raya1
27.09.07,07:27
Dobrý deň !
Chcem poprosiť o kontrolu, príp. opravu môjho postupu.
Kúpili sme v PL garniže, dostali sme ručne vypísaný pokl. doklad, ktorý obsahuje myslím si , všetko čo má mať, akurát je trošku zle viditeľná pečiatka.
cena je uvedená ako 322,40 Zl.
Podľa kurzu NBS platného vdeň nákupu t.j. včera je 1 zl = 9,056
Vyšlo mi to 2 919,6544 - môžem dať túto sumu do výdavkov ?
ekopo
27.09.07,05:34
Ano môžeš si dať sumu do výdavkov. Členenie na VOZD resp. VNZD závisí od preukázateľnosti výdavku. Účtuješ cez valutovú pokladňu. Stačia 2 desatinné miesta.
raya1
27.09.07,05:39
No tak toto mi vôbec nič nehovorí - valutová pokladňa, ešte sme taký to nákup nemali, my sme platili v Sk, nemali sme zloté, myslela som, že len k VPD priložím kurzový lístok a zapíšem do pokl. knihy sumu 2 919,60 alebo 2 919,70 - ako ju zaokruhlim ?
ekopo
27.09.07,05:50
V zadaní ani na bloku nie je zmienka o tom, že bolo platené v SK. Blok je na zloté. Riešil by som to cez valutovú pokladňu.
raya1
28.09.07,04:36
Aký názor máte ostatní ?
raya1
29.09.07,11:22
Prosím vyjadrite svoj názor aj ostatní !
Rozalka
29.09.07,11:41
1) úbytok SKK, zaúčtovať ako priebežnú položku prírastok
2) prírastok cudzej meny, zaúčtovať ako priebežnú položku úbytok
3) úbytok cudzej meny - nákup garníže
Položka 1) - v korunovej pokladni
Položky 2+3, vo valutovej pokladni
olio
29.09.07,12:03
Musíš viest aj valutovú pokladnicu. Založ si ju - s dokladom o nákupe valút alebo urob osobný vklad (ak nebudeš viac nakupovať v PLN, tak ti stačí vklad tých 322,40 PLN, ktoré hneď aj spotrebuješ). Prepočítaj kurzom NBS platným v deň vkladu. Ak to bude ten istý deň ako výdaj, nevznikne ti ani kurzový rozdiel. Vo valutovej pokladnici eviduj aj v SKK. Do peňažného denníka zaúčtuješ sumu v SKK ako si ju prepočítala kurzom NBS platným v deň nákupu.
Rozalka
29.09.07,12:33
Raya1, tu nájdeš veľmi jednoduchú exelovsku tabuľku pre Valutovú pokladňu
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=594
ajka100
29.09.07,12:55
Raya1, tu nájdeš veľmi jednoduchú exelovsku tabuľku pre Valutovú pokladňu
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=594

Ahoj Rozalka. Chcela som si potrieť ten tvoj dokument, ale nejak mi to neide. Po odkliknutí mi naskočí len nejaká tabuľka s textom ako: súbor, autor, pridané dňa, počet stiahnutí, známka .... , ale žiaden excelovský súbor. Nevieš mi poradiť?
Rozalka
29.09.07,15:03
Súbor je zatiaľ v karanténe. Je to tam dole napísané.
ekopo
29.09.07,15:14
A to znamená, že nie je ešte k dispozícii. Mimochodom, nutné použitie valutovej pokladnice máš potvrdené na viackrát - tak ako si si ho pýtala. Podľa profilu používaš soft na vedenie účtovníctva. Nepoznám soft, ktorý by túto možnosť štandartne neponúkal. Podľa môjho názoru exelovská tabulka Ti bude zbytočná, pretože aj PD musíš zachytiť prevod do valutovej pokladne a platbu z nej.

P.S.
Až teraz som si všimol, že otázka je zadaná v PU, ale je napísaná ako keby sa jednalo o JU.
olio
30.09.07,07:45
Aj ja som neskoro zbadala, že sa jedná o PÚ, ale tento problém by som asi riešila nasledovne:
- skúsila by som v softíku vygenerovať valutovú pokladnicu, ak to nie je možné , obrátila by som sa na dodávateľa programu (niektorí dodávatelia ju ponúkajú ako samostatný modul) a požiadala ho o doplnenie valutovej pokladnice
- excelovská tabuľka by bola len krízové riešenie, ak by nebola možnosť valutovej pokladnice v softe (čomu neverím)
- naštudovala by som si podrobne postupy účtovania pre podvojné účtovníctvo v roku 2007 (lebo to nie je len zaúčtovanie nákladu, ale aj kurzové rozdiely...)
prajem veľa šťastia