otp
26.09.07,13:19
ahojte poraďáci,
v účtovaní leasingu som úplný začiatočník. preto sa obraciam s prosbou o radu na vás. Firma sro-ka kupila NA na leasing cez BOF..mám v ruke splátkový kalendár z ktorého sa neviem akosi vymotať.
je na ňom uvedená :
Obst. cena / bez DPH / -1.982.710
leasing. cena / bez DPH /- 2.247.560,96
poistné zahrnuté v leasing. cene. -133.884
poistná hodnota pre poistnenie predmetu leasingu -2.975.000
doba užívania- 36mesiacov
no nie je mi jasné v akej výške zaradím auto do majetku, či v OC alebo v leasingovej cene a následne splátkový kalendár mi obsahuje
nájomné - dph - poistné zahrnuté v nájomnom celkom
34894,61sk- 6630sk- 3719sk- 41525sk
nikde ale nemám rozpísaný úrok z istiny tak neviem či je to správne vystavený splátkový kalendár...
ak má niekto skúsenosť a vie poradiť , veľmi pekne vopred ďakujem
Johanka
26.09.07,11:30
Poraďácky život :) ma naučil pri nejasných leasingoch položiť základnú otázku - je uzatvorená zmluva o finančnom prenájme ?
otp
26.09.07,11:33
áno je uzatvorená zmluva o finančnom prenájme.
Johanka
26.09.07,11:36
Tak si pýtaj od druhej zmluvnej strany iný splátkový kalendár . Položky, ktoré uvádzaš bývajú v splátkových kalendároch pre občanov ....
Johanka
26.09.07,11:39
K účtovaniu si pozri túto tému
http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
gabriela7755
26.09.07,11:39
BOFka ho bez problémov pošle. Tiež som mala taký prípad.
otp
26.09.07,11:40
no už som poslala mail do leasingovky ale neozvali sa...a čo v prípade ak mi iný splátkový kalendár nepošlu? ako potom účtovať?
otp
26.09.07,11:43
K účtovaniu si pozri túto tému
http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
ďakujem už som na to mrkla..ale mne nie je jasné v akých sumách čo zaradiť? neviem či brať do úvahy za vstupnú cenu OC alebo leasingovú ...alebo takto ...kde by som sa mohla viac dočítať o pojmoch pri leasingu..ak také niečo existuje...ďakujem..
Johanka
26.09.07,11:50
Postupy účtovania PÚ

§ 30a
Účtovanie finančného prenájmu

Na účely účtovania finančného prenájmu sa rozumie
a) finančným prenájmom obstaranie dlhodobého hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci za dohodnuté platby počas dohodnutej doby nájmu 16b) tohto majetku,
b) dohodnutými platbami jednotlivé platby uhrádzané nájomcom prenajímateľovi počas dohodnutej doby finančného prenájmu majetku; súčasťou dohodnutých platieb je aj kúpna cena19a), za ktorú na konci dohodnutej doby finančného prenájmu majetku prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu,
c) istinou u prenajímateľa celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné výnosy; nerealizovanými finančnými výnosmi sú budúce finančné výnosy vypočítané prenajímateľom, napríklad metódou efektívnej úrokovej miery a metódou prírastkovej výpožičkovej úrokovej miery,
d) istinou u nájomcu celková suma dohodnutých platieb znížená o nerealizované finančné náklady (nájomné), pričom suma istiny u nájomcu sa rovná sume istiny u prenajímateľa; nerealizovanými finančnými nákladmi (nájomným) sú budúce finančné náklady, ktoré sú u prenajímateľa nerealizovanými finančnými výnosmi.
(2) V deň odovzdania majetku nájomcovi sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu istina u prenajímateľa so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu účtovej triedy 6 - Výnosy. Vyradenie prenajatého majetku z účtovníctva prenajímateľa sa účtuje na ťarchu príslušného účtu nákladov so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.
(3) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu splatný finančný výnos so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 - Úroky. Členenie dohodnutých platieb na istinu u prenajímateľa a finančný výnos sa uvedie v zmluve o finančnom prenájme, napríklad v splátkovom kalendári týchto platieb.
(4) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu účtu 374 – Pohľadávky z nájmu finančný výnos pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka so súvzťažným zápisom v prospech účtu 662 – Úroky.
(5) Prijatie majetku prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme so súvzťažným zápisom v prospech účtu 325 - Ostatné záväzky.
(6) Finančné vysporiadanie prenajímateľa s nájomcom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve prenajímateľa účtuje
a) v prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 325 – Ostatné záväzky, ak prenajímateľ odobral prenajatý majetok nájomcovi,
b) na ťarchu účtu 315 – Ostatné pohľadávky so súvzťažným zápisom v
1. prospech účtu 374 – Pohľadávky z nájmu do výšky zostatku pohľadávky vzniknutej z finančného prenájmu, prípadne
2. prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy.
(7) Prijatie majetku nájomcom sa v účtovníctve nájomcu účtuje v deň prijatia majetku na ťarchu príslušného účtu majetku v ocenení rovnajúcom sa istine u nájomcu so súvzťažným zápisom v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu. Náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu sa účtujú na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku so súvzťažným zápisom v prospech účtu 321 – Dodávatelia alebo 379 – Iné záväzky.
(8) Majetok obstaraný finančným prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa § 20.
(9) V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v účtovníctve nájomcu účtuje splatný finančný náklad v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.
(10) Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 474 – Záväzky z nájmu finančný náklad pripadajúci na obdobie od posledného dňa splatnosti dohodnutých platieb do dňa, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 562 – Úroky.
(11) V deň odovzdania majetku prenajímateľovi z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje takto:
a) zostatková cena majetku v prospech príslušného účtu účtovej skupiny 08 so súvzťažným zápisom na ťarchu účtu 551 - Odpisy,
b) vyradenie majetku z účtovníctva nájomcu na ťarchu príslušného účtu účtovej skupiny 08 – Oprávky k dlhodobému hmotnému majetku so súvzťažným zápisom v prospech príslušného účtu majetku.
(12) Finančné vysporiadanie nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 325 – Ostatné záväzky so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu do výšky zostatku záväzku vzniknutého z finančného prenájmu, prípadne
b) účtu 548 – Ostatné prevádzkové náklady.
(13) Nárok na plnenie z finančného vysporiadania nájomcu s prenajímateľom z dôvodu predčasného ukončenia finančného prenájmu sa v účtovníctve nájomcu účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné prevádzkové výnosy so súvzťažným zápisom na ťarchu
a) účtu 474 – Záväzky z nájmu, prípadne
b) účtu 315 – Ostatné pohľadávky.
(14) Výnos z predaja majetku, ktorý predávajúci súčasne nadobúda zmluvou o finančnom prenájme, sa v účtovníctve predávajúceho časovo rozlišuje počas dohodnutej doby finančného prenájmu v sume, ktorá je znížená o účtovnú hodnotu tohto majetku, ak sa pri jeho predaji dosiahol zisk.
(15) Istina u nájomcu z dohodnutých platieb sa v účtovníctve nseku 1 písm. c), ak ide o finančný prenájom od zahraničného prenajímateľa, ktorý neurčuje rozdelenie dohodnutých platieb na istinu a finančný výnos.
otp
26.09.07,12:44
Johanka...veľmi pekne ďakujem za odpoveď už som aspoň v obraze o čo vlastne ide....snáď mi leasingovka prerobí splátkový kalendár tak,, aby v ňom bolo zrejmé čo je istina, čo úrok a čo poistné....
evina
26.09.07,12:52
Johanka...veľmi pekne ďakujem za odpoveď už som aspoň v obraze o čo vlastne ide....snáď mi leasingovka prerobí splátkový kalendár tak,, aby v ňom bolo zrejmé čo je istina, čo úrok a čo poistné....

Prerobí, resp. pošle potom aj aký treba...mám osobnú skúsenosť s práve s BOF, ktorý pred prebratím predmetu leassingu, resp. podpise zmluvy posielajú splátkový kalendár ako hovoríš /ten vyzerá ako leassing po starom :)/, a potom vypracujú taký aký je treba, t.j. istina, finančný úrok a pod. Neviem síce načo to robia...možno len preto, že som aj ja strávila celý deň rozmýšľaním, čo mám s tým urobiť, radila sa aj s niektorými Poraďáčkami, keď potom stačil jeden telefonát, ktorým mi to vysvetlili;)
Vladimír Ozimý
21.08.09,07:49
Ahojte,

riešim predčasné ukončenie leasingu u prenajímateľa a jedna veta v postupoch ma zaskočila. Pri prevzatí zaradí majetok na príslušný účet v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme. A toto ma brzdí. čo sa berie za ocenenie podľa zmluvy o finančnom prenájme - obstarávacia cena?
Vladimír Ozimý
21.08.09,09:23
Ahojte,

riešim predčasné ukončenie leasingu u prenajímateľa a jedna veta v postupoch ma zaskočila. Pri prevzatí zaradí majetok na príslušný účet v ocenení podľa zmluvy o finančnom prenájme. A toto ma brzdí. čo sa berie za ocenenie podľa zmluvy o finančnom prenájme - obstarávacia cena?

podľa postupov účtovania ak by som vychádzal z § 30a, potom mi vychádza že cena by mala byť stanovená vo výške nesplatenej istiny inak mi potom 374 nijak nesadne...
evina
21.08.09,10:09
podľa postupov účtovania ak by som vychádzal z § 30a, potom mi vychádza že cena by mala byť stanovená vo výške nesplatenej istiny inak mi potom 374 nijak nesadne...

skús možno pomôže
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=8444&LngID=0