Rozalka
26.09.07,20:44
Vie niekto poradiť k § 70 Zákona o DPH, či je nutné v evidencii uvádzať meno vystavovateľa dokladu pri tzv. drobnom nákupe - ak ide o doklad z ERP?
ekopo
26.09.07,19:11
V odseku 1., je o.i. uvedené: V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Údaj rozhodujúci pre správne určenie dane je identifikácia dokladu, výška DPH, základ dane, obdobie a členenie na tovary a služby podľa uvedeného §. Nie je tam zmienka o presnej identifikácii dodávateľa resp. odberateľa.
emgeton
26.09.07,19:12
Vie niekto poradiť k § 70 Zákona o DPH, či je nutné v evidencii uvádzať meno vystavovateľa dokladu pri tzv. drobnom nákupe - ak ide o doklad z ERP?

V evidencii je potrebné uviesť údaje o ZD a DPH, interné označenie dokladu (napr VPD002 a pod) dátum vzniku daňovej povinnosti alebo nároku na odpočet a dátum uplatnenia odpočtu.
Ďalej by evidencia mala zohľadňovať členenie na prijaté plnenia s plným, čiastočným alebo bez nároku na odpočet.
Rozalka
27.09.07,09:59
Ekopo, Emgeton, veľmi pekne Vám ďakujem, aj ja som si to takto vysvetlila zo zákona, ale kontrolóri DÚ to asi chápu inak, lebo v evidencii hľadajú IČ DPH a meno dodávateľa. Ešte raz ď.
Zita5
27.09.07,10:04
Ekopo, Emgeton, veľmi pekne Vám ďakujem, aj ja som si to takto vysvetlila zo zákona, ale kontrolóri DÚ to asi chápu inak, lebo v evidencii hľadajú IČ DPH a meno dodávateľa. Ešte raz ď.

Opis údajov , ktoré ja mám v mojej záznamovej evidencii - účto spracované cez SW:
Evidencia obsahuje - Odpočítanie dane a taktiež aj Zdaniteľné obchody napr. :
Účtovná jednotka - IČO-IČ DPH

Číslo dokladu , dátum vzniku daňovej povinnosti ,IČ DPH dodávateľa,názov dodávateľa-partnera a číselné vyjadrenie sumy bez DPH a výšku DPH , oslobodené ...


§ 70
Vedenie záznamov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2007-a.html#hore)



(1) Platiteľ je povinný viesť podrobné záznamy podľa jednotlivých zdaňovacích období o dodaných tovaroch a službách a o prijatých tovaroch a službách; osobitne vedie záznamy o dodaní tovarov a služieb do iného členského štátu, o nadobudnutí tovaru z iného členského štátu, o prijatí služieb z iného členského štátu a o dovoze tovaru. V záznamoch sa uvádzajú údaje rozhodujúce pre správne určenie dane. Na účely odpočítania dane vedie platiteľ záznamy v členení na tovary a služby s možnosťou odpočítania dane, bez možnosti odpočítania dane a s možnosťou pomerného odpočítania dane. Platiteľ vedie záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb.


(2) Platiteľ vedie osobitne záznamy o tovare podľa § 8 ods. 4, ktorý bol odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu, a o tovare podľa § 11 ods. 8, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu.


(3) Platiteľ vedie osobitne záznamy potrebné na identifikáciu hnuteľného hmotného majetku z iného členského štátu, na ktorom vykoná práce alebo ho oceňuje, ak tieto práce vykonáva pre osobu identifikovanú pre daň v inom členskom štáte (§ 16 ods. 7).


(4) Osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná viesť záznamy o nadobudnutých tovaroch z iného členského štátu.


(5) Záznamy podľa odsekov 1 až 4 sa uchovávajú do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.
Rozalka
27.09.07,11:00
Chápeš "podrobné záznamy" ako IČ DPH a meno dodávateľa? Takto zreteľne a doslovne to tam nie je.
Zita5
27.09.07,11:21
Chápeš "podrobné záznamy" ako IČ DPH a meno dodávateľa? Takto zreteľne a doslovne to tam nie je.

Pripojila som paragraf , nie je to tam máš pravdu . Ako podrobné záznamy okrem ného chápem aj IČ DPH dodávateľa alebo odberateľa a taktiež aj obchodný názov dod-odb.

Ja drobný nákup aj keď je blok z RP mám vždy uvedený v záznamovej evidencii podľa horeuvedeného rozpisu a okrem iného mám týchto dodávateľov aj v Partneroch čiže údaje mi SW ťahá odtiaľ ..

S akým SW pracuješ?
Zita5
27.09.07,11:30
Už som si pozrela v akom SW pracuješ v profile .....no ,ale asi Ti tam niečo chýba;) , lebo mám dojem že väčšina účtovných SW tieto základné údaje majú v záznamovej evidencii .
Rozalka
27.09.07,11:38
Môžem uviesť IČO z dokladu z drobného nákupu (teda ERP), len sa v práci nevieme dohodnúť, či to treba, keď sa v zákone vyslovene nespomína dodávateľ. V evidencii došlých a odoslaných faktúr je samozrejme všetko vedené podľa IČO, podľa neho si potom všetko z katalógu doplní, teda aj IČ DPH. Ide mi len o tie "haldy" dokladov z ERP, napríklad nákup PHM, keď je tam aj Slovnaft aj majiteľ pumpy a podobne.
Zita5
27.09.07,11:46
Môžem uviesť IČO z dokladu z drobného nákupu (teda ERP), len sa v práci nevieme dohodnúť, či to treba, keď sa v zákone vyslovene nespomína dodávateľ. V evidencii došlých a odoslaných faktúr je samozrejme všetko vedené podľa IČO, podľa neho si potom všetko z katalógu doplní, teda aj IČ DPH. Ide mi len o tie "haldy" dokladov z ERP, napríklad nákup PHM, keď je tam aj Slovnaft aj majiteľ pumpy a podobne.

Rozalka ,osobne mne sa to vôbec nepozdáva nepochopiteľné , aby požadované údaje boli vedené v záznamovej evidencii . Ale ...doporučujem dotazovať sa na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , zašlite Váš dotaz ohľadom Záznamovej evidencie § 70 , dostanete odpoveď a podľa toho sa riadte .Iné už neviem ,čo by som Vám poradila .
Zita5
27.09.07,12:01
Podarilo sa mi nájsť nasledovný link , ktorý sa priamo nedotýka Vášho problému , ale je tam spomenutý aj § 70 - 75 . Skúste to pozrieť .

http://www.porada.sk/t33853-stanovisko-drsr-k-elektronickym-fakturam.html
Rozalka
27.09.07,12:03
Ďakujem, tam som to skúšala, odporučili ma na § 70.
Zita5
27.09.07,12:09
A vlastne , mám si myslieť že Vám hrozí pokuta ? Alebo čo konkrétne ?
Rozalka
27.09.07,12:12
To som už vyskúšala, odporučili ma na § 70.
Rozalka
27.09.07,12:17
Teraz vidim, že som odpovedala až 2x!! No zatiaľ (dúfam) pokuta nehrozí, len sme v práci zistili, že každý sa hrá na svojom piesočku, a tak sme si chceli ujednotiť pracovné postupy. Nevieme sa zhodnúť, ktorý postup je správny, kto doteraz dodávateľa nedával, ďalej sa mu to nechce, kto dával, nechápe, prečo to tí druhí nedávali. Takže sme naďalej nejednotní, Tebe vďaka za spoluúčasť.
Rozalka
31.10.07,15:26
Rozalka ,osobne mne sa to vôbec nepozdáva nepochopiteľné , aby požadované údaje boli vedené v záznamovej evidencii . Ale ...doporučujem dotazovať sa na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) , zašlite Váš dotaz ohľadom Záznamovej evidencie § 70 , dostanete odpoveď a podľa toho sa riadte .Iné už neviem ,čo by som Vám poradila .
Zitka, poslúchla som Ťa, došla odpoveď, ktorú prikladám.
Zita5
31.10.07,16:44
Zitka, poslúchla som Ťa, došla odpoveď, ktorú prikladám.

Rozalka oceňujem Tvoju snahu napísať na UDRSR .Chcela som pridať bodík , ale musím najskôr niekoho iného oceniť a potom Ti ho udelím :)

No čo k tomu dodať , podľa Daňového riaditeľstva netreba uvádzať IČ DPH dodávateľa z drobného nákupu /doklad RP/ .Nakoniec , nie je to ani v znení zákona , ako už písali moji predchodcovia a aj Ty a aj UDRSR.Takže ani nám to veľmi nevysvetlili .Len budem rada , keby nám niekto vysvetlil , alebo aby mi vysvetlil , čo znamená "podrobné záznamy "

Ale máš odpoveď a teraz sa môžete podľa nej zariadiť vo firme .

Ja mám už zabehnutý systém a Záznamovú evidenciu §70 mám vedenú tak, ako som rozpisovala v predchádzajúcich príspevkoch .Ja som si tam pracne nahadzovala aj dod. t.j. nákupy na RP , takže u mňa už ten problém nie je ich údaje použiť .

Ale priznám sa , že roky dozadu som v Záznamovej evidencii mala len údaje z došlých FA , pri drobných nákupoch som tieto okienka mala voľné a potom som si to všetko ponahadzovala do systému .

Nakoniec , ak by som tam nezadala IC DPH tak sa ma systém spýta , či chcem uložiť aj bez uvedeného údaju .

Takže je tu možnosť diskusie , či má niekto skúsenosť pri daňovej kontrole s uvedným resp. ako záznamovú evidenciu poraďáci vedú ;):) .
toria
31.10.07,17:05
Je super, keď niečo podobné zistíte - teda, že Vám to odobrí DU. Ja osobne pri drobnom nákupe dávam partnera len takého, ktorý je často opakujúci. Taký partner,ktorý sa mi objavuje raz za pol roka ani nezapisujem.

Ale všetko je to o práci danej účtovníčky, ak sa niektorá alebo niektorý účtovník rozhodne, že tam všetky údaje bude dávať tak v podste nič zlé neurobí.

Ja teraz viem, že, ak tam toho dodávateľa a IČ DPH nedám, tak nerobím nezákone.

Ďakujem Vám dievčence!!!
Zoltán Kovács
31.10.07,17:10
Ešteže DRSR dal takéto stanovisko. Ja ako externý účtovník si neviem predsataviť v praxi, ako by som z tých bločkov u každého klienta nahadzoval IČ DPH, keď mám 18 klientov platiteľov. Časovo je to nezvládnuteľné. A kde sú potom ešte ostatné veci na spracovanie.
toria
31.10.07,17:14
Ešteže DRSR dal takéto stanovisko. Ja ako externý účtovník si neviem predsataviť v praxi, ako by som z tých bločkov u každého klienta nahadzoval IČ DPH, keď mám 18 klientov platiteľov. Časovo je to nezvládnuteľné. A kde sú potom ešte ostatné veci na spracovanie.


Obdivujem esterne účtovať 18 klientov s DPH, len dúfam, že nie mesačných. To by sa fakt nedalo všetko tam vypisovať, veď to je dosť aj na slona :-)
Zoltán Kovács
31.10.07,17:16
Obdivujem esterne účtovať 18 klientov s DPH, len dúfam, že nie mesačných. To by sa fakt nedalo všetko tam vypisovať, veď to je dosť aj na slona :-)

Aj keď su v pomere 6 mesačných a 12 1/4ročných treba ich priebežne spracovávať.
toria
31.10.07,17:29
Aj keď su v pomere 6 mesačných a 12 1/4ročných treba ich priebežne spracovávať.

No myslela som si, že budú rozdelený, ale aj tak máš toho dosť ...
Rozalka
01.11.07,10:32
Aj keď su v pomere 6 mesačných a 12 1/4ročných treba ich priebežne spracovávať.
mimotemyTy si musíš riadne plánovať ešte aj prípadné choroby. Kedy chodíš na dovolenku?
Zoltán Kovács
01.11.07,10:46
mimotemyTy si musíš riadne plánovať ešte aj prípadné choroby. Kedy chodíš na dovolenku?

Posledné dva roky chodím na maltu na dovolenku. :D
Rozalka
01.11.07,11:07
Posledné dva roky chodím na maltu na dovolenku. :D
Ale aj to môžeš robiť len pár dní, medzi 25 a 5, či nie?mimotemy
Zoltán Kovács
01.11.07,11:08
Ale aj to môžeš robiť len pár dní, medzi 25 a 5, či nie?mimotemy
mimotemyVäčšinou áno, a cez víkendy. Potom robota ostáva na noc.
Paula
01.11.07,11:10
mrnííííííííííííííííííííííí k:rolleyes:
Denda
04.11.07,11:29
K téme evidencii podľa §70 prikladám materiál, z ktorého vyplýva povinnosť viesť záznamy podľa členenia dodaných, prijatých tovarov a služieb a nie podľa typu dokladu.

zdroj: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).