Llívia
27.09.07,07:00
Prosím Vás o radu. Firma zabezpečuje: "v zmysle príslušných ustanovení Vyhlášky MŠMaŠ SR č. 80/91 Zb. a Zákonníka práce praktické vyučovanie žiakov SOU". Zamestnávateľ vypláca žiakom odmenu "podľa Vyhlášky MŠ a V SR č. 245/1993". Neviem, či ich mám prihlásiť:
- do zdravotnej poisťovne,
- do sociálnej poisťovne (len garančné a úrazové poistenie?),
- považuje a teda zdaňuje sa ich odmena ako mzda,
- môžu podpísať "Vyhlásenie na zdanenie..."?
Ďakujem.
silvia
01.10.07,09:57
My máme na odbornej praxi 2 žiakov na základe dohody medzi školou a našou s.r.o., takže keď nemáme priamo so žiakmi podpísanú DoBPŠ, neprihlasili sme ich ani do SP ani do ZP. Dali sme im podpísať Vyhlásenie..., takže z odmeny im daň nebudeme strhavat.

Len stále nemáme doriešené stravné. Keďže títo žiaci chodia niekedy aj po zákazkách s našimi montérmi (stáva sa, že sú v inom meste 2-3 dni), chceli sme im dávať za tieto dni okrem odmeny aj stravné lístky. Ale keďže, ako sme sa doteraz dopátrali to "asi" nie je OK, konateľ rozhodol, že každý deň, keď budú mimo mesta dostanú odmenu o 200,-Sk vyššiu ako za deň, keď sú v sídle firmy. Neviem ale, či je to v poriadku, aby jeden mesiac dostal za 10 dní napr. 1.000Sk, další mesiac za tiež 10 dní 2.000Sk.
Viete poradiť?
Llívia
01.10.07,19:20
Dnes som volala so sociálnou poisťovňou a pani mi tiež potvrdila, že žiakov na odbornom výcviku netreba prihlasovať ani na garančné, ani na úrazové poistenie. So stravným poradiť neviem (u nás to zatiaľ nikoho netrápi), ale podľa Zákonníka práce majú nárok na stravné len zamestnanci. Čo sa týka rozdielnej výšky odmeny - prečo by to malo niekoho trápiť, pokiaľ táto výška nie je obmedzená zákonom?
Jozef Mihál
01.10.07,19:27
Žiaci, učni a pod. sa na účely zákonov o SP a ZP nepovažujú za zamestnancov, firma ich neprihlasuje ani do SP ani do ZP a z ich odmeny sa neplatia žiadne odvody.

Na stravné nárok nemajú. Zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov môže rozhodnúť, že im stravovanie poskytne.

Zdanenie: ide o príjem zo závislej činnosti a je v ich záujme, aby podpísali "Vyhlásenie" a uplatnili si nezdaniteľnú čiastku.
evika
23.10.18,06:49
Je to staršia téma, ale chcem sa spýtať, máme zmluvy o poskytovaní praktického vyučovania.Škola nám doteraz fakturovala za učňov. Teraz aby sme ich vyplácali my.
Akou formou ich mám vyplatiť.Cez dohodu a zahlásiť do poisťovní.Ešte sa chcem spýtať úľava na daniach sa týka len pri duálnom poskytovaní praktického vyučovania.
evika
23.10.18,07:33
vie mi niekto poradiť