riga
27.09.07,10:45
Prosím o radu. Potrebujem v exceli naformátovať bunky (obsahom buniek je kód pozostávajúci z troch písmen a poradového čísla) tak, aby sa mi dali tieto kódy zoraďovať podľa veľkosti. Napr. abc 1, abc 2, abc 5, abc 33, abc 112 a NIE abc 1, abc 112, abc 2, abc 33 a abc 5. Chcem, aby sa kódy správali ako čísla a nie ako text. Ale tým, že sú tam aj písmená, neviem to vyriešiť. Poradí mi niekto?
Bastian
27.09.07,08:55
Skus kliknut pravym tlacidlom na bunku - format bunky - klikni "Vlastne" - ale asi to nebude ono.
Chobot
27.09.07,09:07
Prosím o radu. Potrebujem v exceli naformátovať bunky (obsahom buniek je kód pozostávajúci z troch písmen a poradového čísla) tak, aby sa mi dali tieto kódy zoraďovať podľa veľkosti. Napr. abc 1, abc 2, abc 5, abc 33, abc 112 a NIE abc 1, abc 112, abc 2, abc 33 a abc 5. Chcem, aby sa kódy správali ako čísla a nie ako text. Ale tým, že sú tam aj písmená, neviem to vyriešiť. Poradí mi niekto?

A ten text "abc" je rovnaký pre všetky údaje? Alebo sa vyskytuje aj iný text?

Ak by bol rovnaký, tak viem riešenie, ak nie, tak treby ďalej špekuľovať, lebo nepoznám spôsob, ako v jednej bunke posudzovať údaje aj ako text a zároveň aj ako číslo.

Potom jedine uvádzať text v tvare abc 001, abc 002, abc 112, ...
riga
27.09.07,09:11
Ďakujem za superrýchlu odpoveď. Ale práveže tie písmená sa tiež menia.
riga
27.09.07,09:16
Ďakujem, to som skúšala, ale nedarí sa mi...
Infarkt
27.09.07,09:23
No dobreee...chobot má pravdu v tom nasledujúcom príspevku

RIGA :
tie číselné údaje sú v kope tzn. takto abc1 ?

Alebo je medzi textom a číslom nejaký znak...napr. bodka, čiarka, dvojbodka a pod. ?

CHOBOT :
Myslím, že keď sú tie údaje rozlíšené aspoň tou bodkou, tak by potom nemusela to rozdeľovať do dvoch stlpcov...hm ?
Chobot
27.09.07,09:26
Ďakujem, to som skúšala, ale nedarí sa mi...

Čo si skúšala?

Potom jedine si pomôcť dvomi dodatočnými stĺpcami, kde v jednom sa vyextrahuje tá textová časť a do druhého tá číselná a tieto dva stĺpce sa použijú ako triediace kritérium (primárne bude text, sekundárne bude číslo) a následne sa môžu tie pomocné stĺpce kryť.

Lebo Excell bude stále ten údaj "abc 112" brať ako text a pre neho je údaj "abc 112" v poradí vyššie než údaj "abc 3".
riga
27.09.07,10:25
Skúšala som formátovanie cez "vlastné" (to bola odpoveď pre Bastiana).

Medzi textom a číslom je iba medzera.
Problém je v tom, že ja tieto údaje nevkaldám do tabuľky osobne. Sú tam prekonvertované z inej databázy a tiež neviem ako by som si celoplošne (nie po jednom) vyextrahovala tú textovú časť do osobitného stĺpca. Táto tabuľka je priebežne doplňovaná novými údajmi.

Ako riešenie sa mi to pozdáva, len prosím poradiť ako vyextrahovať ten text.

PS: som normálne dojatá vašou ochotou a snahou pomôcť :-)
Chobot
27.09.07,13:24
Skúšala som formátovanie cez "vlastné" (to bola odpoveď pre Bastiana).

Medzi textom a číslom je iba medzera.
Problém je v tom, že ja tieto údaje nevkaldám do tabuľky osobne. Sú tam prekonvertované z inej databázy a tiež neviem ako by som si celoplošne (nie po jednom) vyextrahovala tú textovú časť do osobitného stĺpca. Táto tabuľka je priebežne doplňovaná novými údajmi.

Ako riešenie sa mi to pozdáva, len prosím poradiť ako vyextrahovať ten text.

PS: som normálne dojatá vašou ochotou a snahou pomôcť :-)

Ešte otázka pre vyextrahovanie:

v tom "abc 122" má ten textový reťazec presne stanovenú dĺžku písmen (napr. 3)? Ak áno, koľko písmen to je?

Priložil som takú jednoduchú tabuľku, kde vidno, ako sa používa funkcia LEFT a MID pre extrahovanie určitého počtu znakov z pôvodnej tabuľky.
Infarkt
27.09.07,14:05
Skúšala som formátovanie cez "vlastné" (to bola odpoveď pre Bastiana).

Medzi textom a číslom je iba medzera.
Problém je v tom, že ja tieto údaje nevkaldám do tabuľky osobne. Sú tam prekonvertované z inej databázy a tiež neviem ako by som si celoplošne (nie po jednom) vyextrahovala tú textovú časť do osobitného stĺpca. Táto tabuľka je priebežne doplňovaná novými údajmi.

Ako riešenie sa mi to pozdáva, len prosím poradiť ako vyextrahovať ten text.

PS: som normálne dojatá vašou ochotou a snahou pomôcť :-)

Supeeer, keďže zdroj je iná databáza, tak sa to v Exceli dá krásne prekonvertovať na toľko stlpcov, koľko ti treba :cool:
Infarkt
27.09.07,15:28
Ešte otázka pre vyextrahovanie:

v tom "abc 122" má ten textový reťazec presne stanovenú dĺžku písmen (napr. 3)? Ak áno, koľko písmen to je?

Priložil som takú jednoduchú tabuľku, kde vidno, ako sa používa funkcia LEFT a MID pre extrahovanie určitého počtu znakov z pôvodnej tabuľky.

Dobre...ale aj tak to nerieši ten problém so zoradením... :confused:
Chobot
28.09.07,05:14
Dobre...ale aj tak to nerieši ten problém so zoradením... :confused:

Akože nie? Veď podľa tých dvoch nových stĺpcov už nie je problém zoradiť tie údaje tak, ako chcela riga na začiatku.

Treba dať Data > Sort > a potom vybrať prvé kritérium stĺpec "Text" a druhé kritérium stĺpec "Číslo". V tej tabuľke to je teraz zoradené takto.
riga
28.09.07,06:24
Áno, áno, super... myslím, že je to presne to, čo potrebujem. Ten textový reťazec má vždy iba tri písmená.
Prosím však o zhovievavosť, patrím do generácie, ktorá sa učila o diernych štítkoch a s excelom veľmi nerobím...
Prvá časť extrahovania sa mi podarila...textovú časť som už oddelila podľa návodu, a s tou druhou funkciou sa idem potrápiť. Zatiaľ veeeeľmi pekne ďakujem
riga
28.09.07,07:10
Už to mám v dvoch stĺpcoch, ale mám problém so zoradením. Podľa "textového" stĺpca je to OK, no číselný stĺpec sa stále zoraďuje ako text 1, 11, 2, 238, 5... (stĺpec som predtým naformátovala ako číslo). Kde robím chybu?
Infarkt
28.09.07,07:35
Už to mám v dvoch stĺpcoch, ale mám problém so zoradením. Podľa "textového" stĺpca je to OK, no číselný stĺpec sa stále zoraďuje ako text 1, 11, 2, 238, 5... (stĺpec som predtým naformátovala ako číslo). Kde robím chybu?

CHOBOT :
Presne toto som mal na mysli :eek: Stále to nerieši ten jej problém a ukladá to 1, 11,2 atď... :o

RIGA :
Zbytočne sa trápiš extrahovaním, lebo tie stĺpce si môžeš už hneď pri konvertovaní z tej databázy načítať do Excelu tak, aby si mala 2 stlpce...jeden s textom a jeden s číslom...;)

Ináč, sedím nad tým aj ja a skúšam niečo vymyslieť... :confused:
EPk
28.09.07,07:45
Presne toto som mal na mysli Stále to nerieši ten jej problém a ukladá to 1, 11,2 atď...

Pomohlo by dať format tychto čísel "vlastný 000" a potom zobrazí 001 011 003 a to už vie spravne zotriediť.
riga
28.09.07,07:54
Presne toto som mal na mysli Stále to nerieši ten jej problém a ukladá to 1, 11,2 atď...

Pomohlo by dať format tychto čísel "vlastný 000" a potom zobrazí 001 011 003 a to už vie spravne zotriediť.

Skúsila som... nič sa nedeje...vôbec sa mi tie nuly pred číslami neobjavili...netuším prečo
Infarkt
28.09.07,07:55
Presne toto som mal na mysli Stále to nerieši ten jej problém a ukladá to 1, 11,2 atď...

Pomohlo by dať format tychto čísel "vlastný 000" a potom zobrazí 001 011 003 a to už vie spravne zotriediť.

To asi nie... lebo jej to potom vlastne zmení ten číselný kód z TROJMIESTNEHO na ŠESŤMIESTNY... hm? :confused:

Formát buniek v takom prípade necháš na OBECNÝ a aj keď to napíše s tými nulami na začiatku, tak v konečnom prípade sa jej zobrazí v bunke celé číslo okrem tých núl...;)

Takže napíšeš 001, 011, 003, ale v bunkách sa ti zobrazí len 1,11,3...
riga
28.09.07,07:58
Supeeer, keďže zdroj je iná databáza, tak sa to v Exceli dá krásne prekonvertovať na toľko stlpcov, koľko ti treba :cool:

ďakujem za radu... je táto operácia náročná? Ja som totiž amatér...potrebujem presný návod ako na to. Ak to je zložité ani sa nesnaž vysvetľovať. Ja som rada, že som zvládla to extrahovanie :-)
Infarkt
28.09.07,07:58
Skúsila som... nič sa nedeje...vôbec sa mi tie nuly pred číslami neobjavili...netuším prečo

To je v poriadku, ak máš nastavený formát buniek na OBECNÝ...
Infarkt
28.09.07,08:07
ďakujem za radu... je táto operácia náročná? Ja som totiž amatér...potrebujem presný návod ako na to. Ak to je zložité ani sa nesnaž vysvetľovať. Ja som rada, že som zvládla to extrahovanie :-)

Povedal by som, že jednoduchšia ako extrahovanie ;) ...

...ale nekameňujte ma...100 ľudí = 100 chutí...:rolleyes:

Takže...v Exceli si dáš normálne otvoriť nový súbor, vyberieš si typ súboru a samozrejme, ak nie je xls, tak ti automaticky ponúkne možnosť importovať, čo sú len 3 následné kroky a máš databázu rozdelenú na také stlpce aké chceš v Exceli... :)
Infarkt
28.09.07,08:17
Presne toto som mal na mysli Stále to nerieši ten jej problém a ukladá to 1, 11,2 atď...

Pomohlo by dať format tychto čísel "vlastný 000" a potom zobrazí 001 011 003 a to už vie spravne zotriediť.

Pardón, máš pravdu...nesústredil som sa... :D
Infarkt
28.09.07,08:19
RIGA :

prikladám ti návod... :rolleyes:

A ešte ti odporučím sa ti zaregistrovať na portali eNoviny.sk a daj si odoberať napríklad len Tipy a triky na MS Excel a Word... ;)
EPk
28.09.07,08:34
Skúsila som... nič sa nedeje...vôbec sa mi tie nuly pred číslami neobjavili...netuším prečo

Mas to rozdelene do dvoch stlpcov tex a cisla. Ten druhy stlpec s cislami preformatujes cez Format bunek - vlastny - a do policka typ (asi je tam general) napises 000. Vtedy sa ti zobrazi 001, 002...
Chobot
28.09.07,10:23
Už to mám v dvoch stĺpcoch, ale mám problém so zoradením. Podľa "textového" stĺpca je to OK, no číselný stĺpec sa stále zoraďuje ako text 1, 11, 2, 238, 5... (stĺpec som predtým naformátovala ako číslo). Kde robím chybu?

Tak to bude niekde v nastaveniach, lebo mňa sa to opýta, či číslený údaj má brať ako číslo alebo ako text. Pripojil som screenshoty, ako to vyzerá, keď to dávam zoradiť u mňa.

Ešte otázka, ktorú verziu Excellu máš? Ja mám 2003. Ak máš starši, tak rozdiel bude v tom.
riga
28.09.07,10:44
Tak to bude niekde v nastaveniach, lebo mňa sa to opýta, či číslený údaj má brať ako číslo alebo ako text. Pripojil som screenshoty, ako to vyzerá, keď to dávam zoradiť u mňa.

Ešte otázka, ktorú verziu Excellu máš? Ja mám 2003. Ak máš starši, tak rozdiel bude v tom.

Mám Excel 2000 a bude to teda asi tým.
riga
28.09.07,10:51
Všetkým vám veeeľmi pekne ďakujem, posunuli ste ma kus dopredu, niečo som sa podučila, snáď to už zvládnem. Som milo prekvapená, nečakala som takú ochotu. Vďaka aj za čas, ktorý ste mi venovali. Ste SUPER!:)
riga
28.09.07,11:05
Pardón, máš pravdu...nesústredil som sa... :D



To som tiež skúšala, ale funguje mi to iba pri novozapísaných číslach. Tie prekonvertované údaje sa mi nezmenili, hoci som preformátovala celý stĺpec. Keďže databaza zatiaľ nie je príliš veľká, údaje v tomto číselnom stĺpci jednoducho prepíšem... I tak veľká vďaka. Pomohol si mi.
riga
28.09.07,11:39
:) Super, super, super...

Databázu mám vďaka vám vyriešenú... Funguje to!!!
Infarkt
28.09.07,18:15
Mnooo...zasik sme niekomu pomohli... :D :) ;)