sancov
26.09.07,20:01
Čaute Poraďáci,
môžete mi poradiť, o čo si môžem znížiť príjem z predaja podielu v s.r.o.? Spoločnosť bola založená cca pred pol rokom, podiel je medzi mnou (FO) a partnerom z Čiech (PO) je 50:50. Vklady boli po 100 000 Sk.

Kedze sa to ubera úplne iným smerom ako som si predstavoval a je možné odpredať podiel za päťnásobok, chcel by som zo spoločnosti odstúpiť. Len prirodzene sa mi nechce do zbytočného preplatenia daní. Nie je nejaká výnimka, keď sa odkupuje podiel napr. spoločnosťou z iného štátu (konkrétne viem, že český partner z nejakého dôvodu predával svoj podiel v spoločnosti "rýchlozaloženej" limited company vo Veľkej Británii).

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Johanka
26.09.07,18:12
Čaute Poraďáci,
môžete mi poradiť, o čo si môžem znížiť príjem z predaja podielu v s.r.o.? .
Príjem z prevodu podielu v s.r.o. je príjmom podľa § 8 ods.1 písm.f/. Pri tomto druhu príjmu je výdavkom vklad do s.r.o. alebo obstarávacia cena podielu - v Tvojom prípade 100 tis. Sk.
V zmysle prechodných ustanovení Zákona o dani z príjmov je oslobodený od dane prevod podielu po 5-tich rokoch od jeho nadobudnutia, čo však nie je Tvoj prípad.
davenger
27.09.07,06:27
a co ak som podiel predal tento rok ale cast penazi dostanem az v priebehu buduceho roka? moj zisk je povedzme 100 000Sk ale ten realne dostanem az buduci rok ... ako a co mam zaradit do danoveho priznania?

dakujem
liba2
27.09.07,06:41
Johanka ti odpovedala: pozri zvýraznené !



Príjem z prevodu podielu v s.r.o. je príjmom podľa § 8 ods.1 písm.f/. Pri tomto druhu príjmu je výdavkom vklad do s.r.o. alebo obstarávacia cena podielu - v Tvojom prípade 100 tis. Sk.
V zmysle prechodných ustanovení Zákona o dani z príjmov je oslobodený od dane prevod podielu po 5-tich rokoch od jeho nadobudnutia, čo však nie je Tvoj prípad.
davenger
27.09.07,07:22
nevadi, uz som to nasiel ... dolezity je datum na zmluve o prevode
Johanka
27.09.07,19:10
a co ak som podiel predal tento rok ale cast penazi dostanem az v priebehu buduceho roka? moj zisk je povedzme 100 000Sk ale ten realne dostanem az buduci rok ... ako a co mam zaradit do danoveho priznania?



nevadi, uz som to nasiel ... dolezity je datum na zmluve o prevode

Nuž, neviem čo si našiel, ale v § 8 Zákona o dani z príjmov sa píše aj nasledovné
(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

;)