ZUZY 26
26.09.07,19:14
AHOJTE prosim vas o radu. od 28.03.2006 som zamestnaná 1.7.2006 som prestupila do iného zamestnania ale bez prestavky som robila. Mala som platené nemocenske od 28.3.2006/. Momentalne som v 3 mesiaci tehotenstva . Som vypísaná rodit 13.4.2008. Koncom septembra sa mi skončí pracovna doba. Chcela by som vediet ako sa mam teraz postupovať, aké mam prava ako tehotna? pocula som, že ked sa skoncí nemocenské poistenie mam ako tehotna ochranu dobu 6 mesiacov ale naozaj neviem či sa na mna to vzťahuje? Neviem že nemocenské poistenie sa skončí dnom skoncenia pracovnej zmluvy alebo kedy? kedy sa mozem nastupit na matersku dovolenku prosim vas pomožte surne potrebujem odpoved dakujem vopred
brčko
26.09.07,19:13
Tvoj pracovný pomer trval nepretržite od 28.3.06 do 30.9.07. Dnom ukončenia PP ti končí aj nemocenské poistenie. V čase ukončenia nemocenského poistenia si bola (teda budeš) tehotná, takže budeš od 1.10.07 do 31.3.08 (6mesiacov) v ochrannej lehote. To vlastne znamená, že v tomto čase budeš mať nárok na PN, OČR, materskú.
Tvoj predpokladaný termín pôrodu je 13.4.08. Obvykle 6 týždnov (príp. 8)predtým vypíše lekár ženu na materskú, t.j. u teba 2.3.08. V tom čase budeš ešte v ochrannej lehote. Podmienku 270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom máš tiež splnenú (v období 14.4.06-13.4.08 si bola nemocensky poistená od 14.4.06do 30.9.07), takže budeš mať nárok na materskú. Ak si u druhého zamestnávatela pracovala nepretržite od 1.7.06 do 30.9.07 a už di prácu nenájdeš, tak sa ti bude rátať materská myslím z obdobia od 1.7. do 31.12.06.
Asi ti ide aj o to, čo robiť od 1.10.07 do 1.3.08.
Hned sa zaeviduj na úrad prace, budú za teba platiť zdravotné poistenie. Pri PP na dobu určitú ak si v posledných troch rokoch nemala pracovný pomer aspon dva roky, nárok na príspevok v nezamestnanosti mať nebudeš. Takže ak budeš mať zdravotné ťažkosti, treba sa dať vypísať, budeš mať nárok na PN, tiež nárok na OČR(ošetrovné). Ak si medzitým nenájdeš prácu, z evidencie úradu práce ta vyradia až dnom nástupu na matersku.
ZUZY 26
27.09.07,15:57
Dakujem pekne za odpoved teraz uz viem ako na to a aké su moje prava. este by som chcela daco spýtať: ak napr. koncom oktobra budem chora a obvodný ma vypíse tak papier PN /tie tri myslím/ komu mam odovzdat ? potrebujem aj na soc. poistovnu potvrdenie ze som tehotná a ze som v ohrannej lehote?alebo vsetko treba odovzdat na urad práce a oni to vybavia? a este jedna otazka co to je vlastne OČR?