úradníkom čestné vyhlásenie, že nevlastním televízor), že povinnosti vyplývajúce z aktuálneho zákona o koncesionárskych poplatkoch som si plnil v súlade so zákonom.
Baťuška
09.03.08,12:06
Ľudkovia radte, sme firma v prenajatých priestoroch, elektriku platíme prenajímateľovi. Kde sa máme nahlásiť k plateniu koncesionárskych poplatkov?
Baťuška
09.03.08,12:10
Ešte raz ja. Bola táto povinnosť pre firmy s počtom zamestnancov 8 aj v minulom roku? Informovala som sa na všeličo, ale koncesionárske poplatky ma nenapadli. Čo všetko sme povinný ešte nášmu krásnemu štátu platiť???
liba2
09.03.08,14:36
mimotemy

fizol, a ty čo ? naháňaš počet príspevkov :D ?
JAJA11
10.03.08,07:22
Ľudkovia radte, sme firma v prenajatých priestoroch, elektriku platíme prenajímateľovi. Kde sa máme nahlásiť k plateniu koncesionárskych poplatkov?

Nemusíte sa nikde hlásiť, ak máte viac ako 2 zamestnancov, tak si Vás nájdu. (Informácie budú z SP) :rolleyes:
fizol
10.03.08,20:28
mimotemy

fizol, a ty čo ? naháňaš počet príspevkov :D ?

Ak chceš sem pastnúť odkaz, musíš mať minimálne 15 príspevkov. To sú ale pravidlá:confused:
fizol
10.03.08,20:30
Vidím, že mi ich niekto zmazal. Mám len 8, teraz už asi 9:D
VladoaKatka
11.03.08,08:17
Ľudkovia radte, sme firma v prenajatých priestoroch, elektriku platíme prenajímateľovi. Kde sa máme nahlásiť k plateniu koncesionárskych poplatkov?
Pozri sa sem a budeš v obraze:
Toto je informácia pre PO a FO
https://www.koncesionari.sk/stv/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=pGBJJithqByo9hOS&_fs=P&_ts=39518%2C3905626736

Toto je informácia pre domácnosti
https://www.koncesionari.sk/stv/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=zBbZ36HEOSDNdfXW&_fs=F&_ts=39518%2C390905
Ester plus
15.03.08,10:51
Do počtu zamestanacov sa berú aj tí, ktorí pracujú na dohody?
VladoaKatka
26.03.08,18:43
Hurrá ďalšia umelovytvorená inštitúcia

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo
tuta
26.03.08,18:59
Hurrá ďalšia umelovytvorená inštitúcia

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo


Na Slovensku je to tak! :mee::mee::mee:
balci
26.03.08,20:33
Radšej to ani čítať nejdem.... mám vysoký TK
LenkaBr
28.03.08,12:13
Mám v ruke zákon. A napriek tomu, ze som ho prečítala 2x, som zmätená. Má sa PO do konca apríla na tej ich prihláške prihlasovať alebo nemá? V jednom paragrafe píšu, že evidenciu odovzdá vyberateľ koncesionárskeho poplatku (bývalého), odsek za tým píšu o fyzických osobách - nepodnikateľoch a hneď aj dopĺňajú, že "vznik takejto povinnosti nie je povinný oznámiť". Ďalší par. hovorí o zamestnávateľoch a ich vzniku povinnosti platiť úhradu, ale to, že "vznik takejto povinnosti nie je povinný oznámiť", tak to tam už nie je.

Ako ste sa rozhodli vy? Prihlásiť sa/neprihlásiť?
VladoaKatka
28.03.08,12:35
Hurrá ďalšia umelovytvorená inštitúcia

http://www.rtvs.sk/rtvs?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterNo
Na uvedenej stránke sú odpovede na dotazy, skús môžno tam nájdeš odpoveď. Ja som pochopila tak, ak zamestnávateľ nemá viac ako 3-zamestnancov nemusí sa prihlásiť nikde. Ak doteraz platil FA na STV alebo Rlov. Rozhlas mal by dostať už len FA za 3 mesiace roku 2008.
Martina CF
28.03.08,12:35
Mám v ruke zákon. A napriek tomu, ze som ho prečítala 2x, som zmätená. Má sa PO do konca apríla na tej ich prihláške prihlasovať alebo nemá? V jednom paragrafe píšu, že evidenciu odovzdá vyberateľ koncesionárskeho poplatku (bývalého), odsek za tým píšu o fyzických osobách - nepodnikateľoch a hneď aj dopĺňajú, že "vznik takejto povinnosti nie je povinný oznámiť". Ďalší par. hovorí o zamestnávateľoch a ich vzniku povinnosti platiť úhradu, ale to, že "vznik takejto povinnosti nie je povinný oznámiť", tak to tam už nie je.

Ako ste sa rozhodli vy? Prihlásiť sa/neprihlásiť?
Na stránke tej "umelovytvorenej" inštitúcie je uvedené:

" S účinnosťou od 1.4.2008 je v platnosti nový zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom.
Zamestnávateľ, ktorý bude zamestnávať minimálne troch zamestnancov, bude povinný prihlásiť sa do evidencie platiteľov a platiť úhrady.

Ak sa vyššie uvedená povinnosť bude vzťahovať aj na Vás, budete o tom upovedomený v prvej polovici apríla 2008."

Takže ja budem čakať, kým nás upovedomia :)
LenkaBr
28.03.08,13:57
Takže ja budem čakať, kým nás upovedomia :)

... len aby nas potom neupovedomili, ze budeme platit rovno pokutu z dôvodu, ze sme sa sami neprihlasili....
endrju
28.03.08,18:11
Odporúčam všetky otázky z tejto diskusie smerovať na spomínanú zbytočnú inštitúciu.
Zo zákona má táto inštitúcia nárok na 4% z výpalného vymysleného štátom na zdieranie ľudí za to, čo si nezalúži ani slušné pomenovanie.
Tie 4% predstavujú ročne niekoľko desiatok miliónov, ku ktorým oná inštitúcia môže prísť prakticky bez toho, aby jej zamestnanci pohli prstom.
Prečo by si nemali teda zaslúžiť tie peniaze aj tým, že každému vysvetlia, ako postupovať v prípade aplikácie v praxi toho legislatívneho nepodarku, ktorý bol v Zbierke zákonov uverejnený pod číslom 68 / 2008?

P.S.
So spomenutou inštitúciou som si už začal dopisovať aj ja. Prvá odpoveď svedčí o tom, že sú v tejto inštitúcii zamestnaní "odborníci" neznalí základných zákonov tohoto štátu. V dopisovaní teda budeme pokračovať. Azda sa aj týmto spôsobom podarí nejako dosiahnuť to, že zákonodarcami bude pochopená absurdnosť zákona 68/2008.
charonme
01.04.08,08:22
tak mi napada ze podla zakona je platitelom podla par.3 "a) fyzicka osoba, ktora.... alebo b) zamestnavatel......aspon 3 zamestnancov....", a vhodne obcianske zdruzenie nie je ani a) ani b) - takze co ak sa ludia v bytovke dohodnu ze si zalozia obcianske zdruzenie a poprehlasuju odbery elektriny na toto obcianske zdruzenie?
macula
01.04.08,08:52
Práve som volala na infolinku RTVS a bolo mi povedané, že my ako zamestnávateľ sa neprihlasujeme, ale oni nám pošlú formuláre, ktoré treba vypísať.RTVS spolupracuje so sociálnou poisťovňou, takže budú vedieť kto má nad 3 zamestnancov a dohody sa tam nerátajú.Takže čakám a potom uvidím.
VladoaKatka
02.04.08,04:11
To asi ani nemôže byť inak. Existuje nejaký zákon na Slovensku, ktorý nemusia ihneď novelizovať???

http://spravy.pravda.sk/zastrckovy-zakon-plati-ale-s-chybou-db4-/sk_domace.asp?c=A080401_193301_sk_domace_p04
ola
03.04.08,14:45
...pripínam sem otvorený list jedného nespokojného občana..."hovorí" mi z duše...
abel
03.04.08,15:11
Každá veta tam evokuje ešte 10 ďalších, čo človeka napadnú, ale asi by sme skončili s infarktom.
Mňa len v súvislosti s televíziou napadla jedna vec. Stále počúvam, ako si kde vysúdili odškodné alebo neviem ako to nazvať za - podľa mňa - úplné nezmysly. Môžem ja zažalovať televíziu, že mi spôsobuje zdravotné problémy a psychické traumy svojimi vtieravými a nechutnými reklamami?
Napríklad dnes ráno pri raňajkách - mala som zapnutý televízor, keď vysielanie prerušila reklama ( občas mám dojem, že reklamu prerušuje vysielanie) a ako naschvál, museli dať moju obľúbenú. Priznám sa, v iných chvíľach už pri začiatočnom zvuku beriem rýchlo ovládač a prepínam, ale dnes som nestihla, lebo som držala v ruke šálku s horúcim čajom, a moje raňajky putovali mojim tráviacim traktom naspäť a skončili na WC. O čo ide? O reklamu na zubnú pastu, kde sa musíte pozerať na zakrvavené pľuvance. Môj žalúdok znesie skutočne veľa, neviem, čo je "kyselina", kľudne zajedám zákusok s feferónkou a prekladám to pivom, nevadilo mi umývať toalety, keď som mala prenajaté pohostinstvo, ale jednoducho pľuvance, aj na chodníku, mi zdvíhajú žalúdok. A tu mi to vnucujú priamo v mojej obývačke, bez upozornenia, bez toho, aby som o to niekoho žiadala, a ešte im za to aj platím. A dôsledok toho je, že aj v drogérii keď zbadám tú zubnú pastu, už mi nie je všetko jedno a len verím, že vydržím a neurobím si tam hanbu. Skutočne nie je žiadna možnosť brániť sa?
cactus
03.04.08,15:50
Každá veta tam evokuje ešte 10 ďalších, čo človeka napadnú, ale asi by sme skončili s infarktom.
Mňa len v súvislosti s televíziou napadla jedna vec. Stále počúvam, ako si kde vysúdili odškodné alebo neviem ako to nazvať za - podľa mňa - úplné nezmysly. Môžem ja zažalovať televíziu, že mi spôsobuje zdravotné problémy a psychické traumy svojimi vtieravými a nechutnými reklamami?
Napríklad dnes ráno pri raňajkách - mala som zapnutý televízor, keď vysielanie prerušila reklama ( občas mám dojem, že reklamu prerušuje vysielanie) a ako naschvál, museli dať moju obľúbenú. Priznám sa, v iných chvíľach už pri začiatočnom zvuku beriem rýchlo ovládač a prepínam, ale dnes som nestihla, lebo som držala v ruke šálku s horúcim čajom, a moje raňajky putovali mojim tráviacim traktom naspäť a skončili na WC. O čo ide? O reklamu na zubnú pastu, kde sa musíte pozerať na zakrvavené pľuvance. Môj žalúdok znesie skutočne veľa, neviem, čo je "kyselina", kľudne zajedám zákusok s feferónkou a prekladám to pivom, nevadilo mi umývať toalety, keď som mala prenajaté pohostinstvo, ale jednoducho pľuvance, aj na chodníku, mi zdvíhajú žalúdok. A tu mi to vnucujú priamo v mojej obývačke, bez upozornenia, bez toho, aby som o to niekoho žiadala, a ešte im za to aj platím. A dôsledok toho je, že aj v drogérii keď zbadám tú zubnú pastu, už mi nie je všetko jedno a len verím, že vydržím a neurobím si tam hanbu. Skutočne nie je žiadna možnosť brániť sa?
Hovoríš mi z duše. Ja to pociťujem rovnako. Skutočne by ma zaujímalo, či fakt nie je nejaká možnosť brániť sa takým nechutným reklamám?
endrju
04.04.08,17:47
Hovoríš mi z duše. Ja to pociťujem rovnako. Skutočne by ma zaujímalo, či fakt nie je nejaká možnosť brániť sa takým nechutným reklamám?
Možnosť obrany existuje - nezapínať prijímač.
azla
04.04.08,19:25
Chcem sa s Vami podeliť o svoju skúsenosť, možno pomôže aj niekomu inému.

Diskusiu ohľadom zákona som sledovala iba okrajovo (tlač, TV). Po nadobudnutí účinnosti zákona som pozrela stránku (rtvs), aké povinnosti vyplývajú firme. Pri tejto príležitosti som si pozrela aj domácnosti.

zo stránky vyberám .....
..... Oslobodené od úhrady sú osoby ZŤP. .....

z informatívneho dokladu SIPO vyberám ....
... Oslobodené od úhrady sú osoby ZŤP. .....

nazriem do zákona ....
§5 -od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ ak žije v domácnosti s osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo je sám osobou s ťažkým zdravotným postihnutím

Jasné, že som "neobjavila Ameriku", ale toto bol aj môj prípad (v spoločnej domácnosti máme otca - ZŤP).

Nasledujúci deň stačilo zobrať preukaz ZŤP, (alebo rozhodnutie o posúdení), OP a na svojej pošte, kde spravujú vaše SIPO, vyplniť tlačivo a ste oslobodení. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Povedali, až od mája (v aprílovom SIPO už je zahrnutých 140,-).
Nešlo až tak o tých 140,- Sk (za ten apríl), ako o princíp - tak som telefonicky zisťovala v (rtvs) kde mám žiadať preplatok za apríl.
Pani na telefóne bola milá, spýtovala sa, či som doteraz nebola oslobodená ...
Nárok bol aj doteraz, len som o ňom nevedela. http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif

Pani na telefóne mi poradila, nech napíšem list (doterajšiemu vyberateľovi- STV-odd.konc.poplatkov, Mlynská dolina, Bratislava), doložím všetky skutočnosti a môžem žiadať vrátenie uhradených poplatkov 36mesiacov spätne. 35-od STV, 1-od RTVS

Nuž idem písať žiadosť, myslím, že sa oplatí .....http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
bashka
05.04.08,07:06
ahojte, please, vedel by mi nieto objasnit toto?
Som majitelkou 4 bytov a doteraz som platila len za jedno miesto, teda tam kde byvam. V ostatnych bytoch su podnajomnici.
1.4. som sa vybrala na postu nahlasit aj tie zvysne byty, ale tety a dokonca aj sama veduca posty mi povedala, ze to nie je tak, ze stale platim len za jedno miesto. Tak super, hovorim si, ale to vobec nevadi, ze vo vsetkych tych bytoch sa kludne pozera TV aj pocuva radio? Alebo ako to je? Musim platit za vsetky 4, ci len za jeden? Dakujem. Bashka
ola
05.04.08,08:28
... a môžem žiadať vrátenie uhradených poplatkov 36mesiacov spätne. 35-od STV, 1-od RTVS

a prosím ťa,mohla by si hodiť infošku ako si pochodila, prípadne sem prilepiť tú žiadosť? hm? Ďakujem :)
VladoaKatka
05.04.08,08:33
Ja som včera bola zrušiť inkasný súhlas na SIPO zjednoduchého dôvodu:

Doteraz sme platili, teda SIPO bolo vystavené na iné meno ako je nahlásený odber elektrickej energie. Pôvodný plátca si vypísal odhlášku a zaslal v dvoch výtlačkoch na RTVS a teda "nový" na základe elektromeru zase prihlášky.
Som zvedavá , či za tie spomínané 4% z poplatkov, ktoré berú, budú schopné naše žiadosti pochopiť a vybaviť správne????
Rozalka
06.04.08,08:55
Zamestnávatelia - čas sa kráti:



Zákon o úhrade za služby verejnosti č. 68/2008

Právnické osoby a podnikajúce fyzické osoby – najdôležitejšie zmeny od 1.4.2008:

povinnosť úhrady už nevyplýva z počtu rozhlasových alebo televíznych prijímačov, vedených v účtovníctve právnickej alebo samostatne zárobkovo činnej osoby, ale od skutočnosti, či zamestnáva v pracovnom pomere aspoň troch zamestnancov,

sadzba úhrady za každý kalendárny mesiac je 140 Sk (ak platiteľ zamestnáva od 3 do 9 zamestnancov),
560 Sk (od 10 do 49 zamestnancov),
2400 Sk (od 50 do 249 zamestnancov),
6000 Sk (od 250 do 999 zamestnancov) a
14000 Sk (1000 a viac zamestnancov),

splatnosť: úhradu je možné realizovať mesačne, štvrťročne, polročne a ročne, pričom pre určenie sadzby je rozhodujúci počet zamestnancov v prvý deň odbobia, za ktoré sa úhrada platí (napríklad pri ročnej úhrade bude rozhodujúci počet zamestnancov k 1.1. príslušného roka),
úhrada je splatná do posledného dňa prvého kalendárneho mesiaca obdobia, za ktoré sa platí,

Platby sa uhrádzajú na účet RTVS, s.r.o.:

Číslo účtu: 7000 333 333 / 8180
Variabilný symbol (VS) pre zamestnávateľa je vytvorený z čísiel 88 + Vaše IČO. Ak Vaše IČO je 12345678, potom Váš VS je 8812345678. V prípade, že Vaše IČO nemá 8 čísel, potom za čísla 88 doplňte toľko 0, aby počet čísel vo vytvorenom VS bol 10 (napr. pre IČO 123456 postupujte takto: 88 + 00 + 123456, Váš VS je 8800123456).
Konštantný symbol: 0558
platiteľ úhrady je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady do 30 dní vznik, zmenu alebo zánik povinnosti platiť úhradu a počet zamestnancov rozhodujúci pre určenie úhrady,
platiteľovi, ktorý je zamestnávateľom k 1.4.2008, vzniká povinnosť platiť úhradu podľa nového zákona od 1.4.2008,
v zmysle vyššie uvedeného musia všetci zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú troch a viacerých zamestnancov, najneskôr do 30.4. 2008 písomne oznámiť vznik povinnosti platiť úhradu a zaplatiť príslušnú sadzbu úhrady; vzor oznámenia je uverejnený na stránkách RTVS - tlačivo "Evidencia platiteľa úhrady - zamestnávateľ",
ak platiteľ nezaplatí úhradu, vyzve ho vyberateľ úhrady na zaplatenie tejto úhrady a na zaplatenie poštovného; ak platiteľ nezaplatí úhradu v lehote do 30 dní od doručenia výzvy, uplatňuje sa nárok na zaplatenie úhrady, poštovného a pokuty na súde; pokuty sú stanovené vo výške od 1000 do 5000 Sk, a to v závislosti od výšky sadzby poplatku

prihláška: http://www.rtvs.sk/documents/PO_formular_1.0.pdf

Odpovede na časté otázky:
http://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=haUvjKQlmiVtdume&_fs=P&_ts=39544%2C4481278125
endrju
06.04.08,09:06
Ja som včera bola zrušiť inkasný súhlas na SIPO zjednoduchého dôvodu:

Doteraz sme platili, teda SIPO bolo vystavené na iné meno ako je nahlásený odber elektrickej energie. Pôvodný plátca si vypísal odhlášku a zaslal v dvoch výtlačkoch na RTVS a teda "nový" na základe elektromeru zase prihlášky.
Som zvedavá , či za tie spomínané 4% z poplatkov, ktoré berú, budú schopné naše žiadosti pochopiť a vybaviť správne????
Asi by som to urobil jednoduchšie. Jedným listom (poslať s doručenkou alebo doručiť osobne do podateľne a nechať si potvrdiť prevzatie) by som výpalníckej firme oznámil všetky dôležité informácie a nech sa tá firma za tie 4% stará. Neviem, prečo by mal bežný občan kvôli výpalnému vyplňovať odhlášky / prihlášky a tie dvojmo ešte niekam ďalej zasielať. :confused:
azla
06.04.08,14:34
a prosím ťa,mohla by si hodiť infošku ako si pochodila, prípadne sem prilepiť tú žiadosť? hm? Ďakujem :)
Ešte som nepochodila, v nastavajúcom týždni sa chystám napísať žiadosť .

Žiadosť bude jednoduchá a krátka.
....žiadam o vrátenie zaplatených koncesionárskych poplatkov za obdobie od 1.5.2005 do 31.3.2008 z dôvodu, že v uvedenom období naša domácnosť splňala podmienku oslobodenia, nakoľko v spoločnej domácnosti žila osoba ZŤP.

K žiadosti prijájam prílohy, ktoré dokumentujú uvedený stav.
(kópia rozhodnutia o uznaní osoby za ZŤP, príp.kópia preukázu ZŤP;
kópia občianského preukázu)
Beata
06.04.08,14:42
ahojte, please, vedel by mi nieto objasnit toto?
Som majitelkou 4 bytov a doteraz som platila len za jedno miesto, teda tam kde byvam. V ostatnych bytoch su podnajomnici.
1.4. som sa vybrala na postu nahlasit aj tie zvysne byty, ale tety a dokonca aj sama veduca posty mi povedala, ze to nie je tak, ze stale platim len za jedno miesto. Tak super, hovorim si, ale to vobec nevadi, ze vo vsetkych tych bytoch sa kludne pozera TV aj pocuva radio? Alebo ako to je? Musim platit za vsetky 4, ci len za jeden? Dakujem. Bashka

Ak si odberateľkou el. energie vo všetkých štyroch bytoch Ty, tak platíš len jeden poplatok 140,- Sk.
tonkat
06.04.08,16:05
Ja som včera bola zrušiť inkasný súhlas na SIPO zjednoduchého dôvodu:

Doteraz sme platili, teda SIPO bolo vystavené na iné meno ako je nahlásený odber elektrickej energie. Pôvodný plátca si vypísal odhlášku a zaslal v dvoch výtlačkoch na RTVS a teda "nový" na základe elektromeru zase prihlášky.
Som zvedavá , či za tie spomínané 4% z poplatkov, ktoré berú, budú schopné naše žiadosti pochopiť a vybaviť správne????
Ak je odber el. energie napísaný nameno A a tiež aj SIPO je na to isté meno, tak keď chcem zmeniť, musím ísť najskôr do elektrárni? Alebo môže byť len SIPO na iné meno? to by asi nepomohlo, ak by bolo SIPO na B a odberateľ na A. Alebo?
Vďaka za odpoveď.
Marína
06.04.08,16:36
Tonka, SIPO je vždy na to isté meno aké je u dodávateľa elektr. energie. To by na SIPO musel nahlásiť dodávateľ EE, ak by si sa s ním dohodla, že je to síce tvoje odberné miesto ale platiť bude niekto iný. Neviem, či sa to takto dá.
misomiso
06.04.08,16:50
Ak je odber el. energie napísaný nameno A a tiež aj SIPO je na to isté meno, tak keď chcem zmeniť, musím ísť najskôr do elektrárni? Alebo môže byť len SIPO na iné meno? to by asi nepomohlo, ak by bolo SIPO na B a odberateľ na A. Alebo?
Vďaka za odpoveď.

Nemusis nikam chodit, staci zavolat nalinku ZSE - pripadne SSE alebo VSE. Teda aspon u ZSE to takto funguje, zavolas a mozes prehlasit odber aj na Roba Miklu , ak zadas jeho osobne udaje. Potom pridu na odpocet a kontrolu elektromera, staremu odberatelovi pride vyuctovacia faktura, novemu pride zmluva a prva faktura. Ja som to absolvoval nedavno. Jeden clovek moze platit aj za 100 bytov, ak sa takto viete dohodnut.
VladoaKatka
06.04.08,17:32
Asi by som to urobil jednoduchšie. Jedným listom (poslať s doručenkou alebo doručiť osobne do podateľne a nechať si potvrdiť prevzatie) by som výpalníckej firme oznámil všetky dôležité informácie a nech sa tá firma za tie 4% stará. Neviem, prečo by mal bežný občan kvôli výpalnému vyplňovať odhlášky / prihlášky a tie dvojmo ešte niekam ďalej zasielať. :confused:

No Andrej, mám info, že treba dvojmo, dalo by sa to rozoberať...., ale nechajme to tak my už to nezmeníme, predpokladám, že jedno pôjde asi na RTVS a druhé na SIPO. Poslať poštou je asi pre mňa jednoduchšie aj lacnejšie, ako ísť do Blavy s autom a osobne doručiť do podateľne, to už by mi mali dať aspoň 1 mesiac dajaké %-tá.
VladoaKatka
06.04.08,17:37
Ak je odber el. energie napísaný nameno A a tiež aj SIPO je na to isté meno, tak keď chcem zmeniť, musím ísť najskôr do elektrárni? Alebo môže byť len SIPO na iné meno? to by asi nepomohlo, ak by bolo SIPO na B a odberateľ na A. Alebo?
Vďaka za odpoveď.

Odber elektriky je možné zmeniť telefonicky. Musíte byť pri aparáte obidvaja, jeden sa odhlási a druhý sa prihlási.

U nás SIPO bolo na manželové meno a elektromer je na syna. Sú to dve samostatné rodiny, preto sme to museli riešiť takto, lebo už 2.4. mi prišiel lístok SIPO, podľa ktorého by už strhli 140,- Sk ale syn tiež bude podľa elektromeru platiť od apríla 140,- Sk - teda by to bolo zaplatené dvakrát.

P.S: viete si predstaviť koľkokrát dostanú 140,- Sk za jedno odberné miesto???
tonkat
06.04.08,17:38
Nemusis nikam chodit, staci zavolat nalinku ZSE - pripadne SSE alebo VSE. Teda aspon u ZSE to takto funguje, zavolas a mozes prehlasit odber aj na Roba Miklu , ak zadas jeho osobne udaje. Potom pridu na odpocet a kontrolu elektromera, staremu odberatelovi pride vyuctovacia faktura, novemu pride zmluva a prva faktura. Ja som to absolvoval nedavno. Jeden clovek moze platit aj za 100 bytov, ak sa takto viete dohodnut.
Ďakujem, teda stačí zavolať na elektrárne, oni mi to prehlásia a aj oznámia pošte zmenu na SIPO?
tonkat
06.04.08,17:41
My to máme podobne, byt kde bývame je na manžela a chata - víkend. domček - je na mňa, preto to chcem dať na jedno meno, veď naraz na dvoch miestach nepozerám telku :eek::eek:
marion
06.04.08,19:09
To akože je to pravda, že existujú rodiny bez rádia a TV?:eek:
VladoaKatka:
Napriklad ja nemam ani radio ani TV a som uplne spokojna. Teraz aby som platila za to, co ani nemam moznost vyuzivat.
misomiso
06.04.08,19:13
Ďakujem, teda stačí zavolať na elektrárne, oni mi to prehlásia a aj oznámia pošte zmenu na SIPO?

Nie neoznamia. Musis to potom ohlasit na poste alebo priamo vyberatelovi poplatkov.
tonkat
06.04.08,19:32
Vďaka misomiso, teda čaká ma pekná tortúra vybavovačiek.
charonme
07.04.08,07:54
ok, tak ked nikto nezareagoval na moj navrh o prehlaseni elektriny na obcianske zdruzenie (pretoze za odber platia len FO), tak teraz navrhujem pre tych, co maju rodinny dom s garazou prehlasit odber elektriny pre spotrebu v rodinnom dome na spotrebu v garazi ;)
tonkat
07.04.08,08:52
Nemusis nikam chodit, staci zavolat nalinku ZSE - pripadne SSE alebo VSE. Teda aspon u ZSE to takto funguje, zavolas a mozes prehlasit odber aj na Roba Miklu , ak zadas jeho osobne udaje. Potom pridu na odpocet a kontrolu elektromera, staremu odberatelovi pride vyuctovacia faktura, novemu pride zmluva a prva faktura. Ja som to absolvoval nedavno. Jeden clovek moze platit aj za 100 bytov, ak sa takto viete dohodnut.
Tak pridávam skúsenosť z dnešného rána. SSE neprehlasujú odbery elektriny po telefóne, jedine po zaslaní formuláru, ktorý ti zašlú poštou, alebo ak si zájdeš osobne do ich kancelárie. Nie sú E ako E
iva
07.04.08,09:13
Prosím o radu - do počtu zamestnancov sa započítavajú aj dohodári ? Alebo len zamestnanci v trvalom prac.pomere ? Napr. firma má 6 stálych zamestnancov a 5 dohodárov (a dosť sa to každý mesiac mení) - patrí v apríli do skupiny A alebo B ? Teda bude platiť za apríl 140 Sk alebo 560 Sk ?
Ďakujem.
Beata
07.04.08,09:15
Prosím o radu - do počtu zamestnancov sa započítavajú aj dohodári ? Alebo len zamestnanci v trvalom prac.pomere ? Napr. firma má 6 stálych zamestnancov a 5 dohodárov (a dosť sa to každý mesiac mení) - patrí v apríli do skupiny A alebo B ? Teda bude platiť za apríl 140 Sk alebo 560 Sk ?
Ďakujem.
Citujem zo stránky RTVS (http://www.rtvs.sk/rtvs/?__p=mmFFAQ&__id=mmFFAQ.Adapter1.aaDefaultAction&_sid=cnQoJDRngXeKpYt1&_fs=P&_ts=39545%2C4646646412):
"Počíta sa medzi zamestnancov aj zamestnanec na dohodu o vykonaní práce?
Do počtu zamestnancov sa nezaratávajú osoby zamestnané na dohodu o pracovnej činnosti, na dohodu o vykonaní práce a ani na dohodu o brigádnickej činnosti."
ola
07.04.08,09:32
Klikla som si na tú stránku, v sekcii: časté otázky-zamestnávatelia. Tie odpovede ma uvádzajú do stavu bezmocnej zúrivosti. Prečo nezhrnuli všetky otázky do jednej "hrče" a neodpovedali na ne jedinou vetou, ktorú "verklíkujú" skoro pri každej otázke?!!

aha:
Platiteľom úhrady je zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

Túto "suchú" vetu som tam narátala asi 6x krát v odpovedi. A pritom sú to otázky, o ktorých by sa dalo trochu konkrétnejšie "rozprávať". Ako vždy, to majú kompetentní "v paži".
misomiso
07.04.08,09:35
Prosím o radu - do počtu zamestnancov sa započítavajú aj dohodári ? Alebo len zamestnanci v trvalom prac.pomere ? Napr. firma má 6 stálych zamestnancov a 5 dohodárov (a dosť sa to každý mesiac mení) - patrí v apríli do skupiny A alebo B ? Teda bude platiť za apríl 140 Sk alebo 560 Sk ?
Ďakujem.

Nie.
Braňo
08.04.08,15:13
Klikla som si na tú stránku, v sekcii: časté otázky-zamestnávatelia. Tie odpovede ma uvádzajú do stavu bezmocnej zúrivosti. Prečo nezhrnuli všetky otázky do jednej "hrče" a neodpovedali na ne jedinou vetou, ktorú "verklíkujú" skoro pri každej otázke?!!

aha:
Platiteľom úhrady je zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov.

Túto "suchú" vetu som tam narátala asi 6x krát v odpovedi. A pritom sú to otázky, o ktorých by sa dalo trochu konkrétnejšie "rozprávať". Ako vždy, to majú kompetentní "v paži".

Nakoľko sa jedná o inštitúciu zriadenú štátom, ktorá nemá záujem podať prehľadné, úplné a stručné informácie.
Mária27
08.04.08,17:08
Kde bolo oficiálne oznámené, že tou sro-člou sa stalo RTVS? Nemyslím na noviny alebo rádio či TV - v nejakom vestníku ...
endrju
08.04.08,17:28
Kde bolo oficiálne oznámené, že tou sro-člou sa stalo RTVS? Nemyslím na noviny alebo rádio či TV - v nejakom vestníku ...
Nikde. A buď rada, že sa zatiaľ za takú sročku samozvane nevyhlásilo aspoň 10 nejakých iných sročiek. Jedinou zárukou, že RTVS je tá "správna" sročka by azda mohlo byť to, že v obchodnom registri asi nenájdeš podobnú sročku založenú spoločne dvomi tzv. verejnoprávnymi médiami.
Výpis z obchodného registra je k nahliadnutiu, napríklad, tu http://www.orsk.sk/vypis.asp?ID=123356&SID=2&P=1
Mária27
08.04.08,17:48
Nikde. A buď rád, že sa zatiaľ za takú sročku samozvane nevyhlásilo aspoň 10 nejakých iných sročiek. Jedinou zárukou, že RTVS je tá "správna" sročka by azda mohlo byť to, že v obchodnom registri asi nenájdeš podobnú sročku založenú spoločne dvomi tzv. verejnoprávnymi médiami.
Výpis z obchodného registra je k nahliadnutiu, napríklad, tu http://www.orsk.sk/vypis.asp?ID=123356&SID=2&P=1

Presne na to som myslela. Zákon neurčuje názov s.r.o., dokonca ani neodkazuje, kde sa to dozvieme.

Máme zamestnávateľa prihlásiť (doteraz platil len 1 R), ale nevieme kam. Môžeme veriť médiám? Koľkokrát zavádzali? A číslo účtu nie je ani v registri. Čo ak niekto rozpošle na adresy zamestnávateľov listy so svojím číslom?
endrju
08.04.08,17:55
...A číslo účtu nie je ani v registri. Čo ak niekto rozpošle na adresy zamestnávateľov listy so svojím číslom?
Aspoň budú mať médiá o čom "točiť" niekoľko dní a pospolitý slovenský ľud bude mať o zábavu postarané pri počúvaní premúdrelých reprezentantov politickej koalície a aj opozície. A všetci sa budú pretekať v tom, akí sú múdri a ako to všetko predvídali. Národ popri nadávaní na panské huncútstva možno aj prehliadne nejaké iné podstatne väčšie podvody, ktoré v tom istom čase budú prebiehať akože "v zákulisí".
Veď sme na Slovensku a jeden nemenovaný politik (dnes už "klasik") sa už dávnejšie vyjadril, že na Slovensku je to tak. :mad:
Mária27
08.04.08,18:14
No, mal by im niekto pomôcť, už sú zahltení. Koľkých majú zamestnancov (koľko z vybratých peňazí zostane v sro)?

Uvedomili si, koľko je na Slovensku zamestnávateľov? Do konca apríla musíte byť nielen zaevidovaní, ale mať aj zaplatené!
endrju
08.04.08,18:17
No, mal by im niekto pomôcť...
Dúfam, že o tej pomoci výpalníkom iba žartuješ. :rolleyes:
Mária27
08.04.08,18:24
Ja to nebudem, ale dopriala by som im, aby si aspoň tento náš návod prečítala nejaká iná šikovnejšia výpalnícka firma.

Ja som napr. mala rádio len ako dekoráciu, tak som ho darovala ... a platiť budem. Dobre, môžem ho počúvať niekde na nete. Ale ako budú družstevníci pri okopávaní pozerať televíziu?
endrju
08.04.08,18:34
... tento ... návod prečítala nejaká iná šikovnejšia výpalnícka firma...
podobných úvah na nete nájdeš niekoľko stovák. Nič nové pod slnkom. Určite nad takouto možnosťou už viacerí "šíkovní" veľmi intenzívne uvažovali. Predpokladám, že nejaký ten škandálik súvisiaci s výberom výpalného sa skôr či neskôr objaví.

Ja to nebudem, ale dopriala by som im, aby si aspoň tento náš návod prečítala nejaká iná šikovnejšia výpalnícka firma.
... ako budú družstevníci pri okopávaní pozerať televíziu?
Myslíš, že iba družstevníci majú v pracovnej náplni niečo iné, ako pozeranie televízie? Ešte tak počúvanie rozhlasu je možné pri mnohých povolaniach. Ale nedokážem si predstaviť ani vodiča autobusu MHD a ani lekára sledujúceho pri práci televízny prenos akejkoľvek televízie vrátane tej tzv. verejnoprávnej.
Mária27
08.04.08,18:44
Nedajú to nejaké zahraničné firmy na Ústavný či Európsky súd? Budú platiť 14 tisíc mesačne - to nemali v podmienkach podnikania v SR.
misomiso
08.04.08,18:50
Nedajú to nejaké zahraničné firmy na Ústavný či Európsky súd? Budú platiť 14 tisíc mesačne - to nemali v podmienkach podnikania v SR.

Preco len zahranicne firmy? Ved to poskodzuje v principe kazdeho podnikatela, nie len zahranicnych.
Mária27
08.04.08,18:56
Myslím, že v dnešnej dobe už neexistujú ľudia, ktorí nepočúvajú rádio. Existujú ešte nejaký, čo nevlastnia televízor a na tých v zákone mali myslieť. Mohli mať možnosť dať čestné prehlásenie a tak sa vyhnúť plateniu. Pričom by mohli počítať aj s kontrolou. A za takýto hlúpy zákon sa môžeme poďakovať predovšetkým neplatičom, ktorých je stále veľa. :mad:

Myslíš, že nepatrím do množiny ľudí? Nepočúvam rádio - nikde. Mala som ho doma, ale nezapla za celý rok - tak som ho darovala. Doma si púšťam vždy tlevíziu.
Už mi ale platba nabehla.
Mária27
08.04.08,18:58
Preco len zahranicne firmy? Ved to poskodzuje v principe kazdeho podnikatela, nie len zahranicnych.

Ale naši držia hubu - len to prenesú do cien.
misomiso
08.04.08,19:24
Ale naši držia hubu - len to prenesú do cien.

Ano, ja tiez drzim hubu, pretoze je vysoko nerentabilne sa tym zaoberat na nejakej pravnej urovni. Kazdy normalny podnikatel ma ine starosti.

Myslim, ze je na case sa zamysliet, komu vlastne sluzia verejnopravne media predovsetkym. V tejto suvislosti davam do pozornosti vyhlasenie sucasneho predsedu vlady - v podstate priznanie sa k tomu, ze si do televiznych rad budu snazit presadit "svojich" ludi. Teda - aby si niekto nemyslel ze kritizujem Fica, je mi jasne, ze on sa iba verejne priznal k niecomu, o co sa snazi kazdy premier. Teda verejnopravne media sa vzdy aspon z casu na cas stavaju nastrojom na manipulaciu verejnej mienky ludi. A zaplatit to maju ludia, ktorym maju byt masirovane mozgy, a nie ten, kto ich chce masirovat. To je super, ja by som si tiez zelal, aby tie miliony, co davame rocne na reklamu platili za nas nasi zakaznici... A k tomu este podmienka - vsetci by sa povinne museli stat nasimi zakaznikmi.

Co je mi na tom nepochopitelne, je fakt, ze ludia taketo spravanie vlady sice masivne kritizuju, ale na preferenciach pol. stran sa to nijako neprejavuje. To mi pripomina taky ten stary vtip, ktory mimochodom nie je nijak obzvlast vtipny, iba vystihuje naladu po roku 1948. Gottwald recni na balkone na Vaclavskom namesti a davy saleju. Hovori, - treba zakazat to a ono - HURAAA - potraviny budu na listky - HURAAA - zatvorime hranice - HURAAA - a zrazu mal problem ukoncit prejav, dav ho stale vyvolaval HURAA HURAA. Tak posledny raz prisiel z balkona a vravi svojim sudruhom:
Clovece, ja som im uz musel povedat, aby mi "polibili prdel".
Oni na to: ... a co sa stalo?
No - zacinaju sa stavat do radu.
wagner
08.04.08,19:30
Dnes bola o tomto zákone beseda v SRo od 20 hod do 21 hod. Podávali výklad zákona na základe telefonických a emailových dotazov. Bolo to zaujímavé a ku koncu jedna osoba nazvala tých čo to schválili debilmi. Najviac niekomu asi prekážali letanovskí rómovia, ktorí pozerajú televíziu a počúvajú rádio ale nemusia platiť lebo nemajú zástrčku. Ale majú elektrocentrály resp. batérie. Keby stál liter benzínu 2,20 Sk ako za starých čias, aj ja si kúpim elektrocentrálu. Potom by energetické závody skrachovali.
endrju
08.04.08,19:39
Zhotov si vrtuľku a k nej zapoj generátor, rodine navar poriadnej fazuľovice a potom "splodinami" poháňajte tú vrtuľku. Za lacný peniaz budeš mať aj elektrinu a aj sa vyhneš plateniu výpalného. Ale ak takto bude postupovať príliš veľa ľudí, určite sa nájde nejaký chytrák v parlamente, ktorý nám zdaní aj ten produkt vznikajúci po požití fazuľovice.
A čudujem sa tým, čo mali vôbec silu zapnúť vysielanie o takej somarine, ako je vysvetľovanie zákona o výpalnom. Počúvam teraz radšej archívnu nahrávku rozhlasovej hry s veľmi kvalitným hereckým obsadením vysielanú na inom rozhlasovom okruhu. Keď už za to platím to výpalné ... :D
wagner
08.04.08,19:54
Podobné odpovede tam tiež padali, bolo to zaujímavé počúvať. ALe čo narobíme my dvaja - zákon nezmeníš ani Ty ani ja. Iba sa môžeme takto na ňom vybúriť. O tej elektrocentrále síce uvažujem, ale nie v súvislosti so zástrčkovým zákonom, ale s tým, že keď zafúka vietor a vypadne elektrina, tak si môžem založiť ohník na dvore a nie kúriť v peci. Lebo všetko je na čerpadlo, či plyn, či kúrenie na pevné palivo v peci.
endrju
08.04.08,20:07
Podobné odpovede tam tiež padali, bolo to zaujímavé počúvať. ALe čo narobíme my dvaja - zákon nezmeníš ani Ty ani ja. Iba sa môžeme takto na ňom vybúriť. O tej elektrocentrále síce uvažujem, ale nie v súvislosti so zástrčkovým zákonom, ale s tým, že keď zafúka vietor a vypadne elektrina, tak si môžem založiť ohník na dvore a nie kúriť v peci. Lebo všetko je na čerpadlo, či plyn, či kúrenie na pevné palivo v peci.
Myslím si, že iba aktívnymi prejavmi nesúhlasu so zákonom sa dá dosiahnuť jeho zrušenie.
Formy prejavu nesúhlasu môžu byť veľmi rozmanité. Čím pestrejšie budú, tým azda lepšie. A nemusia byť tie formy ani také, aby sme iným nadávali v priamom televíznom alebo rozhlasovom prenose.
Takže si vôbec nemyslím, že sa nedá dosiahnuť jeho zmena = zrušenie (veľa kvapiek robí more).
Mám ale obavy, aby prípadné zrušenie hlúpeho zákona o výpalnom nebolo nahradené nejakou ešte väčšou hlúposťou.

No a na odber elektriny som odkázaný aj ja - bez nej si doma tiež nezakúrim (iba ak produktami z tej fazuľovice pod duchnou ;) )
To už tu radšej nespomínam, že bez elektriny si ako poraďák - závislák nebudem môcť dovoliť na tomto fóre nadávať na platenie výpalného. :cool:
misomiso
08.04.08,20:30
Ja som kupil neuveritelne lacnu centralu, cez mall.sk, iba cca 2900 Sk. Ide perfektne, utiahne nejakych 700W, vyhoda je, ze je mala a lahka.
berry
09.04.08,05:07
Ja neviem či to tu niekde je , prešla som to len zbežne, ale nikde nemôžem nájsť účet na ktorý mám poslať tie peniaze. Už som poslala aj prihlášku , neviem či sa mi vyjadria, ale nikde ani na ich stránke som to nie je .
Nemáte ho náhodou niekto? Alebo mi pošlite prosím link kde to mám hľadať.
Ďakujem vééééélmi pekne
-b-
bepo
09.04.08,05:16
To je super, ja by som si tiez zelal, aby tie miliony, co davame rocne na reklamu platili za nas nasi zakaznici...
To tu existuje nejaká štátna organizácia ktorá dáva dodácie na reklamu a už to neplatia zákazníci v cene výrobku? :eek: Prosil by som adresu tej firmy, aj ostatní majú záujem :rolleyes:
mimotemy Teda misomiso, v poslednej dobe tu trieskaš dobré nezmysly
Barbara
09.04.08,05:41
Ja neviem či to tu niekde je , prešla som to len zbežne, ale nikde nemôžem nájsť účet na ktorý mám poslať tie peniaze. Už som poslala aj prihlášku , neviem či sa mi vyjadria, ale nikde ani na ich stránke som to nie je .
Nemáte ho náhodou niekto? Alebo mi pošlite prosím link kde to mám hľadať.
Ďakujem vééééélmi pekne
-b-


no mne odpísali, že až od 14.4.2008 bude k dispozícii to číslo účtu.
treba si vytvoriť na ich stránke webový účet a tam si treba zmeniť spôsob platenia, alebo vyplniť to tlačivo o evidencii, čo majú na stránke a odniesť to na poštu.alebo priamo zaslať na ich adresu:
RTVS, s.r.o.
Staré Grunty 2
841 41 Bratislava
Tel: 02 / 6061 4508
Fax: 02 / 6061 4447


p.s.a prosím Vás už sa nejedná o príjimačoch, kto čo má, či nemá, ale o zástrčkoch. a zástrčky asi má každý jeden byt či dom, lenže ja mám taký dojem, že oni zástrčky nemajú nakoľko sú oslobodení od platenia:confused::mad:
Dada
09.04.08,05:48
A budú k tomu faktúry posielať, či si to treba evidovať, že nezabudneme platiť?
Dada
09.04.08,05:51
Ja neviem či to tu niekde je , prešla som to len zbežne, ale nikde nemôžem nájsť účet na ktorý mám poslať tie peniaze. Už som poslala aj prihlášku , neviem či sa mi vyjadria, ale nikde ani na ich stránke som to nie je .
Nemáte ho náhodou niekto? Alebo mi pošlite prosím link kde to mám hľadať.
Ďakujem vééééélmi pekne
-b-

Tu je:
Spôsob platenia
Úhrada sa platí na účet vyberateľa:
číslo účtu: 7000 333 333/ 8180,
variabilný symbol: 88xxxxxxxx
(za čísla 88 sa doplní osemmiestne IČO zametnávateľa – ak je IČO len šesťmiestne, doplnia sa medzi číslo 88 a IČO dve nuly),
konštantný symbol: 0558.

Pri úhradách je nevyhnutné uviesť variabilný symbol, v opačnom prípade nebude úhrada správne priradená príslušnému platiteľovi.

Je to z ich stránky www.rtvs.sk
ZuzanaP
09.04.08,06:10
A prečo nečakáte, kým vás upovedomia, že ste povinní platiť konces. poplatky?;)
VladoaKatka
09.04.08,06:13
azla
09.04.08,06:17
A prečo nečakáte, kým vás upovedomia, že ste povinní platiť konces. poplatky?;)

Dávnejšie, bola vyslovená veta: "Iniciatíve netreba odporovať".
(Skrúcaný, Noga a spol.- Fujárová schow)
VladoaKatka
09.04.08,16:27
http://ekonomika.sme.sk/c/3800255/Takmer-40-domacnosti-v-SR-ma-televizny-signal-cez-kabel.html

Dnes som sa dostala k tomuto článku, sice je o niečom inom a tak trochu som začala počítať.

citát z článku:
Bratislava 30. marca (TASR) - "Televízny prijímač vlastní v súčasnosti 2,1 milióna slovenských domácností"

Ak toľko domácností vlastní televízny prijímač - tak majú elektrickú energiu, teda - sú odberným miestom elektrickej energie. Predpokladajme...

Predpokladajme, že 2 miliona domácností bude mať povinnosť platiť 140,- Sk mesačne = 28 milionóv. Ak RTVS spoločnosť z týchto poplatkov bude mať 4% na svoju správu to je = 11.200.000,- Sk a to vyberú len mesašne, koľko za rok, to mi už asi kalkulačka neunesie:eek::eek::eek: bude vyzerať asi takto.

Do tejto kalkulácie som nezarátala firmy..., to asi sa nedá odhadnúť, tipnúť
polovička alebo rovnako???

Teraz posúdte, že sú zavalení prácou a nestíhajú....no nech len makajú.

Však som to zle odčítala tie nuly, ale nechcem to opravovať v texte
endrju
09.04.08,18:26
... (http://ekonomika.sme.sk/c/3800255/Takmer-40-domacnosti-v-SR-ma-televizny-signal-cez-kabel.html)Predpokladajme, že 2 miliona domácností bude mať povinnosť platiť 140,- Sk mesačne = 28 milionóv. Ak RTVS spoločnosť z týchto poplatkov bude mať 4% na svoju správu to je = 11.200.000,- Sk...
Odporúčam trochu premazať kalkulačku :cool:
2 000 000 * 140 = 280 000 000 :D
Za rok je to kúsok cez 3 miliardy. S takým výnosom sa počítalo aj v dôvodovej správe. Takže ...

Avšak "unikátnych" odberateľov elektriny určite toľko nie je. Bezmála polovica účastníkov tejto diskusie sa "vychvaľuje", že majú dva byty a pod. ;)
Rozalka
09.04.08,19:44
Ja neviem či to tu niekde je , prešla som to len zbežne, ale nikde nemôžem nájsť účet na ktorý mám poslať tie peniaze. Už som poslala aj prihlášku , neviem či sa mi vyjadria, ale nikde ani na ich stránke som to nie je .
Nemáte ho náhodou niekto? Alebo mi pošlite prosím link kde to mám hľadať.
Ďakujem vééééélmi pekne
-b-
tu som to napísala len pred pár dňami:
http://www.porada.sk/701010-post144.html
VladoaKatka
10.04.08,05:45
Odporúčam trochu premazať kalkulačku :cool:
2 000 000 * 140 = 280 000 000 :D
Za rok je to kúsok cez 3 miliardy. S takým výnosom sa počítalo aj v dôvodovej správe. Takže ...

Avšak "unikátnych" odberateľov elektriny určite toľko nie je. Bezmála polovica účastníkov tejto diskusie sa "vychvaľuje", že majú dva byty a pod. ;)

Máš pravdu, však sa mi tie čísla ani nezmestili na display kalkulačky:), teraz vážne, však potom je to aj viac. Slušné, velmi slušné a že sú zahltení s prácou....

mimotemyEšteže tú kalkulačku používam len občas, hlavné je , že účtovníctvo s ňou nepočítam:eek:
VladoaKatka
10.04.08,05:52
Avšak "unikátnych" odberateľov elektriny určite toľko nie je. Bezmála polovica účastníkov tejto diskusie sa "vychvaľuje", že majú dva byty a pod. ;)

Môžno časom sa dostane na verejnosť, koľko získali s týmto zákonom, či získali aj Tí pre ktorých to vyberajú, alebo len tá nová spoločnosť???
bepo
10.04.08,06:49
Problém by nemali byť koncesionárske poplatky ako také hoci na ne väčšina nadáva ale ako sa použijú a to už je každému šuma fuk
Braňo
10.04.08,09:44
Pre odľahčenie témy. ;)
Zita5
10.04.08,10:19
Pre odľahčenie témy. ;)

No super čítanie , ja som toho názoru , že i keď je to na odľahčenie , je to krutá realita .;)
martinius
10.04.08,13:20
Väčší bullshit ako ten zákon som ešte nevidela. Tak podnikám vo vlastnom dome a mám platiť 2x za jednu službu? To je čo za bordel?Pritom telku ani nepozerám, ak vidím STV 2x za mesiac, tak to je veľa...trošku drahé kino.
marion
10.04.08,19:57
Ti, ktori este nemaju variabilny symbol pre platenie koncesionarskych poplatkov, tak sa mozete prihlasit na stranke http://www.koncesionari.sk/.
endrju
10.04.08,20:29
Ti, ktori este nemaju variabilny symbol pre platenie koncesionarskych poplatkov, tak sa mozete prihlasit na stranke http://www.koncesionari.sk/.
... a tí, čo neboli ešte ministrami, nech sa prihlásia u súdruha Žinčicu (odpočuté z nahrávky jedného nemenovaného kabaretu) :D
est
16.04.08,06:58
Väčší bullshit ako ten zákon som ešte nevidela. Tak podnikám vo vlastnom dome a mám platiť 2x za jednu službu? To je čo za bordel?

zákon predpokladá, že telku pri práci pozerajú tvoji minimálne 3 zamestnanci;)
cactus
16.04.08,07:35
zákon predpokladá, že telku pri práci pozerajú tvoji minimálne 3 zamestnanci;)


:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
ZuzanaP
16.04.08,07:59
Dnes nám prišiel list z RTVS, spolu s tlačivkom evidencia platiteľa úhrady - zamestnávateľ. Takže idem sa do toho pustiť...
Hanka
16.04.08,08:14
zákon predpokladá, že telku pri práci pozerajú tvoji minimálne 3 zamestnanci;)
ktori si platia koncesionarske poplatky doma. Pekny bordel, aby sme si platili dvakrat za nieco co ani vsetci nevyuzivame :mad:
Hanka
16.04.08,08:16
Dnes nám prišiel list z RTVS, spolu s tlačivkom evidencia platiteľa úhrady - zamestnávateľ. Takže idem sa do toho pustiť...
Zuzana, aj si sa tam prihlasovala, alebo to poslali na zaklade oznamenia zo Soc.poistovne?
ZuzanaP
16.04.08,08:26
Zuzana, aj si sa tam prihlasovala, alebo to poslali na zaklade oznamenia zo Soc.poistovne?
Nikam sme sa neprihlasovali, jednoducho prišiel (teda doniesla nám ho teta poštárka:D) list doporučene.
zienka
16.04.08,08:33
Takže PO pride prihlaska postou. A co FO? My sme doma platili len za telku, teraz mame platit aj za rozhlas. Pride nam tiez list domov? Alebo sa aj FO musi prihlasit?
Beata
16.04.08,08:37
Takže PO pride prihlaska postou. A co FO? My sme doma platili len za telku, teraz mame platit aj za rozhlas. Pride nam tiez list domov? Alebo sa aj FO musi prihlasit?

Ak platíte SIPO, tak Vám automaticky zvýšia poplatok na 140,- Sk.
Aljok
16.04.08,08:41
Takže PO pride prihlaska postou. A co FO? My sme doma platili len za telku, teraz mame platit aj za rozhlas. Pride nam tiez list domov? Alebo sa aj FO musi prihlasit?
Klikni sem : http://www.rtvs.sk/rtvs/?__id=mmFHlavni.RightsAdapter.aaSetFilterFO&_sid=1GMJ8gFBBeGwf8CK&_fs=N&_ts=39554%2C439074375
zienka
16.04.08,08:45
Ak platíte SIPO, tak Vám automaticky zvýšia poplatok na 140,- Sk.

No my platime prevodom z uctu, tak teraz som na pochybach, preto sa pytam.
Beata
16.04.08,08:47
No my platime prevodom z uctu, tak teraz som na pochybach, preto sa pytam.
Ak neplatíte cez SIPO, tak si sama zvýšiš platbu na 140,- Sk.
VladoaKatka
16.04.08,08:59
Ti, ktori este nemaju variabilny symbol pre platenie koncesionarskych poplatkov, tak sa mozete prihlasit na stranke http://www.koncesionari.sk/.

Firmám posielajú doporučene tlačivá, vôbec sa netreba ponáhlať. Ja som poslal im minulý týždeň odhlášku a dnes som dostala od nich list. Podľa adresy to neni na základe mojej odhlášky,lebo ja neuvádzam číslo domu v tak, ak uviedli oni.
Modroocko
16.04.08,12:25
Mňa najviac zaráža dopad na malé firmy, pre ktoré účtujem. Firma s troma zamestnancami, ktorá ani nie je odberateľom el. energie, lebo jej zamestnanci pracujú doma, majiteľ uchováva doklady u seba doma, takže ani žiadna kancelária vlastne neexistuje, ale musí platiť 140,- Sk mesačne. To snáď ani nepotrebuje komentár.:confused:
Ďalší príklad - Firma s 12 zamestnancami, ktorá doteraz platila len 80,- Sk mesačne za 2 rozhlasové prijímače v dvoch firemných autách, musí po novom platiť 560,- Sk mesačne. :mad:
Na druhej strane - zvýšené vstupné náklady ovplyvnia aj dosiahnutú výšku hospodárskeho výsledku týchto malých firiem. Teda aj výsledné dane. Lenže - od istého zdroja z Daňového riaditeľstva viem, že nie títo drobní plnia štátny rozpočet. Údajne viac ako 80 % tvoria veľké firmy, ktoré na tomto "úžasnom" zákone vlastne len ušetria. Takto teda vyzerá "sociálna vláda" v praxi. :mee:
janaGT
17.04.08,09:10
Tu je:
Spôsob platenia
Úhrada sa platí na účet vyberateľa:
číslo účtu: 7000 333 333/ 8180,
variabilný symbol: 88xxxxxxxx
(za čísla 88 sa doplní osemmiestne IČO zametnávateľa – ak je IČO len šesťmiestne, doplnia sa medzi číslo 88 a IČO dve nuly),
konštantný symbol: 0558.

Pri úhradách je nevyhnutné uviesť variabilný symbol, v opačnom prípade nebude úhrada správne priradená príslušnému platiteľovi.

Je to z ich stránky www.rtvs.sk (http://www.rtvs.sk)

v liste, ktorý prišiel spolu s prihláškou je uvedené:
"Upozorňujeme Vás na skutočnosť, že úhradu za služby musíte uhrádzať bez našej výzvy a bez očakávania účtovného dokladu - faktúry. ..."
??????????
Tweety
17.04.08,09:17
v liste, ktorý prišiel spolu s prihláškou je uvedené:
"Upozorňujeme Vás na skutočnosť, že úhradu za služby musíte uhrádzať bez našej výzvy a bez očakávania účtovného dokladu - faktúry. ..."
??????????
K predpisu úhrady budeme prikladať zrejme ZZ:rolleyes: Toto nemá chybu.:cool:
maria7
17.04.08,09:25
No nemám slov. Manžel ako SZČO má 3zamestnacov a firmu má samozrejme na domácej adrese.
Z toho mi vychádza, že 1x zaplatí za domácnosť a 1x ako zamestnávateľ.
Len:eek::eek::eek:.
ZuzanaP
17.04.08,09:27
ZZ? Asi mi nedochádza.....
Aljok
17.04.08,11:00
ZZ? Asi mi nedochádza.....
Zoznam zamestnancov?
Tweety
17.04.08,11:01
ZZ? Asi mi nedochádza.....
Zbierka zákonov predsa.:---
Tweety
17.04.08,11:02
Zoznam zamestnancov?
Nie.
Aljok
17.04.08,11:06
Nie.
Prečo nie zoznam zamestnancov? Čím potom zdokladuješ výšku predpisu úhrady, keď faktúru nemáš? :D:D:D
Tweety
17.04.08,11:07
Prečo nie zoznam zamestnancov? Čím potom zdokladuješ výšku predpisu úhrady, keď faktúru nemáš? :D:D:D
Ten zoznam zamestnancov je až na druhom mieste.:cool::---
Aljok
17.04.08,11:09
Ten zoznam zamestnancov je až na druhom mieste.:cool::---
A ako tretiu prílohu by som navrhovala kópiu prílohy mesačného výkazu do SP.:D:D:D
Jana Motyčková
17.04.08,11:10
A ako tretiu prílohu by som navrhovala kópiu prílohy mesačného výkazu do SP.:D:D:D
Nepostačujúce :D.

Vysvetlenie - pre úhradu je dôležitý stav zamestnancov na začiatku mesiaca, čo z výkazu do SP nevidíte.
VladoaKatka
17.04.08,11:14
v liste, ktorý prišiel spolu s prihláškou je uvedené:
"Upozorňujeme Vás na skutočnosť, že úhradu za služby musíte uhrádzať bez našej výzvy a bez očakávania účtovného dokladu - faktúry. ..."
??????????

V prihláške sa má zvoliť periodicita, ale nikde som sa ani ja nedočítala, že či to bude na základe tej prihlášky uznávané, alebo budú posielať faktúry dodatočne..., alebo aký daňový doklad bude mať do účtovníctva firma. Asi to bude ako s odvodmi do ZP a SP - je to povinnosť a žiadny doklad na to nepotrebuješ.

V tom liste sa píše aj to, že výška sadzby sa určí podľa počtu zamestnancov v prvý deň obdobia, za ktoré sa úhrada platí.
Platiteľ je povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady - zmenu, zánik. Zmenu počtu zamestnancov nahlasuje len v tom prípade, ak to má vplyv na zmenu sadzby, tj. pohyb medzi počtami 3 až 9, 10 až 49 atď. netreba nahlasovať.

P.S.: môžno, že viacerí ste dostali e-mailom tento blog.
http://richardsulik.blog.sme.sk/c/143521/Peticiu-podpisali-aj-Fico-aj-Madaric.html
Aljok
17.04.08,11:14
Nepostačujúce :D.

Vysvetlenie - pre úhradu je dôležitý stav zamestnancov na začiatku mesiaca, čo z výkazu do SP nevidíte.
Čestné prehlásenie každého jedného zamestnanca, že bol zamestnancom na začiatku mesiaca? ......:D:D:D
Tweety
17.04.08,11:16
A ako tretiu prílohu by som navrhovala kópiu prílohy mesačného výkazu do SP.:D:D:D
Ja by som priložila aj zoznam poslancov, ktorí to majú na svedomí.:rolleyes:
ZuzanaP
17.04.08,11:16
Úžasné...
Jana Motyčková
17.04.08,11:19
Ja by som priložila aj zoznam poslancov, ktorí to majú na svedomí.:rolleyes:
Chceš aj za nich platiť koncesionársky poplatok?:eek:
Fany
17.04.08,11:20
No podľa mňa tento zákon absolútne nemá logiku !!!
To nám onedlho príde platiť aj za Satro... lebo, co ak vsetci aj toto pozerajú? Čo na tom ,že trebárs nemajú anténu. Ved aj za TV musia platiť, hoci nemajú televízor. Alebo začnú platiť poplatky za internet všetci,ktorí majú telefónnu prípojku? Veď to je to isté. Ak si nárokujeme na uplatnenie PHM, musíme ich vydokladovať, že ich naozaj máme, že máme aj autá a že sa využívajú na firemné účely. Ako vydokladujem poplatky za TV, keď Tv vo firme vôbec nemáme? Uzná vôbec toto napr. daňová kontrola? Toto je riadne na hlavu postavené. Poslanci sa môžu fakt hanbiť.
Tweety
17.04.08,11:21
Chceš aj za nich platiť koncesionársky poplatok?:eek:
Nechceš, ale jeden nikdy nefie.:cool: Zasadnú, odsúhlasia, a budeme musieť.:cool: Poslancov je málo,:rolleyes: ale ľudu je dosti.:rolleyes:
Aljok
17.04.08,11:21
Ja by som priložila aj zoznam poslancov, ktorí to majú na svedomí.:rolleyes:
Nerobíme tu mrník, že nie? :rolleyes:
"Smrtedelne" vážne uvažujeme nad adekvátnou náhradou faktúry poskytovaných "služieb". :D;):---
gjana
17.04.08,11:22
A ako to budem účtovať 518 alebo 538? Keďže ide o služby verejnosti poskytované STV a SRo, prikláňam sa k 518.
Tweety
17.04.08,11:23
A ako to budem účtovať 518 alebo 538? Keďže ide o služby verejnosti poskytované STV a SRo, prikláňam sa k 518.
TAk ako služby NDS, t.j. 518, služby sú služby, nedá sa svietiť.:)
Majulienka24
17.04.08,12:30
Vedel by mi niekto poradiť do počtu zamestnancov mám dať len zamestnancov ktorý sú na HPP alebo aj dohodárov?
ZuzanaP
17.04.08,12:32
Len HPP
Tweety
17.04.08,12:33
Vedel by mi niekto poradiť do počtu zamestnancov mám dať len zamestnancov ktorý sú na HPP alebo aj dohodárov?
Tam, na tom peknom liste od nemenovanej spoločnosti, ktorá ich vyberá je to aj uvedené, nedávame tam dohodárov a ženy na MD.
tinaM
17.04.08,12:49
mimotemy Natíska sa mi otázka.........a bude tento poplatok výdavkom OZD ?
Dajme tomu, že som v podnájme, nemám ani zmluvu o odbere el.energie a už vôbec nevyužívam sledovanie TV v súvislosti s dosiahnutím zisku.
Tweety
17.04.08,12:50
mimotemy Natíska sa mi otázka.........a bude tento poplatok výdavkom OZD ?
Dajme tomu, že som v podnájme, nemám ani zmluvu o odbere el.energie a už vôbec nevyužívam sledovanie TV v súvislosti s dosiahnutím zisku.
Zmluvu mať nemusíš, hlavné, že odoberáš:---, o tom, že nevyužívaš TV to nijakovsky nesúvisí.:cool:
tinaM
17.04.08,12:54
Zmluvu mať nemusíš, hlavné, že zistia, že odoberáš:---, o tom, že nevyužívaš TV to nijakovsky nesúvisí.:cool:
Veď to.
Predsa ak nemám auto v podnikaní, nemôžem si uplatniť ani služby spojené s udržiavaním auta do výdavkov.
Teda, ak nemôžem mať vo výdavkoch televízny príjmač /čo ja nemôžem/, tak ani poplatok by nemal byť výdavkom........ No je to hrozné.
Tweety
17.04.08,12:58
Toto je postavené na zásuvkách, ak ich máš, už si v tom zákone až po .....
Renko
17.04.08,14:35
Zaujímalo by ma, ako budú poskytovať služby zamestnancom slovenských firiem, ktorý pracujú v zahraničí? A to nielen v Čechách. Keď sú v takýchto prípadoch úľavy na odvoz odpadu, tak prečo nie aj na koncesionárske poplatky? A podľa mňa je odvoz odpadu oveľa potrebnejší ako STV a SRo dokopy.
Kazu
17.04.08,17:19
No tak už to dnes prišlo - Evidencia platiteľa úhrady. Nie že by ma nejako rozčúlito tých pár korún na poplatkoch, to nie. Nie som malicherná a okrem toho, aj tak to strhnem zamestnancom z platu. /Ak by si niekto myslel, že to vykešujem zo zisku musím ho upozorniť, že sa hlboko mýli/. Aj rádiá kúpim, nech sa ľudia tešia, však nie som nejaký odľud čo svojim nedopraje. Len ako šíriť kultúrny zážitok od zástrčky k zamestnancom pri pustenej pásovej a rozmietacej píle som ešte nevyriešila. Neviem či mám namontovať sluchátka do chráničov sluchu alebo pustiť rádio na plné pecky aby to prehlušilo kvílenie obidvoch píl? Lenže potom bude rádio počúvať celá dedina, ktorá sa nachádza v doline pod nami a to už by som mala zrejme problémy s autorským zákonom za nedovolené šírenie hudobnej produkcie. Aj s televízorom som to vyriešila. Miesto laserového lúča budem na drevo prenášať televízny obraz, nech si pilčík vyrezáva dosky podľa nosa nejakej celebrity. A budem čakať kto vydrží dlhšie, či tí naši skultúrnení pilčíci alebo ten poondiaty zástrčkový zákon.
Anja111
17.04.08,17:37
Hmm... Môj klient uvažuje ako namontovať televízory do kamiónov...
Modroocko
21.04.08,09:01
mimotemy Natíska sa mi otázka.........a bude tento poplatok výdavkom OZD ?
Dajme tomu, že som v podnájme, nemám ani zmluvu o odbere el.energie a už vôbec nevyužívam sledovanie TV v súvislosti s dosiahnutím zisku.

Polož si ešte jednu otázku:
Zamestnávam minimálne troch ľudí na hlavný pracovný pomer?
Ak odpovieš áno, si odsúdená na platenie koncesionárskych poplatkov. Ak bude odpoveď nie, si mimo obliga - teda, ak sa pýtaš na firmu ako som z tvojej otázky pochopila.

Do zamestnancov nepočítaš dohodárov ani ženy na MD.
Sharon
23.04.08,12:40
Ak by sa nemali počítať dohodári bolo by fajn, lebo v tom prípade by sa na našu firmu nevzťahovala povinnosť platiť. Ale obávam sa, že to tak nie je.
§ 1 Zákonníka práce hovorí: Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru...
Tweety
23.04.08,12:41
Ak by sa nemali počítať dohodári bolo by fajn, lebo v tom prípade by sa na našu firmu nevzťahovala povinnosť platiť. Ale obávam sa, že to tak nie je.
§ 1 Zákonníka práce hovorí: Pracovnoprávne vzťahy vznikajú najskôr od uzatvorenia pracovnej zmluvy alebo dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru...
Dohodári sa nepočítajú, ani ženy ma MD.
abel
23.04.08,12:55
Dohodári totiž, ani na ženy na MD, cez pracovnú dobu nepozerajú televízor ani nepočúvajú rádio, na rozdiel od ostatných zamestnancov :D:D:D
ZuzanaP
24.04.08,04:38
Dohodári totiž, ani na ženy na MD, cez pracovnú dobu nepozerajú televízor ani nepočúvajú rádio, na rozdiel od ostatných zamestnancov :D:D:D

:DDámy, tak poďme na materskú a zamestnávatelia ušetria...:D