toniaJ
26.09.07,16:09
Dobry den, aj napriek precitaniu prispevkov o prenajme bytu tu na porada.sk ..mi nie su celkom jasne urcite veci, a sice:
-chystam sa prenajimat byt v novostavbe od novembra 2007. chcela by som si vypocitat, ci sa mi oplati viac odratat si pausalne vydavky 40% alebo skutocne vydavky.. preto potrebujem vediet, co vsetko si mozem zaratat do skutocne preukazatelnych vydavkov?
-najomca mi bude platit najomne spolu s energiami.. do danoveho priznania teda ako prijmy uvediem sumu najomneho+energie a do vydavkov..?
-kvoli prenajimaniu som komplet nanovo zariadila byt, mozem si do vydavkov za 2008 (kedze tento rok sa to uz asi neoplati) zaratat aj zariadenie kupene v r. 2007? ..

dakujem za odpoved
betka
26.09.07,16:13
Dobry den, aj napriek precitaniu prispevkov o prenajme bytu tu na porada.sk ..mi nie su celkom jasne urcite veci, a sice:
-chystam sa prenajimat byt v novostavbe od novembra 2007. chcela by som si vypocitat, ci sa mi oplati viac odratat si pausalne vydavky 40% alebo skutocne vydavky.. preto potrebujem vediet, co vsetko si mozem zaratat do skutocne preukazatelnych vydavkov?

To je na Vašej optimalizácii. Či sa Vám oplatí zaradiť byt do €videncie, a uplatňovvať si k nemu daňové odpisy a energie, údržbu, opravy.
Ak budete mať príjem napr. 10 tis. Paušálny výdavok bude 4 OOO, Sk..
Pri skutočných výdavkoch budú pri novostvavbe vysoké odpisy, údržba....
Ale....Pozor. Ak sa rozhodnete v budúcnosti byt predať, máte ho zaradený v majetku, potom pre Vás nebude príjem od dane oslobodený, ale budete platiť rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou. Teda daníte......

-najomca mi bude platit najomne spolu s energiami.. do danoveho priznania teda ako prijmy uvediem sumu najomneho+energie a do vydavkov..? Príjem je to, čo dostanete od nájomcu. Výdavok je buď paušálny výdavok vo výške 40%, kde máte zahrnuté už všetky ostatné výdavky (odpisy, energie.....) alebo skutočné, tie kt. viete preukázať (odpisy, energie...)

-kvoli prenajimaniu som komplet nanovo zariadila byt, mozem si do vydavkov za 2008 (kedze tento rok sa to uz asi neoplati) zaratat aj zariadenie kupene v r. 2007? .. Ako sa to vezme.
Ak ste zariadili kuchynskú linku (nová linka + spotrebiče) ide o TZ nehnuteľnosti a budete odpisovať spolu s bytom 20 rokov. Ak ide o obývaciu stenu, gauč ...a výdavok za samostanú hnuteľnú vec nepresiahne 30 tis. Sk budete to môct daď priamo do daňových výdavkov v roku 2007. Nemôžete prenášať výdavky z roku 2007 do 2008. (môžete sa však i rozhodnúť, že tieto veci budete odpisovať, i keď cena bude menej ako 30 tis. Ale rovno šupnúť do výdavkov 2008 celú sumu nemôžete. Iba vo výške odpisu...
Ak by cena veci bola nad 30 tis. Sk a nebola by súčastou ceny nehnuteľnosti. Tak by ste si uplatnili v roku 2008 odpisy ako v druhom roku odpisovanie. Tu by Vám prvý rok ako keby prepadol....

dakujem za odpoved

.........................
toniaJ
02.10.07,11:47
dakujem pekne za odpoved,
-a co ak by som sa po 5rokoch rozhodla v byte byvat a teda ho uz
neprenajimat.. ak ho dam do majteku a neni este ukoncene odpisovanie?
-co sa tyka odpisovania veci pod 30 tis., tie sa odpisuju 4 roky, 1/4 z ceny? kedze sa mi zrejmne neoplati dat vsetko tento rok, kedze je pomaly koniec roka a prijmy nebudu vysoke
-cize o kuchynsku linku by som si navysila cenu nehnutelnosti a odpisovala by som ju 1/20 z ceny kazdy rok?
dakujem
abel
02.10.07,11:54
Ak to chceš prenajímať od novembra tohoto roku, tak určite 40 % výdavky. Pri prenájme si príjmy znížiš o 5-násobok živ. minima, takže je predpoklad, že za rok 2007 žiadny príjem z prenájmu nebudeš priznávať.
toniaJ
02.10.07,13:13
Ak to chceš prenajímať od novembra tohoto roku, tak určite 40 % výdavky. Pri prenájme si príjmy znížiš o 5-násobok živ. minima, takže je predpoklad, že za rok 2007 žiadny príjem z prenájmu nebudeš priznávať.
takze, zacala som prenajimat uz od vcera (1.10) .. 5-nasobok zivotneho minima sa odratava ako bonus jednorazovo, ked sa prenajima byt?
danove priznanie vsak musim podat, aj ked vyjde nula, suhlas? :-) vobec nemam v tychto veciach prehlad, takze kazda rada je pre mna velkym prinosom .. vdaka
willma
02.10.07,13:39
Daňové priznanie budeš podávať v roku 2008 za rok 2007, Zamestnávateľ ti dá ročné zúčtovanie potvrdenie o zdaniteľnej mzde(uvádzam na správnu mieru) občas si mýlim pojmy :o , a potom vypĺňaš príslušné tlačivo. Ten 5 násobok si uplatníš až pri podaní DP. a taktiež paušálne výdavky
Aljok
02.10.07,14:14
takze, zacala som prenajimat uz od vcera (1.10) .. 5-nasobok zivotneho minima sa odratava ako bonus jednorazovo, ked sa prenajima byt?
danove priznanie vsak musim podat, aj ked vyjde nula, suhlas? :-) vobec nemam v tychto veciach prehlad, takze kazda rada je pre mna velkym prinosom .. vdaka
Ak dosiahneš zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808Sk DP nemusíš podať.

Pozri ZoDP
§ 32
Daňové priznanie

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
abel
02.10.07,15:07
V prvom rade sa musíš ísť najneskôr do 30. 10. 2007 zaregistrovať na DÚ - § 31 ods. 2 písm. a Zákona o správe daní, z dôvodu, že prenajímaš nehnuteľnosť. Ak si zamestnaná, zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde ( wilma, nie ročné zúčtovanie) a podáš si daňové priznanie. Odporúčam typ B, kde uvedieš aj príjem zo zamestnania a v prípade, že ten príjem z prenájmu bude nižší ako 24.900.- Sk, uvedieš do § 6 sumu 0.- Sk a do poznámok napíšeš, že príjem z prenájmu neprekročil 5-násobok ŽM. Nie je to povinnosť, ale vyhneš sa prípadnému neskoršiemu vysvetľovaniu.
willma
03.10.07,07:06
Abel-Elenka: ďakujem za opravu, už som to zamontovala do môjho príspevku
toniaJ
04.10.07,08:30
dakujem vsetkym za odpovede ;)

aljok pise, ze ak zdanitelne prijmy nepresiahnu 47 808.- nemusim podat danove priznanie a abel pise, ze ak ten prijem z prenajmu (t.j. - prijem cisty alebo aky???) nepresiahne 24.900.- (5 x 4980.-) mam sice podat, avsak uviest nulu + do poznamky napisat, ze nepresiahli prijmy 5-nasobok ziv. minima.. tak teraz som z toho uz uplne dopletena..

(pre info pisem, za byt dostanem 20.000 + 1.500 energie za oktober, november a december = 21.500 x 3 = 64.500,-) - 40% paus. vydavky = 38.700.- a co dalej ..?? :confused:

btw. moze mi niekto prosim napisat nieco aj k mojmu skorsiemu dotazu:
-a co ak by som sa po 2, 3 al. 5 rokoch rozhodla v byte byvat a teda ho uz neprenajimat.. ak ho dam do inv. majteku a neni este ukoncene odpisovanie? - mozem odpisovat aj ked som neni zivnostnik?

-co sa tyka odpisovania veci pod 30 tis., tie sa odpisuju 4 roky, 1/4 z ceny? kedze sa mi zrejmne neoplati dat vsetko tento rok, kedze je pomaly koniec roka a prijmy nebudu vysoke

-cize o kuchynsku linku by som si navysila cenu nehnutelnosti a odpisovala by som ju 1/20 z ceny kazdy rok?

velmi pekne dakujem vsetkym zucastnenym :)
abel
05.10.07,12:12
Podľa názvu témy myslím, že si zamestnaná, takže tvoj celoročný príjem bude vyšší ako 47.808.- Sk a daňové priznanie musíš podať ( berie sa do úvahy aj príjem zo zamestnania, príjem z prenájmu a pod.)
Ak príjem z prenájmu bude 64.500.- Sk, najprv si uplatníš 5-násobok ŽM, takže do príjmu v § 6 uvedieš sumu 39600.- Sk a do kolónky výdavky 15840.- Sk, takže tvoj základ dane z prenájmu bude 23760.- ( pri výdavkoch 40 %). Pri takej výške prenájmu by sa ale už možno oplatilo uvažovať o skutočných výdavkoch, pozri si stránku http://www.reality.sk/Poradna.aspx?IDPoradna=2 možno tam nájdeš optimálnu odpoveď.
abel
05.10.07,12:16
Na stránke Daňového riaditeľstva je tiež strana najčastejších otázok a odpovedí, kde ma napr. prekvapilo predkladanie nájomnej zmluvy pri registrácii - odpoveď pri otázke 15 a 16
toniaJ
09.10.07,07:35
takze 5-nasobok zivotneho minima si odratavam vzdy, ci uz uplatnim skutocne alebo pausalne vydavky?

-ak by som si teda dala skutocne preukazatelne vydavky namiesto pausalnych zaratam do nich: najomne cca 3800/mes. + el. energia 700/mes. + sedacka 14.000 + jedalensky stol + stolicky 13.000 atd.. az mi vyjde nula?? alebo sedacku a ostatny majetok si mozem odratat v pripade, ze vlozim byt do inv. majetku? ..mozem si uplatit odpisy aj ked nie som zivnostnik?

-a este jedna vec, viest evidenciu o prijmoch a vydavkoch znamena, ze staci si odkladat vypisy z uctu kam mi chodi prijem z prenajmu + odkladat faktury za el. energiu a seky za najomne..alebo tam spada aj nieco dalsie (pokial si chcem uplatit skutocne vydavky?