Zdenica
26.09.07,12:38
Dobrý deň , poprosila by som o radu. Som v nasledujúcej situácii.
Do konca marca 2007 som mala byť na rodičovskej dovolenke. Ale nastúpila som do práce trošku skôr konkrétne 1.2.2007 . ( Vrátila som sa do zamestnania kde som bola aj pred materskou dovolenkou.
Momentálne som opäť tehotná a na ďalšiu materskú by som mala nastúpiť v polovici februára 2008 ( pôrod plánovaný koncom apríla ). Takže v ideálnom prípade by som mala odpracovaný celý rok takže by som mala spadať do podmienky odpracovania minimálne 270 dní a tým pádom by som mala mať nárok na polročné vyplácanie materského ak tomu dobre rozumiem.
Mám však zdravotné problémy a ošetrujúci lekár ma odporúča na PN , samozrejme prinútiť ma nemôže ...chcem sa spýtať čo v prípade ak pôjdem teraz na PN ku a zotrvala by som na nej do cca 20 týždňa takže ešte asi 2 mesiace . čo podmienka odpracovania 270 dní ? ráta sa mi tam aj tá PN alebo ak teraz ostanem doma budem mať po pôrode nárok len na rodičovský príspevok ?
Katy a R
27.09.07,09:10
Stále si zamestnaná – aj keď si bola na rodičovskej dovolenke - podmienky teda spĺňaš.
Môžeš ísť na PNku aj hneď keď treba. Poistenie sa prerušuje až po 52 týždňoch PN.
Pri rizikovom tehotenstve lekár 6 týždňov pred očakávaným pôrodom ukončí PN a vypíše žiadosť o materské.

- nájdeš to tu na porade „nárok na PNku“ – alebo počkaj na vyjadrenie odborníka.

PS: Ak máš dobrého zamestnávateľa, pouvažuj o maximalizácii materského príspevku (nový PP).