sara
22.02.05,19:50
Prosím o radu, mám takú asi hlúpu otázku, keď v JÚ na začiatku roku vložím do pokladne peniaze ako osobný vklad podnikateľa, eviduje sa to aj v knihe záväzkov a dáva sa to aj do výkazu o majetku a záväzkoch?
accad
22.02.05,18:53
Ja to nerobím. Dávam to ako príjem neovplyvňujúci základ dane. V podstate sú to vždy moje peniaze. Zostatok v pokladni k 31.12. upravím výdajom tak, aby mi do nalsedujúceho roka prechádzal primeraný zostatok pre výdaje na začiatku roka.
Manual
22.02.05,19:15
Nejde to nikde ani do záväzkov ani do výkazov, sú to Tvoje peniaze, ktoré si vybereš ako výber vkladu. Prakticky rovnaklo ako accard.
Pekný večer...
ricij
22.02.05,20:06
Hm, mám klienta, ktorý cez výbery v bankomate a platby v obchodoch z účtu tam narobí také poplatky, že až. Rozdeľujete to nejako? Alebo dávate všetky poplatky banky do daňových výdavkov?
jeso
22.02.05,20:55
Hm, mám klienta, ktorý cez výbery v bankomate a platby v obchodoch z účtu tam narobí také poplatky, že až. Rozdeľujete to nejako? Alebo dávate všetky poplatky banky do daňových výdavkov?
No odpoved na túto otázku by zaujímala aj mna- mám ten istý problém, zatiaľ dávam všetky bankové poplatky do nákladov-ale už sa to nepáči ani mne...asi by som mala tie poplatky nejako krátiť, ale ako ?
babenko1
22.02.05,21:26
Tak niektoré výbery z bankomatu dajte ako dotáciu pokladne...
Martas
22.02.05,21:47
Áno.Ja dávam všetky výbery z banky ako dotáciu pokladne.
ricij
22.02.05,21:50
Hm, do pokladne mi doniesol len málo bločkov, nie je teda prečo dotovať pokladňu. Platobnú kartu má aj jeho žena a keď ich to chytí, tak v jeden deň nájdem aj štyri výbery z bankomatu a niekoľko nákupov.
babenko1
22.02.05,21:54
Hm, do pokladne mi doniesol len málo bločkov, nie je teda prečo dotovať pokladňu. Platobnú kartu má aj jeho žena a keď ich to chytí, tak v jeden deň nájdem aj štyri výbery z bankomatu a niekoľko nákupov.jeeežiši.. zase miešanie súkromných vecí s podnikateľskými... tak im odporuč, nech si mesačne prevádzajú z tohoto účtu na svoje súkromné určitú čiastku, ty to dáš ako výber na osobnú potrebu a poplatky klesnú a budeš mať srdiečko na pokoji :-)
susu
22.02.05,22:08
Občas sa to podarí aj mne, že musím pomiešať súkromné a podnikateľské prašule. Mám to aj u klientov, takže riešim to takto:
Všetky výbery z bankomatu účtujem ako dotáciu pokladne. Z pokladne to raz za čas vyhodím ako prevod na osobnú potrebu.
Súkromné nákupy z podnikateľskej karty (ak sa vyskytnú), dávam hneď na osobnú potrebu. Počet takýchto nákupov v priebehu roka ľahko zrátaš a v každej banke je predsa cenník koľko účtujú za bezhotovostné nákupy platobnými kartami. Sadzba * počet nákupov. O túto čiastku na konci roka znizim reziu - bankove poplatky a nech ma maju vsetci danovaci radi.
Mickya
23.02.05,11:51
Je to v poriadku, ak podnikateľ vloží napr. 10.10.2004 do pokladne 20000 Sk a vyberie ich až 2.2.2005? Alebo ich musí vybrať do 31.12.2004?
Pretože mám problém v tom, že počas roka by sa mi dostala pokladňa do mínusu.
Ako to riešite vy?
Ďakujem
alica
23.02.05,12:03
ja myslím, že ich môže vybrať kedy chce, veď dotácia pokladne mu neovplyvní základ dane.
ANNA
23.02.05,12:40
Hm, do pokladne mi doniesol len málo bločkov, nie je teda prečo dotovať pokladňu. Platobnú kartu má aj jeho žena a keď ich to chytí, tak v jeden deň nájdem aj štyri výbery z bankomatu a niekoľko nákupov.Keď ti nedonesie bločky tak to daj ako výdaj neovplyvňujúci základ dane. Koniec koncov na účte sú jeho penaze. A čerpať sa dá aj takto i keď to nie je v súlade s postupmi. Ale niektroým to je ťažko vysvetliť. Ale ak je výber z bankomatu tak to ako príjem do pokladne.
Manual
23.02.05,17:52
Je to v poriadku, ak podnikateľ vloží napr. 10.10.2004 do pokladne 20000 Sk a vyberie ich až 2.2.2005? Alebo ich musí vybrať do 31.12.2004?
Pretože mám problém v tom, že počas roka by sa mi dostala pokladňa do mínusu.
Ako to riešite vy?
ĎakujemNemôžeš byť s pokladňou v mínuse, veď vidíš na obrazovke aký máš stav. Ak ideš zaúčtovávať niečo a máš v pokladni málo hneď vypíš PPD vklad do pokladne od šéfa a vec je vybavená /ani sa ho nepýtaj/ on na to nemá čas. Zasa keď tam máš penez dosť tak vyberaj vklady, alebo píš osobnú potrebu podnikatela. Ja to takto robím.
Pekný večer...
Martas
23.02.05,17:55
Presne tak to robím aj ja.
enad
23.02.05,18:22
Ahojte poradari,

ja mam tiež kakýcho "expertov", ktorý cez bankomaty platia súkromné veci. Ale vklady od podnikateľa robim, len ak si to vyžaduje stav pokladne. AK je tam zase veľa, tak urobím osobnú spotrebu. Je to prijem i vydaj neovplyvnujuci zaklad dane. A tie poplatky davam do nakladov, ale tiež to nie je ako košet.
Pekný večer
jeso
23.02.05,18:50
Tak niektoré výbery z bankomatu dajte ako dotáciu pokladne...
babenko-niektoré výbery z bankomatu dávam do pokladne, ale keby som dala všetky ,tak mám v pokladni 7-miestnu sumu - čo nechcem mať, aj ked z pokladne to viem vybrať ako osobnú spotrebu
babenko1
23.02.05,19:13
takýchto ľudí priam zbožňujem...:-)
jess
23.02.05,20:26
babenko len pekne dýchaj, dýchaj ....http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
babenko1
23.02.05,20:28
snažím sa predychávať...xixixi
silveco
23.02.05,21:08
pre Mickya - vlastná skúsenost, pri kontrole bolo potrebné dokladovat vklady podnikatela,dokladovat odkial boli tieo vklady realizované,, myslím tým zdroj,,
jeso
23.02.05,21:11
pre Mickya - vlastná skúsenost, pri kontrole bolo potrebné dokladovat vklady podnikatela,dokladovat odkial boli tieo vklady realizované,, myslím tým zdroj,,
chceš povedať, že danoví kontrolóri chceli vedieť od kial podnikatel vzal peniaze-mohol si ich požičať od rodičov-aj to musím preukázať ?
Marika Jurčová
24.02.05,06:30
Osobný vklad podnikateľa zaúčtujem ako príjem do pokladne v druhovom členení ako príjem neovpl. zákl. dane /osobný vklad podnikateľa/.A vätčinou na konci účt. obdobia to zaúčtujem ako výber osobného vkladu podnikateľa na zákl. výd. pokl. dokl. ako výdaj neovpl. zákl dane a v druhom členení výdaje neovpl. zákl. dane.Ak Vám to pokladňa dovolí /stav/ tak tento výber môžeš urobiť aj skôr.A nie je to potrebné účtovať k knihe záväzkov a pod.
silveco
24.02.05,06:47
chceš povedať, že danoví kontrolóri chceli vedieť od kial podnikatel vzal peniaze-mohol si ich požičať od rodičov-aj to musím preukázať ? Presne to som chcel povedat,,,preukázat odkial mal podnikatel peniaze na vklady podnikatela,,ono totiž tieto vklady fungujú tak,že cez ne sa zakrývajú čierne príjmy,,ktoré ale potom aktivuješ cez náklady vo firme,,,treba tak s týmto rozumne a citlivo,,,
Mickya
24.02.05,07:47
Dávala som to vkladom do pokladne - bude s tým problém? Vieš, šéf sa bojí nechávať na podnikateľskom účte väčšie množstvo peňazí, keďže nie je poistený, preto tieto peniaze presúva na súkromný účet, ktorý je poistený.
A keď ide platiť niečo v hotovosti, tak peniaze berie zo súkromného účtu.
A tým sa mi stáva, že pokladňu mi dostane do mínusu niekedy aj 100 tis. a ja potom dávam vklady podnikateľa. Mám radšej nechávať pokladňu v mínuse? - to si myslím, že tiež nie je správne.
Tak ako to mám, prosím, robiť?
GABRIELA
24.02.05,08:06
Nemôžem dať výber z bankomatu rovno do výdavkov neovplyvňujúci základ dane- osobná spotreba? Naćo sa to preháňa cez pokladňu?
Idem prvý krát robiť JÚ azdá sa mi zamotanejšie ako PU.
ĎAKUJEM
ANNA
24.02.05,08:13
Idem prvý krát robiť JÚ azdá sa mi zamotanejšie ako PU.
ĎAKUJEMTiež stále nechápem prečo sa jednoduché účtovníctvo volá jednoduché http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
bea
24.02.05,08:43
Dávala som to vkladom do pokladne - bude s tým problém? Vieš, šéf sa bojí nechávať na podnikateľskom účte väčšie množstvo peňazí, keďže nie je poistený, preto tieto peniaze presúva na súkromný účet, ktorý je poistený.
A keď ide platiť niečo v hotovosti, tak peniaze berie zo súkromného účtu.
A tým sa mi stáva, že pokladňu mi dostane do mínusu niekedy aj 100 tis. a ja potom dávam vklady podnikateľa. Mám radšej nechávať pokladňu v mínuse? - to si myslím, že tiež nie je správne.
Tak ako to mám, prosím, robiť?Pokladňa nemôže byť v mínuse v žiadnom prípade. Určite treba urobiť vklad do pokladne. Ja si myslím, podnikateľ už nejako v najhoršom prípade vydokladuje odkiaľ mal peniaze na dotovanie pokladne. Ale určite by som to vysvetlila dotyčnému podnikateľovi, aby vedel, čo ho môže prípadne čakať a nebol prekvapený pri nejakej "dôkladnej" kontrole.
lenkak
24.02.05,08:56
Nemôžem dať výber z bankomatu rovno do výdavkov neovplyvňujúci základ dane- osobná spotreba? Naćo sa to preháňa cez pokladňu?
Idem prvý krát robiť JÚ azdá sa mi zamotanejšie ako PU.
ĎAKUJEM
Keď máš pokladňu v pluse, môžeš výber z BU dať aj ako osobnú spotrebu.
Enyma
17.11.11,12:24
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť, ktoré zaučtovanie je najsprávnešie

Osobný vklad podnikateľa : Pokladňa - hotovosť - PNZD - osobný vklad
Výber vkladu podnikateľa : Pokladňa - hotovost - VNZD - iný výdavok neovplyvňujúci ZD - ja učtujem týmto spôsobom
alebo
Výber vkladu podnikateľa : Pokladňa - hotovosť - mínusové znamienko v príjme - mínusové znamienko v osobnom vklade podnikateľa - vyčítala som to z jednej knihy JU - tento postup autorka obhajuje tým, aby zbytočne v peňažnom denníku v kolonke osobný vklad nebola vysoká suma.

ďakujem.
Tweety
17.11.11,12:34
Dobrý deň, chcela by som sa uistiť, ktoré zaučtovanie je najsprávnešie

Osobný vklad podnikateľa : Pokladňa - hotovosť - PNZD - osobný vklad
Výber vkladu podnikateľa : Pokladňa - hotovost - VNZD - iný výdavok neovplyvňujúci ZD - ja učtujem týmto spôsobom
alebo
Výber vkladu podnikateľa : Pokladňa - hotovosť - mínusové znamienko v príjme - mínusové znamienko v osobnom vklade podnikateľa - vyčítala som to z jednej knihy JU - tento postup autorka obhajuje tým, aby zbytočne v peňažnom denníku v kolonke osobný vklad nebola vysoká suma.

ďakujem. Správny je prvý spôsob.