igpi
26.09.07,15:12
Prosím vás o radu a pomoc.

Som začínajúci SZČO, neplatca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.

Doteraz som vystavoval faktúry s uvedením celkovej sumy a program (Oberon) mi automaticky "počítal" a "uvádzal" vo faktúrach aj DPH. Je to v poriadku? Doteraz som s tým nemal problémy, ale teraz mi volala jedna účtovníčka a upozornila ma na to, že ako neplatca dane nemôžem vystavovať faktúru s daňou. Tak ako to je?

Ďakujem za vaše rýchle odpovede.
vikinka
26.09.07,13:14
Treba si v programe nastaviť,že nie si registrovaný ako platiteľ DPH, v takom prípade nesmieš vystaviť faktúru na ktorej je uvedená DPH.
bv_alexandra
26.09.07,13:15
Samozrejme že ako neplatca DPH nemôžem na FA vykazovať DPH. Určite to nie je v poriadku nie si platca tak fakturuješ bez DPH, platca je povinný fakturovať s DPH.
igpi
26.09.07,13:17
a čo keď som to už tak fakturoval. :(
evina
26.09.07,13:19
a čo keď som to už tak fakturoval. :(

Rýchlo prepísať a odovzdať svojim odberteľom bez DPH v opačnom prípade máš povinnosť odviesť DPH DÚ..
igpi
26.09.07,13:22
takže ich mám vymazať z účtovníctva a vystaviť nanovo? tentokrát bez DPH?
v tom šikovnom programe sú položky faktúry ako napr.: cena s DPH, DPH%...
Má byť DPH% = 0?
bv_alexandra
26.09.07,13:22
to budú natešení všetci odberatelia kt nepostrehli že nie si platca DPH a uplatnili si z Tvojich fa DPh. hm. Ale každopádne treba rýchlo fa prerobiť a poslať opravené aj so sprievodným listom, resp. ospravedlnením.
bv_alexandra
26.09.07,13:24
takže ich mám vymazať z účtovníctva a vystaviť nanovo? tentokrát bez DPH?
v tom šikovnom programe sú položky faktúry ako napr.: cena s DPH, DPH%...
Má byť DPH% = 0?
ako je už spomínané vyššie v programe v nastaveniach treba nastaviť že nie si platca DPH a tým pádom ti DPH nedovolí vystaviť. ;)
vikinka
26.09.07,13:26
§ 69 ods.5 zák.o DPH ak osoba,ktorá nie je platieteľom uvedie vo faktúre daň je povinná zaplatiť túto daň,takže tak ako napísala Evina,čím skôr prerobiť fa a vymeniť u odberateľov.
evina
26.09.07,13:27
takže ich mám vymazať z účtovníctva a vystaviť nanovo? tentokrát bez DPH?
v tom šikovnom programe sú položky faktúry ako napr.: cena s DPH, DPH%...
Má byť DPH% = 0?

Ten šikovný program je šikovný lebo je určený platiteľom aj neplatiteľom, len sa musíš v ňom identifikovať čo si.;)

Nemazala by som /musia ostať rovnaké čísla, dátumy.../ len by som opravila sumu len na btto, teda bez DPH.
Anja111
26.09.07,13:27
Tak, ako Ti napísala vikinka, musíš si nastaviť typ fa "neplatiteľ DPH" a tam sa už DPH nefakturuje vôbec... Do poznámky na fa napíšeš "Neplatiteľ DPH".
igpi
26.09.07,13:49
v programe som mal nastavené neplatca DPH, len som v kolonke DPH zadal 19%. Má tam byť 0%? Vo fa mi potom ukazuje sadzba 0 % DPH... a uvedenú fakturovanú sumu
vikinka
26.09.07,13:52
v programe som mal nastavené neplatca DPH, len som v kolonke DPH zadal 19%. Má tam byť 0%? Vo fa mi potom ukazuje sadzba 0 % DPH... a uvedenú fakturovanú sumu
Áno,uviesť v nastavení % - 0.A nezabudni do fa.vpísať že nie si platca DPH.
evina
26.09.07,13:53
v programe som mal nastavené neplatca DPH, len som v kolonke DPH zadal 19%. Má tam byť 0%? Vo fa mi potom ukazuje sadzba 0 % DPH... a uvedenú fakturovanú sumu
Napíš, aký máš program a Tí, ktorí v ňom robia Ti poradia. Pre neplatiteľa DPH by tam prakticky DPH nemala byť vôbec uvádzaná ani s nulovou sadzbou, ale viem, že sú také programy....
cloe
26.09.07,13:56
Napíš, aký máš program a Tí, ktorí v ňom robia Ti poradia. Pre neplatiteľa DPH by tam prakticky DPH nemala byť vôbec uvádzaná ani s nulovou sadzbou, ale viem, že sú také programy....


Je to v zadaní - Oberon;)
evina
26.09.07,13:58
Je to v zadaní - Oberon;)

Sorry - slepučká :D
igpi
26.09.07,13:59
Ďakujem vám, všetkým znalým...
Za všetkých účtovníckych analfabetov. :)
igpi
26.09.07,14:16
Je takáto fa správna?
evina
26.09.07,14:25
Je takáto fa správna?

Pokiaľ tam tá sadzba 0% a musí nevyhnutne byť. tak áno.

Ešte sa Ti môže stať, že niektorí odberatelia, ktorí si nevšimli, že si na faktúre neuviedol IČ DPH /predpokladám, že si ho neuviedol, keď ho nemáš:rolleyes:/ a odpočítali si na základe Tvojej faktúry DPH, budú od Teba požadovať dobropis /isté čiastky aj s DPH s mínusom/, na základe ktorého budú potom musieť podať DDP.
cloe
26.09.07,14:38
Igpi, ak môžeš, povedz kedy si vystavil prvú faktúru?
igpi
26.09.07,14:39
19.9.2007
cloe
26.09.07,14:42
Tak to by nemal byť veľký problém, keďže september ešte beží. Len im pošli opravené faktúry so sprievodným listom a bude všetko O.K.;)