GABAZ
23.02.05,08:34
Účtujem firmu, ktorá začala obchodovať s alkoholom v januári. Nadobúda alkohol v malospotrebiteľskom balení zo štátu EÚ a ďalej ho predáva v malospotrebiteľskom balení. Potrebné povolenia si vybavili. Došlú faktúru, ktorá bola vyfakturovaná bez DPH si samozdaním a zároveň odpočítam DPH na vstupe. Základom pre samozdanenie bude hodnota na faktúre. Ako fungujú spotrebné dane a ako sa to má účtovať. Nevstupuje spotrebná daň do základu dane pre DPH?

Akosi som sa nikde nedopátrala k nejakému konkrétnemu postupu, ako sa postupuje pri takýchto obchodoch. Privítam aj odporučenie, kde by som sa mohla dočítať niečo bližšie o tejto problematike. Ďakujem.
Excise Duty
24.02.05,05:38
Škoda, že si neuviedla, aké postavenie z hľadiska zákona č. 105/2004 Z. z. o spotrebnej dani z liehu v znení neskorších predpisov má firma, ktorú spomínaš. Predpokladám však, že ide o oprávneného príjemcu v zmysle ustanovenia § 27 uvedeného zákona. Ak je to tak, potom takémuto daňovému subjektu vzniká daňová povinnosť podľa ustanovenia § 12 ods. 1 písm. c) dňom prijatia liehu, daň je v súlade s ustanovením § 14 ods. 2 splatná do 25. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Spotrebná daň vždy vstupuje do základu pre výpočet DPH, a to podľa ustanovenia § 22 ods. 2 písm. a) zákona o DPH. Na základe uvedeného si musíš odvodiť účtovné postupy.
GABAZ
24.02.05,07:06
Veľmi pekne ďakujem za kvalifikovanú odpoveď .Tak som tomu rozumela ja ja, len som si to potrebovala potvrdiť a nikde som k tomu nemohla nájsť zrozumiteľný postup.
Stránku PORADA som objavila len včera a určite bude patriť medzi moje obľúbené.