duficek
26.09.07,13:02
ahojte, potrebujem vseobecnejsie poradit, u SZCO mam prvy krat dopravny prostriedok - motocykel, ten bude zamestnancovi poskytnuty aj na sukromne ucely (nie je vodic z povolania)
neviem co vsetko to obnasa ohladne uradnych "papierovaciek", poradite?

podpise sa s nim zmluva o poskytnuti motoroveho vozidla, co este treba, nejake zdravotne prehliadky a skolenia ? (ak ano, kde sa to musi absolvovat)

co sa tyka uctovania a miezd, to mam nastudovane, dakujem
Danila
26.09.07,11:34
ahojte, potrebujem vseobecnejsie poradit, u SZCO mam prvy krat dopravny prostriedok - motocykel, ten bude zamestnancovi poskytnuty aj na sukromne ucely (nie je vodic z povolania)
neviem co vsetko to obnasa ohladne uradnych "papierovaciek", poradite?

podpise sa s nim zmluva o poskytnuti motoroveho vozidla, co este treba, nejake zdravotne prehliadky a skolenia ? (ak ano, kde sa to musi absolvovat)

co sa tyka uctovania a miezd, to mam nastudovane, dakujemNapríklad toto:

Zamestnávateľ spravidla vydá internú smernicu, ktorou stanoví zásady pre pridelenie a používanie motorových vozidiel na služobné aj súkromné účely. So zamestnancami, ktorým sa uvedeným spôsobom poskytujú motorové vozidlá, uzatvorí zamestnávateľ dohodu, v ktorej špecifikuje povinnosti zmluvných strán v nadväznosti na internú smernicu. Nutné je dohodnúť, kto bude hradiť výdavky na poistné, prevádzku, údržbu, opravy vozidla...
duficek
26.09.07,11:46
dakujem, vzor zmluvy mam stiahnuty tuna z porady, je to mala firmicka 1 SZCO a 2 zamestnanci - motocykel bude pouzivat vyhradne 1 zamestnanec.

dam zamestnanca zaskolit o BOZP a preventivne pojde na zdravotnu prehliadku....pre nejasny pojem "vodic z povolania"
katkaj
26.09.07,11:54
dakujem, vzor zmluvy mam stiahnuty tuna z porady, je to mala firmicka 1 SZCO a 2 zamestnanci - motocykel bude pouzivat vyhradne 1 zamestnanec.

dam zamestnanca zaskolit o BOZP a preventivne pojde na zdravotnu prehliadku....pre nejasny pojem "vodic z povolania"

Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly. A samozrejme nezabudnúť prirátať 1% z obstarávacej sumy vozidla k zdaniteľnému základu kedže bude používané aj na súkromné účely
Danila
26.09.07,12:16
Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly. A samozrejme nezabudnúť prirátať 1% z obstarávacej sumy vozidla k zdaniteľnému základu kedže bude používané aj na súkromné účely
A na tieto účely k OC prirátať DPH, ak bola uplatnená...:)
duficek
23.10.07,20:56
Ešte je potrebné absolvovať školenie vodičov na základe ktorého sa vydá preukaz o absolvovaní. Robia to autoškoly.
tomuto nerozumiem, ake skolenie este treba, okrem toho od "bezpecaka"?
duficek
24.10.07,05:46
tak to pocujem prvy krat, je to nutne aj pri referentskych vozidlach?

co som sa pytal par znamych co robia vo firmach a maju takto pridelene auta, tak ani jeden nemali skolenie od BOZP ani lekarsku prehliadku a duplom uz nie preskolenie od autoskoly....
to nikto nekontroluje tieto veci?
ZuzanaP
24.10.07,06:08
U nás vodiči absolvujú každoročne preškolenie od inštruktora z autoškoly, majú aj preukazy o preškolení.
duficek
24.10.07,06:18
ako take preskolenie prebieha, aspon orientacne, kolko trva a kolko stoji na 1 zamestnanca?
vdaka
katkaj
24.10.07,06:23
ako take preskolenie prebieha, aspon orientacne, kolko trva a kolko stoji na 1 zamestnanca?
vdaka

U nás bolo asi pred mesiacom takéto školenie a dohodli sme s inštruktorom 2 hodinky lebo normálne to trvá aj celý deň. Je to o dohode :rolleyes: Platili sme 300,- Sk za človeka. Treba si zavolať do nejakej autoškoly a oni povedia viac
Rozalka
24.10.07,08:33
U nás bolo asi pred mesiacom takéto školenie a dohodli sme s inštruktorom 2 hodinky lebo normálne to trvá aj celý deň. Je to o dohode :rolleyes: Platili sme 300,- Sk za človeka. Treba si zavolať do nejakej autoškoly a oni povedia viac

Katkaj a ostatní, čo o tom viete viac, môžete dať info, podľa akého predpisu to treba absolvovať?
katkaj
24.10.07,08:39
Katkaj a ostatní, čo o tom viete viac, môžete dať info, podľa akého predpisu to treba absolvovať?

Andrej už vyššie písal že ide o zákon 315/96. Ide o to že všetci ktorí jazdia na služobných vozidlách by mali mať tieto školenia a následne kartičky o absolvovaní školenia vodičov-referentov. U nás vo firme sa zaviedlo že nikto bez tohto školenia nemôže použiť služobné vozidlo.
Rozalka
24.10.07,08:41
Andrej už vyššie písal že ide o zákon 315/96. Ide o to že všetci ktorí jazdia na služobných vozidlách by mali mať tieto školenia a následne kartičky o absolvovaní školenia vodičov-referentov. U nás vo firme sa zaviedlo že nikto bez tohto školenia nemôže použiť služobné vozidlo.
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).
katkaj
24.10.07,08:51
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).

Veď hovorím že všetci čo jazdia na služobných vozidlách. Čiže aj szčo ktorá má auto ako služobné. Veľa firiem na toto "kašle" a myslím že sú aj dôležitejšie povinnosti ale vždy sa dá s autoškolou dohodnúť na školení za rozumnú cenu a zase je na nejaký čas pokoj :rolleyes:
Inak som to ešte pozerala a konkrétnejšie je to vo vyhláške 208/91
duficek
24.10.07,08:52
som zvedavy kolko ludi o tomto vie :(
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat :)
katkaj
24.10.07,08:54
som zvedavy kolko ludi o tomto vie :(
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat :)

Myslím ale že je to jedna z tých "zbytočností" ktorá nezaberie veľa času a námahy. Sú aj horšie veci :rolleyes::D
Chobot
24.10.07,08:59
Volala som známej (majiteľke AŠ), nevie presný §, dala Ti za pravdu. A to nielen na služobných, ale aj všetci SZČO, ktorí majú v majetku auto (tak riekla).

Aby som upresnil, nie je to školenie zákona o cest. premávke, na to slúži riadny kurz autoškoly, na základe ktorého ste získali vodičské oprávnenie.

To školenie je ale z oblasti BOZP v autodoprave a obsahom školenia je konkrétne vyhláška SLovenského úradu bezpešnosti práce a Slovenského banského úradu č. 208/1991 o bezpečnosti práce a technických zariadení pri prevádzke, údržbe a opravách vozidiel.

Povinnosť preškoľovať zamestnancov vyplýva zo zákona o BOZP č. 330/1996 konkrétne ju určuje § 8a a to každé 2 roky.

Aby som to polopatisticky vysvetlil, tak zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnancov o BOZP na pracovisku. Kancelárski zamestnanci teda dostanú všeobecné školenie, zvárač musí byť preškolený o bezpečnostných predpisoch pri zváraní, baník o bezp. predpisoch v bani. No a ten, kto vedie služobné MV, tak pre neho bude vtedy pracoviskom auto, resp. garáž, preto musí byť preškolený o bezp. predpisoch, ktoré platia v autodoprave (a to je ten predpis banského úradu č.208/1991 - trochu nezvyčajné, že banský úrad vydal predpis o BOZP v autodoprave, ale je to tak).
Chobot
24.10.07,09:01
som zvedavy kolko ludi o tomto vie :(
dalsia zbytocnost, no co uz idem si to pozhanat :)

MY o tom vieme a robíme to pre našich zamestnancov, ktorí vedú služobné MV pravidelne. Okrem toho musia byť vo firme určení zamestnanci, ktorí sú vyškolení na poskytovanie prvej pomoci. Títo vodiči to absolvujú atomaticky, tak nemáme problém určiť, kto za firmu pôjde na to školenie prvej pomoci.
duficek
24.10.07,09:21
Aby som to polopatisticky vysvetlil, tak zamestnávateľ je povinný preškoľovať zamestnancov o BOZP na pracovisku.
teraz som z toho uplne dopleteny :). hore som pisal, ze chcem absolvovat skolenie o BOZP od bezp. technika + lekarsku prehliadku.
potom bolo este spomenute preskolenie od autoskoly.
z citovaneho prispevku mam dojem, ze to skolenie o BOZP je vlastne skolenie od autoskoly, alebo su to dve rozne skolenia?
Chobot
24.10.07,09:25
teraz som z toho uplne dopleteny :). hore som pisal, ze chcem absolvovat skolenie o BOZP od bezp. technika + lekarsku prehliadku.
potom bolo este spomenute preskolenie od autoskoly.
z citovaneho prispevku mam dojem, ze to skolenie o BOZP je vlastne skolenie od autoskoly, alebo su to dve rozne skolenia?

Nie sú to dve rôzne školenia - je to školenie o BOZP v autodoprave a organizujú ho zväčša autoškoly. Môže to urobiť ale aj nejaký bezp. technik, ktorý má na to atestáciu.

Ale pozor, pri nástupe do zamestnania musíš absolvovať aj riadne školenie BOZP - všeobecné. Okrem toho všeobecného musia vodiči absolvovať ešte BOZP v autodoprave.
Stina
24.10.07,09:28
Musíš mať školenie o BOZP.
Ale je to rozdiel od školenia vodičov referentských vozidiel , po absolvovaní školenia Ti školiteľ (spravidla autoškola, ale robia to aj ďalší) vydajú "Preukaz o absolvovaní povinného poučenia vodičov , poučenia vodičov referentov (preukaz o absolvovaní zdokonaľovania odbornej spôsobilosti vodiča)".
Okrem toho ako vodič by si mal mať absolvovanú lekársku prehliadku a lekár Ti vydá buď preukaz zdravotnej spôsobilosti vodiča, alebo Záver o lekárskej prehliadke vodiča.
duficek
24.10.07,10:27
k zbytocnosti sa da polemizovat, lebo darmo vodic to skolenie ma, ked jazdi ako chrapun, pretoze potrebuje rozviest tovar v termine a ide si to hlava nehlava cez jednu aj dve plne pri predbiehani....
ale inak v principe suhlasim, len keby sa podla tych predpisov naozaj aj jazdilo...
Chobot
24.10.07,11:59
k zbytocnosti sa da polemizovat, lebo darmo vodic to skolenie ma, ked jazdi ako chrapun, pretoze potrebuje rozviest tovar v termine a ide si to hlava nehlava cez jednu aj dve plne pri predbiehani....
ale inak v principe suhlasim, len keby sa podla tych predpisov naozaj aj jazdilo...

Ja viem, že budem trochu filozofovať, ale to, ako kto jazdí, nesúvisí s BOZP v autodoprave. To je nedodržiavanie pravidiel cest. premávky.

To BOZP v autodoprave je napr. povinnosť mať prestávky každé 4 hodiny jazdy, pri zaparkovaní nákl. auta zabezpečiť kolesá proti rozjazdu, bezpečnosť pri manipulácii pod autom, povinnosť mať pomocníka pri cúvaní s nákl. autom a pod.
JayKay
16.01.08,09:48
....ja sa pridavam k autorke...len chcem presnejsie vediet kde je to prikazane...v akom zakone? dakujem
Chobot
16.01.08,12:22
....ja sa pridavam k autorke...

K akej autorke?


len chcem presnejsie vediet kde je to prikazane...v akom zakone? dakujem

Čo potrebuješ vedieť kde je prikázané? Aspoň cituj príspevok, na ktorý reaguješ.
dad111
16.01.08,13:21
....ja sa pridavam k autorke...len chcem presnejsie vediet kde je to prikazane...v akom zakone? dakujem
Skus si najst prispevok cislo 18 v tejto teme. Aj v inych temach sa uz dost popisalo o soferovani s firemnym autom. Je vela ludi, ktori sa snazia to co najviac zjednodusit. Pre mnohych sa to zda byt zbytocne obmedzovanie. Je vecou kazdeho, ako sa k tomu postavi. Ak mozem, pokusim sa vyslovit moj nazor. Ked od zamestnancov pozadujete absolvovat skolenia a prehliadky, kazdy Vas presviedca ako je to zbytocne a vraj to nema oporu v zakonoch. Rada je jednoducha. Nedavajte im do ruk firemne auto, ale lopatu. V tom okamihu Vam presne vymenuju vsetky zakony, skolenia a podmienky, ktore ste nesplnili a oni preto nemozu robit, aj ked by chceli. Je to smiesne, ale ked musite napriklad preskolit upratovacku ako narabat s vysavacom a chodit po schodoch, tak preco sa tomu niekto brani pri soferovani. Pohyboval som sa v doprave nejaky cas. Mam skusenost s nehodami, urazmi a poistnymi udalostami. Dnes radsej zaplatim skolenie navyse ako keby malo nejake chybat. Casto sa tu preberali aj otazky okolo evidencie, prikazov na jazdu a knihy jazd. Je v zaujme oboch stran, aby tie papiere boli pisane. Len pre zaujimavost. Riesil som nehodu zavinenu uctovnickou u "sukromnika". Na dvore mal vzdy auto, ktore si bral kazdy kto isiel nieco vybavovat. Pri tejto nehode priznal, ze uctovnicku poslal na urad, ale nie autom. Prikaz na jazdu teda nemala. Nehodu sice poistovni nahlasit musel, "nahodou" vsak zabudol vyplnit kolonku kde sa pytaju, ci bola jazda uskutocnena s vedomim majitela.
Druha nehoda. Zamestnanec bez vedomia zamestnavatela odisiel na jazdu. Po nehode zamestnavatel v snahe pomoct pracovnikovi napisal prikaz dodatocne, ked ho pytali policajti. On sa odvdacil dlhodobou marodkou a vypovedal, ze upozornoval zamestnavatela, ze auto nevyhovuje predpisom. Keby mal evidenciu v poriadku nemusel chodit po kriminalke a celit obvineniu. Dalsie pripady s osobami nezpisanymi ako spolucestujuci, dokazovanie , ci v aute bolo prepravovane to co ukradli a mnoho inych.
Je vecou kazdeho, ako sa zariadi. Len doporucujem, bez papiera ani krok.
JayKay
16.01.08,13:42
K akej autorke?



Čo potrebuješ vedieť kde je prikázané? Aspoň cituj príspevok, na ktorý reaguješ.
...potrebujem vediet, či zamestnancom, kt. sú opravneni viest referencne vozidlo staci predlozit internu smernicu alebo je potrebne aj nejake spec. skolenie (autoskola, IP...) Ď.
Chobot
16.01.08,14:34
...potrebujem vediet, či zamestnancom, kt. sú opravneni viest referencne vozidlo staci predlozit internu smernicu alebo je potrebne aj nejake spec. skolenie (autoskola, IP...) Ď.

Nestačí interná smernica. Musia absolvovať predpísané školenia - BOZP v autodoprave, dokonca by mali mať aj školenie prvej pomoci (robí to Červený kríž, u nás to vodiči majú).

Pokiaľ sú to vodiči z povolania, tak musia mať aj zdravotné prehliadky.

Keby si si dala tú námahu a prečítala celú tému, tak by si to našla v mojom príspevku hore č. 18. Ale holt, niekomu sa asi nechce čítať....:rolleyes:
JayKay
17.01.08,06:29
Nestačí interná smernica. Musia absolvovať predpísané školenia - BOZP v autodoprave, dokonca by mali mať aj školenie prvej pomoci (robí to Červený kríž, u nás to vodiči majú).

Pokiaľ sú to vodiči z povolania, tak musia mať aj zdravotné prehliadky.

Keby si si dala tú námahu a prečítala celú tému, tak by si to našla v mojom príspevku hore č. 18. Ale holt, niekomu sa asi nechce čítať....:rolleyes:
Thank´s
Xanti
05.05.09,10:54
Nestačí interná smernica. Musia absolvovať predpísané školenia - BOZP v autodoprave, dokonca by mali mať aj školenie prvej pomoci (robí to Červený kríž, u nás to vodiči majú).

Pokiaľ sú to vodiči z povolania, tak musia mať aj zdravotné prehliadky.

Keby si si dala tú námahu a prečítala celú tému, tak by si to našla v mojom príspevku hore č. 18. Ale holt, niekomu sa asi nechce čítať....:rolleyes: Toto bolo písané pred rokom, zmenilo sa niečo? Ak na firme sú zamestnanci čo berú vozidlá lážo plážo. A chceme to dať do poriadku, ako postupovať? Čo všetko treba urobiť? Okrem toho, že už sme pripravili pre zamestnancov dohody o používaní služ. vozidla, a oprávnenia na používanie mot. vozidla. Môžu služobné vozidlá riadiť aj napríklad dohodári alebo učni?
Oprávnenie na používanie firemného auta
"Firma" oprávňuje "meno priezvisko" na používanie firemného auta "značka, typ" EČV: XX-111AA.

Podpisy konateľov pomohla som si citáciou z inej témy. Vozidlá slúžia na prepravu pracovníkov, materiálu a náradia na zákazky. Nakoľko pracovníci nepracujú v sídle spoločnosti. Nikto nie je vodičom z povolania. Sú to len zamestnanci , ktorý sa potrebujú dostať na miesto výkonu práce.
Chobot
05.05.09,20:15
Toto bolo písané pred rokom, zmenilo sa niečo? Ak na firme sú zamestnanci čo berú vozidlá lážo plážo. A chceme to dať do poriadku, ako postupovať? Čo všetko treba urobiť? Okrem toho, že už sme pripravili pre zamestnancov dohody o používaní služ. vozidla, a oprávnenia na používanie mot. vozidla. Môžu služobné vozidlá riadiť aj napríklad dohodári alebo učni?

Pokiaľ to slúži na dosiahnutie príjmov firmy (teda ide o služobné účely v súlade s náplňou činnosti firmy), tak firma môže povoliť užívanie služ. auta aj dohodárom, prípadne aj učňom (ak spĺňajú ostatné podmienky - 18 rokov, VP, ...).


pomohla som si citáciou z inej témy. Vozidlá slúžia na prepravu pracovníkov, materiálu a náradia na zákazky. Nakoľko pracovníci nepracujú v sídle spoločnosti. Nikto nie je vodičom z povolania. Sú to len zamestnanci , ktorý sa potrebujú dostať na miesto výkonu práce.

Tak potrebujú školenie o BOZP v autodoprave, školenie prvej pomoci. Lekársku prehliadku nepotrebujú.
kira
08.08.11,15:12
Dobrý deň, prijali sme pracovníka, ktorý bude používať aj služobné auto. Poslali sme ho na lekársku prehliadku a prišiel s bločkom za vstupnú /16,60€/ + potvrdenie na používanie ref. vozidla /20,-€/. Mám zato, že nie sme povinní preplatiť mu aj toto potvrdenie za 20€ len preto že mu ho doktorka vtlačila, len za vstupnú. Nieje vodičom z povolania. BOZP nám školí externista. z predošlých príspevkov nie je povinnosťou zam-teľa preplatiť tento bloček na používanie služ. vozidla, ale o čo sa oprieť? Poradíte? Ď
kira
09.08.11,06:53
Dobrý deň, prijali sme pracovníka, ktorý bude používať aj služobné auto. Poslali sme ho na lekársku prehliadku a prišiel s bločkom za vstupnú /16,60€/ + potvrdenie na používanie ref. vozidla /20,-€/. Mám zato, že nie sme povinní preplatiť mu aj toto potvrdenie za 20€ len preto že mu ho doktorka vtlačila, len za vstupnú. Nieje vodičom z povolania. BOZP nám školí externista. z predošlých príspevkov nie je povinnosťou zam-teľa preplatiť tento bloček na používanie služ. vozidla, ale o čo sa oprieť? Poradíte? Ď

Poprosím ak sa niekto v tomto orientuje. Ďakujem